חיפוש

dsdsdsd
קיצור קיבה: מהו ניתוח טבעת מתכווננת ולמי הוא מתאים

קיצור קיבה: טבעת מתכווננת

מהו ניתוח טבעת מתכווננת? למי מתאים הניתוח? מהן ההכנות שיש לעשות לקראתו? כיצד הוא נעשה? מהם הסיכונים בניתוח? מהם שיעורי ההצלחה שלו? כיצד ניתן לשפר את סיכויי ההצלחה של הניתוח? מדריך

דוקטור ירון מינץ

ד"ר ירון מינץ

הכנה לניתוח לקיצור קיבה (ניתוח בריאטרי)


שם הניתוח באנגלית:

Adjustable Gastric Band

מהו ניתוח טבעת מתכווננת?

בניתוח זה כורכים טבעת סיליקון סביב צוואר הקיבה. מדובר בטבעת שבחלקה הפנימי יש בלון שניפוחו יוצר לחץ על המעבר בין שני חלקי הקיבה - זה שמעל הטבעת וזה שמתחתיה (לאחר התקנת הטבעת נראית הקיבה כמו שעון חול: הטבעת היא שיוצרת את מותני השעון).

החלק של הקיבה שמעל הטבעת, שהוא הקטן מבין שני החלקים, נקרא פאוץ'. הנפח שלו קטן מאוד - בין 15 ל־20 סמ"ק - מה שמגביל מאוד את כמות המזון שביכולתו לקלוט. כאשר הפאוץ' מלא, נגרמת תחושת שובע. משמעות הדבר: ניתן להשיג תחושת שובע באמצעות כמויות מזון קטנות מאוד.

ניתן לשלוט על מעבר המזון בין הפאוץ' (שמעל לטבעת) לשאר הקיבה שמתחת לטבעת באמצעות הצרתה או הרחבתה. בעת שהמנתח מצר או מרחיב את הטבעת הוא נעזר בשיקוף רנטגן. השיקוף מבטיח שהוא יראה בזמן אמת את מצבם של הוושט ושל הפאוץ' וכן את עמדת הטבעת ואת מיקומה המדויק. על בסיס המידע זה יכול המנתח להסיק רבות על כמויות המזון שצורך המנותח, ובהתאם לכך להחליט עד כמה להרחיב או להצר את המעבר.

כך מצר המנתח את המעבר או מרחיב אותו: הוא מחדיר מחט מיוחדת (בסיוע שיקוף הרנטגן) דרך העור לתוך הפורט (PORT), שהוא מתקן דמוי שסתום (ונטיל) המושתל מתחת לעור בדופן הבטן. לאחר שווידא כי המחט נמצאת במקום הנכון, יכול הרופא להוסיף או להוציא נוזל מהטבעת וכך להצר את המעבר או להרחיב אותו. את הפעולה הזאת עושה המנתח אחת לשלושה חודשים או בתדירות נמוכה יותר - בהתאם למצבו של המנותח, הקצב שבו הוא יורד במשקל והממצאים שהתקבלו משיקוף הבליעה בזמן הטיפול בטבעת.

ניתוח קיצור קיבה מסוג טבעת מתכווננת משיג בדרך כלל הפחתה ממוצעת של כ־50% מעודף המשקל. הניתוח נעשה בגישה לפרוסקופית, דרך שלושה עד חמישה חתכים קטנים בבטן שדרכם מכניסים את כל הציוד הנחוץ לניתוח, כולל מצלמת וידאו שמאפשרת למנתח לראות את אזור הניתוח על כל פרטיו ולנתח ברמת דיוק גבוהה ביותר.

הניתוח הזה נעשה בישראל מאז 1997 ועד היום, אולם בשנים האחרונות הוא איבד מהפופולריות שלו, ואת מקומו תפסו ניתוחים בריאטריים יעילים יותר כמו שרוול קיבה, מעקף קיבה ומעקף תריסריון. באמצעות הניתוחים הבריאטריים החדשים האלה משיגים גם ירידה משמעותית יותר בעודף המשקל וגם ריפוי הרבה יותר טוב של סוכרת ושל המחלות האחרות שנלוות להשמנה כמו לחץ דם גבוה, היפרליפידמיה (יתר שומנים דם) ודום נשימה בשינה. במילים אחרות: מנותחים שעברו ניתוחים בריאטריים חדשים משיגים לרוב איכות חיים טובה יותר מאלה שעברו ניתוח טבעת מתכווננת.

למי מתאים הניתוח?

הניתוח מתאים למי שהרופא איבחן אצלם השמנת־יתר חולנית. כיצד מגדירים השמנת יתר חולנית ומתי מאשרים ניתוח לקיצור קיבה? על כך ראו במדריך: קיצור קיבה: סקירה כללית.

ניתוח טבעת מתכווננת מתאים במיוחד למי שמסוגלים לגייס כוח רצון ונחישות כדי לדבוק לאורך זמן באורח חיים בריא: הקפדה על צריכת קלוריות יומית שאינה חורגת מהוצאת הקלוריות היומית - רצוי מאוד שבאמצעות אכילה של מזון בריא כמו ירקות ופירות, קטניות ודגנים מלאים - ועיסוק קבוע בפעילות גופנית: הן אימונים אירוביים (למשל ריצה, הליכה, רכיבה על אופניים ושחייה) והן אימוני כוח (למשל תרגילים במשקולות).

בקרב קהילת מנותחי הטבעת נפוצה משום מה הדעה שזה בסדר גמור להמשיך לאכול כמויות מופרזות לאחר הניתוח ולאזן את העודף הקלורי שנגרם כתוצאה מכך באמצעות הקאות יום־יומיות. אורח חיים כזה הוא לקוי ומסוכן ועלול לגרום לבעיות רפואיות קשות - החל מפגיעה במערכת העיכול, עבור דרך פצעים בחלל הפה, בחניכיים ובגרון וכלה בתת־תזונה. המאמץ הרב שמשקיעים הרופאים כדי להתאים לכל מטופל את הניתוח הבריאטרי המתאים לו ביותר מיועד - בין היתר - למנוע אימוץ "דיאטות" מסוכנות כאלה.

ניתוח טבעת מתכווננת עשוי להתאים גם למי שעברו ניתוח SRVG (טבעת קיבה לא מתכווננת בשילוב סיכות), אשר ירדו יפה במשקלם בתחילת הדרך, אולם בהמשך שמנו שוב ואשר אינם רוצים לעבור ניתוח מורכב יותר או מסוכן יותר.

כמו כן מתאים ניתוח הטבעת המתכווננת למי שניתוחים בריאטריים מורכבים יותר עלולים לסכן אותם ואשר למרות זאת חפצים בניתוח פשוט אשר עשוי לשפר ולו במעט את איכות חייהם.

למי לא מתאים הניתוח?

הניתוח אינו מתאים לרוב האנשים שסובלים מהשמנת־יתר חולנית. הסיבה: בניתוח קיצור קיבה מסוג טבעת מתכווננת - אולי אף יותר מאשר בשאר הניתוחים לקיצור קיבה - חלקו של המנותח בתהליך הירידה במשקל הוא משמעותי ביותר, ועליו לגייס הרבה כוח רצון כדי לשנות את הרגלי האכילה שלו ולהתמיד בפעילות גופנית.

מהן ההכנות שיש לעשות לקראת הניתוח?

לפני כל ניתוח בריאטרי, ובכלל זה ניתוח טבעת מתכווננת, על המטופל לעבור סדרת בדיקות כדי לקבוע את מידת התאמתו לניתוח ואת מידת כשירותו לעמוד בו.

1. בדיקות הורמונליות לשלילת קיומה של בעיה הורמונלית הגורמת להשמנה.

2. אק"ג וצילום חזה.

3. בדיקת תפקודי ריאות.

4. צילום קיבה או גסטרוסקופיה.

5. אולטרסאונד בטן.

6. בדיקות דם כלליות.

7. הערכה פסיכיאטרית (במקרים מסוימים).

8. הערכה תזונתית.

9. ייתכנו בדיקות נוספות בהתאם למצבו הרפואי של המועמד לניתוח ולפי שיקול דעתו של המנתח.

 

כל מה שצריך לדעת על גסטרוסקופיה - צפו עכשיו:

 

הכנה לבדיקת אולטרסאונד

 

מומלץ שלפני הניתוח ייכנס המטופל למשטר של דיאטה דלת פחמימות על פי הוראות הדיאטנית של הצוות הרב־תחומי שמטפל בו ומכין אותו לניתוח.

שבוע לפני הניתוח ייבדק המטופל במרפאת טרום־ניתוח ויקבל הדרכה לקראת הניתוח.

ביום שלפני הניתוח יכול המטופל לאכול עד הצהריים מזון דל תאית (ללא ירקות, פירות ודגנים מלאים). מהצהריים מומלץ שהוא ישתה בלבד, ומחצות הלילה עליו להיות בצום מלא. אין צורך באשפוז בבית החולים בלילה שלפני הניתוח.

בבוקר הניתוח מתקינים למטופל עירוי תוך־ורידי המשמש להזלפת נוזלים ולמתן תרופות במהלך הניתוח ולאחריו. על פי שיקול דעתו של המנתח יהיו מטופלים שיקבלו לפני הניתוח תרופות לדילול דם. כדי להגביר את זרימת הדם ברגליים מותקנים עליהן מגפיים פנאומטיים. אלה מיועדים להגביר את זרימת דם ברגליים ולמנוע שייווצרו בהן קרישי דם במהלך הניתוח ואחריו.

 

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. בצורה זו מבטיחים שלא תרגיש כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

באמצעות הרדמה כללית הדורשת הנשמה.

מה עליי לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?

יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

 האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את חששותיך. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.

לחץ/י כאן למידע מקיף על הרדמה לניתוחי קיצור קיבה


כיצד נעשה הניתוח?

הניתוח נעשה בשיטת הלפרוסקופיה - דרך חתכים קטנים בבטן. לאחר שהותקן כל הציוד הדרוש ומוקם לשביעות רצונו של המנתח, מתחיל הניתוח בסקירת הבטן העליונה. לאחר מכן מרים עוזר המנתח את הכבד, כך שהמנתח יכול לראות את החלק העליון של הקיבה, כולל אזור המעבר בין הוושט לקיבה.

לאחר מכן יוצר המנתח מעין מחילה מאחורי הקיבה כדי שיוכל לכרוך את הטבעת סביב הקיבה. לאחר שהטבעת נמצאת במקומה, סוגר אותה המנתח בעזרת מנגנון הנעילה שלה. בסיום הניתוח מחבר המנתח את צינורית המילוי לפורט. הפורט עצמו מקובע לדופן השמאלית של הבטן, מתחת לשכבת השומן התת־עורי.

מקובל להשאיר את הטבעת לא מנופחת במשך ששת השבועות הראשונים לאחר הניתוח כדי לאפשר ריפוי של אזור הניתוח והחלמה של המנותח בטרם תתחיל שגרת ההתאמות של מצב הטבעת. בסיום הניתוח מוציאים את כל המכשירים ותופרים את החתכים.

מערכת העיכול לפני השתלת הטבעת המתכווננת ואחריה:

TABAAT.jpg

כיצד גורם הניתוח לאובדן משקל?

הנפח הקטן מאוד של הפאוץ' שמעל הטבעת אינו מאפשר למנותח לצרוך יותר מאשר כמות מזון קטנה מאוד בכל פעם לעומת כמויות המזון הגדולות שהוא יכול היה לצרוך לפני הניתוח. בעקבות הניתוח חייב המנותח לעבור למספר רב של ארוחות קטנות (בין שמונה לעשר ביום), ואם נוסף על כך הוא גם מקפיד על בחירה נכונה של המזון שהוא צורך ועל פעילות גופנית, הוא יצליח להשיל ממשקלו קילוגרמים רבים.

איך ארגיש אחרי הניתוח ומתי אוכל לחזור לשגרה?

לאחר הניתוח מחובר המנותח מחובר לעירוי נוזלים, אולם כבר בשעות הראשונות שלאחר הניתוח מורידים אותו מהמיטה ומושיבים אותו בכורסה. בשלב הזה עובר המנותח פיזיותרפיה נשימתית כדי למנוע תמט של הריאות ודלקת ריאות.

ישנם מנתחים שעושים למנותח שיקוף בליעה למחרת הניתוח כדי לוודא שהטבעת נמצאת במקום הנכון, שהיא תקינה ושמעבר המזון דרכה הוא תקין. אם עולה מהשיקוף שהכול אכן תקין, יכול המנותח לשתות ובהדרגה לעבור למזון רגיל. לרוב משתחרר המנותח לביתו למחרת הניתוח לאחר שהדיאטנית ציידה אותו בהנחיות פעולה ברורות.

אשר לכאבים, ביממה הראשונה הם לרוב בעוצמה גבוהה יחסית, והמנותח מקבל תרופות לשיכוך כאבים וישן רוב הזמן. בהמשך הולך ופוחת הכאב ככל שניידותו של המנותח משתפרת.

חזרה לשגרת פעילות תיתכן כשבוע לאחר הניתוח.

מה לאכול לאחר הניתוח?

בששת השבועות הראשונים לאחר הניתוח (לפני ניפוח הטבעת) לא אמורה להיות מגבלה מיוחדת הקשורה לטבעת עצמה. אולם יש מנותחים שחווים הפרעה במעבר המזון עד כדי הגבלה של ממש במעבר שלו. זוהי תופעה שכיחה שחולפת לאחר זמן מה ואינה מסכנת את המנותח.

כחודש וחצי לאחר הניתוח עובר המנותח ניפוח ראשון של הטבעת שמטרתו היא לייצר הגבלה במעבר המזון כמו זו שחווים רק חלק מהמנותחים מיד לאחר הניתוח, עוד לפני שנופחה הטבעת. מטרת ההגבלה היא לאלץ את המנותח להפחית באופן דרסטי את כמויות המזון שהוא צורך.

כפי שהודגש, חשוב שהמנותח יבחר בקפידה את המזון שהוא צורך וישנה את הרגלי האכילה שלו. למשל, ילעס היטב את מזונו, יאכל לאט ויגביל את משך הארוחה. המנותח לומד שבחירה נכונה של מזון - ובמיוחד העדפת חלבונים על פני פחמימות לסוגיהן - היא עקרון מפתח. מובן שאכילה איטית והימנעות משתייה בזמן האכילה חשובות לא פחות, מאחר שהפאוץ' הקיבתי הוא קטן ויכול להכיל כמויות מוגבלות בלבד.

נוסף על כך, חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות במועדים קבועים במשך היום. מומלץ ליטול תוספי ויטמינים במשך שנה לפחות לאחר הניתוח. כמו כן יש להקפיד ליטול את התרופות שרושם המנתח.

מהם הסיכונים בניתוח?

הסיכונים העיקריים - כמו ברוב הניתוחים במערכת העיכול - כוללים דימום בזמן הניתוח או אחריו וכן דלף מהקיבה לאחר הניתוח (1%-0.5%% מהניתוחים). הסיכונים האלה מחמירים מאוד בניתוחים חוזרים. שיעור התמותה עומד על פחות מ־0.5%.

מהם שיעורי ההצלחה של הניתוח?

ממחקרים שונים - שבמסגרתם נעשה מעקב רצוף אחר מנותחי טבעת מתכווננת במשך 8-5 שנים - עולה שכ־27% מהמטופלים השילו כ־50% מעודף המשקל שלהם וש־50% הנותרים השילו יותר מ־25% מעודף המשקל שלהם. מהמחקרים עולה עוד שמעקב מסודר במסגרת מרפאה רב־תחומית עשוי להעצים את תוצאות הניתוח ולשפר את שיעורי ההצלחה.

כיצד ניתן לשפר את סיכויי ההצלחה של הניתוח?

בראש ובראשונה יש לאמץ אורח חיים בריא מוקדם ככל האפשר לאחר הניתוח: לבחור בקפידה את המזון שצורכים, לאכול באופן מסודר ולעסוק באופן קבוע בפעילות גופנית. התמדה בכל אלה היא הערובה להצלחה ארוכת טווח.

עם זאת אסור לשכוח את הגורם האנושי שהוא בלתי צפוי: שום ניתוח בריאטרי לא יניב תוצאות משמעותיות, אם המנותח מתעקש לאתגר אותו. כך, למשל, כל קיבה שהוקטנה - ואין זה משנה באיזו טכניקת ניתוח - עלולה להתרחב שוב באמצעות אכילה לא מבוקרת. השגת הצלחה לטווח הארוך היא אפוא האתגר המשמעותי ביותר הניצב בפני המנותחים. שמירה קפדנית על הישגי הניתוח תבטיח הצלחה לאורך זמן.

כדי לשמור על הישגיו הראשוניים של הניתוח מומלץ למנותחים להיעזר בכל האמצעים העומדים לרשותם כמו מפגשים תכופים עם דיאטנית, קיום מעקב מסודר אצל המנתח והשתתפות בקבוצות תמיכה. מעקב רפואי מסודר ובדיקות דם תקופתיות חשובים מאוד לכל המנותחים, אך חשובים במיוחד למנותחים שסובלים מתחלואה נלווית קשה.

איזון סוכרת ואיזון לחץ דם גבוה צריכים להיעשות בפיקוח של רופא המשפחה או של מרפאה מקצועית כדי למנוע נזקים חמורים. כמו כן חשוב מאוד להיות במעקב אצל המנתח. חשוב לא פחות שהידוק או הרפיה של הטבעת ייעשו במרווחי זמן קבועים ובעזרת שיקוף רנטגן, שכן רק כך ניתן לראות שנעשתה הצרה בדיוק במידה הדרושה.

על מה עוד צריך להקפיד לאחר הניתוח?

בתום ששת השבועות הראשונים שלאחר הניתוח (עם ניפוחה של הטבעת) צריכים המנותחים ליטול תוספי ויטמינים מקבוצת ה־B - שכוללים את הוויטמינים B6 ,B1, חומצה פולית (B9)  ו־B12 - לפחות במשך ששת השבועות שלאחר מכן. הסיבה: התזונה באותו השלב עלולה להיות ענייה בוויטמינים האלה. נוסף על כך, זמן מחצית החיים של B1 ושל B6 בגוף הוא קצר מאוד (בין 10 יום לשבועיים), ומחסור בהם עלול לגרום להפרעות נוירולוגיות שונות - החל מהפרעות קלות וחולפות (למשל, תחושת נימול ברגליים וכאבי ראש) וכלה בהפרעות קשות ובלתי הפיכות (למשל, שינויים בהתנהגות ואף במצב ההכרה).

ניתן להפסיק את נטילת תוספי הוויטמינים כאשר התפריט חוזר להיות מגוון ועשיר יותר. מומלץ לעשות פעם בשנה בדיקות דם לבירור רמות ויטמינים.

ד"ר ירון מינץ הוא מנהל תחום הכירורגיה הבריאטרית בבית החולים השרון שבמרכז הרפואי רבין בפתח־תקווה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש