חיפוש

dsdsdsd
ילדה מחזיקה צנוניות בשדה

איך לגדל תינוק צמחוני?

בחרתם באורח חיים טבעוני או צמחוני, ואתם מעוניינים לגדל כך גם את תינוקכם? חשוב מאוד שתעשו זאת באחריות ובזהירות כדי למנוע חסרים תזונתיים שעלולים לפגוע בהתפתחותו. איך עושים את זה? קבלו את המדריך המלא להזנת התינוק הצמחוני

אורלי ויסייד

אורלי וייסיד

בקיצור

01

צמחונית יכולה להניק? כן. רצוי שכל אם בריאה תניק את התינוק באופן בלעדי עד גיל 6 חודשים. אם את צמחונית, התייעצי עם רופא בנוגע לנטילת תוספים. טבעונית? קחי תוסף B12.

02

מה לתת לתינוק בשלב הטעימות אם אנו נמנעים ממוצרים מן החי? קטניות, טופו ומוצרי סויה, דגנים, ירקות פירות עשירים בוויטמין C ודייסות לתינוקות המועשרות בברזל.

03

מה התינוק יכול לשתות? אין צורך במתן מים לפני שלב הטעימות. חשוב לזכור כי משקאות חלב צמחי כמו חלב סויה או אורז אינם תחליף לתמ"ל, אלא הזנה משלימה בלבד.

יותר ויותר אנשים בוחרים להימנע מאכילת מזונות מן החי. אלה הם הטבעונים, שנמנעים לחלוטין מאכילת בשר (כולל עוף, דגים ופירות ים), ביצים, מוצרי חלב ואפילו דבש. אחרים מסתפקים בצמחונות: הם נמנעים לחלוטין מאכילת בשר של בעלי חיים, אבל צורכים ביצים ומוצרי חלב.

אז מה הבעיה?

כאשר מדובר בהחלטה של אדם מבוגר, לרוב אין בעיה, אבל כשמדובר בתינוק, צריך להקפיד הרבה יותר כדי שהוא לא יהיה בסכנה.

אדם מבוגר יכול בנקל לעבור לתפריט צמחוני או טבעוני ללא חשש לפגיעה בבריאותו. להיפך: תפריט צמחוני מאוזן ומגוון, המורכב לפי ההנחיות לתזונה נכונה, יכול אפילו להיטיב את מצב בריאותו של מי שמאמץ אותו. הסיבה: תפריט כזה בדרך כלל דל בשומן רווי ובכולסטרול, עשיר בסיבים תזונתיים, במינרלים, בוויטמינים, בנוגדי חמצון ובחומצות שומן חד ורב בלתי רוויות.

אך כאשר הורים מעוניינים שגם התפריט של התינוק יתבסס רק על מזון מן הצומח, עליהם להיות אחראים עוד יותר. תזונה לא מאוזנת בשנות החיים הראשונות עלולה להביא לחסרים תזונתיים ואף לפגיעה בבריאות התינוק. 

משרד הבריאות, בשילוב עם האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, הוציא הנחיות לתזונת תינוקות במשפחות צמחוניות וטבעוניות. אם גם אתם החלטתם שהתינוק שלכם יימנע מאכילת מזונות מן החי - כדאי שתעשו זאת בצורה מושכלת.

הנקה - ההזנה הראשונית

ההמלצה שתזונת התינוק תהיה מבוססת על הנקה בלבד בששת החודשים הראשונים של חייו נכונה לכל אם בריאה, גם לאם צמחונית או טבעונית. אם את טבעונית ומניקה את תינוקך, חשוב שתקחי תוסף B12. אם את צמחונית - יש לעשות בירור אצל הרופא המטפל בנוגע לצורך בתוסף.

על האם המניקה לעשות בדיקות דם כדי לוודא שהיא לא סובלת מחסרים תזונתיים. אם נמצא חסר - יש לטפל בו. מומלץ להתייעץ עם דיאטנית בנוגע למזונות שיכולים למלא את החסר או ליטול תוסף תזונה לפי המלצה רפואית.

אם התינוק לא יונק, יש להאכיל אותו בתרכובות מזון לתינוק (תמ"ל) על בסיס חלב פרה או על בסיס סויה. רק תרכובת כזאת - המותאמת לגילו - היא תחליף ראוי לחלב אם.​

איך מתחילים הזנה משלימה?

בסמוך לגיל חצי שנה, בהתאם למוכנות התינוק, ניתן להוסיף בהדרגה מזונות מוצקים מתפריט הבית במקביל להמשך ההזנה בחלב אם או בתמ"ל.

נמנעים ממזונות מן החי? הגישו לתינוק קטניות מסוגים שונים לאחר השריה, בישול וטחינה למרקם מתאים (ההשריה מפחיתה את פעילותם של גורמים במזון שמעכבים את ספיגת הברזל מן הצומח).

גם ניתן להגיש לתינוק טופו ומוצרי סויה, דגנים, ירקות, פירות ודייסות לתינוקות המועשרות בברזל. חשוב מאוד לחשוף את התינוק לפירות ולירקות. אלה עשירים בדרך כלל בוויטמין C התורם לספיגה טובה יותר של הברזל הצמחי.

נמנעים מלאכול בשר אך אוכלים בבית ביצים ודגים? ניתן להתחיל לחשוף את התינוק למזונות האלה מגיל חצי שנה.

צורכים מוצרי חלב? התחילו לחשוף את התינוק למוצרי חלב מגיל 9 חודשים ואילך. עם זאת, חשוב שמוצרי החלב לא יהיו עיקר התפריט של התינוק, היות שהם לא מקור טוב לברזל - מינרל חשוב לבריאות התינוק ולמניעת אנמיה. שימו לב שחלב ניגר מכל סוג - לרבות חלב פרה, חלב עיזים וכבשים ואפילו חלב באפלו - אינו מומלץ לתינוקות מתחת לגיל שנה.

בכל מקרה יש להקפיד על הפרדה בין המזונות ולהגישם במרקם שמתאים לשלב ההתפתחות שבו נמצא התינוק. עד גיל שנה אמור התינוק לקבל מגוון של מזונות מתפריט הבית. התפריט הזה צריך לכלול שתיים־שלוש ארוחות המכילות מזון עשיר בחלבון ובברזל, ירקות, דגנים ופירות.

מה נציע לתינוק לשתות?

• אין צורך במתן שתייה לתינוק לפני שמתחילים בשלב הטעימות בהזנה המשלימה.​

• עד גיל שנה יש להרתיח את המים שבהם משתמשים להכנת התמ"ל או לצורך שתייה - לא משנה מהו מקור המים.

• משקאות חלב צמחי כמו חלב סויה או חלב אורז הם לא תחליף לתמ"ל, אלא משמשים הזנה משלימה בלבד.

משקאות על בסיס צמחים לא מומלצים כלל לתינוק. הסיבות:

• לחלקם יש פעילות פרמקולוגית שעלולה להיות בעלת השפעה רבה על גופו הקטן של התינוק.

• משקאות המכילים תה פוגעים בספיגת הברזל.

• רבים מהמשקאות האלה מכילים כמות גדולה של סוכר.​

ומה בנוגע לתוספי תזונה?

• ויטמין D - יש לתת לכל התינוקות מהלידה ועד גיל שנה.

ברזל - מומלץ לתת לתינוקות מגיל ארבעה חודשים. בגיל שנה יש לעשות ספירת דם כדי להעריך את הצורך בהמשך נטילת התוסף.

• אבץ - מומלץ לתת רק על סמך המלצה רפואית ובהתאם לתזונת התינוק.

• סידן - יש להשלים במידת הצורך בהתאם לתזונת האם והתינוק.

• חומצות שומן אומגה 3 - מקורן בעיקר בדגי ים. יש להשלים בהתאם לתזונת האם והתינוק.

• יוד - במשפחה צמחונית או טבעונית מומלץ להשתמש במלח מועשר ביוד. עם זאת יש לזכור את ההמלצה - שנכונה לכל האוכלוסייה, ובכלל זה לאוכלוסיית הצמחונים והטבעונים - להמעיט ככל האפשר בשימוש במלח במזון.

אורלי וייסיד היא דיאטנית קלינית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש