חיפוש

dsdsdsd
פעילות גופנית יכולה להוריד את הסיכון לחלות בסרטן

נו, עכשיו תתחילו להזיז את הישבן?

כמה קראתם שפעילות גופנית עושה טוב לבריאות? המון. ומה עשיתם במידע הזה? לא ברור. עכשיו לא תוכלו להישאר אדישים: במחקר שכלל 1.5 מיליון איש מתברר בכמה אחוזים תוכלו להוריד את הסיכון לכל אחד מ־13 סוגי סרטן - בתנאי אחד: שתזוזו!

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

האנשים בעשירון העליון מבחינת הרמה והעוצמה של הפעילות הגופנית היו בסיכון מופחת ל־13 סוגים שונים של סרטן.

02

הסיכון המופחת הבולט ביותר היה לסרטן הוושט (42%). הבאים בתור: סרטן הכבד (27%) וסרטן הריאות(26%)

03

במפתיע, רמות גבוהות של פעילות גופנית נקשרו דווקא לסיכון מוגבר לסרטן הערמונית ולמלנומה. אבל יש לכך סיבות הגיוניות.

תעשו ספורט, תעשו ספורט, תעשו ספורט! כמה פעמים כבר כתבנו לכם את זה? המון! אם כבר הפנמתם - הרווחתם בגדול. ואם עוד לא - כדאי שתזיזו כבר את הישבן, לפני שיהיה מאוחר מדי.

במסגרת שבוע המודעות לסרטן העור (29-23 במאי) מזמינה כללית את לקוחותיה לבדיקה חינם לגילוי מוקדם של המחלה. הפעילות נעשית בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן.

לחצו כאן לרשימת המרפאות שבהן ניתן להיבדק. לזימון תור חייגו 2700*.

שימו לב: אם לא נמצא תור במסגרת שבוע המודעות, ניתן להיבדק במהלך כל השנה באמצעות זימון תור רגיל לרופא עור.

המלצת קריאה: סרטן עור - כמה נקודות למחשבה

כך מסירים נקודות חן

כבר גילינו שפעילות גופנית מקטינה את הסיכון למגוון מחלות שרחוקות מלהיות סימפטיות, כולל מחלות לב, סוכרת ודמנציה. ממחקר חדש, שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine, עולה כי כאשר אתם מזיזים את עצמכם, אתם עשויים להקטין באופן משמעותי את הסיכון לחלות ב־13 סוגים של סרטן, ובהם כמה מהסוגים הקטלניים ביותר.

נכון שכבר ממחקרים קודמים עלה כי קיים קשר בין פעילות גופנית לבין סיכון מופחת למספר קטן של סוגי סרטן, אבל אותם המחקרים כללו מספר קטן של משתתפים, ובאף אחד מהם לא דובר על מספרים: בכמה יורד הסיכון לסרטן אם עושים פעילות גופנית. המחקר החדש שונה לחלוטין.

חוקרים מהמכון הלאומי לחקר הסרטן בארה"ב ניתחו מידע שהצטבר מ־12 מחקרים בארה"ב ובאירופה שבהם דיווחו 1.44 מיליון אנשים על הפעילות הגופנית שהם עשו בשעות הפנאי. המחקרים שנבחרו כללו רק אנשים שדיווחו על פעילות גופנית מתונה (למשל הליכה, יוגה או עבודה מאומצת בגינה) או על פעילות גופנית בעצימות גבוהה (למשל ריצה). בממוצע עשו המשתתפים שעתיים וחצי של פעילות גופנית מתונה בכל שבוע.

טווח הגילים של המשתתפים נע בין 19 ל־98 (59 בממוצע). ה־BMI הממוצע היה 26 - מה שאומר כי הרבה מהמשתתפים סבלו ממשקל עודף. לאף אחד לא היה סרטן בתחילת המחקר. במהלך 11 שנות מעקב אובחנו 187 אלף מקרי סרטן אצל אותם 1.44 מיליון אנשים.

אילו בדיקות חשוב לעשות? מה כדאי לאכול? אילו עבודות מסוכנות במיוחד? לרגל יום הסרטן העולמי אספנו עשרות עובדות מפתיעות וחשובות שאתם חייבים לקרוא

כל משתתף קיבל ציון שנע בין 0 ל־100 בהתבסס על משך הפעילות הגופנית שלו ועל עצימותה. מהממצאים עלה כי האנשים בעשירון העליון מבחינת רמת הפעילות הגופנית ועצימותה (שעסקו בפעילות שהיא שוות ערך ליותר משעת הליכה מהירה ביום) היו בסיכון מופחת לחלות ב־13 סוגים שונים של סרטן  - מתוך 26 שנבדקו - לעומת האנשים בעשירון התחתון של הפעילות הגופנית. הרמה הגבוהה ביותר של פעילות גופנית נמצאה קשורה לסיכון נמוך ב־7% לכל סוגי הסרטן.

עוד בשורה מהמחקר החדש היא שגם אנשים שסבלו מעודף משקל או מהשמנת־יתר נהנו מסיכון מופחת ל־10 סוגי סרטן (מתוך 13) בזכות הפעילות הגופנית. בנוגע לסרטן הריאות, הקשר בין סיכון מופחת ופעילות גופנית היה אפילו חזק יותר אחרי שהחוקרים הביאו בחשבון את גורם העישון.

סוג הסרטןרמת סיכון מופחת
אנדוקרצינומה של הוושט​42%​
סרטן הכבד​27%​
סרטן הריאות​26%​
סרטן הכליות​23%​
סרטן הקיבה​22%​
סרטן רירית הרחם​21%​
לוקמיה מיאלואידית​20%​
מיאלומה​17%​
סרטן המעי הגס​16%​
סרטן הראש והצוואר​15%​
סרטן החלחולת​13%​
סרטן שלפוחית השתן​13%​
סרטן השד10%​

ואלה הם סוגי הסרטן שלא נמצא קשר בינם לבין פעילות גופנית: לימפומה שאינה הודג'קין, סרטן בלוטת התריס, סרטן קיבה שאינו בפי הקיבה, סרקומה של הרקמות הרכות, סרטן הלבלב, לוקמיה לימפוציטית, סרטן בשחלות וסרטן המוח.

במפתיע, רמות גבוהות של פעילות גופנית נקשרו דווקא לסיכון מוגבר של 5% לסרטן הערמונית. החוקרים משערים כי גברים שפעילים יותר ספורטיבית עושים יותר בדיקות הדמיה לסרטן הערמונית, ולכן קיים סיכוי גבוה יותר שהמחלה תאובחן אצלם.

רמות גבוהות של פעילות גופנית נקשרו גם בסיכון מוגבר - של 27% - למלנומה ממאירה, כנראה כי המתאמנים היו חשופים יותר לשמש כאשר עשו ספורט. החוקרים ציינו כי הקשר בין פעילות גופנית למלנומה היה גבוה יותר באזורים שבהן קרינת השמש חזקה במיוחד.

הליכה? יש לנו תוכנית אימונים בשבילך

ריצה? ככה תעשו את זה נכון

אופניים? 5 סיבות מצוינות לעלות עליהם

עדיין לא סגורים על עצמכם? לחצו כאן
איך לרוץ נכון

אף שמדובר במחקר מרשים מאוד, יש בו כמה בעיות: משתתפי המחקר הם שדיווחו על רמת הפעילות הגופנית שלהם, אבל ייתכן כי המידע שמסרו לא היה מדויק - בין אם מסיבות של חוסר נוחות (חוסר רצון שייווצר להם דימוי של "בטטות כורסה") ובין אם מסיבות של זיכרון לקוי שלא תאם את המציאות. נוסף על כך, לא הובאו בחשבון הרגלי התזונה של המשתתפים, שייתכן כי גם הם השפיעו על התוצאות.

מומחים רבים שקראו את המחקר מסכימים כי הוא חשוב מאוד ובמקביל הבהירו כי למחקרים עתידיים בנושא הזה יש אתגר גדול יותר: להעריך את התזמון המדויק (באיזה שלב בחיים), את העוצמה המדויקת ואת המינון של הפעילות הגופנית הדרושים להפחתת הסיכון לסרטן.

את דברי הסיום נשאיר לאונקולוגית דייל שפרד מקליבלנד קליניק, אחד מבתי החולים המובילים בארה"ב: "הקפידו על תזונה מזינה, תישנו מספיק שעות, שימו לב למשקל שלכם ועשו פעילות גופנית. אלה דברים שמונעים סרטן. אלה דברים שיכולים לעזור לחולי סרטן לעבור בצורה קלה יותר את הטיפולים. לכן לפעילות גופנית יש פה חלק עצום".

האם הגעתם לגיל המתאים, או שאתם נמצאים בקבוצת הסיכון לחלות בסוגי סרטן מסוימים וצריכים לגשת ולהיבדק? לחצו וגלו

פורום טיפול בסרטן 

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש