חיפוש

dsdsdsd
יין: מה עדיף, אדום או לבן?

אדום או לבן?

מה עושה היין הלבן לריאות וכיצד משפיע היין האדום על הלב? האם אלכוהול טוב לבריאות ומה הקשר בינו לבין נזקים בכבד ותאונות דרכים? מדריך לשתייה בטוחה וסלקטיבית לשנה האזרחית החדשה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

כשאתם מבלים במסיבה או יושבים ליד השולחן בארוחה חגיגית, אתם עשויים  להתלבט - איזה יין כדאי לשתות. זה לא רק עניין של טעם או התאמה למזון. ליין יש גם ערך בריאותי וייתכן שהוא משתנה בהתאם לסוג והזן.  כך פורסם ב־20 במאי באתר האינטרנט WebMD Medical News.

יין בריא ללב?

יין אדום עשוי לעשות טוב ללב, אבל הריאות מעדיפות יין לבן, טענו חוקרים אמריקנים בכנס השנתי של החברה האמריקנית למחלות של בית החזה שנערך בתחילת המילניום. "זה היה המחקר הראשון שזיהה את ההשפעות השונות של יין לבן לעומת אדום", אמר פרופ' הולגר שונמן מאוניברסיטת בופלו בניו יורק. "מחקרים אחרים על יינות התמקדו באופן מסורתי ביינות אדומים, פשוט משום שהם יותר פופולריים באירופה, שם נעשו מרבית המחקרים, כך שזה קל להם יותר לבדוק דווקא את היין הזה". לדבריו, המחקרים האלה הראו ששתיית כוס עד שלוש כוסות יין אדום מועילה למערכת הלב וכלי הדם.   

פרופ' שונמן ועמיתיו בדקו 1,555 נשים וגברים, שמתגוררים במדינת ניו יורק. הם שאלו כל אחד על הרגלי חייהם, על התפריט שלהם ובעיקר התעניינו בהרגלי השתייה שלהם. הם רצו לדעת מה העדיפו הנשאלים לשתות (יין, בירה, משקאות חריפים או משקאות קלים), כמה הם שתו במשך חייהם (מדי עשור) וכמה אלכוהול הם שתו בחודש שעבר.

החוקרים מדדו גם תפקודי ריאה, שיכולים לשמש סמנים לבריאות הכללית, כיוון שלדבריהם "הוכח שתפקודי הריאה הם מנבאים טובים מאד גם למחלות לב". החוקרים מצאו ששתיית יין לבן קשורה באופן הדוק עם תפקודי ריאות טובים יותר. לעומת זאת, יין אדום משפיע גם הוא לטובה על יכולת הנשימה, אבל השפעתו הייתה "מעט יותר חלשה".  

אז כמה כדאי לשתות?

לדברי החוקרים, כוס אחת של יין משפרת את תפקודי הריאה באחוז וחצי ומוסיפה שנה עד שנתיים לתוחלת החיים. שלוש כוסות ליום משפרות את תפקודי הריאות בשלושה אחוזים. על פי המדידה הזאת, שש כוסות יין ליום עשויות לשפר את תפקודי הריאה בארבעה אחוזים. "מחקרים אחרים הראו שככל ששותים יותר יין, ההשפעה גדולה יותר", אמר החוקר ובד בבד הדגיש כי "לשתיית אלכוהול יש יש גם כל מיני השפעות  מזיקות".   

מה הבדל בין מי ששותה יין לבן לבין מי שמעדיף בירה?

פרופ' שונמן לקח בחשבון גם את הרגלי העישון של כל נבדק, ואמר: "צפוי שאלה ששותים יין לבן שומרים גם על הרגלי חיים בריאים יותר, כמו דיאטה בריאה יותר ופחות עישון, בהשוואה לאלה ששותים בירה או משקאות חריפים בלבד. נשים הן אלה שנוטות יותר לשתות יין לבן".  

פרופ` שונמן משער שלשותי יין לבן יש רמות יותר גבוהות של ויטמינים נוגדי חמצון בדם. לדבריו, מיץ ענבים עשוי להשפיע באותה המידה, אבל אשכול ענבים, למרות היותו טעון בוויטמינים, לא ישפיע באותה צורה. "בהכנת היין יש תהליכים שונים שגורמים להוספת נוגדי חמצון. אנו משערים שהם אלה שאחראים במידה זו או אחרת להשפעה החיובית על תפקודי הריאות", אמר פרופ' שונמן.  

אז כדאי להתחיל לשתות על סמך ההמלצה הנ"ל?

לא בטוח. במחקר אחר נטען, ששתיית אלכוהול משפיעה לטובה לאורך זמן, רק אם מתחילים בנוהג בגיל העשרה ולא בגילאים מאוחרים.

שתיית אלכוהול גם עלולה להוביל להתמכרות: מתחילים עם כוסית אחת, ועלולים לסיים עם בקבוק או שניים ליום. אלכוהול משפיע על הערנות, וכולנו קוראים כל יום ראשון בעיתון על תאונות דרכים בהן נהרגו צעירים שחזרו מבילוי בסוף השבוע. כמעט בכל המקרים הסיבה לתאונה הייתה "השפעת אלכוהול".

לאורך זמן, האלכוהול פוגע בכבד ובתי החולים בארצות בהן נוהגים לשתות בכמויות גדולות, מלאים בחולים שמחכים להשתלת כבד. לאורך זמן האלכוהול גורם להתעבות של שריר הלב ולאי ספיקה. הוא פוגע גם במוח וגורם דמנציה. אלכוהול מזיק לעוברים, ויש תסמונת אופיינית לתינוקות שנולדו לאמהות שתייניות, שכוללת פגיעה מוחית ופגיעה באיברים פנימיים של הילוד. לכן צריך לשקול היטב את הבעד והנגד של שתיית יינות. מי שמסוגל לשלוט בשתייה, לא להתמכר מחד, ולהתמיד בכך לאורך זמן, עשוי ליהנות מהיין. מי שנמצא בסיכון להתמכרות, או שעלול לשתות בבת אחת להשתכר, מוטב שיתרחק מזה כמו מאש. ​

ד"ר שמואל גבעון הוא רופא משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש