חיפוש

dsdsdsd
הלב של גברים קירחים רגיש יותר?

הלב של גברים קירחים רגיש יותר?

מחקר ענקי גילה שיש קשר בין התקרחות גברית למחלות לב. מה זה אומר? האם גברים שמאבדים שיער נמצאים בסכנה להתקף לב? האם גברים בעלי שיער עשיר יכולים להירגע? לא ממש... ד"ר דנה פלורנטין עם כל תשובות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

מה הקשר בין קרחת למחלות לב? ממחקר גדול עולה שיש קשר בין נסיגת שיער באזור המצח לבין סיכון מוגבר למחלת לב.

02

קרחת גורמת למחלות לב? לא. הקשר בין התקרחות לבין הופעת מחלות הלב אינו ברור, והמחקרים לא מוכיחים שיש קשר של סיבה ותוצאה.

03

אז מה יכול להיות הקשר בין הקרחת ללב? ייתכן שגורמי סיכון קלאסיים להתקף לב (כמו לחץ דם גבוה וכולסטרול) משפיעים גם על הנטייה להתקרחות.

אחרי שגילינו שהיקף החגורה קשור לבריאות הלב שלנו, כעת מתברר שגם השיער של ראשנו (או המחסור בו...) קשור ללב שלנו.
ניתוח של הרבה מאוד מחקרים שפורסם לאחרונה מצא קשר בין התקרחות גברית לבין מחלת לב כלילית (מחלת לב שגורמת לסיכון ללקות בהתקף לב).
התקרחות גברית - שנקראת גם התקרחות אנדרוגנית - משפיעה על קרוב ל־40% מהגברים, והיא הגורם השכיח ביותר לאובדן שיער. עד גיל 80 ארבעה מתוך חמישה גברים יסבלו מהתקרחות גברית.

מה נבדק במחקרים?

המטה־אנאליזה כללה כ־850 מחקרים שבהם נבדקו אלפי גברים. התוצאה המפתיעה שלה הייתה שנסיגת שיער באזור המצח (קרחת פרונטלית) העלתה את הסיכון למחלת לב. קרחת מסוג "מפרצים", לעומת זאת, לא העלתה את הסיכון למחלת לב באופן משמעותי.
מהמחקרים עולה שהסיכון של גברים מתקרחים ללקות במחלות לב גבוה יותר באופן משמעותי - בשיעור של 84%-32% - בהשוואה לגברים לא קירחים או לגברים שסובלים מנסיגה קלה בלבד של קו השיער. ממצא מדהים אף יותר הוא שהסיכון למחלת לב עולה ככל שההתקרחות גדולה יותר.

קרחת גורמת להתקף לב?

לא. הקשר בין התקרחות לבין הופעת מחלות הלב עדיין אינו ברור, והמחקרים האלה לא מוכיחים שיש קשר של סיבה ותוצאה בין הממצאים. במילים אחרות: זה ממש לא אומר שהתקרחות גורמת למחלות לב או להפך.

החוקרים משערים שגורמי סיכון קלאסיים להתקף לב (כמו גיל, לחץ דם גבוה, רמות גבוהות של כולסטרול, השמנה, סוכרת ועישון) עשויים להשפיע גם על הנטייה להתקרחות וגם על מחלות לב.
נוסף על כך, ייתכן שהתקרחות היא סימן לתנגודת לאינסולין, לדלקת כרונית, או לרגישות מוגברת לטסטוסטרון - כל אלה נחשבים לגורמי סיכון להתפתחות מחלת לב.

קרחת היא לא הסימן היחיד...

ממחקר אחר עולה כי קיים קשר בין מחלות לב לבין סימנים פיזיולוגיים נוספים חוץ מאשר התקרחות: הצטברות רקמה שומנית באזור העפעפיים (קסנטלזמה), נסיגת שיער באזור הרקות והופעת קמט בתנוך האוזן. הקסנטלזמה היא גורם סיכון חזק במיוחד להופעת מחלות לב.
ההסבר של החוקרים לממצאים הוא שהסימנים האלה מעידים למעשה על גיל פיזיולוגי, לעומת הגיל הכרונולוגי, והסיכון למחלת לב עולה ככל שהגוף "מזדקן"- או ככל שהגיל הפיזיולוגי עולה.

אז מה עושים?

המסקנה המתבקשת היא שכל מי שמתקרח יקפיד על אורח חיים בריא יותר ועל איזון גורמי הסיכון למחלות לב, אבל למעשה - ההמלצות האלה נוגעות לכל מי שרוצה להפחית את הסיכון שלו לחלות במחלת לב, ללא קשר אם הוא קירח או לא.
לכולנו כדאי להקפיד על דיאטה דלת שומן, על פעילות גופנית ועל חיים נטולי מתחים עד כמה שאפשר. כמו כן חשוב לאזן את לחץ הדם במקרה של לחץ דם גבוה, לאזן את הסוכרת באופן מיטבי במקרה של סוכרת, להפסיק לעשן ובמידת הצורך ליטול כדורים שמורידים את רמת הכולסטרול.
הוכח שוב ושוב שאיזון גורמי הסיכון האלה מונע מחלות לב, גם אם אתם קירחים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש