חיפוש

dsdsdsd
הגבריות החדשה

האם באמת יש גבריות חדשה?

מה זה אומר להיות גבר? האם יש רק סוג אחד של גבריות? ומה קורה לגבר שאינו עומד במערכת הציפיות הנוקשות של החברה? 65 שנים לאחר הצהרתה של סימון דה בובואר ש"אישה איננה נולדת אישה, היא נעשית אישה", אפשר אולי לתהות את אותו הדבר לגבי הגבר: האם הוא נולד גבר?

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

מהי הגבריות החדשה? חתירה לשוויון בין נשים וגברים. הראייה היא שהגבריות והנשיות אינם שני הפכים המבטלים זה את זה, אלא שתי פנים של האדם השלם.

02

ואיך זה שונה מפעם? תפקידי הגברים וייצוגי הגברים השתנו עם השנים בכל תחומי החברה. כיום יש יותר פתיחות לסוגי גבריות ולגיטימציה לבטא אותן.

03

ואיך זה קשור לסקס? אם פעם הגבר המצוי היה עסוק בהנאה המינית שלו, הרי שכיום הוא מרגיש פחות גברי אם הוא לא מצליח לספק את בת זוגו במיטה.

​"גבר לא היה מעלה על דעתו לכתוב ספר על מצבם המיוחד של הגברים באנושות... גבר לעולם אינו פותח בהצגת עצמו כפרט ממין מסוים, שכן עובדת היותו גבר מובנת מאליה". מתוך "המין השני" מאת סימון דה בובואר (1949).

מסכימים עם דה בובואר? לדעתי, האמירה הזו שייכת להיסטוריה ואינה רלוונטית יותר כיום. המושגים "גבר" או "גבריות" כבר אינם מובנים מאליהם כמו שהיו, והם ניתנים כיום להרבה פרשנויות.

גבר-גבר

בעבר היה ברור למה הכוונה כשאומרים גבר. אדם פעל "בצורה גברית", או לחלופין נאמר ש"אינו גבר " ולרוב הגברים היה חשוב "להיות גבר".

הקריאה "גבר" לאדם זר בסלנג הישראלי היא מעין געגוע לאותה תופעה: אף על פי שאיני מכיר אותך אתה גבר בעיני ובכך אני מקבל אותך ואולי מרגיע אותך מחרדה על כך שאתה אולי לא מרגיש "גבר".

אחד המייצגים לגבר בעבר היה הגבר בפרסומות לסיגריות. גבר הרוכב לבדו על סוס או לחלופין ניצב ליד מכונית אמריקאית גדולה עם סיגריה ביד, מעין שליט של עצמו ושל כל העולם. כמובן שגם בעבר לא היה רק טיפוס גברי אחד ויחיד, אך ברור שייצוגי הגבריות הישנים אינם מותאמים לימינו והגברים (ואולי גם הנשים) מחפשים אחר גבריות אחרת, חדשה.

גברים צדים, נשים מקננות

במהלך שנות ההיסטוריה האנושית הגבר יצא לצוד אוכל ונלחם בכדי להגן על המשפחה. הוא זה שביצע את הפעולות הפיזיות הקשות, ואילו גוף האישה יועד לצורכי ילודה וטיפול בילדים, ולכן גם נשמר לצרכים אלו.

אם פעם הגברים היו שולטים במרחב הציבורי, והנשים נשארו במרחב הפרטי – הרי שכיום זה לא כך. הן הגבר והן האישה יוצאים לעבוד, ולכוח הפיזי של הגבר אין ממש רלוונטיות ברוב המקצועות כיום. בעבר הגבר גם היה המפרנס היחיד או העיקרי ואילו כיום נשים יוצאות לעבוד ומפרנסות את משפחתן, ולכן פן זה של הגבריות פחות מרשים באופן יחסי לעבר.

גבר ישן, גבריות חדשה

עובדות אלו ואחרות הביאו ליצירת תנועות לגבריות חדשה בעולם. גם בישראל הוקמה התנועה לגבריות חדשה. התנועה הוקמה בשנת 1993 על ידי ד"ר חן נרדי כעמותה בשם "תנועת גברים נגד אלימות" ובשנת 1999 שונה השם ל"התנועה לגבריות חדשה".

מדובר בעמותה ישראלית העוסקת בשוויון בין גברים ונשים בחברה ופועלת לשינוי חברתי שיאפשר לגברים לממש את החופש האישי שלהם להיות מי שהם רוצים ויכולים להיות, ולא רק מה שהם נאלצים להיות בגלל ציפיות החברה מהם בשל היותם גברים.

מהי הגבריות החדשה? משמעות ה"גבריות חדשה" היא חתירה לשוויון בין נשים וגברים. הראייה היא שהגבריות והנשיות אינם שני הפכים המבטלים זה את זה, אלא שתי פנים של האדם השלם.

הגבריות החדשה גם שוללת דיכוי רגשות של בנים וגברים על ידי החברה. על פי רעיון הגבריות החדשה, אחד מאמצעי הדיכוי הרגשיים המופעלים על גברים מגיל צעיר הוא הלחץ החברתי "להיות גבר" ולעמוד במבחני גבריות קשים. גברים שאינם יכולים או רוצים להתיישר על פי מבחני גבריות אלו עלולים למצוא את עצמם מנודים על ידי גברים ונשים אחרים כ"לא גברים".

גבריות היא לא תכונה, אלא מערכת של ציפיות ונורמות על פיה הגבר תופש את עצמו. מערכת זו מושתת על החינוך בבית, החינוך בבית הספר, השפעת הצבא ועוד. הגבריות נתפשת כיום כדבר נזיל, שמשתנה בהתאם להקשרים משפחתיים, פוליטיים וחברתיים.

אני טרזן, את ג'יין

גם אם נלך לפי התיאוריה הביולוגית, שלפיה הגבריות קשורה להתפתחות האישית והביולוגית, יש להדגיש את העובדה, שהגבר, בחיי העוברות שלו נמצא בסביבה נשית (פיזית והורמונלית), והוא בעצם נולד מתוך הסביבה הנשית וצריך להתהוות ולבנות את עצמו כגבר. בניגוד לאישה, היוצאת מסביבה נשית ונולדת כאישה, כך שגם מבחינה ביולוגית הגבריות מתהווה ולא נוצרת מאליה.

כיום ההסתכלות היא יותר בכיוון חברתי מאשר ביולוגי. קיימת תיאוריה שהחברה הגברית בנויה מהגמוניות. לקבוצות שונות באוכלוסיה יש הגמוניה על קבוצות אחרות ולפי תיאוריה זו, החברה מקבלת את ההגמוניות כדבר מובן מאליו. מי שבראש ההגמוניה מדכא את מי שמתחתיו וכן הלאה. ישנם בחברה מי שמוחים נגד ההגמוניה אך גם הם בעצם נהנים משאריות העצמות של השולטים. בעבר הדיכוי היה כוחני-פיזי ואילו כיום הגמוניה יכולה להיות מתורגמת על ידי שליטה כלכלית או משפטית.

על פי תיאוריה אחרת, ישנם כיום "סוגי "גבריות" שונים שהם לגיטימיים ומושתתים על שכל, כוח, כסף ועוד, וכל אחד יכול להיאבק על מקומו על עץ גברי אחר ביער ה"גברירויות".

הסקס והגבר החדש

אחד השינויים האופייניים של הגבר החדש בתחום המיני הוא, פחות התעסקות גברית בגודל הפין וההנאה העצמית שלו ויותר דגש על נסיון להביא את בת הזוג לסיפוק. הרבה גברים מוכנים להקריב את ההנאה הגופנית שלהם על מזבח הרצון לספק אורגזמה לבת הזוג.

שינוי זה הוא גם אחד הגורמים לבעיות בתפקוד המיני הן אצל גברים והן אצל נשים. נשים רבות רואות את עצמן כאחראיות לסיפוקן ואינן מעוניינות שהגבר ייקח אחריות על ההנאה שלהן. מצד שני הרבה גברים "חדשים" אינם מרגישים גבריים מספיק אם לא הביאו את הפרטנרית המינית לאורגזמה.

מה עושים? חשוב שגם הגברים ה"חדשים" וגם הנשים בעולם החדש ישימו לב, שכדי להגיע להתעלות מינית, חשוב שבנוסף לדאגה לבן או בת הזוג, כל אחד ינסה לדאוג גם להנאה המינית שלו או שלה.

באופן כזה, כאשר כל אחד לוקח אחריות על גופו, הלחץ והמתח מהאחריות פוחת, בהמשך ההנאה העצמית עולה ובעקבותיה גם ההנאה המשותפת של שני בני הזוג מהאקט המיני המשותף. בדרך זו ה"מבצע להגעה לאורגזמה" יכול להפוך לאקט אינטימי-ארוטי-מיני מהנה לכולם.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש