חיפוש

dsdsdsd
ספורט, בדיקות ומעקב: כל מה שצריך לדעת על שבוע 13 להריון

שבוע 13

פעילות גופנית בהריון מותר? אפילו מומלץ! מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 13 להריון

צוות אתר כללית

השליש השני כבר כאן, ואת אמורה להרגיש טוב יותר מהבחינה הפיזית - וזה זמן מצוין לחזור לפעילות גופנית או לפחות להתחיל להתעניין בכך.

בלי לחץ, אף אחד לא מצפה ממך לרוץ מרתון, אבל היי, את בכיף יכולה לנסות גם ספורט בדרגת קושי קלה או בינונית. שחייה, הליכה, ריצה וריקוד - רק תבחרי פעילות שעושה לך את זה, והיא תעזור לך לשמור על משקל אופטימלי בזמן ההריון ותסייע גם לבריאות העובר. עוד לא השתכנעת? כדאי שתדעי שפעילות כזאת גם יכולה לעזור לך לשנת לילה טובה יותר, למניעת עצירות ולמניעת התפתחות של דליות ברגליים.

גם אם לפני ההריון רצת 10 קילומטרים בלי למצמץ (וואלה? תותחית!) ועכשיו את מתקשה בקילומטר השלישי, דעי שזה טבעי לגמרי. ואת בחברה טובה - זה קורה גם לספורטאיות מקצועיות בזמן ההריון.

שימי לב: אם את מתעייפת, עצרי למנוחה כדי שלא תגיעי למצב של תשישות. נוסף על כך, חשוב שתקפידי שאין עלייה משמעותית בחום הגוף שלך ושגם תשתי מספיק במהלך הפעילות או אחריה כדי להחזיר לגוף את הנוזלים שאבדו.

ואם את עדיין מעשנת, כדאי שתדעי: עם הפסקת העישון העובר יקבל יותר חמצן, הסיכוי שלו להיוולד בזמן ובמשקל מתאים יהיו טובים יותר, וגם הסיכוי שהוא יחזור איתך הביתה מבית החולים ולא יישאר שם לבדיקות נוספות - גדולים יותר. בנוסף, יפחת הסיכון לתופעת המוות בעריסה. לא סתם רבות מהמעשנות בעולם המערבי מפסיקות לעשן כשהן נכנסות להריון. בקרוב גם אצלך?

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

היי, מישהו שומע אותי? עדיין לא. אף שהשבוע מתחילים להתפתח מיתרי הקול של העובר שלך, נראה לנו שמוקדם קצת לרשום אותו למקהלה, אבל בינתיים לשיר לו או לה באמבטיה זה רעיון לא רע בכלל.

מה עוד קורה? המעי, שעד עכשיו היה מחוץ לבטן, תופס את מקומו וגדל לאט־לאט, וביחד עם הכבד והקיבה מתמלא חלל הבטן. במילים אחרות - העובר שלך שלם. כל המערכות קיימות בגוף, ונותר להן רק לגדול ולהיות מוכנות לחיים מחוץ לרחם.

1. סקר שליש ראשון - זה הזמן לבדיקה שמשלבת שתי בדיקות שונות: בדיקת אולטרסאונד לשקיפות עורפית ובדיקות דם (סקר ביוכימי) – השם המלא שלהן הוא בדיקת סקר לגילוי סיכון לתסמונת דאון בעובר.

לכל עובר יש שכבת נוזל דקה באזור העורף, הנעלמת לקראת שבוע 15 להריון. בבדיקה נמדד, באמצעות מכשיר אולטרסאונד, עובי הנוזל במילימטרים. מחקרים שונים מצאו קשר הדוק בין עובי השכבה השקופה לבין הסיכון שהעובר לוקה בתסמונת דאון או בתסמונות כרומוזומליות אחרות.

תזמון הבדיקות משמעותי מאוד לחישוב הסיכון לתסמונת דאון בעובר, לכן הקפידי לעשות אותן בין השבוע ה־11 לשבוע ה־13 ו־6 ימים. באמצעות שקלול של שתי הבדיקות - שקיפות עורפית וסקר ביוכימי של דם האם - ניתן להגיע לרמת דיוק של כ־85%.

איפה ניתן להיבדק? האם צריך לצום? יש צורך בהפניה? איך מזמינים תור? היכן אפשר לצפות בתוצאות? הרבה שאלות, ולנו יש תשובות! מדריך ההנחיות לשקיפות עורפית. מדריך ההנחיות לסקר ביוכימי.

בדיקות הסקר כלולות בסל הבריאות וכרוכות בהשתתפות עצמית של כ-42 שקלים בסך־הכל למטופלות כללית (העלות היא לבדיקה בשליש הראשון להריון עם עובר אחד).

ניתן לפנות גם לרופאי הסדר של הביטוח המושלם, ובמקרים מיוחדים, שיאושרו בעת הצורך, מפנים את האישה לעשות את הבדיקה בבית חולים או אצל רופא שלא נמצא בהסדר.

2. סקירת מערכות מוקדמת - זוהי בדיקת אולטרסאונד שאפשר לבצע בין השבועות 17-13 (מומלץ 16-14).

הבדיקה מאפשרת לראות את כל איברי העובר שהתפתחו עד עכשיו ולבדוק את תפקודן - וחשוב לא פחות: לאתר מומים קשים בעובר בשלב מוקדם מאוד של ההריון, כדי שבמידת הצורך יבוצעו בדיקות נוספות והערכה יסודית של המצב. התפתחות חלק מהאיברים של העובר עדיין לא הושלמה, ולכן צריך לעשות גם סקירה מאוחרת.

אה, ועוד משהו: אם תעשי את הבדיקה לקראת השבוע ה־15 או לאחר מכן, הרופא הבודק יוכל לספר לך - רק אם תרצי, כמובן - אם העובר שאצלך בבטן כבר שלושה חודשים וחצי הוא בן או בת.

הבדיקה לא כלולה בסל הבריאות וניתן לזמן תור רק ישירות מול המקום שבו את רוצה להיבדק. אין צורך בהפניה.

לקוחת כללית מושלם זהב? את זכאית לסקירה אחת (מוקדמת או מאוחרת) בתשלום השתתפות עצמית נמוכה באופן פרטי או במכונים שבהסדר עם כללית בכל הריון. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי פחות.

אילו מכונים ורופאים נמצאים בהסדר עם המושלם? איזו הנחה מגיעה ללקוחות כללית מושלם אצל רופא פרטי שלא בהסדר? לחצי כאן למדריך המלא ותחסכי זמן יקר.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש