חיפוש

dsdsdsd
מחלות מין

מצעד מחלות המין הנפוצות

שימו לב ושימו קונדום: סקס זה טוב ואפילו בריא. אבל יש כמה מחלות מין נפוצות שכדאי שתכירו, תדעו איך לזהות את הסימפומים, מה הטיפול ואיך נמנעים. קבלו אותן! (במחשבה שנייה עדיף שלא, ממש לא)

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

היום פחות ופחות אנשים מתים מאיידס. אל החדשות הטובות האלו הצטרפה תופעת לוואי מרגיזה: אנשים שמוותרים על הקונדום, וכך חושפים את עצמם למחלות מין אחרות.

02

יש לא מעט מחלות שמועברות במגע מיני. שימוש בקונדום לא ימנע הידבקות בכולן, אבל הוא כן מפחית משמעותית את הסיכונים להידבקות. השתמשו בו, לפחות בחודשים הראשונים.

03

ריבוי פרטנרים הוא גורם שמעלה את הסיכון להידבקות. תיהנו כמה שבא לכם ועם מי שבא לכם, רק שימו לב לסימפטומים. כל כאב, הפרשה שונה, פצע ויבלת חשודים דורשים בדיקה.

לפני הכול שיהיה ברור: לא באנו להלחיץ ולהפחיד, ולא כדי להוציא את החשק. א-ב-ל דווקא כדי שתיהנו מסקס בלי לדאוג, חשוב שתכירו כמה מחלות מין נפוצות שקשורות בו. אנחנו לא מתייחסים הפעם לאיידס, שדובר ומדובר לא מעט, אלא למחלות אחרות ונפוצות.

סקס הוא כיף והנאה, מדגישה ד"ר שלומית שדמון סייג, מומחית ברפואת המשפחה ומטפלת מינית, ואין צורך לחשוש מפניו. אם מתנהגים בצורה אחראית, היא מרגיעה, הסיכויים לחלות ולהיפגע נמוכים.

מרבה פרטנרים, מרבה דאגה

העיקרון הבסיסי אומר שמה לעשות, ככל שיש יותר פרטנרים - יש יותר סיכון ללקות במחלות מין. הכוונה למחלות שעוברות במגע מיני, ומגעים עם אנשים רבים מגבירים את הסיכונים גם כשמשתמשים באמצעי מניעה.

הסיכון נכון לכל מי שפעיל מינית, ובמיוחד אצל צעירים וצעירות שרוצים ונהנים לגוון עם אנשים שונים. ההמלצה המובילה היא: שימוש בקונדום. כשמתחילים לקיים יחסים עם בן או בת זוג חדשים כדאי להשתמש בו לפחות במשך חצי שנה.

כיום חלה ירידה בפופולריות של הקונדום בגלל שהרפואה התקדמה ומאיידס, לרוב, כבר לא מתים. למרות שאלו חדשות מאוד טובות, מבהירה המומחית, ולמרות שלא כל אמצעי מניעה ימנע מכם להידבק, חשוב להמשיך ולהשתמש בקונדום כי הוא כן מגן מפני קשת רחבה של מחלות.

נא לא לשטוף את הנרתיק מבפנים!

הערה מעניינת נוגעת לשטיפת הנרתיק. הרבה נשים מבצעות שטיפה פנימית של הנרתיק אחרי סקס מתוך מחשבה שהדבר יפחית את הסיכון לחלות. אז שימו לב: לא רק שזה לא נכון, המטפלת מסבירה ששימוש בשטיפה באופן כזה עלול אף להגדיל את סכנת ההדבקה. השטיפה רק מחדירה את המזהמים עמוק יותר, אל הרחם. לכן - נא לא לשטוף את הנרתיק מבפנים.

1. כלמידיה, אויבת הנשים
כלמידיה מי? בתפקיד מחלת המין השכיחה ביותר בישראל, גם אם לא המפורסמת ביותר, זוכה הכלמידיה. היא עוברת רק ביחסי מין (באיברי המין, בפה, בפי הטבעת) ופוגעת בנשים. אבל אין לגברים מה להירגע, היא מדביקה גם אותם.

סימפטומים: הפרשה מאיבר המין, למרות שלפעמים אין סימפטומים כלל. אבל אם לא מטפלים בה היא עלולה לגרום לעקרות ולסתימה של החצוצרות.

איך נמנעים? למי שנהנים מהרבה סקס עם הרבה פרטנרים שונים מומלץ לגשת להיבדק. וכמובן שהגבר צריך לשים קונדום. זו בהחלט האחריות שלו. ואם הוא אומר שלא נוח לו ככה, או שקשה לו לגמור עם קונדום - או שתחכו עד ששניכם תיבדקו, או שתעברו הלאה.

מה הטיפול? אנטיביוטיקה, רק אם נדבקתם. אל תקחו את התרופה על דעת עצמכם!

2. הרפס וגינאלי, הולך ובא

איזה הרפס?! וגינאלי. למרות שמו, הוא פוגע גם בגברים וגם בנשים. הוא עובר במגע שבין עור לעור (גם ללא חדירה) ונגרם על ידי וירוס שיש לו "בן דוד", זה שגורם להרפס בשפתיים.

סימפטומים: שלפוחיות מכאיבות וצורבות באזור איברי המין, וכשהיא פוגעת בנשים בהריון, התינוק בסכנה.

מה הטיפול? התרופה זובירקס בכדורים. הבעיה היא שהמחלה עלולה להיעלם אחרי הטיפול - ולחזור. ככה זה עם הרפס, הוא נודניק רציני. בעיה נוספת היא שהשימוש בקונדום מספק הגנה חלקית בלבד, כי הווירוס מופיע גם בעור המפשעה.

איך נמנעים? מי שיודע שהוא סובל מהתפרצות של הרפס וגינאלי, מומלץ שיימנע מקיום יחסי מין באותה תקופה, לטובת הפרטנרים שלו או שלה.

3. גונוריאה, תושב ותיק

גונוריאה מה? יכול להיות שאתם מכירים אותו בשמו הנוסף - זיבה. מדובר בחיידק עתיק יומין שמוכר זה מאות שנים. הפגע הרע תוקף גברים ונשים. המחלה עוברת ביחסי מין, ודומה לכלמידיה גם מבחינת הסיכונים אך מתפתח מהר יותר ובאופן יותר אגרסיבי.

סימפטומים: הפרשה מוגלתית וצריבה באיבר המין.

איך נמנעים? כאמור, גברים יקרים, נא לשים קונדום. בלי משחקים, בלי התחכמויות.

מה הטיפול? אנטיביוטיקה, לאחר שתאובחנו עם המחלה.

4. יבלות באיברי המין

זה יבלת זה? זה וירוס! לווירוס הפפילומה הידוע לשמצה יש כמה זנים. אחדים מהם אינם מסוכנים, אבל כן מעצבנים מאוד, כי הם גורמים להיווצרות יבלות על איברי המין. היבלות שעלולות להתפשט הן גם הסימן למחלה שמצריך בדיקה.

היא פוגעת גם בגברים, אך נשים הן קבוצת הסיכון העיקרית. אצלן היבלות מופיעות במקומות נסתרים מהעין - הנרתיק וצוואר הרחם.

סימפטומים: יבלות על איברי המין. אצל נשים ובמיוחד אלו שבן או בת הזוג שלהן נדבקו כדאי לעשות בדיקת פאפ אצל רופאת הנשים כדי לבדוק אם המחלה קיימת.

איך נמנעים? יש חיסון כיום נגד זן הפפילומה שגורם לסרטן צוואר הרחם. הוא כבר נכנס לסל הבריאות וניתן לנערות מכיתה ח' בבתי הספר, והוא יעיל גם נגד הזנים שגורמים ליבלות בלבד. בנוסף כדאי להשתמש בקונדום אך שימו לב: ההגנה אינה מוחלטת כי היבלות עשויות להופיע גם סביב איבר המין הגברי.

מה הטיפול? מסירים את היבלות בלייזר, בהקפאה או בניתוח בהרדמה מקומית.

קחו אחריות: תיבדקו, תודיעו לפרטנרים

תהיו קשובים לגוף שלכם: כל תופעה לא רגילה באיברי המין שלכם כמו הפרשה שונה, פצע, כיב, יבלת וגם תחושת צריבה בשתן ונפיחות של בלוטות הלימפה באזור המפשעה הם סימן שמחייב בדיקה רפואית.

הטיפול במחלות המין יהיה זוגי ולפעמים גם קבוצתי: אם התגלתה מחלה אצלכם רצוי מאוד לאתר את הפרטנרים שלכם לסקס בחודשים האחרונים. סביר שהם כבר לקו במחלה, ולא משנה אם הם הדביקו אתכם או אתם אותם. בכל אופן, כולכם צריכים לקבל טיפול כדי להירפא ולא להדביק אחרים.

ייעוץ מקצועי: ד"ר שלומית שדמון סייג

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש