חיפוש

dsdsdsd
בחורה צעירה יושבת על כורסה ומחזיקה את הראש בכאב

כאב ראש: סיבות ודרכי טיפול

כאבי ראש הם עולם ומלואו: הם צצים בכל מיני מקומות, יש להם סיבות שונות וטיפולים אחרים. המומחית שלנו עושה סדר ומסבירה מתי כדאי להיבדק

ד"ר עדי וילף־ירקוני

כאב ראש הוא אחת התלונות הרפואיות השכיחות ביותר.

לתלונה הזאת יש פנים רבות: המטופלים מתלוננים על "כאב ראש לוחץ" או על "כאב ראש פועם" או על "כאב ראש קדמי" או על "כאב ראש בצד ימין" או על "כאב ראש בצד שמאל" וכדומה. אבל בכל המקרים האלה מדובר בביטויים מעט שונים של אותה הבעיה: כאב ראש.

צריכים תור לנוירולוג/ית? קבעו באתר!

זה פשוט מאוד!

1. נכנסים לאזור זימון תורים בכללית און־ליין.
2. בוחרים ב"רופאים יועצים".
3. בשדה תחום ייעוץ בוחרים "נוירולוגיה".
4. בוחרים מועד וקובעים תור.

שימו לב: כדי שתוכלו לקבוע תור באתר צריך שתהיה לכם הפניה בתוקף.

אילו סוגי כאב ראש קיימים?

את כאבי הראש ניתן לחלק לשתי קבוצות:

כאבי ראש ראשוניים שנחלקים לשלושה סוגים: כאבי ראש תעוקתיים ומתחיים (שנגרמים ממתח), כאבי ראש טריגמינליים־אוטונומיים ומיגרנות.

כאבי ראש משניים שמתלווים למחלות או למצבים רפואיים מסוימים. לכאבי הראש האלה יכולות להיות סיבות שונות כמו זיהום, גידול, בעיה בכלי הדם, דימום, לחץ תוך־גולגולתי מוגבר או מופחת וכדומה. כאבי ראש כאלה הם פחות שכיחים ומחייבים הערכת רופא והמשך בירור.

כאב ראש תעוקתי או מתחי (TENSION TYPE)

מה זה?
זהו כאב הראש השכיח ביותר. הוא יכול להיות דו־צדדי (בשתי הרקות) או קדמי (באזור המצח). לעיתים מדווחים מטופלים שמדובר בכאב ראש לוחץ כמו מחגורה מהודקת.

כאב הראש מופיע לרוב בעוצמה בינונית, ובניגוד לכאבי ראש ראשוניים אחרים אינו מלוּוה בתסמינים נוספים. כאב ראש מהסוג הזה מתפתח בדרך כלל ומתעצם בשעות היום.

מה גורם לו?

הסיבות לכאב ראש מהסוג הזה אינן ידועות, אך נראה שהוא נגרם ממתח שרירים.

טריגרים ידועים לכאב ראש מהסוג הזה הם סטרס, חוסר שינה, דיכאון, חרדה ואכילה לא מסודרת. כאב ראש תעוקתי מגיב בדרך כלל למשככי כאבים ולנוגדי דלקת.

איך מטפלים?

מומלץ לטפל בו באמצעות שינוי אורח החיים ובאמצעות הימנעות מטריגרים ידועים.

למטופלים שסובלים מכאבי ראש כאלה בתדירות גבוהה גם מומלץ לתרגל הרפיה באמצעות יוגה או ביופידבק וכן להרפות את שרירי הצוואר והכתפיים בעזרת עיסוי או שיאצו. גם דיקור סיני מומלץ כדי להפיג את כאבי הראש. אם מדובר בכאבי ראש כרוניים, ניתן להיעזר בטיפול מונע קבוע באמצעות אמיטריפטילין (תרופה נוגדת דיכאון).

בחור עייף יושב במשרד מול לאפטופ ומפהק

חוסר שינה יכול להיות טריגר לכאב ראש תעוקתי

כאבי ראש טריגמינליים אוטונומיים (Trigeminal autonomic cephalalgias)

מה זה?
מדובר בקבוצה של כאבי ראש ששכיחותם נמוכה יחסית. בקרב גברים היא שכיחה יותר מאשר בקרב נשים.

כאב הראש המוכר ביותר בקבוצה הזאת הוא כאב ראש מקבצי (Cluster headache) המתאפיין בהתקפי כאבים עוצמתיים בצד אחד של הראש, באזור הרקה ובאזור ארובת העין, ומלוּוה בתסמינים אוטונומיים: צניחת עפעף, התכווצות אישונים, דמעת, גודש באף. כל התקף נמשך בין 15 ל־180 דקות.

ההתקפים יכולים להופיע גם בשעות קבועות בלילה ולכן זכו לכינוי "שעון מעורר". כאב ראש כזה מגיע במקבצים - ומכאן שמו. לרוב מדובר בכ־3 עד 4 התקפים ביום - בעיקר בעונות המעבר - במשך תקופה של כמה שבועות. לאחר מכן תיתכן הפוגה של חודשים ואף של שנים.

איך מטפלים?

הטיפול בכאב ראש מקבצי הוא מאתגר. לרוב הם אינם מגיבים למשככי כאבים רגילים, אך הם מגיבים לעיתים לטיפול בחמצן (זהו הסוג היחיד של כאב ראש שמגיב לטיפול בחמצן). תרופות אפשריות נוספות הן טריפטנים, חוסמי סידן, סטרואידים ואף ליתיום. ולעיתים יש צורך לנסות כמה תרופות עד שמושגת הקלה בתסמינים.

אפשר להיבדק גם מרחוק!

באמצעות Tyto יכולים הרופאים לבדוק, לאבחן ולתת הפניה או מרשם. לפרטים נוספים

a2.jpg

כאבי ראש משניים

כאב ראש שנגרם מסיבה ידועה

בקבוצה של כאבי הראש המשניים נכללים כאבי ראש שהסיבה להם ידועה. הכוונה היא לזיהומים כמו סינוסיטיס או דלקת קרום המוח, בעיות של כלי דם במוח ותהליכים תוך־גולגולתיים כמו דימום או גידול.

כאב ראש שנגרם משימוש־יתר במשככי כאבים
(Rebound headache). באופן פרדוקסלי, שימוש־יתר במשככי כאבים עלול דווקא לגרום לכאבי ראש ואף להחמיר כאבי ראש קיימים. למעשה, כל תרופה להקלה על כאבי ראש עלולה כשלעצמה לגרום לכאבי ראש אם היא נלקחת בתדירות גבוהה. 

הדרך הטובה ביותר להימנע מהתופעה הזאת היא למצוא דרכים להקל על כאבי ראש שלא באמצעות משככי כאבים ועדיף מכך: להימנע מלכתחילה מכאבי ראש באמצעות הימנעות מהטריגרים שמחוללים אותם. אבל אם בכל זאת מחליטים להשתמש במשככי כאבים, יש לעשות זאת באופן מושכל.

בכל מקרה יש להימנע משימוש באופיאטים כדי להקל על כאבי ראש שכן יש להם אפקט ממכר ויש להם פוטנציאל גבוה לגרום לכאבי ראש. בדרך כלל שימוש במשככי כאבים ללא מרשם במשך יותר מ־15 ימים עלול כשלעצמו לגרום לכאבי ראש. לכן במצבים של כאבי ראש כרוניים מומלץ להיעזר באופן קבוע בטיפול מונע.

באילו מצבים מומלץ לפנות לרופא? 

יש לפנות לבירור אצל נוירולוג כאשר כאב הראש מפריע לתפקוד ואינו מוקל בעקבות שימוש במשככי כאבים רגילים. הרופא ישאף להתאים טיפול נכון שיקל על המטופל. 

ברוב המקרים כאבי הראש הם ראשוניים, אינם מדאיגים ואינם מצריכים המשך בירור. עם זאת, ישנם סימנים המצריכים בירור מעמיק של כאב ראש כדי לשלול את האפשרות שמדובר בכאב ראש משני. הסימנים האלה, המפורטים להלן, נקראים "דגלים אדומים":

1. תסמינים של מחלות סיסטמיות כמו חום וירידה במשקל. אלה יכולים להעיד על זיהום או על סרטן.

2. הריון או משכב לידה.

3. סימנים נוירולוגיים כמו בלבול, ירידה במצב ההכרה, שינוי בהתנהגות, פרכוסים, קשיון של העורף.

4. סימנים המעידים על יתר לחץ תוך־גולגולתי: בצקת בראש עצב הראייה, כפל ראייה, טנטון, כאב ראש שמעיר משינה או מחמיר בשכיבה או במאמץ.

5. כאב ראש שבבת אחת מתחיל ומגיע לעוצמה מקסימלית.

6. כאב ראש שמופיע לראשונה אצל בני 50 ויותר.

7. שינויים בדפוס של כאב הראש.

8. כאב ראש לאחר חבלה.

ד"ר עדי וילף־ירקוני היא מומחית לנוירולוגיה ורופאה בכירה במרפאה לנוירואימונולוגיה ולטרשת נפוצה בבית החולים בילינסון מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש