חיפוש

dsdsdsd
מנדבושקס

מנדבושקס: כינה בודדה מחפשת קצת חום...

אוי כמה שזה מגרד! בהתחלה לא מבינים בכלל מאיפה הגיע כל הגרד הזה, אבל בסופו של דבר אפשר לראות גם בעין בלתי מזוינת מנדבושקס קטנות מטיילות על הגוף. מעצבן? בהחלט! אבל מקצת כיני ערווה לא צריך לעשות צימעס. מורחים משהו, וזה עובר

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

זה מגרד!!! מה עושים? הולכים לבית המרקחת וקונים משחה או שמפו לטיפול. רוב התכשירים לא דורשים מרשם רופא. אם כן, אפשר לפנות לרופא המשפחה.

02

מומלץ מאוד גם לעדכן את הפרטנרים לסקס שהיו לך לאחרונה שיטפלו בעצמם, כי הכינים עוברות בקלות מאדם אחד לשני, ויכולות לשרוד גם יומיים על בגדים, מצעים ומגבות בלי מזון.

03

אל תשכחו להחליף את הבגדים, המצעים והמגבות, להרתיח אותם או לתת לניקוי יבש, כדי להיפטר מכל כינה וביצה שעלולה לארוב לכם.

האם הופעת כיני ערווה זו בעיה שכיחה?

כן. הטפיל הזה מצליח להציק בכל הגילאים, אבל בקרב אנשים שפעילים מינית ועושים הרבה סקס (ולכן - גם בקרב צעירים) הוא כמובן מציק יותר.

איך זה נראה?

מנדבושקס נראות כמו עקרבים קטנים בגודל של מילימטר או שניים שמטיילים לכם בתוך שיער הערווה. הרבה פעמים ניתן לראות גם סימנים של גירוד אינטנסיבי באיזור שבו כיני הערווה מטיילות, פשוט כי זה מאוד מגרד ואנשים מתגרדים.

מה אני מרגיש/ה?

ובכן, גירוד! מעצבן, שלא נפסק. הוא נובע מתגובה אלרגית של הגוף לחומרים המופרשים מהכינים בזמן שהן נושכות את העור, בחיפושן אחרי דם.

איך אני יודע/ת שזה מנדבושקס?

רואים אותן. ואם הן קטנות מאוד, הכינים, אפשר לראות אותן בסיוע של זכוכית מגדלת.

מה זה אומר שיש לי כיני ערווה?

שצריך ללכת לבית מרקחת, לקנות משחה (או שמפו) ולגמור עניין.

מה גורם להיווצרות מנדבושקס?

השם המדעי של הכינים הוא פטירוס פוביס (Phthirus Pubis), הטפילות הקטנות אוהבות בעיקר את איזור שורשי השיער שבאיזור אברי המין, שם הן ניזונות מהעור שבו הן נוגסות ומדם, שאותו הן שואבות מנימים שמתחת לעור.

ההתרבות שלהן נעשית על-ידי הטלת ביצים קטנות ומוארכות (בדמות ובגודל של ראש סיכה ובצבע לבן־חלבי). את הביצים אפשר לראות כשהן דבוקות לשורשי שיער הערווה. לאחר שהכינה בוקעת מהביצה, שאריות הקליפה נשארות דבורות לשורשי השיער וצבען הופך צהוב דהוי.

חשוב: יש כיני ערווה שנוהגות להטיל את ביציהן גם בבגדים או בתחתונים שלובשים מי שנדבקו בהן. הביצים, הדבוקות לסיבי הבד, יכולות לחיות עד 30 יום לאחר ההטלה לפני שבוקעות מהן הכינים. לכן בכל מקרה של הדבקה בכיני ערווה חשוב גם להחליף את הבגדים, לא רק את המצעים והמגבות - וחשוב להרתיח את הבגדים שנלבשו או לתת אותם לניקוי יבש.

את יכולה להרחיב קצת על מחזור הרבייה שלהן?

כן. מרגע שכינה בוגרת הטילה עליך ביצים, חולפים שמונה עד 12 ימים שבהם מתפתחות כיני ערווה, בסיוע חום הגוף שלך. לאחר מכן הכינים בוקעות ובשלב זה הן מכונות "נימפות". בתוך כשמונה ימים הכינים מגיעות לבגרות מינית ואז הנקבות שבהן מטילות עליך ביצים חדשות (שמונה ביצים ואף יותר לכל כינה בכל יום) - וכל המעגל חוזר על עצמו.

על־אף שכינה בוגרת יכולה לחיות על הגוף כעשרה ימים עד חודש, לרוב מחזור החיים של הכינה - משלב הביצה ועד מותה בטרם־עת - הוא כחודש ימים.

כמה זמן זה נמשך החולרע הזה?

עד שתטפלו באזורים הנגועים במשחה או בשמפו מיוחד.

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.

נניח שאני מחליט/ה להתעלם מזה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכל לבד...

אז כנראה שתתגרד/י לנצח...

מנדבושקס והחבר/ה שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו/ה?

כיני ערווה עוברות בקלות מגוף לגוף בזמן הסקס. הסיכוי להידבק בהן מפרטנר שיש לו - אפילו במגע מיני בודד - גבוה ביותר ועומד על 95%. כינה בוגרת, שנפלה ממך או מבת או בן הזוג שלך, יכולה לשרוד עד יומיים ללא מזון - למשל על תחתונים, מגבת, מצעים וכדומה - וכך להמשיך את מעגל ההדבקה. אחרי יומיים ללא מזון - הכינים מתות.

מה פתאום מנדבושקס אוהבות רק שיער ערווה? הרי יש עוד אזורים שעירים בגוף.

מבחינתן של כינים אלה, המזון והטמפרטורה האידאליות הן באזורי שיער הערווה. אבל כיני הערווה יכולות גם לנדוד לאזורים אחרים בגוף, כמו לדוגמה אל מתחת לציפורניים. ולכן, במצב של היגיינה ירודה, הן יכולות להיות בכל מיני מקומות בגוף ולהמשיך ולטייל מאדם לאדם.

אפשר לקנות משהו נגד זה בבית מרקחת ולסגור עניין?

אפשר (ורצוי!) לקנות תכשיר מתאים נגד כינמת הערווה בבית מרקחת. רוב התרשימים לא מצריכים מרשם רופא.

ונניח שאני צריך ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שהרופא משפחה שלי מספיק?

רופא משפחה מספיק.  

לידע כללי, מה התרופות שקיימות נגד זה?

מורחים משחת פרמטרין על האיזור הנגוע. משאירים למשך 10 דקות, ושוטפים. זה הכול. תכשירים אחרים הינם על בסיס פיפרנול. קיים גם שמפו טיפולי, המכיל לינדן.

כדאי שכל הפרטנרים שלך בחודש האחרון יטפלו גם הם בעצמם. כמו כן, יש לכבס את המצעים, המגבות והלבנים בטמפרטורה גבוהה, שמסייעת להשמיד כינים וביציהן שאולי נפלו לתוכם.

קונדומים עוזרים?

לא, מכיוון שהכינים עוברות משיער הערווה שלא מכוסה על-ידי הקונדום.

זה יחזור?

אם תקיים/י מגע מיני עם מישהו שיש לו - רוב הסיכויים שתידבק/י שוב.


ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש