חיפוש

dsdsdsd
תרופות שעלולות לפגוע בזקפה

תרופות שעלולות לפגוע בזקפה

ישנן סיבות רבות לבעיה השכיחה והמתסכלת (לשני המינים), ואחת הבולטות שבהן נוגעת לתרופות שגברים נוטלים באופן קבוע. אילו סוגים של תרופות עלולים לגרום להפרעות בזקפה, מה אפשר לעשות כדי להחזיר עטרה ליושנה, וממה חשוב להיזהר במיוחד?

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

בקיצור

01

כ־40% מהגברים בני 40 עד 70 סובלים מבעיות זקפה. בכ־1 מכל 4 מקרים הגורם לכך הוא תרופה.

02

הרשימה כוללת: תרופות למחלות לב, תרופות ללחץ דם גבוה, נוגדי דיכאון ותרופות משתנות.

03

ויאגרה, לוויטרה וסיאליס הן כיום הפתרון הטוב ביותר נגד היעדר זקפה בשל שימוש בתרופות.

​תאמינו או לא, אבל קיימות יותר מ־200 תרופות שיכולות להשפיע על הזקפה שלכם. בעולם שבו כ־40% מהגברים בני 70-40 סובלים מאין־אונות, חשוב לשים לב לתרופות שעלולות לגרום לבעיה. מובן שיש עוד גורמים לאובדן זקפה, אבל נראה שכאשר זה נגרם כתוצאה מנטילת תרופות, המצב מתסכל במיוחד.

מהי בעצם בעיה בזקפה?

הזקפה היא תוצאה של תהליכים נפשיים וגופניים מורכבים, שבמהלכם מתרחשים שינויים ניכרים באיבר המין. בעיה בזקפה (הפרעה בזקפה) היא חוסר יכולת להשיג זקפה או לשמור על זקפה המאפשרת מגע מיני מלא.

מהן הסיבות לבעיות בזקפה?

מלבד שימוש בתרופות, יש עוד סיבות רבות שעלולות לגרום לבעיות בזקפה. הנה כמה מהן: 

1. מחלות (למשל סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלת לב, השמנת־יתר).
2. צריכת אלכוהול, עישון וצריכת סמים. 
3. ניתוחים (למשל באגן ובערמונית).
4. בעיות רגשיות או פסיכולוגיות כמו חרדה ודיכאון.

​איך פונים לטיפול זוגי ומיני בכללית?

כל התשובות בפנים!

אילו תרופות עלולות לפגוע בזקפה?

בכ־25% מהמקרים של הפרעות הזקפה הגורם הוא תרופות. אם חשבתם שה"תענוג" הזה חל על מבוגרים בלבד, טעות בידיכם - המצב המתסכל ממש לא קשור לגיל ויכול לצוץ בכל שלב בחיים.

ברשימת התרופות שעלולות לפגוע בחשק המיני נמצאות התרופות הבאות: תרופות ללחץ דם גבוה, תרופות למחלות לב, תרופות לטיפול בשומני הדם, תרופות משתנות, תרופות לכיב קיבה, תרופות הורמונליות, תרופות למחלות הסרטן, תרופות למחלות אוטואימוניות, תרופות למחלות מפרקים, תרופות נגד סכיזופרניה, נוגדי דיכאון ותרופות הרגעה.

תרופות נגד דיכאון
התרופות האלה אולי פותרות את הבעיות הרגשיות, אבל במובן הגופני, או המיני ליתר דיוק, הן לא ממש עוזרות - להפך: 40%-20% מהאנשים שנוטלים תרופות מקבוצת ה־SSRI (הכוללות פרוזק, סרוקסט, פבוקסיל, ציפרלקס, ציפרמיל ועוד מאותה הקבוצה) יסבלו מירידה בכל שלבי התפקוד המיני: תשוקה (ליבידו), התעוררות, אורגזמה ושפיכה. לפעמים ממשיכים המטופלים לסבול מהפרעות גם לאחר שהם מפסיקים ליטול נוגדי דיכאון. 

תרופות לטיפול בבעיות לב ולחץ דם
הסיבות לתופעות הלוואי המיניות עקב נטילת תרופות לא תמיד ברורות. ממחקרים על בעלי חיים עולה שתרופות ממשפחת חוסמי בטא כמו דרלין ונורמיטן, הממתנות את קצב הלב ומשמשות גם לטיפול בלחץ דם גבוה, מפריעות גם להיווצרות הזקפה וגם לשפיכה עצמה. במקרה הזה הסיבה לכך ידועה: זה קורה בגלל ההשפעה שלהן על מערכת העצבים המרכזית והפריפריאלית (כלומר גם על איברי המין).

גם חולים שסובלים מלחץ דם גבוה ונוטלים תרופות מקבוצות שונות כיוון שהטיפול בתרופה אחת אינו מניב תוצאות מספקות, עלולים לסבול מאין־אונות מוגברת, לעיתים עד לחוסר זקפה מוחלט.

​השיער נושר? אולי גם בזה התרופה אשמה

לחצו כאן וגלו באילו תרופות מדובר
תרופות שגורמות לנשירת שיער

מה לעשות אם אני חושד שהתרופה היא הבעיה?

אם אתה סובל מבעיות בזקפה וחושב שהתרופה או התרופות שאתה נוטל קשורות לכך, אל תפסיק ליטול את התרופה לפני שתתייעץ עם הרופא המטפל. הרופא עשוי לרשום לך תרופות שמפריעות פחות לתפקוד המיני. 

ומה בנוגע לטיפול תרופתי להחזרת הזקפה?

ויאגרה, לוויטרה וסיאליס הן כיום הפתרון הטוב ביותר להיעדר זקפה הנגרם בגלל שימוש בתרופות. כשהבעיה היא גם אובדן ליבידו, התרומה שלהן לא תמיד ברורה, אבל לפעמים די בהחזרת הזקפה כדי לחזק את החשק.

למי שנוטלים תרופות ממשפחת הניטריטים למחלת לב איסכמית ולאי־ספיקת לב כמו איזוסורביד, מונוניטרט, דיניטרט וניטרוגליצרין - אסור להשתמש בוויאגרה או בסיאליס או בלוויטרה. הסיבה: הן מרחיבות את כלי הדם, וכך עושות גם התרופות ממשפחת הניטראטים. שילוב של שתי התרופות יחד עלול לגרום לצניחה בלחץ הדם ולמוות.

בכל מקרה, יש להתייעץ עם רופא לפני נטילת התרופות.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש