חיפוש

dsdsdsd
גבר וילד עושים סלפי עם שפמי צעצוע

מובמבר: למה לכולם יש פתאום שפם?

הפעם לא מדובר רק בטרנד או ברטרו שיק: נובמבר שודרג ברחבי העולם למובמבר, החודש שבו גברים מטפחים שפמים לעידוד המודעות למחלות שפוגעות בהם. מאיפה התחילה היוזמה, ואיך נראו השפמים שלכם?

לירון סיני

בקיצור

01

מובמבר הוא כינוי לחודש נובמבר שבו גברים ברחבי העולם מטפחים שפם. הסיבה: העלאת מודעות לנושאי בריאות שקשורים לגברים.

02

הדגש הוא על כך שתשומת הלב שהשפם מושך תעורר דיון פתוח על סרטן הערמונית, על סרטן האשכים, על בריאות הנפש ועל בריאות בכלל, בדגש גם על רפואה מונעת.

03

גם בכללית מצטרפים למובמבר: תייגתם והעליתם את התמונות שלכם לפייסבוק, והמרהיבות ביותר נמצאות ממש כאן למטה.

​שפמים. כבר כמה שנים נראה שהם בכל מקום ולאחרונה הם השתדרגו לזקנים מלאים עם או בלי פרחים. אבל לא בנובמבר, הו לא. נובמבר, או בשמו העדכני, מובמבר, הוא עדיין חודש השפמים.

על מה ולמה? מדובר בסוג של מקבילה גברית לקמפיינים השונים להעלאת המודעות לסרטן השד ולסרטן צוואר הרחם אצל נשים, אך במקרה הזה עיקר ההתרחשות היא על פני הגברים.

מובמבר, מאנגלית שילוב של Moustache ושל November, משתמש בטיפוח שיער הפנים לשפמים חינניים שמושכים תשומת לב כדי לדבר, להציף ולעורר מודעות לנושאי בריאות שקשורים לגברים.

גם אתם השתתפתם החודש - יודעים הכול על בריאות הגבר ורוצים לראות את התמונות הכי משופמות? דלגו לסוף!


הכול החל ב־1999, כש־80 גברים בדרום אוסטרליה ישבו בפאב והחליטו לגדל שפמים במשך חודש כדי לקדם ארגוני צדקה, כולל ארגון למניעת התאכזרות לבעלי חיים.

עם השנים הקונספט תפס, התרחב למדינות נוספות בעולם וקיבל מיקוד אחר: העלאת המודעות לסרטן הערמונית, לסרטן האשכים, לבריאות הנפש - שחשובה לגברים לא פחות מאשר לנשים - ולבריאות הגבר באופן כללי, בדגש על רפואה מונעת.

הטענה של מטפחי השפמים - כפי שהיא מפורסמת באתר הרשמי בנושא באוסטרליה - היא שגברים מתים בכל שנה מבעיות בריאות שונות שהיו יכולות להימנע. תוחלת החיים שלהם נמוכה יותר מזו של נשים, הם סובלים מהשמנת יתר, מתשישות נפשית ומתחלואים נלווים לאורח חיים לא בריא, אבל הם לא מודעים למצבים שעלולים לסכן את בריאותם, מדברים פחות מנשים על הבריאות שלהם ועל מיחושים ולכן ממשיכים לסכן את עצמם.

מובמבר מתמקד במצבים הבאים:

סרטן הערמונית: הסרטן הנפוץ ביותר אצל גברים בעולם המערבי והגורם השני לתמותה אחרי סרטן הריאות. אחד מכל שישה יחלה בשלב כלשהו בחייו, ככל הנראה לאחר גיל 50, בסרטן הערמונית.

מה שניתן לעשות כדי לשמור על עצמכם הוא לשמור על ערנות ועל מודעות. אם קרוב משפחה שלכם חלה, ועוד יותר מכך אם מדובר בקרוב מדרגה ראשונה (אב או אח), מומלץ ללכת להיבדק.

אין לסרטן הערמונית סימנים מקדימים, אבל מי שסובל מסימנים של הגדלה שפירה של הערמונית, יישלח על ידי רופא לבדיקה שכוללת גם גילוי מוקדם של סרטן הערמונית.

הערמונית של כולם גדלה בהדרגה מגיל 35 ואילך, אך אם אתם חשים בשינויים במתן השתן, בזרימת השתן, בכאבים בעת מתן שתן, בדחיפות גוברת ובקושי להתאפק או מתעוררים כמה פעמים בלילה או מתקשים לתת שתן - פנו לרופא.

סרטן האשכים: הסרטן הזה פוגע לרוב בגברים צעירים, או בגברים מבוגרים מאוד, והטיפול מצריך בדרך כלל הסרה של האשך שבו גדל הסרטן. החדשות הטובות הן שיש מעל 90% החלמה - כל עוד מגלים את סרטן האשכים בזמן, לפני ששלח גרורות.

כך שגם במקרה הזה גילוי מוקדם ומודעות יכולים לא רק להגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול, אלא ממש להציל חיים.

בריאות הנפש: בימים עברו השתרשה תפיסה שגויה שגברים סובלים פחות ממחלות נפש. יכול להיות שהם מדברים על זה פחות, בגלל תפיסות תרבויות כאלה ואחרות, אבל גברים סובלים, מאוד, מדיכאון, מחרדות, ממתח, וממצבים נפשיים נוספים.

בריאות הנפש משפיעה על הבריאות הפיזית, ומתח עלול להעלות את הסיכון אצל חולי לב. חשוב להכיר בכך שאורח החיים גורם ללא מעט קשיים נפשיים ולהתחיל לטפל בהם.

אורח חיים בריא: רוצים לשמור על חייכם ולשפר את איכות החיים שלכם? הקפידו על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית, טפלו בחרדות ובמצבי סטרס, בדיכאון או בנורות אזהרה נפשיות אחרות. הקשיבו לגוף ועשו בדיקות תקופתיות רלוונטיות.

וזה לא סתם תירוץ לגדל שפם?

גם על אתגר דלי הקרח אמרו שהוא סתם תירוץ להשתטות, ובכל זאת הוא גייס סכום נאה לחקר ה־ALS. אם אתם נהנים, ועל הדרך מקדמים מטרה חשובה, למה לא?

משופמים של כבוד!

גם אנחנו בכללית נרתמנו להעלאת המודעות. במהלך החודש העליתם ותייגתם תמונות משופמות שלכם לתפארת בפייסבוק שלנו. בחרנו את חמשת השפמים הכי מרשימים והרי הם לפניכם:

talmoustache.png

Tsamig_Targil2.png

 hezkush-yeshurun.png
oshri-outmezguine.png

nizan-mizrahi.png
תמשיכו להיות מרהיבים, והכי חשוב, אם אנשים ישאלו מה קרה לפרצוף שלכם החודש, דברו על זה, תשתפו, תחלקו מידע ותשמרו על עצמכם בריאים ומשופמים. 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש