חיפוש

dsdsdsd
גלולה לשיפור החשק המיני

גלולה לשיפור החשק בנשים: טובה או רעה?

החודש אושרה על ידי ה־FDA תרופה לטיפול בתסמונת חשק מיני נמוך אצל נשים. היא תשווק קודם בארצות הברית, אבל כבר מושכת תשומת לב. האם זו בשורה פמיניסטית שתעשה מהפכה במיטה, או מוצר שיווקי לטיפול במחלה שלא ממש קיימת ושעלולה לגרום לתופעות לוואי?

לירון סיני, מירי קרייזמן, שרי אופיר־לביא

בקיצור

01

הרשת גועשת אחרי שאושרה לשימוש בארצות הברית ה"וויאגרה לנשים". היא אמורה לטפל בחוסר חשק מיני גם אצל גברים.

02

אלא, שהיא לא דומה לוויאגרה. היא תרופה הורמונאלית שמשפיעה על האיזון במוח ובעזרתו על החשק וצריך לקחת אותה כל יום.

03

בנוסף היא מגיעה עם שלל תופעות לוואי. לפני שאתן פונות לטיפול תרופתי, בדקו עם עצמכן, עם בני הזוג או עם מטפלת לאן נעלם החשק.

בשורות או צרות בצרורות? החודש אושרה על ידי מנהל התרופות האמריקני, ה־FDA תרופה בשם Addyi, שאמורה לטפל בתסמונת חשק מיני היפואקטיבי. כלומר, לטפל בחשק מיני נמוך אצל נשים, ולגרום להן לרצות לעשות סקס שוב. היא תשווק בהתחלה רק בארצות הברית, יכולה להיות רלוונטית גם לגברים, וכבר מעוררת עניין וחילוקי דעות ברחבי העולם.

מהפכה מינית נוספת?

התרופה עצמה ששמה הגנרי הוא פיבנסרין (fibanserin) ומיוצרת על ידי חברת ספראוט אינה חדשה. היא הוצגה בכנס עוד ב-2008 כשהייתה תחת הפיתוח של חברה בשם בוהרינגר. מאז היא הוגשה ל־FDA ולא אושרה פעמיים, בעיקר בגלל כמות תופעות הלוואי ביחס לתועלת שלה.

עכשיו אחרי מחקרים נוספים וקמפיין גדול שנקרא "Even the Ecore" שדרש התייחסות לבעיית חוסר חשק מיני אצל נשים - היא אושרה. מייד התייחסו אליה כאל "ויאגרה לנשים" והסיקור התקשורתי לא נרגע.

בקמפיין נטען שלעומת לא מעט תרופות לטיפול באין אונות אצל גברים, אין אף תרופה שמטפלת בחוסר חשק אצל נשים, ושהמצב הזה אינו פמיניסטי ופוגע בזכותן של נשים ליהנות ממין. אלו טענות חמורות, אך האם יש בהן ממש? האם התרופה באמת מרפאת חוסר חשק מיני?

בשביל לענות על השאלה הזו כדאי לבדוק במה היא דומה או שונה מהוויאגרה אליה השוו אותה, ומה משפיע על החשק המיני של נשים. החידוש של התרופה הוא שהיא אינה פיזיולוגית, אלא תרופה כימית, שפועלת בדומה לתרופות פסיכיאטריות כמו נוגדי דיכאון

מה התרופה עושה?

ויאגרה עובדת על ידי כך שהיא מזרימה דם לכלי הדם בפין, כלומר, עובדת בצורה פיזיולוגית. היא לא מטפלת בחשק המיני, אלא ביכולת לפתח זקפה, כשכבר יש לך חשק מיני.

לעומתה פיבנסרין עובדת ישירות על הסרוטונין שקשור לוויסות מצבי הרוח, ומגבירה את כמויות הדופמין, חומר כימי שמופרש כשאנו חשים עונג, בין היתר בזמן קיום יחסי מין. היא לא עובדת על איברי המין, אלא על המוח.

גם האופן שבו לוקחים אותה שונה. לא לוקחים אותה במקרים נקודתיים כשאת רוצה להגביר את החושניות לפני סקס, אלא כל יום, בדומה לגלולות למניעת הריון או תרופות נוגדות דיכאון. ההשפעה שלה אינה מיידית, אלא אמורה להיות מורגשת תוך כמה ימים עד שבועות.

היא באמת יעילה?

תלוי מה אתן מחשיבות כחיי סקס פעילים. לפי המגזין "The Science of Us" לפני שהתרופה אושרה נבדקו מחקרית 2400 נשים בריאות בנות 36 בממוצע שלקחו אותה. הן דיווחו על שיפור קטן: קיום יחסי מין פעם אחת נוספת בממוצע בחודש.

ומה עם תופעות לוואי?

תמורת השיפור היחסי שהתרופה מציעה, יש לה לא מעט תופעות לוואי. צפו לבחילות, סחרחורות, יובש בפה, לחץ דם נמוך, התעלפויות, עייפות ולעומת זאת קשיים להירדם.

בנוסף, חל איסור לצרוך אלכוהול בשילוב איתה כי הוא עלול להגביר את תופעות הלוואי. בעיה נוספת היא שהשפעות התרופה בשילוב עם אלכוהול נבדקו על רוב גברי.

כן, הבדיקות לגבי אלכוהול לכדור שאמור לשמש נשים בעיקר, נעשו על נסיינים שרובם המוחלט היה גברים. הבעייתיות בכך היא שאי אפשר לדעת בדיוק מה יהיו ההשפעות על נשים, והן עלולות להיות אף חמורות יותר.

כמו כן, חשוב להיוועץ ברופא אם אתן עומדות לקחת אותה בשילוב תרופות נוספות.

איך אדע אם אני באמת צריכה אותה?

זו שאלת מיליון הדולר לגביה. תופעה של חוסר חשק מיני או חשק מיני נמוך היא דבר קיים, אבל מה שמשפיע על החשק המיני אצל גברים, ויותר מכך אצל נשים, הוא לאו דווקא בעיה שאפשר לפתור בקלות עם כדור וזהו.

חוסר חשק מיני אצל נשים וגברים יכול לפגוע בזוגיות ובאיכות החיים בכלל. לכן מומלץ לטפל בכך, רק שלא בטוח כלל שהפתרון הוא תרופתי. הדרך לפתרון תלויה בדרך כלל במה שגורם לליבידו לדעוך: 

יש מחלות ותרופות מסוימות שעלולות לגרום לחוסר חשק וירידה בתשוקה. נוגדי דיכאון למשל, גם גלולות למניעת הריון. בצורה מעט מקבילה, דיכאון עצמו וחרדה פוגעים גם בחשק המיני.

גם מי שסובלות או סובלים מדימוי עצמי נמוך, ודימוי גוף שלילי לא פעם סובלים גם מחוסר חשק. כשאתם לא מוצאים את עצמכם מושכים, הרצון לעשות סקס נעלם גם הוא.

עוד גורמים הם כאבים בעת קיום יחסי מין שנובעים ממצבים שונים כמו וגיניסמוס, חבלות באזור האגן, ניתוחים שונים ועוד שיכולים גם הם לפגום בחשק המיני, וגם בעיות בריאותיות כמו מעי רגיז או מחלות בכלל, או עייפות ותשישות.

המצב הנפשי והמשפחתי גם משפיע על תדירות הסקס ועל החשק. בזמן שמחקרים מראים שזוגות במערכת יחסים ותיקה עושים הכי הרבה סקס, גם הנתון הזה משתנה כשנכנסים ילדים לתמונה, או כשעובר זמן רב ומשהו מתחיל לשעמם במיניות המוכרת.

באותה נשימה, החשק המיני מושפע ישירות מאיכות הזוגיות. כשבני הזוג לא מסתדרים מחוץ למיטה ויש ביניהם מתח אין ספק שהמצב משפיע גם על הרצון לעשות סקס. אם בן או בת הזוג מעליב ופוגע, קשה מאוד לרצות להיות אינטימיים איתם. את זה - כדור לא יוכל לפתור. הפתרון הוא טיפול זוגי ומיני.

ומה איתך, האם את עושה מספיק סקס?

לחצי כאן כדי לדעת


מתי זו בעיה? כשהפער בין החשק שלך לחשק של בן או בת הזוג גדול עד כדי תסכול, כדאי לדבר על זה ולהיעזר בטיפול אם צריך. זה עדיין לא אומר שאת צריכה לקחת כדור שירפא אותך, כי לא בטוח שאת סובלת ממשהו שמצריך תרופה.

בדיוק כשם שלא על כל חולי כדאי לתת אנטיביוטיקה, לא על כל ירידה בחשק המיני צריך לתת תרופות. למשל, זו אולי דוגמה יחסית קיצונית אבל יש א־מיניים, מי שחיים כל חייהם ללא חשק מיני וטוב להם.

בנוסף, ידוע שהליבידו עובד כמו שריר. כשמשתמשים בו יותר, הוא הופך יותר חזק וקל להפעיל אותו, וכשלא משתמשים בו, הוא קצת מתנוון. העניין הזה קשור לכך שיש מי שנהנים ונהנות מסקס רק אחרי שהאקט כבר מתחיל.

הכוונה לכך שלא בהכרח יתחשק לכם ולכן לעשות סקס באותו רגע, אבל אם בן או בת הזוג ייזמו, אולי כן יתחשק לכם תוך כדי. יש לא מעט נשים שסובלות מקשיים להתחיל את האקט המיני, או לרצות ליזום אותו בכלל, אבל ברגע שהן שם, הן נהנות מאוד.

לכך נוסיף הסתייגות חשובה: כמובן שאם החשק לא מתעורר - אז אל תמשיכו, בשום פנים ואופן. אתם ואתן לא צריכים לעשות משהו שלא נעים לכם!

אלו רק כמה הערות שוליים בתוך העולם המורכב של מיניות, ושל מה שמפעיל או מכבה אתכם מינית. בשורה התחתונה: אם אתן מרגישות שהחשק שלכן לא מה שהיה, או שאתן רוצות שהוא יהיה יותר - דברו עם בן או בת הזוג, או עם מטפלת טובה.

שימו לב אם זה קורה כי התחלתן לקחת גלולות או במקביל לתופעה בריאותית או נפשית כלשהי. אם במסגרת טיפול יתברר שתרופה יכולה לעזור, רק אז תשקלו לקחת אותה. אל תחפשו לתקן את מה שלא שבור.

מירי קרייזמן היא מטפלת זוגית ומינית בכללית

שרי אופיר־לביא היא מטפלת זוגית ומינית ועובדת סוציאלית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש