חיפוש

dsdsdsd
בחורה רזה מאוד מביטה במראה שבורה

אנורקסיה - כל מה שצריך לדעת

היא לא "תעבור עם הגיל" וזה לא נכון ש"היום לכולם יש הפרעות אכילה, אז אצלה זה טיפה יותר חמור". אנורקסיה היא הפרעה קשה שגורמת סבל עצום לחולות ולמשפחותיהן. החדשות הרעות: אפשר למות מזה. החדשות הטובות: אפשר לצאת מזה

ד"ר אבלין שטיינר, ליאור בירן, עינת צוברי

1. התירוצים

"אז מה, אז היא בסך הכל לא אוכלת, זה יעבור לה עם הגיל".
לא נכון.

אנורקסיה שאינה מטופלת בזמן עלולה להפוך לאנורקסיה כרונית (כלומר: קבועה). וחמור יותר, אנורקסיה שאינה מטופלת עלולה להפוך לאנורקסיה העמידה בפני טיפול. ככל שמחכים יותר, כך יהיה קשה יותר לטפל בהפרעה. 

"היום כולנו סובלים מהפרעות אכילה, אז אצלה זה טיפה יותר חמור, ביג דיל..."
לא מדויק.

לא מדויק?
וגם לא נכון.

כלומר?
אילו כולנו היינו סובלים מהפרעות אכילה, הן לא היו מוגדרות הפרעות אלא נורמה. בהגדרה, אנורקסיה היא בעיה קשה הרבה יותר מעיסוק סביר במזון או במשקל הגוף.

2. הוויכוחים

בחורה הסובלת מאנורקסיה מביטה במראה ונראית לעצמה "שמנה", בעוד אחרים - אנחנו, אמא, אבא, החברים - מסתכלים עליה בדאגה בשל רזונה הקשה.

ויכוחים בין הסובלת, או הסובל, מאנורקסיה לבין בני המשפחה האחרים הם משהו שכל מי שחוו אותו על בשרם מכירים - ושונאים.

מצד אחד, הסובלת או הסובל מאנורקסיה טוענים בתוקף שהם "שמנים" - ומהצד האחר הסביבה (אנחנו, החברים, את, אתה) שמנסה לשכנע אותה, או אותו, בהיפך הגמור.

בשל האופי של ההפרעה והפגיעה בתפיסת המציאות ותפיסת הגוף, אלה ויכוחים שנידונו לכישלון. הסובלים מאנורקסיה מאמינים באמת ובתמים שהם שמנים יותר מכפי שהם באמת. הוויכוחים עלולים רק ללבות את ההפרעה ולדחות החלטה על טיפול. וכאשר מדובר בנערה מתבגרת או בחיילת או בסטודנטית, הורים וחברים רבים מטפחים, בטעות, את האשליה ש"רק עוד כמה שיחות טובות" - והיא יוצאת מזה. זה לא קורה. 

3. ההגדרה

מהי אנורקסיה נרבוזה (Anorexia Nervosa)?
כדי להגדיר שמישהי או מישהו סובלים מאנורקסיה צריכים להתקיים שלושה מאפיינים ברורים וכמה תנאים:

המאפיינים:
• סירוב לשמור על משקל גוף תקין.

• פחד עז מעלייה במשקל.

• הפרעה משמעותית בתפיסת הצורה, הגודל והמשקל של הגוף, כלומר: זו לא סתם בעיה של דימוי גוף בעייתי, זו הפרעה של ממש בתפיסה, כמו הפרעה בבוחן המציאות...

התנאים:
• היא או הוא מסרבים לשמור על משקל גוף תקין מינימלי. המשקל הזה נקבע לרוב על פי מדד הנקרא Body Mass Index ובקיצור: BMI, ובעברית - מדד מסת הגוף), המחושב על ידי חילוק המשקל בגובה בריבוע (kg/m2).

• קיים אצלם פחד עז מעלייה במשקל או מהשמנה, שלא משתנה גם כאשר הם נמצאים, למעשה, בתת־משקל.

• קיימת הפרעה בדרך שבה הם תופסים את משקלם או את צורת הגוף שלהם לצד הכחשה של חומרת המשקל הנמוך.

 • אצל בחורות ונערות קיימת הפסקה של המחזור החודשי שלושה חודשים רצופים לפחות.

נשים? גברים? אנורקסיה זה עניין של נערות מתבגרות ומפונקות?
נכון, היחס בין נשים לגברים הסובלים מאנורקסיה עומד על 1:10, אבל בעוד שבעבר זו נחשבה להפרעה של גיל ההתבגרות, הרי כיום זו בעיה שאיתה מתמודדים אנשים בכל הגילים. המיתוס שאנורקסיה היא "עניין של נערות מתבגרות ומפונקות" פשוט אינו נכון. ועם זאת יש לדעת שהגיל שבו פורצת המחלה הולך ויורד עם השנים. 

4. סדר היום של האנורקסיה

כן, לאנורקסיה יש אג'נדה די ברורה...

ואף שגם בחורים סובלים ממנה, הרוב המוחלט של הנפגעים הם נפגעות.

הסובלת האופיינית מאנורקסיה עוסקת באובססיביות במשקל ובצורת הגוף. חלקים רבים מהיום מוקדשים אצלה לחשיבה על משקל, על אוכל, על בישול, על האכלת אחרים, על דיאטה ועל המטרות שהציבה לעצמה מבחינת המשקל.

למעשה, לעיתים נראה שהסובלת מאנורקסיה לא יכולה לחשוב על דבר מלבד אוכל ומשקל - ונושאי השיחה שלה הופכים מצומצמים וחד־גוניים.

 אמנם יש גם בחורות שלא יאפשרו לדבר איתן בכלל על שום דבר המתקרב לאנורקסיה, אבל אנשים רבים החיים עם מישהי שסובלת מההפרעה מתלוננים על־כך שאי־אפשר לדבר איתה על דבר פרט לנושאים הקשורים באוכל, עובדה שגורמת לריחוק של הסביבה ולתחושה של הסובלת מאנורקסיה "שלא מבינים אותה".

אגב, זו תחושה שבחלקה נכונה, כיוון שהדיבור הבלתי־פוסק על נושא אחד, אכן מעייף ומרחיק.

התוצאה המצערת היא, שבכך - חלק גדול מהתמיכה החברתית שלה זקוקה כל אחת הסובלת ממחלה כמו אנורקסיה והפרעות אכילה אחרות וחמורות, אובד, ומקשה אף יותר על תהליך ההחלמה.

אנורקסיה של הגבלה
אנורקסיה כזו מאופיינת בצמצום הדרגתי של כמות האוכל וסוגיו. לרוב פוסקת אכילת הבשר לחלוטין. ההגבלה יכולה להתבטא גם בצומות של ממש ולרוב היא לא כוללת התקפי זלילה וללא הקאות.. 

אנורקסיה המלווה בהתקפי אכילה ובהוצאת המזון מהגוף
אנורקסיה כזו מאופיינת גם בצמצום של כמות האוכל וסוגיו וגם התנהגות המעודדת הוצאה של המזון מהגוף (בהקאות, או באמצעות שימוש במשלשלים) עם התקפי אכילה מקדימים או בלעדיהם.

5. המקור של האנורקסיה

מאיפה זה בא?
המקור של האנורקסיה אינו ברור לחלוטין. נראה כי מדובר בשילוב של סיבות רבות, תורשתיות, חברתיות, תרבותיות, משפחתיות ונפשיות.  

ומה בכל זאת חושבים החוקרים והרופאים?
שפעמים רבות, העיסוק במזון והביטוי הגופני הקשה של ההפרעה הם רק תסמינים למצוקות נפשיות עמוקות ופעמים רבות לא־מודעות.

למשל?...
בפרפקציוניזם ובצורך לחוש בשליטה, המאפיינים את האנורקסיה, ניתן לראות פיצוי על עולם פנימי המאופיין בתוהו־ובוהו ובתחושה של חוסר־שליטה וחוסר־אונים בחיים. כיוון שכולנו אנשים שונים, התסמינים הגופניים מבטאים אצל כל אחת ואחד קונפליקטים פנימיים שונים, המושפעים מגורמים חיצוניים שונים.

בדומה להפרעות ולמחלות רבות, גם לאנורקסיה מספר סיבות, והקושי בהגדרת ההפרעה גורם לכך שקשה לאבחן את הסובלות ממנה ולהעריך את היקפה באוכלוסיה. אומדנים מסוימים מצביעים על אחוז אחד מהאוכלוסיה ואילו אומדנים אחרים מדברים על עד 10% מהאוכלוסיה הסובל מהפרעות אכילה מסוג מסוים.

6. אפשר להחלים מאנורקסיה?

קשה, אך אפשר.

טיפול נכון עוזר לסובלות (ולסובלים) לשוב לתחושת ערך עצמי טובה יותר, לאכילה בריאה יותר ולהימנע מהסיבוכים הקשים כל־כך של המחלה.

 סקירה של 119 מחקרים שנעשו בין השנים 1953 ל-1999, שבהם השתתפו 5,590 נחקרים, שאחריהם עקבו החוקרים לאורך זמן שבין שנה ל-29 שנים, הראתה כי שיעור ההחלמה הממוצע (לפי קריטריונים של חזרה למשקל תקין ולמחזור סדיר) עומד על 46.9%. זה לא מעט!

7. איך מזהים אנורקסיה?

קשה לזהות.

הסובלות והסובלים ממנה נוטים להסתיר את הרגלי האכילה שלהם בדרכים שונות ומגוונות. אל הפרעה מתלוות פעמים רבות תחושות חריפות של בושה, לצד ידיעה שהסביבה לא תקבל בעין יפה את הרגלי האכילה החדשים, ו"גרוע מכך", הסביבה עלולה לנסות לחבל ב"דיאטה" הנכספת.

מאמצים רבים מופנים לכן להסתרה, ובכל זאת, גם הסתרה לא יכולה להימשך לאורך זמן רב. הסימנים צצים וגם האנורקטית ה"מקצועית" ביותר מאותתת לסביבה כי היא סובלת.

המתח בין הרצון להסתיר לבין הרצון שאחרים ישימו לב להפרעה ויתגייסו לסייע קיים תמיד.

אך בדרכם הפתלתלה, הסובלות והסובלים מאנורקסיה רוצים עזרה ומשוועים לה.

לכן, אגב, הסובלים מותירים לסביבה פעמים רבות שביל של "פירורי לחם" בדרך לגילוי. קצת כמו בסיפור הילדים "עמי ותמי".

 יש לי חברה/חבר/בת/נכדה/אמא/סבתא שנדמה לי שאולי משהו אצלה לא כשורה בתחום הזה. למה לשים לב?
הרבה פעמים, אצל הסובלות והסובלים מאנורקסיה, אפשר להבחין בתסמינים ההתנהגותיים הבאים:

• סירוב לאכול, דילוג על ארוחות, הימנעות מאכילה - בתירוצים שונים ומשונים.

• אכילה רק של מזונות מסוימים – לרוב דלי־קלוריות.

• הרגלי אכילה מוזרים או "טקסיים". למשל: חיתוך המזון לפיסות זערוריות, שקילת כמויות מזון, ביסים קטנים, אכילת מזון קפוא או חרוך, הפרדה קפדנית בין סוגי מזון השונים על הצלחת).

• בישול ארוחות מגוונות לבני־המשפחה, אך הימנעות מלאכול ביחד עם המשפחה ממה שבישלו. פעמים רבות אפשר למצוא את הסובלת מאנורקסיה במטבח, מבשלת או אופה. 

• התעמלות מוגזמת (במטרה "לרדת במשקל").

• קושי להתרכז.

• בדיקה אינסופית של מראה הגוף מול המראה (או בבגד מסוים), שקילות אינסופיות לאורך כל היום (לעתים אחרי כל הכנסה או הוצאה של מזון), תלונות על משקל גבוה ולבישת בגדים גדולים ורחבים.

• אצל הסובלים והסובלות מתופעת אנורקסיה והפרעות אכילה שמקיאים את המזון, ניתן לראות גם סימנים לשימוש במשלשלים (באסלת השירותים, בהליכות תכופות לשירותים, באריזות ריקות של משלשלים, ביקורים תכופים בבית המרקחת).

• אצל המקיאים ניתן לראות סימנים להקאות (הליכות תכופות לשירותים, שקיות קיא מוחבאות, ריח של קיא, בעיות שיניים, נפיחות של בלוטות־הרוק (נראה כמו "סנטר כפול"), ולעתים אף פצעים על גב כף היד, הנגרמים מניסיונות ההקאה באמצעות האצבע).

• בחורות רבות הסובלות מאנורקסיה רבות נוהגות לפקוד באדיקות פורומים ואתרים העוסקים בבישול ולהתבונן בתמונות של מאכלים ומזון. רבות מהן פעילות בקבוצה של אתרים המכונים בשם "פרו-אנה", ונועדו, לדבריהם, לקדם את "התרבות האנורקטית". למעשה, מדובר באתרים בעלי פוטנציאל מסכן־חיים, כיוון שהם מלמדים את האנורקטיות "טריקים" רבים להרעבה ורזון קיצוני, ומהווים רשת תמיכה חברתית לפיתוח  ההפרעה ולהעמקתה.

8. איך עוזרים למישהי או למישהו עם אנורקסיה?

הבנתי הכול. אבל בסופו של דבר – לא עדיף "לעזוב את זה בשקט" ואז זה ייעלם לבד?
לא. 

ממש ממש לא.

בטווח הקצר אומנם יושג שקט בכך שלא "מאתגרים" את ההפרעה ונותנים לה להתקיים באופן סמוי. בטווח הארוך, ההפרעה מתבססת והופכת קשה יותר לטיפול.

ואם גילו לי את "הסוד"? מה עושים?
אם את או אתה מוצאים את עצמכם במצב שבו מספרים לכם את "הסוד", חשוב ביותר לשתף במידע אנשים שיכולים לעזור – בני משפחה אחרים, או רופא או רופאת המשפחה.

הנזק שייגרם לסובלת או לסובל מאנורקסיה מחוסר טיפול גדול בהרבה מהנזק שייגרם לקשר כתוצאה מ"בגידה" זו באמון.

בנוסף, ברגע שסיפרו לכם, קיימת ציפייה, גם אם היא לא־מודעת, שהדבר יתגלה. אחרת לא היו מספרים לכם...

כעס עכשווי על הגילוי יוחלף בעתיד בהכרת־תודה ובהבנה. ההסתרה והסודיות הן "חממה" בעבור הפרעת האכילה. 

9. אנורקסיה ותורשה

זה תורשתי?
הנטייה לאנורקסיה עשויה להיות בחלקה גם גנטית. כלומר: אם קרוב או קרובת משפחה שלך,  מדרגה ראשונה (אמא, אחות, אב, אח) לקה בעבר באנורקסיה, קיימת אפשרות שגם את, או אתה, תלקו בה. מחקרים מעלים, שהסיכוי של תאום זהה לסבול מאנורקסיה, אם תאומו הזהה סובל מההפרעה, גבוה פי חמישה מהסיכוי של תאום לא זהה לסבול מאנורקסיה.

גנים מעבירים אנורקסיה? איך גנים מעבירים אנורקסיה?
ובכן, הם לא מעבירים את הצורך לרזות, אך יש אנשים שמובנית בהם נטייה לשלמות (פרפקציוניזם), לרגישות גבוהה ולעקשנות - שלכולן תכונות המקושרות לאנורקסיה. בנוסף, מחקרים מצאו כי גם לרמות הסרוטונין – הורמון המופרש במוח ומקושר לדיכאון – תפקיד בהתפתחות האנורקסיה. חשוב לזכור כי יש תהליכים גנטיים וביולוגיים שונים שעדיין אינם מובנים לנו לחלוטין. 

איך זה מתחיל?
האנורקסיה מתחילה משילוב של מספר סיבות, אבל יש כאלה שאצלן מצבים מסוימות עלולים להעיר "נטייה רדומה".

למשל?
• מישהי שתגובות חמות על ירידה במשקל עודדו אותה להמשיך עם הדיאטה עוד ועוד, הרבה מתחת למשקל שסימנה לעצמה כמטרה ראשונית.

• מישהי שירדה במשקל כתוצאה ממחלה או תאונה, נהנתה מתגובות הסובבים אותה והחליטה להמשיך ולצום.

• מישהי שעלתה מעט במשקל, אך התגובות סביב גרמו לה להיכנס למשטר דיאטה רצחני.

• נערות בגיל ההתבגרות המתקשות להתמודד עם השינוי במבנה הגוף (85% מהמקרי האנורקסיה פורצים בין הגילאים 13 עד 18).

• מישהי שחוותה תקופת מעבר קשה, אפילו אם מדובר במעבר דירה, מעבר לבית־ספר חדש או לעבודה אחרת.

• מישהי שספגה מהלומה בדמות אובדן של קרוב משפחה, חבר או חברה ומחפשת משהו קונקרטי כמו הרגלי אכילה – כדי לשלוט בהם "ולהחזיר את הסדר" ליקום שהתהפך עם האובדן.

הרבה דוגמניות, ספורטאים, שחקנים, מנחי טלוויזיה, רקדנים - וכל מי שהגוף שלו מוערך על־ידי אחרים ומשמש כמקור פרנסה – סובלים מההפרעה.

למעשה, בחברה שבה אנו חיים, מדובר בסוג של "מעגל קסמים": כאשר הדמויות המצליחות, המפורסמות והעשירות המשתקפות באינטרנט, בטלוויזיה ובכל כלי התקשורת הן של אנשים רזים מאוד, רזים מדי, נשים רבות מדי, ובעיקר נערות צעירות רבות מדי, נוטות להפנים את הדימוי. וההפנמה של הדימוי, ביחד עם נטיות רדומות לאנורקסיה, עלול להוביל להתפרצות של ההפרעה.

10. נורה אדומה: סימני אזהרה שמחייבים טיפול מיידי

הסובלות מהפרעות אכילה עלולות לפתח סיבוכים בריאותיים ברמות שונות.

בצורתה החמורה ביותר, אנורקסיה עלולה לגרום לקריסה מערכות הגוף - ולמוות. אחוז התמותה מההפרעה הוא כחמישה אחוזים, כלומר: חמש מכל מאה בחורות ובחורים הסובלים מאנורקסיה – ימותו ממנה.

המוות עלול לבוא בפתאומיות ודווקא אצל אלה שהם לא רזות ורזים באופן קיצוני. לרוב, סיבת המוות היא בעיות המתעוררות בתפקוד הלב או מחסור באלקטרוליטים (מוליכי חשמל בגוף).

אבל מוות פתאומי הוא לא הסכנה היחידה.

 סיבוכים בריאותיים נוספים המקושרים לאנורקסיה ומהווים סימני־אזהרה המחייבים טיפול רפואי מיידי הם:

אנמיה.

• בעיות לב (ברדיקרדיה, דופק איטי במיוחד; טכיקרדיה, קצב לב מהיר במיוחד).

• מחסור בסידן (אוסטאופניה).

• בעיות של הריאות.

• אצל נשים - אובדן המחזור החודשי.

• אצל גברים – אובדן הדחף המיני (ליבידו).

• בעיות מעיים.

• מחסור בחומרים מוליכי חשמל בגוף החיוניים לתפקוד תקין של האברים השונים (ובעיקר אבץ, כלור ונתרן).

• בעיות בתפקוד כליות.

• התפתחות של דיכאון.

• התפתחות של הפרעת חרדה, התקפי חרדה והפרעת אישיות כפייתית (Obsessive-compulsive disorder).

 לאורך זמן, אצל הסובלות מאנורקסיה, נפגעות כל מערכות הגוף, כולל המוח. לא תמיד הפגיעה ניתנת לתיקון. לפעמים הנזק תמידי.

אגב, בחורות רבות הסובלות מאנורקסיה אינן נבהלות בקלות מסיכונים אלה. אובדן המשקל קורץ להן יותר מהסכנה ונאומים מלומדים על הסכנה שבהפרעה לרוב לא רק שאינם מביאים תועלת, הם אף תורמים לניכור ולריחוק בין הסביבה לבין. חוץ מזה, נטייה זו לשיחות וניסיונות שכנוע "לצאת מזה", דוחה לרוב הגעה לטיפול מקצועי בשל האשליה שניתן לשכנע את הסובלת פשוט להחליט להפסיק. היא לא יכולה. ואגב, זה נכון גם לגבי בחורים הסובלים מאנורקסיה.

מה עושים?
פונים לטיפול מקצועי.

אנורקסיה היא לא רק "עיסוק אובססיבי במזון".
אנורקסיה היא הפרעה שמשתלטת על כל תחומי החיים. הסובלות והסובלים ממנה חושבים על מזון בכל רגע נתון, מְחַשְּׁבים, מתכננים ומסתובבים סביבו. הם עוסקים בספורט באופן אובססיבי (כדי "להגביר את ההצלחה של הדיאטה") ובנוסף סובלים מתסמינים קשים כמו עייפות, קשיים בריכוז, סחרחורות, נטייה למצבי־רוח והתפרצויות של כעס מצד אחד והתקפי־חרדה מהצד האחר.

האשליה שנוצרת אצלם, שהם מצליחים לשלוט בחייהם באמצעות השליטה באוכל, משכיחה מהם את המחיר הנורא שהם משלמים בבריאות, ובשקרים לסובבים אותן ולעצמן.

הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות למי שסובלת או סובל מאנורקסיה הוא למצוא איש או אשת סוד, שאיתו או איתה תוכל לשוחח על מה עובר עליה - ולפנות לטיפול מקצועי.

וזה קשה כי?
כי רוב הסובלות והסובלים מאנורקסיה חוששים לאבד את הדבר היקר להם מכל – הרזון – עד כדי כך שהם אינם מתעסקים כלל בהשלכות הקשות האחרות של ההפרעה.

לכן חשוב מאוד לזהות אנורקסיה מוקדם ככל האפשר ולפנות לטיפול.

11. הטיפול באנורקסיה

אנורקסיה בשלב ההתחלתי
מומחים בנושא (רופאים, פסיכותרפיסטים ודיאטנים) יכולים לזהות את ההפרעה בראשית הדרך ולצמצם את מימדי ההתפתחות שלה. הטיפול בשלב הזה מבוצע בקהילה, במרכזים מיוחדים לטיפול בהפרעות אכילה.

אנורקסיה פעילה/מתקדמת
הסיוע והעזרה לסובלות מאנורקסיה פעילה משלב טיפול בשיחות עם פסיכותרפיסט או פסיכותרפיסטית (איש או אשת מקצוע המוסמכים לקיים טיפול בשיחות), ייעוץ של דיאטנים ולפעמים גם טיפול תרופתי. גם בשלב הזה, הטיפול מבוצע ברובו בקהילה, במרכזים מיוחדים לטיפול בהפרעות אכילה.

אנורקסיה קשה או מסכנת חיים
במקרים כאלה, הטיפול נעשה בבית־חולים. במקרים פחות דרמטיים, אך עדיין קשים לטיפול, מומלץ פעמים רבות על אשפוז במחלקות ייחודיות וייעודיות להפרעות אכילה הקיימות בבתי חולים שונים בארץ.

עו"ס עינת צוברי היא עובדת סוציאלית המתמחה בהפרעות אכילה, פסיכותרפיסטית ומקימת היחידה להפרעות אכילה במרפאת "הנוטרים" ברעננה של המרכז לבריאות הנפש שלוותה, מקבוצת כללית

ד"ר אבלין שטיינר היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית, מומחית בטיפול בהפרעות אכילה ומנהלת המרפאה לבריאות־הנפש על־שם דוידסון (מרפאת "הנוטרים") ברעננה של המרכז לבריאות הנפש "שלוותה", מקבוצת כללית 

ליאור בירן הוא פסיכולוג קליני במרפאת כפר סבא של המרכז לבריאות הנפש "שלוותה", מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש