חיפוש

dsdsdsd
הכנה לניתוח בריאטרי

קיצור קיבה: הנחיות למטופלים לקראת הניתוח

אילו הכנות צריך לעשות לקראת ניתוח לקיצור קיבה? האם אפשר לקחת תרופות כרגיל עד יום הניתוח? אילו בדיקות מעקב יש לעשות לאחר הניתוח ואילו תוספי תזונה יש לקחת? מדריך

אירית פורז, נדיה מרגולין, חיה שווייגר

עודף משקל והשמנה נפוצים בכל העולם, ובכלל זה בישראל. השמנת־יתר חולנית מוגדרת מחלה כרונית. היא פוגעת במערכות גוף רבות, מגבירה את הסיכון לתחלואה פיזית רחבת טווח (כמו מחלות של הלב, של כלי הדם ושל דרכי הנשימה) ולתחלואה נפשית (כמו דיכאון וחרדה), מקצרת את תוחלת החיים ופוגעת קשות באיכותם בגלל השפעותיה על יכולות התפקוד ועל חיי המשפחה והחברה.

ניתוח בריאטרי ("קיצור קיבה") הוא אחד האמצעים היעילים לטיפול בהשמנת־יתר חולנית. ישנם כמה סוגים של ניתוחים בריאטריים הנעשים זה כמה עשורים בעולם ובארץ.

הכינו את עצמכם לניתוח קיצור קיבה

קבלת ההחלטה על הניתוח

ניתוח בריאטרי הוא תהליך מורכב שיש לו השלכות משמעותיות - קליניות ונפשיות - לאורך זמן ויש לפעול ככל האפשר להבטחת הצלחתו ולשימור תוצאותיו בהתאם לסוג הניתוח ולמצבו הייחודי של המטופל. בדרך אל הניתוח יש לעבור כמה תחנות:

התחנה הראשונה היא התייעצות ראשונית עם רופא המשפחה לבדיקת ההתאמה הרפואית לניתוח. מועמד לניתוח בריאטרי צריך לענות על הקריטריונים הבאים:

1. גיל: 18 עד 65 שנים.

2. BMI: יותר מ־40 ללא מחלות נלוות או יותר מ־35 עם מחלות נלוות או עם גורמי סיכון כמו סוכרת ודיסליפידמיה

אם המטופל עומד בקריטריונים האלה, ישלח אותו הרופא לעשות את הבדיקות הבאות: 

1. ספירת דם ותפקודי קרישה.

2. רמת הגלוקוז בדם בצום ורמת ה־HbA1C.

3. פרופיל השומנים בדם.

4. תפקודי בלוטת התריס.

5. תפקודי הכבד והכליות.

6. צילום ושט, צילום קיבה או גסטרוסקופיה.

7. אולטרסאונד של הבטן העליונה.

8. צילום חזה.

9. בדיקת אק"ג.

10. בדיקה של רמות הוויטמינים: פריטין, ברזל, חומצה פולית, טרנספרין, ויטמין B12, ויטמין D.

כמו כן יפנה הרופא את המטופל לדיאטנית כדי שתכין אותו לקראת הניתוח. ההכנה כוללת לפחות 3 מפגשים במהלך 3 חודשים לפחות. ללא ההכנה הזאת לא ניתן לקבל אישור מהוועדה המאשרת את הניתוחים הבריאטריים.

נוסף על הדיאטנית יש לקיים פגישת הערכה עם פסיכולוגית או עם עובדת סוציאלית ולעיתים עם רופא פסיכיאטר. ייתכנו בדיקות נוספות בהתאם למצבו הרפואי של המועמד לניתוח ולפי שיקול דעתו של המנתח.

התחנה השנייה היא הדיון בוועדה הרב־מקצועית לאישור הניתוח.

יש ללחוץ כאן כדי לקבל רשימה של בדיקות שאותן יש לעשות לפני הניתוח הבריאטרי. את תוצאות הבדיקות יש להציג לוועדה המאשרת ניתוחים בריאטריים.

אל הוועדה כדאי להגיע עם שאלון למילוי עצמי שאמור לסייע לה להחליט אם לאשר את הניתוח הבריאטרי. יש ללחוץ כאן כדי לקבל את השאלון העצמי ולהדפיסו.

החלטות הוועדה נשלחות אל המטופל ואל הרופא המטפל שלו.

יש לשים לב: החלטות הוועדה תקפות לשנה. אם הוועדה המליצה על הכנה נוספת לפני הניתוח או לא אישרה הכנה כזאת, לא ניתן לפנות לוועדה אחרת.

אף שהחלטות הוועדה תקפות לשנה, הרי אם חלפו יותר מ־6 חודשים מאז קיבלה הוועדה את החלטותיה, והמטופל לא מימש אותן (לא עבר את הניתוח), הוא עלול להידרש לעשות בדיקות חוזרות לפני הניתוח.

ההיערכות לניתוח

כמה שבועות לפני הניתוח יש לעשות את הפעולות הבאות:

1. איזון הסוכרת. חולי סוכרת מסוג 2 צריכים להגיע לאיזון מיטבי של הסוכרת. ערכי המטרה של HbA1C  הם בין 6.5% ל־7%.

2. טיפול הורמונלי. 3 שבועות לפני הניתוח מומלץ להפסיק טיפול המכיל אסטרוגן.

3. ניטור. יש תרופות שחייבים לנטר את רמתן בדם לפני הניתוח. מדובר, בין היתר, בתרופות הבאות: חומצה ולפרואית, פניטואין, ליתיום, דיגוקסין.

4. נטילת תרופות כתושות. מומלץ לבדוק עם הרופא המטפל אילו תרופות שנוטלים באופן קבוע ניתן לכתוש וליטול עם נוזלים. הסיבה: לאחר הניתוח יש להעדיף תרופות נוזליות על פני תרופות מוצקות. לתרופות שלא ניתן לכתוש יש לחפש בעוד מועד חלופה טיפולית מתאימה.

יום לפני הניתוח 

יום לפני הניתוח יש להגיע לבית החולים כדי לעבור הליך קליטה. אל בית החולים יש להגיע עם התוצאות של כל הבדיקות שנעשו עד לאותו היום לקראת הניתוח הבריאטרי.

1. עד הצהריים ניתן לאכול מזון דל תאית - ללא ירקות ופירות.

2. מהצהריים מותר לשתות בלבד.

3. מחצות הלילה יש להיות בצום מלא.

4. אין צורך באשפוז בבית החולים בלילה שלפני הניתוח.

עוד צעדים שיש לנקוט לפני הניתוח:

1. טיפול בלחץ דם גבוה. מומלץ להפסיק נטילה של מעכבי ACE ושל מעכבי ARB לפחות 24 שעות לפני הניתוח.

2. טיפול בסוכרת. יש להפסיק את מתן התרופות ששייכות לקבוצות הבאות: גליטזונים, מגליטינידים ו־DPP4 (הסברים ראו במדריך המלא לתרופות לסוכרת מסוג 2). כמו כן יש להפחית את צריכת האינסולין הבזאלי ל־0.3 יחידות לקילוגרם משקל גוף. מדובר בתרופות כמו טרגלודק, לבמיר, לנטוס ובסגלר.

בבוקר הניתוח מתקינים עירוי תוך־ורידי המשמש להזלפת נוזלים ולמתן תרופות במהלך הניתוח ולאחריו. כמו כן מקבלים לפני הניתוח תרופות לדילול דם ואנטיביוטיקה. על הרגליים נועלים מגפיים פנאומטיים שמיועדים להזרים דם ברגליים כדי למנוע היווצרות של קרישי דם. 

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמעלים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. בצורה הזאת מבטיחים שלא יורגש כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

באמצעות הרדמה כללית הדורשת הנשמה.

מה עליי לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?

יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

האם נפגשים עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

כן. כמה ימים לפני הניתוח בודק הרופא המרדים את המועמד לניתוח במרפאת טרום־הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל מה שרוצים לדעת בנוגע להרדמה. הרופא המרדים יוכל לענות על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג חששות. ממש לפני הניתוח בודק הרופא המרדים פעם נוספת את המועמד לניתוח.

לחץ/י כאן למידע מקיף על הרדמה לניתוחי קיצור קיבה

עשרת הימים הראשונים לאחר הניתוח

1. טיפול בסוכרת. אחרי הניתוח עלולה להתרחש ירידה מהירה בערכי הסוכר בדם, ולכן יש צורך לעקוב אחריהם בקפידה. 

2. טיפול בלחץ דם גבוה. אחרי הניתוח תיתכן ירידה בלחץ הדם, ויש לעקוב בקפידה אחרי ערכיו.

3. תפקודי כליות. יש לקיים מעקב צמוד אחרי תפקודי הכליות ואחרי רמות האלקטרוליטים.

4. תרופות. יש לבחון את הנחיצות ואת המינון של התרופות שניטלו לפני הניתוח. ייתכן שאפשר לוותר על תרופות מסוימות או להפחית את המינון שלהן.

החודשיים הראשונים לאחר הניתוח

ניטור

1. יש להגביר את תדירות הניטור של תרופות שצריך היה לנטר אותן גם לפני הניתוח. מדובר, בין היתר בתרופות הבאות: חומצה ולפרואית, פניטואין, ליתיום ודיגוקסין.

2. יש להקפיד על בדיקות של קרישיות הדם (בדיקות INR) ולהתאים את רמות הוויטמין K למצב הקליני.

פורמולציה

1. מומלץ להשתמש בפורמולות נוזליות של תרופות - אם הן זמינות - אך יש להימנע מסירופים עתירי סוכר מחשש לתסמונת ההצפה במטופלים שעברו ניתוח מעקף. תסמונת ההצפה מאופיינת בכאבי בטן חזקים, בבחילה, בשלשולים ובטכיקרדיה (קצב לב מהיר) ועלולה להתרחש בעקבות אכילת מזונות עתירי סוכר בשלושת החודשים שלאחר ניתוח מעקף.

2. יש להימנע משימוש בפורמולציות בשחרור מבוקר (EC ,SR ,XR). למשל, יש להשתמש בטגרטול ובוויאפקס, במקום בטגרטול CR ובוויאפקס XR.

הטיפול התרופתי ארוך הטווח לאחר הניתוח

הטיפול בכאבים

מומלץ להימנע משימוש בנוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAIDS) למשך כל החיים ולהעדיף במקומם תרופות אחרות לשיכוך כאבים כמו פרצטמול ואופטלגין.

היפרליפדמיה

הירידה במשקל תורמת לירידת פרופיל השומנים אך אין להפסיק טיפול בסטטינים לאחר הניתוח. יש לעקוב אחרי רמות ה־LDL ("הכולסטרול הרע") ואחרי תופעות הלוואי.

מניעת הריון

1. לא מומלץ להיכנס להריון במהלך 12 עד 18 החודשים הראשונים לאחר הניתוח.

2. לפני כניסה להריון יש לעקוב אחרי חסרים תזונתיים ולהשלים אותם. 

3. ספיגתן של גלולות למניעת הריון נפגעת לאחר ניתוח מעקף, ולכן יש להשתמש באמצעי מניעה אחרים. אשר לניתוחי שרוול, אין מידע בנוגע לספיגה של גלולות בעקבותיהם, ולכן מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף, לפחות בחצי השנה הראשונה לאחר הניתוח.

לאחר ניתוח לקיצור קיבה ניתן להשתמש שוב במדבקה למניעת הריון, אך רצוי לחזור לכך רק כחודש לאחר הניתוח. כמו כן יש לזכור שבמשקל של 90 קילוגרם ויותר פוחתת יעילות המדבקה.

מניעת כיב פפטי (אולקוס)

1. במשך חודש עד 6 חודשים לאחר ניתוח בריאטרי ניתן ליטול תרופות מהמשפחה של מעכבי משאבות הפרוטונים (PPI). מדובר בתרופות כמו קונטרולוק, לנטון, אומפרדקס, נקסיום.

2. אם התרופה מגיעה בכמוסה, מומלץ לפתוח אותה וליטול את הגרגירים שבתוכה. ממחקרים עולה שהטיפול בכיב פפטי לאחר ניתוח מעקף יעיל יותר אם נוטלים את תוכן הכמוסה ומוותרים על הכמוסה עצמה.

ויטמינים 

לאחר ניתוח בריאטרי מומלץ ליטול תוספי ויטמינים לכל החיים. יש לזכור שמטופלים לאחר ניתוח בריאטרי חשופים לחוסרים תזונתיים ברמה שמסכנת את חייהם או שעלולה לגרום להם נזקים בריאותיים בלתי הפיכים.

בחודשים הראשונים לאחר הניתוח הבריאטרי (לרוב בין 3 ל־6 חודשים) מומלץ ליטול תוספים למציצה או ללעיסה או תוספים נוזליים. לאחר 6 חודשים ניתן לעבור לטבליות (כדורים) לבליעה.

במקרים של הקאות שנמשכות יותר משבועיים־שלושה (ואין זה משנה בעקבות איזה ניתוח) יש ליטול תוסף תיאמין (ויטמין B1) במינון של 100 מיליגרם ביום במשך חודש לפחות כדי למנוע נזקים נוירולוגיים.

יש ללחוץ כאן כדי לראות ולהדפיס את טבלת התוספים שיש ליטול בעקבות ניתוחים לקיצור קיבה.


אירית פורז היא הדיאטנית הראשית של כללית ומנהלת היחידה לתזונה ולדיאטה במרכז שניידר לרפואת ילדים

חיה שווייגר היא מנהלת מדור שירותי דיאטה במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

נדיה מרגולין היא רוקחת במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש