חיפוש

dsdsdsd
בשר אדום

ארגון הבריאות העולמי: בשר מעובד מסרטן

אוהבים נקניקיות? יכול להיות שכדאי שתפסיקו. ארגון הבריאות העולמי כלל בשר מעובד ברשימת החומרים המסרטנים ביותר, באותה קבוצת דירוג כמו סיגריות. באילו עוד סוגי בשר מדובר? ומה עם בשר אדום? ומה ההמלצה של משרד הבריאות בעקבות הדו"ח?

תמי אדיב

תמי אדיב

בקיצור

01

ארגון הבריאות העולמי קבע: בשר מעובד ומומלח מסרטן, ונמצא באותה רשימה עם סיגריות, אלכוהול, ארסן ואסבסט. בשר אדום טרי נמצא במקום נמוך יותר וחשוד כמסרטן.

02

הסרטן המדובר הוא בעיקר סרטן המעי הגס. קיימים מחקרים שטוענים ששמירה על אורח חיים בריא ואכילת פחות מזון מעובד יכולים למנוע אותו. גם גילוי מוקדם על ידי קולונוסקופיה יכול להציל חיים.

03

האם להפסיק לאכול בשר? השיקול הוא בסופו של דבר שלכם כרגע. עדיף לצמצם צריכת מזון מעובד. אפשר לצרוך בשר אדום, אם אתם בריאים, אבל במידה וללא הפרזה.

חדשות רעות לקרניבורים: ארגון הבריאות העולמי  - WHO  - פרסם השבוע דו"ח ובו קבע כי מוצרי מזון מבשר מעובד הם גורם עיקרי לסרטן. למי שמבקש להתנחם בבשר אדום טרי - גם הוא ברשימה, אם כי בקבוצה אחת נמוכה יותר.  

לפי הדו"ח שפורסם, בשר מעובד נכלל בקבוצה 1 לחומרים מסרטנים, הדירוג הכי גבוה מבין חמישה, לצד סיגריות, אלכוהול, ארסן ואסבסט. בשר אדום טרי ולא מעובד נמצא גם הוא ברשימה, בדירוג אחד פחות, בקבוצה 2A כ"ככל הנראה מסרטן אדם".

הבשר המעובד נקשר בגרימה לסרטן המעי הגס, והבשר האדום נחשד כקשור לגרימה גם של סרטן הערמונית וסרטן הלבלב. "כל מנה של בשר מעובד במשקל 50 גרם שנאכלת על בסיס יומי מגדילה ב־18% את הסיכוי לסרטן המעי הגס", נכתב בדוח.

הקביעה של הארגון מיישרת קו עם הקרן הבינלאומית לחקר הסרטן - WCRF - שדיווחה בעבר שאכילת בשר אדום שומני, בשר מעובד, שתיית אלכוהול, השמנה בכלל והשמנה בטנית בפרט מעלים את הסיכון לסרטן המעי הגס.

זהו סרטן שכיח וקשה: בישראל מאובחנים בו מדי שנה כ־3200 חולים חדשים, ומתים ממנו כ־1300 איש, שיעור תמותה גבוה של 40%. זו אחת הסיבות שממליצים לגברים ולנשים מעל גיל 50 לעבור בדיקת קולונוסקופיה שיכולה לסייע בגילוי מוקדם ומציל חיים.  

22 מומחים ויותר מ־800 מחקרים

ההמלצות לדירוג נקבעו על ידי פאנל מטעם הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן של הארגון, שכלל 22 מומחים מעשר מדינות.

קבוצת המדענים בחנה במשך יותר משנה למעלה מ־800 מחקרים, בהם נבדקו הקשרים שבין יותר מ־12 סוגי סרטן שונים לצריכה של בשר אדום ובשר מעובד.

המחקרים בוצעו בארצות רבות ובאוכלוסיות רבות עם סוגים שונים של תזונה. הראיות המשפיעות ביותר הגיעו ממחקרים שנעשו בשני העשורים האחרונים.

​אורח חיים בריא יכול לעזור במניעת סרטן המעי הגס

ומה עם נטייה גנטית? כל המידע נמצא כאן 

 

סוגי הבשר שנחשבים כמסרטנים

• נקניקים שונים כולל פסטרמה וסלמי, בעיקר כאלו שעברו תהליך של עישון או המלחה ונקניקים עם חומרים משמרים.

• נקניקיות שונות - מאותן הסיבות. ולמיטיבי לכת - בדרך כלל נקניקיות וגם נקניקים פשוטים לא מכילים חלקי בשר מובחרים אלא שאריות שונות של החלקים הפחות אטרקטיביים שבו, כמו עור למשל, שגם לא מכילים את המרכיבים התזונתיים המזינים שבו.

• המבורגרים תעשייתיים - לא מדובר בבשר טרי שנטחן לקציצה, אלא בהמבורגרים מעובדים. בדרך כלל אפשר להשיג אותם קפואים ורשימת המרכיבים הארוכה שמכילה הרבה יותר מבשר, תסגיר אותם.

מה עם המבורגרים שנמכרים במסעדות וברשתות מזון מהיר? קשה לקבוע, בחלק מהרשתות מיהרו להצהיר שהבשר שהם משתמשים בו אינו מעובד. אנחנו ממליצים שכאשר יש ספק - תשאלו ותוודאו.

האם בשר מעובד מזיק כמו עישון?

במשרד הבריאות אומרים: "לא. אמנם בשר מעובד סווג באותה קטגוריה של גורמי סיכון לסרטן כמו עישון, אך הוא לא מסכן באותה עוצמה. כגורם יחיד, עישון תורם משמעותית לסיכון לחלות בסרטן ריאות ובסוגי סרטן אחרים. לעומת זאת, בשר מעובד הוא 'בעל סיכון צנוע בהרבה'".

מה עם בשר אדום טרי?

בבשר מעובד הדגש הוא פחות על סוג הבשר, אלא על כך שמתווספים לו חומרים מזיקים בתהליך העיבוד, השימור או העישון. בבשר טרי ההתייחסות היא לבשר אדום - בשר בקר וכבש, ומי שלא שומרים כשרות יכולים לכלול גם בשר לבן ברשימת החשודים. 

זו לא הפעם הראשונה שבשר מעובד ובשר אדום עם אחוזי שומן גבוהים נחשדים כגורמים לסרטן וכלא בריאים באופן כללי. החומרים הכימיים שמוספים לבשר בתהליך העיבוד או העישון שלו מעולם לא נחשבו לבריאים.

לשירות רוופא משפחה של כללית

אחוז השומן הרווי הגבוה שבבשר אדום שמן נקשר גם בסיכון להעלאת הכולסטרול הרע בגוף, ומשם קצרה הדרך למחלות לב וכלי דם וסוכרת. אבל שימו לב לסוג של נחמה: אם אוכלים בשר בקר רזה, לעומת זאת, יש בו מעט מאוד שומן ולכן גם מעט כולסטרול.  

לפני שתחליטו להתנזר לחלוטין ממנו, חשוב לציין שבשר אדום טרי שלא עבר המלחה מאסיבית או עיבוד, מכיל גם חלבונים, ויטמינים מקבוצת B ואבץ שמיטיבים עם הגוף כאשר צורכים מהם בכמות מספקת, לא יותר מדי ולא פחות מדי.

אז מה אני צריך לעשות? להפסיק לאכול בשר בכלל?

לאו דווקא. אין חובה לאכול בשר, אבל ההמלצה שלנו למי שרוצה היא לא להפריז. אם אתם נוהגים לאכול בשר מעובד כמה פעמים בשבוע, או בשר שמן, כדאי מאוד שתפחיתו.

מי שאוהב מאוד בשר אדום שומני ולא סובל מכולסטרול גבוה, סוכרת או חשש למחלות לב יכול לאכול ממנו, רק במידה מועטה.

מומלץ יותר לאכול את החלקים הרזים שבבשר האדום. אין בידינו נתונים על הקשר שלהם לסרטן, אבל הם לא נחשבים לבעייתיים במיוחד בהקשר של מחלות לב, כלי דם וסוכרת. כדאי לשלב בארוחות ירקות טריים שמכילים נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים שעוזרים לעיכול ולשמירה על הגוף.

זה נשמע כאילו שלא נשאר שום דבר שמותר לאכול? אם נהיה כנים עם עצמנו, החדשות עצמן לא מחדשות כל כך הרבה, הן פשוט הופכות לרשמי משהו שרובכם כבר ידעתם מזמן והעדפתם לא לחשוב עליו:

בשר מעובד, ומוצרי מזון מתועשים ומעובדים בכלל - פשוט לא מומלצים. הם מעולם לא היו בריאים וכבר זמן רב נחשבים לכאלו שמסכנים את הבריאות ונקשרים במחלות שונות. הדוח בתקווה יהפוך את ההמלצות להימנע מהם ככל הניתן לרשמיות ואפקטיביות, גם ברמה הצרכנית האישית וגם בהשפעה על תעשיית המזון כולה. 

משרד הבריאות ממליץ: בשר מעובד - עד פעם בחודש

גם משרד הבריאות הישראלי התייחס לדו"ח, ובין היתר יצא בהמלצות משלו: 

• יש לגוון את מקורות החלבון ולהעשיר את החלבונים בחלבונים מהצומח כגון קטניות ודגנים מלאים (עדשים, אפונה, חומוס, פול, לוביה ,שעועית ועוד) פעמיים בשבוע לפחות.

• לא חייבים לאכול בשר בכל יום. ניתן לאכול בשר ממקורות שונים: עוף, דגים, בקר דל שומן. 

• מומלץ להגביל את כמות הבשר המעובד שצורכים, בעיקר ילדים, ללא יותר מפעם בחודש (נקניקיות, נקניקים, המבורגרים, שניצלים מעובדים ועוד).

• חשוב להקפיד לאכול ארוחות מסודרות ורצוי באופן משפחתי.

• יש לגוון את התזונה ולהגדיל צריכה של מזון טבעי כגון פירות, ירקות, קטניות, דגנים מלאים, לחם מדגן מלא, מוצרי חלב דלי שומן, בשר, דגים ועוף דלי שומן, ולהפחית ככל האפשר צריכת מזון מעובד.

​רגע, ועוף זה כן בריא?

תראו מה עוד מתחבא באוכל שלכם

 

הבשר מצטרף לשומן הטראנס

האם אפשר לראות בהצהרה על הבשר המעובד כעוד אבן דרך בניסיון להנהיג אורח חיים בריא יותר? יכול להיות. אחרי הוצאת שומן הטראנס משימוש בארצות הברית והניסיון לעודד את האוכלוסייה להפחית צריכת מוצרי מזון מעובדים עתירים בסוכר, אם גם צריכת הבשר המעובד תפחת, אולי יחל להתבסס שינוי בצריכת המזון בכלל.

סביר להניח שתעשיית המזון תגיב ברעש גדול - מומחים מטעמה כבר טוענים שכן כדאי להמשיך ולצרוך בשר אדום ומעובד, שהיתרונות שלו עולים על החסרונות ושהסיכון לסרטן הוא באחוז אפסי. חשוב לזכור כשקוראים את הטיעונים בעד ונגד מי מדבר בשם איזה אינטרס, גם מצד ארגוני הבריאות וגם מצד תעשיית הבשר. 

בשורה התחתונה חשוב לזכור שאת חלק מסוגי הסרטן, כולל סרטן המעי הגס ומחלות נפוצות וקשות נוספות כמו סוכרת ומחלות לב אפשר לנסות למנוע על ידי אורח חיים בריא.

הכוונה לאכול פחות מזון מעובד, כמו שהארגון ממליץ, יותר ירקות ומזון עם סיבים תזונתיים וויטמינים, לבשל בעצמכם כשאפשר, להפסיק לעשן ולעשות יותר פעילות גופנית בהתאם ליכולות שלכם.

בעולם המתועש שבו אנו חיים קשה מאוד לצרוך מזון ומשקה שלא עברו עיבוד או התווספו להם חומרים לא בריאים בדרך. העיקר הוא לעשות מה שאתם יכולים, כדי שמה שיש לכם על הצלחת יהיה הרע במיעוטו.

תמי אדיב היא תזונאית קלינית בכללית, מתמחה בסוכרת, בהשמנה, בניתוחים בריאטריים ובטבעונות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש