חיפוש

dsdsdsd
נובה רינג

נובה רינג - טבעת למניעת הריון: לא רק לשכחניות!

כל מה שרצית לדעת על הטבעת הנרתיקית למניעת הריון, שצריך להכניס רק פעם בחודש. הרופאים שלנו שמחים להגיש: מדריך ה"נובה רינג" המלא

ד"ר דנה פלורנטין, פרופ' יואב פלד

​מהי טבעת נובה רינג?

"נובה רינג" (Nuvaring) היא טבעת למניעת הריון. היא גמישה, רכה ושקופה, בקוטר 54 מילימטרים ובעובי של 4 מילימטרים, המוכנסת לנרתיק (כמו טמפון) למשך שלושה שבועות. לאחר שלושה שבועות מסירים אותה, ואז, לרוב, מגיע המחזור החודשי. הטבעת מכילה שילוב של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, בדומה לתמהיל שמכילות גלולות למניעת הריון ומדבקות למניעת הריון. הטבעת "יושבת" באיזור שבו אין תחושת מגע, ולכן אחרי שמכניסים אותה לנרתיק לא אמורים להרגיש אותה.

אז מה ההבדל בין הטבעת לגלולות?

ההבדל העיקרי הוא באופן שבו ההורמונים נספגים בגוף: טבעת למניעת הריון משחררת את ההורמונים בקצב קבוע והם נספגים בגוף דרך כלי הדם בקירות הנרתיק, בעוד שבגלולה ההורמונים נספגים דרך מערכת העיכול.

איך נראית טבעת נובה רינג?

ככה.

nuvaring.jpg 

טבעת "נובה רינג"

מתי בדיוק מכניסים את הטבעת?

ביום הראשון למחזור (בדיוק כמו שמתחילים ליטול גלולות ביום הראשון למחזור). לאחר שלושה שבועות מלאים מוציאים את הטבעת, עושים הפסקה בת שבוע - ומכניסים טבעת חדשה. כלומר: אם הכנסת טבעת ביום ראשון בערב, את מוציאה אותה ביום ראשון בערב אחרי שלושה שבועות, ושוב – מכניסה אותה ביום ראשון בערב לאחר שבוע ההפסקה. הדימום של הווסת יופיע בדרך כלל בתוך יומיים-שלושה לאחר הוצאת הטבעת.

איך זה עובד?

ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון משוחררים מהטבעת. הפרוגסטרון נספג בדם ברמה קטנה וקבועה ומונע את היווצרות הביוץ. גם רירית הרחם הופכת דקה, מה שמונע השרשה של עובר, אם במקרה התרחשו ביוץ והפריה. ואם כל זה לא מספיק - גם רירית צוואר־הרחם הופכת עבה יותר, מה שמאוד לא ידידותי לזרע ומפריע לו להיכנס לרחם (בדרכו לחצוצרות, שם הוא מתכנן לפגוש את הביצית ולהפרות אותה). מנגנון הפעולה המתואר כאן הוא גם מנגנון הפעולה המופעל באמצעות גלולות למניעת הריון.

מה מונע מהטבעת מ"לברוח החוצה"?

כאשר מכניסים את הטבעת היא מוחזקת על-ידי שרירי הנרתיק ועל-ידי מבנה אברי הגוף שלך. כן, גם במהלך התעמלות וגם במהלך סקס.

היא יכולה להיבלע לי וללכת לאיבוד שם בפנים?

ממש, אבל ממש לא. הנרתיק הוא איבר חלול וסגור כלפי פנים, ולכן הטבעת לא הולכת לאיבוד. אם את לא מצליחה להוציא אותה, במקרה הגרוע ביותר את ניגשת לרופא או לרופאה והם ישלפו אותה ללא בעיה (אבל זה ממש ממש נדיר).

מה היעילות של הטבעת?

לפי המחקרים שנעשו על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני, FDA, במהלך אישור התרופה, יעילותה היא 99% בהנחה שמשתמשים בטבעת בהתאם להוראות. היעילות דומה לזו המושגת בשימוש במדבקות והיא גבוהה יותר מזו המושגת בשימוש בגלולות למניעת הריון.

צריך מרשם רופא?

כן. כמו גלולות למניעת הריון, ואגב, זו הזדמנות מצוינת להתייעץ עם הרופא או רופאת הנשים (או המשפחה) על כל מה שמטריד אותך בנושא הזה. להזמנת תור לרופא/ת נשים, לחצי כאן.

מי מכניס לי את הטבעת?

את. בדיוק כמו שאת מכניסה טמפון.

אין צורך לגשת לרופא לשם כך. אבל בהחלט מומלץ לעבור בדיקה אצל רופא או רופאת נשים לפני השימוש ולקבל קודם לכן הדרכה מתאימה. הנחיות להכנסת הטבעת נמצאות גם בקופסה שבה היא נמכרת. 

היא יכולה להיבלע לי וללכת לאיבוד שם בפנים?

ממש, אבל ממש לא. הנרתיק הוא איבר חלול וסגור כלפי פנים, ולכן הטבעת לא הולכת לאיבוד. אם את מתקשה בהוצאתה, במקרה הגרוע ביותר את ניגשת לרופא או לרופאה והם ישלפו אותה ללא בעיה (אבל זה ממש ממש נדיר).

שכחתי להוציא את הטבעת אחרי שלושה שבועות, להיכנס לפאניקה?

ליתר ביטחון, נובה רינג מתוכננת כך שהיא תמנע כניסה להריון עד ארבעה שבועות. זה לא אומר שזה בסדר לשכוח אותה, אבל זה מאריך את תקופת ההגנה. אם שכחת טבעת למניעת הריון למשך יותר מארבעה שבועות בנרתיק - את עשויה להיכנס להיריון.

ואם עשיתי הפסקה ללא הטבעת יותר משבוע?

אז את מכניסה טבעת חדשה מיד כשאת נזכרת, ובשבועיים הראשונים לשימוש אתם חוזרים להשתמש גם בקונדומים. ככל שהתקופה שבה היית ללא טבעת ארוכה יותר בימים מעבר לשבוע ההפסקה - הסיכוי, או הסיכון (תלוי איך מסתכלים על זה) להיכנס להריון עולה.

מה אני עושה אם הטבעת יוצאת בטעות החוצה?

את שוטפת את הטבעת במים קרים או פושרים (אך לא חמים) ומחזירה אותה בחזרה לנרתיק. אם לא עברו יותר משלוש שעות מאז הוצאת הטבעת (או יציאתה), ניתן להחזירה ללא חשש לירידה ביעילות.

ואם הטבעת היתה בחוץ יותר משלוש שעות?

אם זה קרה בשבועיים הראשונים של השימוש, תוכלי להחזירה למקומה אך לשם הגברת הבטיחות ומניעה של כניסה להריון – חוזרים להשתמש גם בקונדומים בשבוע שלאחר מכן. אם הטבעת היתה בחוץ יותר משלוש שעות בשבוע השלישי של השימוש, עומדות בפניך שתי אלטרנטיבות:

1. לזרוק את הטבעת הנוכחית ולהכניס טבעת חדשה לשלושה שבועות רצופים נוספים.

2. להמתין לדימום ולהכניס טבעת חדשה בתוך שבוע מיום הוצאת הטבעת הקודמת. במקרה כזה, חוזרים להשתמש גם בקונדומים במשך שבוע לפחות מהכנסת הטבעת החדשה.

במקרים שרוצים לשנות את יום המחזור, או לצאת לטיול או סופשבוע רומנטי בצימר בצפון, אפשר להשתמש בשתי טבעות רצוף בלי הפסקה.

אני שוכחת גלולות ואחר-כך אני נכנסת לסרטים בגלל זה. טבעת למניעת הריון יותר טובה בשבילי?

מאוד יכול להיות. כיוון שאת לא צריכה לזכור ליטול גלולה כל יום. אם את שכחנית - חשוב שלא תשכחי שגם טבעת צריך להחליף!

 מה היתרונות של הטבעת לעומת גלולות למניעת הריון?

• היא מסייעת בהשגת רמה קבועה של ההורמונים, כיוון שהם נספגים ישירות לכלי הדם. הגלולות נבלעות, מגיעות לקיבה ושם נספגות לזרם הדם – מה שיוצר רמה גבוהה של ההורמונים בדם לאחר נטילת הגלולה ורמות של שפל לפני נטילת הגלולה בחלק מן הנשים. רמה קבועה ונמוכה של ההורמונים בדם מקטינה את שכיחות תופעות הלוואי.

• בהסתייגות מסוימת, שתפורט מיד, נראה שטבעת למניעת הריון היא אמצעי מניעה טוב יותר לשכחניות שמתקשות עם הנטילה היומיות, בשעה קבועה, של גלולה. ככה לא צריך לחשוב על אמצעי מניעה כל יום, שמים את הטבעת פעם בחודש ושוכחים ממנה כמעט לחודש. העניין הוא שצריך לזכור גם להחליף את הטבעת פעם בחודש. אז אם את שכחנית, זה פותר רק חלק מהבעיה.

• אם את סובלת במקרה משלשולים או הקאות (קורה לפעמים), הם לא ישפיעו על היעילות של אמצעי המניעה (מי שמשתמשת בגלולות ונמצאת בעיצומה של מחלה שלשולית רצוי שתשתמש באמצעי מניעה נוסף עד לסוף החודש).

חשוב להדגיש: עם כל השמחה, הטבעת איננה מגנה בפני מחלות המועברות במגע מיני, כמו כלמידיה, עגבת, הרפס, איידס ואחרות. 

מה לגבי שימוש בתרופות, דוגמת אנטיביוטיקה, ויעילות הטבעת?

יש תרופות שעלולות להפחית את יעילותה של הטבעת אם הן נלקחות באותו זמן. מדובר בסוגים אחדים של אנטיביוטיקה, בתרופות אנטי-פטרייתיות, אנטי-אפילפטיות ואחרות. כדי להתגבר על בעיה זו מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף במשך הזמן שבו נוטלים את התרופה המפחיתה את יעילות הטבעת - ובכל מקרה להתייעץ עם הרופא או הרופאה המטפלים.

יש לטבעת תופעות לוואי?

תופעות הלוואי דומות לאלה שעלולות להיגרם על-ידי גלולות למניעת הריון.

• התופעה הרצינית והמסוכנת ביותר היא של היווצרות קרישי דם בגוף, העלולים להגיע לריאות ולמוח ולגרום לבעיה רפואית רצינית. הסיכון מוחמר ביותר בנשים עם היסטוריה משפחתית או אישית של נטייה לקרישיות יתר של הדם, בנשים מעשנות מעל גיל 35, נשים בעלות עודף מישקל ניכר וכאלו הסובלות ממיגרנה עם אאורה. לכן על נשים אלה חל איסור על שימוש בטבעת הנרתיקית כמו גם בגלולות רגילות.

• תופעת לוואי שכיחה ביותר היא הגברת ההפרשה הנרתיקית הרגילה.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

פרופ' יואב פלד הוא רופא בכיר במחלקת נשים במרכז רפואי רבין ומנהל את מרפאת גיל המעבר במקום. הוא מנהל את המרכז לבריאת האישה של כללית בהוד השרון וחבר בסגל האקדמי של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל־אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש