חיפוש

dsdsdsd
תינוק שוכב עם אוזניות

לרקוד עם תינוקות

אוהבים לרקוד עם התינוק שלכם? מעולה! ולא מדובר בשעשוע בלבד: השילוב בין המוזיקה לבין התנועה עוזר לתינוק הרך לפתח את חוש הקצב ותורם להתפתחותו המוטורית והחושית

דני טל

דני טל

בקיצור

01

להשמיע לתינוק או לתינוקת שלכם מוזיקה תוך כדי ריקוד איתם זה לא רק כיף, זה גם ממש בריא.

02

ממחקר שנערך התברר שריקוד לצלילי מוזיקה הוא חוויה של כמה חושים יחד שמסייעת להתפתחות.

03

גם האזנה בלבד למוזיקה תורמת לתינוקות, אבל השילוב של תנועה חשוב ותורם להם פי כמה.

כולם יודעים שתינוקות אוהבים מוזיקה. ברחבי כדור הארץ הורים שרים לילדיהם באינסוף שפות וסגנונות - בטון שליו ורגוע לפני השינה ובטון קליל ונמרץ בשעת משחק. תפיסתם של התינוקות מהירה מאוד: הם מסוגלים לזהות גוני צלילים ומקצבים שונים כבר בגיל כמה חודשים. ומה קורה כשאנחנו לא רק שרים להם, אלא גם רוקדים?

לימוד באמצעות כל החושים

הפסיכולוגית לאורל טריינור עקבה אחר התנהגות תינוקות וניסתה ללמוד כיצד הם מגיבים למוזיקה. היא הבחינה שלעיתים קרובות ההורים מלווים את הצלילים המושמעים בתנועה כלשהי - אם בניתורים קלים ובתנועת ידיים ואם בתיפוף בקצות האצבעות - ותהתה אם לתנועות האלה יש השפעה כלשהי על התפתחות התינוק.

המחקר שערכה מוכיח שאכן יש השפעה לתנועות האלה. התברר שהשימוש בחושים השונים עוזר למוחו של התינוק לפתח חוש קצב ושהדרך שבה אנחנו נעים משפיעה גם על הדרך שבה אנחנו שומעים. כך דיווחה טריינור במאמר שפורסם בכתב העת Science. 

"השילוב בין מוזיקה לתנועה מגרה את המערכת התחושתית של התינוק", אומרת טריינור מאוניברסיטת מקמסטר בקנדה. "החוויה הכל כך ראשונית שהורים חווים באופן הטבעי ביותר עם תינוקם - כך מתברר - חשובה יותר מכפי שנראה במבט ראשון".

לדברי פרופ' דיויד לבקוביץ' מאוניברסיטת פלורידה אטלנטיק, שערך גם הוא מחקר בנושא, מדובר בתובנה חשובה: "כשתינוקות לומדים על העולם שמסביבם, יש לזכור שהם עושים זאת בשילוב מופלא של כל החושים".  

טריינור ושותפתה למחקר ג'סיקה פיליפס־סילבר עקבו אחרת תגובותיהם של  16 תינוקות בריאים בני שבע לצלילים שבקעו מכלי הקשה. כשהתינוקות בידיהן, התבקשו האמהות לנוע על פי קצב תיפוף. מחצית מקבוצת האמהות נעה במעין צעידה, והן ניתרו קלות בכל הקשה שנייה. המחצית השנייה התבקשה לנתר בכל הקשה שלישית בקצב המזכיר ריקוד ואלס. 

לאחר הפסקה קלה השמיעו החוקרים שוב את הצלילים, הפעם ללא ליווי של תנועה, אך בצורה מודגשת יותר. תגובת התינוקות לצלילים המושמעים התפלגה על פי התנועה שחוו: צעידה או ואלס. טריינור העריכה זאת על פי משך הזמן שבו הביטו התינוקות לכיוון הרמקולים שמהם בקעו הצלילים.

עוד התברר שהתבוננות בתנועה שנעשית על ידי אדם אחר לא השפיעה על תגובת התינוקות. בסדרת ניסויים נוספת הוכח בבירור שהם הגיבו רק לצלילים המקוריים שעל פיהם נעו. תגובת התינוקות הייתה דומה גם כאשר עיניהם כוסו בזמן הריקוד. 

​מחפשים פתרון קצת אחר?

כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז יכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל לבעיות התפתחות ויציבה שונות אצל תינוקות. לקריאה נוספת

ואם אתם לא מתנועעים עם ילדיכם לקול המוזיקה?

"גם להאזנה פסיבית למוזיקה יש ערך רב", אומרת גיינור, "אבל ללא שילוב תנועה מפעם לפעם נמנעת מהתינוק החוויה החושית המלאה המושרשת עמוק כל כך בתרבות האנושית. לא משנה אם מדובר במוזיקה קלסית או במוזיקת רוק, נראה שהשילוב בין מוזיקה לתנועה חשוב ואפילו חיוני להתפתחותו הבריאה של התינוק".

דני טל הוא מומחה לכושר גופני במחלקה לחינוך וקידום בריאות בכללית. 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש