פורסם בראשונה: 08.01.2007
עדכון אחרון: 08.01.2007

הכל על בובו טרופי

לקריאה נוחה
בובו טרופי היא מחלת מין נפוצה ומוכרת בחלקים של אסיה, אפריקה ודרום-אמריקה, באזורי קו המשווה. במערב היא הופיעה לראשונה בהולנד, בשנת 2004, ומשם התפשטה המחלה למדינות אירופיות נוספות, לארה"ב וגם לישראל

​העיתונים  יצאו באחרונה בכותרות מפחידות על  "מגיפת מין חדשה שהגיעה לישראל,  ששמה Lymphogranuloma Venereum (או בקיצור LGV). המחלה המועברת ביחסי מין ונגרמת על-ידי שלושה זנים של החיידק כלמידיה טראכומטיס (Chlamydia Trachomatis) – שהם זנים שונים מאלה הגורמים למחלת הכלמידיה. שם נוסף של המחלה הוא בובו טרופי(Tropical Bubo).

אצל נשים המחלה מתבטאת בנפיחות של בלוטות לימפה במפשעה ובדלקת בנרתיק, ולעתים גם בדימום מהנרתיק.
אצל גברים המקיימים יחסי מין אנליים עם גברים, המחלה מתבטאת בנפיחות של בלוטות הלימפה במפשעה, בדלקת בפי הטבעת ולעתים גם בדימום מפי הטבעת. במקרים נדירים מאוד מאוד, המחלה יכולה לפגוע גם במוח.

האם זה שכיח?

לשמחתנו, לא. מספר הלוקים בצורה האלימה של המחלה, שהתפרצה בחודשים האחרונים בארצות-הברית ובאירופה, ואשר עליה מדווח כעת, הוא נמוך במספרים מוחלטים ונמדד רק בכמה מאות. לא מדובר במגיפה.

אז מה כן?

לעומת שנים קודמות – הקפיצה הפתאומית במספרי החולים היא עלייה גדולה ומדאיגה ומהווה תעלומה.

תעלומה?

כן. גם לחוקרים עדיין לא ברור מה בדיוק קורה ומדוע חלה עלייה פתאומית במספר החולים במערב. בהתייחסות לנתונים, הגדירו המרכזים הפדרליים לפיקוח על מחלות ומניעתן, בארצות-הברית את המצב כאפשרות ל"תחילתה של מגפה".

האם מדובר באותה דלקת בשופכה שאנו מכירים בשם כלמידיה?

לא. הזנים המחוללים LGV הם זנים שונים של כלמידיה, הנדירים יותר מהחיידק המחולל את הכלמידיה שגורמת לדלקת בשופכה.

מאיפה לכל הרוחות הבובו הזה הופיע?

המחלה נפוצה ומוכרת בחלקים של אסיה, אפריקה ודרום-אמריקה, באזורי קו המשווה, והופיעה בראשונה, בצורה לא צפויה, בהולנד, ב-2004. משם התפשטה המחלה למדינות אירופיות אחרות וגם לארצות-הברית, שם היא עושה בחודשים האחרונים כותרות.

ההתפרצות הנוכחית של המחלה התגלתה תחילה בגברים הומואים, בעיקר בכאלה שהם נשאים של HIV (הנגיף הגורם לאיידס), אבל המחלה אינה, בשום פנים, "מחלה של הומואים".

אז למה היא התגלתה דווקא בהם?

כי גברים אלה נמצאים במעקב רפואי מתמיד ולכן קל לאבחן אצלם כל שינוי. בקרב אחרים, הומואים וסטרייטים כאחד, ייתכן שהמחלה זוהתה בטעות כמחלה אחרת, כיוון שהיא אינה מוכרת היטב במערב, או שלא זוהתה כלל.

מה מרגישים?

המחלה מתחילה ככיב לא כואב באיבר המין של הגבר או בכיב זהה במערכת המין הנשית, או בפי הטבעת (של הגבר או של האשה). אצל נשים, לפעמים הכיב הוא בתוך הנרתיק – ולכן לא רק שלא מרגישים אותו, גם לא רואים אותו. כך גם אצל גברים בפי הטבעת.

כאשר החיידקים מתרבים ומתפשטים, בלוטות לימפה באיזור מתנפחות וכואבות והעור באיזור אברי המין עשוי להאדים. בלוטות הלימפה הנפוחות יכולות להתמלא גם במוגלה ואז עשויה לצאת מהן מוגלה (כמו מחצ'קונים), ונוצרת פיסטולה (מעין תעלה) בין בלוטת הלימפה לעור. לבלוטות הלימפה הנפוחות קוראים באנגלים "בובוֹז" (Buboes) ומכאן שם המחלה.

תסמינים נוספים יכולים להיות דם ומוגלה בצואה וגם עצירות.

איך נדבקים?

המחלה מועברת במגע מיני ונפוצה יותר, כיום, בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים. גורם סיכון נוסף ומשמעותי להדבקה הוא שותפים מיניים רבים. כיוון שגברים רבים, יחסית, ובעיקר רווקים, מקיימים יחסי מין עם שני המינים, ברור שגם נשים נמצאות בקבוצת סיכון.

כמה זמן לוקח מרגע ההדבקה ועד שהתסמינים מתחילים להופיע?

לרוב ממספר ימים ועד חודש לאחר קיום המגע המיני, אולם דווח גם על התפרצות לאחר עד 18 חודשים מההדבקה.

האם המחלה נמצאת בישראל?

על-פי נתוני משרד הבריאות, דווחו בישראל רק מקרים ספורים של בובו.

 נניח שאני מחליט/ה להתעלם מזה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכל לבד...
רע מאוד. אם לא מטפלים במחלה, עלולים להתפתח סיבוכים קשים.

איך אני יודע/ת שזה בובו?

ניתן לקחת ביופסיה מהבלוטה ולגדל את החיידק בתרבית במעבדה, בבדיקות דם ניתן לזהות נוגדנים נגד החיידק וזה נעשה לרוב בשילוב משטח ישיר מההפרשות. קיימת גם שיטה מעבדתית מדויקת לזיהוי החיידק, הנקראת PCR, שיטה זו מאתרת את הדי-אן-אי של החיידק אבל היא עדיין לא נהוגה ברוב המעבדות בישראל.

יש טיפול?

אנטיביוטיקה מסוג דוקסילין או אריתרומיצין במשך שלושה שבועות.

יש סיבוכים?

סיבוכים קיימים בעיקר במקרים של חוסר טיפול ועלולים להתבטא במצבים אלה:

• היצרות והצטלקות של פי הטבעת.

• נפיחות באברי המין ודלקת הנמשכת זמן רב ואינה מתרפאת מאליה.

• פיסטולה רקטו-וגינלית: היווצרות של תעלה המחברת בין פי הטבעת לנרתיק.

• מנינגואנצפליטיס: דלקת במוח ובקרום המוח – סיבוך מאוד מאוד נדיר.

זה מדבק?

אם קיימתם יחסי מין בלתי-מוגנים, סביר להניח שכן. החיידק נמצא בהפרשות ועובר ביחסי מין במגע ישיר.

יכול להיות שיש לי בובו אבל הוא לא התפרץ אף פעם?

עד היום המחלה היתה כל-כך לא שכיחה במערב, שאין עליה מספיק נתונים. מנתונים שהוצגו באנגליה עולה, שייתכן שאחוזים בודדים המחלה עלולה להיות נטולת תסמינים.

צריך רופא מיוחד, או שהרופא משפחה שלי מספיק?

רופא משפחה מספיק, אבל אם רוצים – אפשר ללכת ישר לרופא עור. אפשר גם לפנות ישירות לרופא עור (להזמנת ביקור לרופא לחץ/י כאן).

קונדומים עוזרים?

כן. השימוש בקונדום בזמן התפרצות מוריד במידה ניכרת את הסיכון שתדביקו או תידבקו

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת הכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל