חיפוש

dsdsdsd
חמוציות

האם חמוציות יעילות לזיהומים בדרכי השתן?

כל אישה שסבלה אי פעם מדלקת בדרכי השתן כבר שמעה: חמוציות מונעות את הדלקת המציקה. אבל האם זה באמת נכון? האם הפרי האדום הזה אכן עושה פלאים לבריאות שלנו? תתפלאו

אורלי ויסייד

אורלי וייסיד

במשך שנים הבטיחו לנו שחמוציות מונעות דלקות בדרכי השתן ומקלות עליהן, אבל האם הפרי האדום באמת מועיל? לא בטוח. מחקרים חדשים מלמדים שהתועלת של החמוציות היא מזערית ושהן לא באמת עוזרות במקרה של דלקות בדרכי השתן.

מה הקשר בין חמוציות לדלקת בדרכי השתן?

דלקת בדרכי השתן היא תופעה מאוד נפוצה בקרב נשים, וכבר כמה עשורים שממליצים על חמוציות במסגרת הטיפול בבעיה. נשים שסובלות מדלקות חוזרות בדרכי השתן אף מונחות לשתות מיץ חמוציות במסגרת טיפול מונע.

חמוציות מכילות כ־90% מים, חומצות שונות, סוכרים ונוגד חמצון חזק וייחודי שקרוי פרואנטוציאנידין (PAC). עד לאחרונה ההנחה הייתה ששני מרכיבים בחמוציות - הפרואנטוציאנידין וחד־סוכר - מונעים את היצמדות החיידק E.coli לרירית דרכי השתן, כך שהחיידק נשטף החוצה ובכך נמנעת הדלקת.

אז מה השתנה?

אחרי שנים ארוכות שבהן היינו בטוחים שחמוציות הן אכן פתרון טבעי, בריא וקל לבעיה המציקה, פורסמו השנה  נתונים אחרים. ב־Cochrane Review פורסמה השנה סקירה רביעית ומעודכנת של מאמרים בנושא כדי להעריך את יעילותם של מוצרי החמוציות השונים.

כל המחקרים שנכללו בסקירה היו מבוקרים ואקראיים שבדקו את יעילותם של מוצרי חמוציות למניעת זיהומים בדרכי השתן. הסקירה כללה 24 מחקרים (14 מחקרים נוספו מאז הסקירה הקודמת שנערכה ב־2008) שבהם השתתפו 4,473 בני אדם.

13 מחקרים בדקו את ההשפעה של שתיית מיץ או רכז חמוציות בלבד, 9 מחקרים בדקו את ההשפעה של טבליות או של קפסולות בלבד, מחקר אחד השווה בין מיץ חמוציות לטבליות ומחקר אחד השווה בין קפסולות לטבליות.

מסקירת המאמרים שנעשתה ב־2008 עלה כי מוצרים שמכילים חמוציות עשוים להיות יעילים בהפחתת דלקות בדרכי השתן. עם זאת, כיוון שלא היו מספיק עדויות לשם קביעת כמות החומר הפעיל ומשך זמן הטיפול הנדרש, נקבע שיש לערוך מחקרים קליניים ארוכי טווח בתחום.

בסקירה שפורסמה בסוף 2012 נמצא כי היתרון של מיץ חמוציות במניעת דלקות בשתן קטן מאוד. על אף שבכמה מחקרים קטנים נמצא יתרון מסוים בשתיית מיץ חמוציות במשך 12 חודשים בקרב נשים שסובלות מדלקות חוזרות בשתן, הרי כאשר הוסיפו לכך נתונים של מחקר קליני גדול - לא נמצא כל יתרון בעל משמעות סטטיסטית.

למעשה, על פי הסקירה האחרונה, פרט לתועלת קטנה, לא נמצא יתרון משמעותי לשתיית מיץ חמוציות, ובהתחשב בעובדה שקשה להקפיד על שתיית מיץ חמוציות בכמות גדולה למשך תקופה ארוכה, לא ניתן להמליץ על מיץ חמוציות כדי למנוע זיהומים בדרכי השתן.

אשר למוצרים שונים שמכילים את החומר הפעיל שבחמוציות (אבקות, קפסולות או טבליות שונות), אין המלצה ברורה בנוגע לכמות הנדרשת ולמשך הטיפול הנדרש למניעת דלקות בדרכי השתן או לטיפול בהן. עד שתהיה לפחות המלצה אחת כזאת - ניאלץ להמתין בסבלנות. אולי הדברים יתבהרו כבר בסקירה הבאה.

אבל חמוציות עזרו לי בעבר

אם למרות הדברים האלה את עדיין רוצה להשתמש בחמוציות כדי להקל באופן טבעי  על דלקות - אין סיבה שלא תעשי זאת. את יכולה לצרוך אותן בכל צורה שנראית לך: מיץ (בתוספת סוכר או מומתק בממתיקים מלאכותיים) פרי מיובש (בתוספת סוכר או בלי תוספת) או טבליות. גם אם אנחנו לא בטוחים שהן ישפיעו על הדלקות - מדובר בפרי טעים ובריא.

אפשרות נוספת היא לצרוך תוסף תזונה שמכיל את החומרים הפעילים שקיימים בחמוציות. חברות שונות של תוספי מזון משווקות את החמוציות בשילובים שונים - ויטמין C, פרוביוטיקה ועוד.

אורלי וייסיד היא דיאטנית קלינית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש