חיפוש

dsdsdsd
בחורה מחזיקה כוס תה ומדחום

מילון (מקוצר) לחורף

בחורף אנחנו חולים יותר ורוב המחלות הן בדרכי הנשימה העליונות וממקור נגיפי. מה זה אומר? אף דולף, כאבי גרון, בלוטות לימפה מוגדלות, תכשירים ותרופות. הנה הא'-ב' של המידע הנחוץ למחלות החורף

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

החורף מביא איתו הרבה ברכה (לחקלאים) והרבה תקווה (לכנרת ולמשק המים), אך גם הרבה מחלות חורף שחלק ניכר מהן מתיישבות לנו בדרכי הנשימה. בשורות הבאות קיבצנו מושגים שונים שמתקשרים כולם למחלות חורף.

אדנואידים (שקדון, שקד שלישי, פוליפים)

רקמה לימפתית בצורת גוש שגודלה עד שלושה סנטימטר. היא ממוקמת מעל לחך הרך מאחורי הפתחים האחוריים של האף. רקמות אלו גדולות במיוחד בגיל הילדות, ולפעמים עלולות לחסום את מעבר האוויר באף. בכל זיהום בדרכי הנשימה האדנואידים גדלים, כיוון שהם מהווים חלק ממערכת החיסון. אם הם גדולים מדי, הם עלולים לגרום להפרעה במעבר האוויר ולכן לפעמים צריך להסיר אותם בניתוח.

אינהלציה

שאיפה של חומר (תרופה) לדרכי הנשימה דרך מכשיר מאייד, המייצר תרסיס של החומר. בדרך כלל ממליצים על אינהלציה כאשר יש קושי נשימתי או קוצר נשימה. בדרך כלל נותנים בדרך זו מרחיבי סימפונות או סטרואידים, מהולים במי מלח (סליין).  

אכיניצאה

צמח מרפא ששימש את האינדיאנים לטיפול בהכשות נחש. מקובל לשימוש ברפואה תומכת לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות. אין מחקרים רפואיים מבוקרים המאשרים את יעילותו הרפואית של הצמח.  

אסתמה (גנחת/קצרת)

הפרעה נשימתית דלקתית המאופיינת בהיצרות דרכי הנשימה, מלווה לעתים קרובות בצפצופים בזמן נשיפת האוויר ובשיעול. ההתקפים מופיעים לרוב בעקבות גירוי כגון מחלה נגיפית, מאמץ ואלרגנים (עשן סיגריה, אבק). אנשים הסובלים מאסתמה סובלים לעתים קרובות גם מביטויים אחרים של רגישות יתר כגון נזלת אלרגית. הטיפולים כוללים מרחיבי סימפונות, נוגדי דלקת וסטרואידים. המחלה נפוצה מאוד בגיל הילדות.  

ברונכיוליטיס

מחלה נגיפית של דרכי הנשימה. פגיעתה הקשה מורגשת בעיקר בקרב ילדים קטנים (עד גיל שנתיים), כאשר היא גורמת קוצר נשימה. לפעמים יש צורך באשפוז ותמיכה נשימתית. אצל מבוגרים, פגיעת הנגיף הרבה יותר קלה והוא גורם בדרך כלל רק להופעת נזלת.  

דלקת באוזן התיכונה (אוטיטיס מדיה)

דלקת של חלל האוזן התיכונה (פנימי לעור התוף) שכיחה בילדים בגיל טרום־חובה, לעתים קרובות היא סיבוך של מחלה נגיפית פשוטה. נפוצה יותר בקרב ילדים עם הגדלת אדנואידים או שקדים. סימנים מאפיינים: חום וכאבי אוזניים. אם החום לא גבוה והמצב הכללי טוב, אפשר לחכות עם טיפול אנטיביוטי.

דלקת סימפונות חריפה (ברונכיטיס אקוטית, ברונכיט

דלקת בדרכי הנשימה העליונות המתבטאת בשיעול מוגלתי (שיעול עם ליחה), הרגשה כללית רעה, לפעמים יש גם חום ולפעמים גם צרידות ונזלת. לרוב נגרם על ידי נגיפים שונים. התסמינים עוברים לרוב ללא טיפול אנטיביוטי.  

דלקת ריאות

חיידק או נגיף חודרים לריאה דרך מחזור הדם וגורמים להופעת זיהום מקומי. דלקת ריאות היא לרוב מחלה קשה המתבטאת בשיעול קשה, חום גבוה עם צמרמורת, ריבוי ליחה, לעתים כאבים בחזה, וקוצר נשימה. אצל ילדים המחלה מאופיינת גם בהקאות, כאבי בטן וחוסר תיאבון. לרוב צריך טיפול אנטיביוטי. במקרים קשים יש צורך באישפוז לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי תוך־ורידי, תמיכה נשימתית ומתן נוזלים.  

הדבקה

צורת המעבר של מחלה מאדם לאדם. למשל ההדבקה של השפעת והמחלות הוויראליות האחרות דמויות השפעת נעשית דרך טיפות באוויר, ונקראת "הדבקה טיפתית". כאשר אחד מבני המשפחה חולה, הקפידו שהחלון יהיה פתוח, השתדלו לא להשתעל ולהתעטש אחד על השני והימנעו משימוש באותם כלי אוכל.  

התקררות

לא מדובר בירידה של טמפרטורת הגוף, אלא בהידבקות בנגיפים שונים (וישנם יותר מ־200 כאלה) הגורמים לנזלת, לכאב ראש, לשיעול, לחום ולהרגשה כללית רעה. התקררות היא אחת ממחלות החורף הנפוצות ביותר, וכמעט אין מי שלוקה במחלה לפחות פעם אחת.  

ויטמין C

ויטמין מסיס במים הפועל כנגד חמצון ודרוש, בין היתר, לתגובה חיסונית תקינה של הגוף לזיהומים. ויטמין C מצוי ברוב הפירות והירקות: פרי הדר, עגבניות, תפוחי־אדמה וירקות עם עלים ירוקים. אין כל הוכחה שוויטמין C בכמויות גדולות מונע הצטננות.  

חיסון נגד שפעת 

חיסון המורכב מנגיפי שפעת מומתים. תופעות הלוואי של החיסון נגד שפעת נדירות ומזעריות וכוללות הרגשה כללית רעה דמוית שפעת וחום. כל שנה התרכיב משתנה מכיוון שהנגיפים עצמם משתנים.

טונסיליטיס (דלקת בגרון, דלקת בשקדים)

דלקת בשקדים יכולה להיגרם בעקבות זיהום מחיידק או נגיף. החיידק השכיח שגורם לטונסיליטיס הוא סטרפטוקוק, ואז מחלת החורף הזאת מתאפיינת בחום גבוה, בהגדלת בלוטות לימפה ובכאבים בגרון. לעתים גם נגיפים שונים יכולים ליצור מאפיינים דומים דומה, ואז כאב הגרון בדרך כלל מלווה גם בנזלת, שיעול וצרידות. במקרה שהגורם לדלקת הגרון הוא חיידקי יש צורך בטיפול אנטיביוטי.  

טיפות מי מלח לאף

מצוינות לטיפול בנזלת, גם לילדים. אין הגבלה בכמות ואין תופעות לוואי.  

טיפות מקלות גודש באף

טיפות אף שמכילות חומרים המכווצים את כלי הדם ברירית האף ועל ידי כך מפחיתים את הגודש באף ואת הנזלת. לא כדאי לקחת את הטיפות הללו באופן רצוף יותר משלושה ימים, כיוון שהן עלולות לגרום לעיבוי כרוני של רירית האף ולנזלת כרונית.  

מכייחים

חומרים המצויים בסירופים שונים ובכדורים המעודדים הוצאת ליחה ושיעול.  

מכשיר אדים קרים

מכשיר המפזר אדים קרים ומקל על הנשימה. האדים הקרים גורמים לגירוי מינימלי של הסימפונות לעומת האוויר הרגיל. מומלץ לילדים עם דלקת בדרכי הנשימה העליונות אשר מחרחרים בנשימתם או מרבים להשתעל. חשוב מאוד לייבש את מכשיר האדים בין שימוש לשימוש כדי שלא יזדהם בחיידקים.

משטח גרון

לעיתים כאשר לא בטוחים מה גרם לדלקת הגרון - חיידק או נגיף - לוקחים דגימה מאזור השקדים בגרון ושולחים לבדיקה במעבדה. אם יש צמיחה של סטרפטוקוק, החיידק שגורם לדלקת גרון ברוב המכריע של המקרים בהם מדובר בדלקת גרון חיידקית, צריך לקחת אנטיביוטיקה. אם לא הייתה צמיחה, כנראה שמדובר במחולל נגיפי, ואין צורך בטיפול אנטיביוטי.  

נגיף (וירוס)

חומר גנטי המוקף במעטפת חלבונית, המתיישב בתוך תא ומשתמש בו למטרותיו ולהתרבותו.  אנטיביוטיקה לא פועלת נגד נגיפים. ישנם תכשירים ספציפיים המונעים את התרבות הנגיף, אם הם ניתנים בזמן.  

נזלת

הנזלת היא חלק בלתי נפרד ממחלות החורף. מדובר במצב דלקתי של רירית האף, הגורם לגודש ברירית ולכן לנזלת. נזלת יכולה להיגרם על ידי יותר מ־200 נגיפים, מה שמסביר את ההידבקות הנשנית וחוזרת.

נפחת (אמפיזמה)

מחלה בה שקי האוויר הזעירים בריאות מוגדלים וניזוקים, נוצרים חללים גדולים, וכתוצאה מכך קטן שטח הפנים לחילוף בין חמצן ופחמן דו־חמצני. נפחת קשה גורמת לקוצר נשימה ואף למצב בו החולה תלוי בחמצן. המחלה קשורה לעישון ולנטייה גנטית. זיהומים כגון הצטננות פשוטה עלולים לגרום להתלקחות של המחלה.  

סטרידור

קול הנשמע בזמן שאיפת אוויר הנובע לרב מהיצרות דרכי הנשימה העליונים, לרוב בגלל דלקת נגיפית הנקראת CROUP. הטיפול הזמין ביותר ולפעמים גם היעיל ביותר לסטרידור הוא לקרב את הילדים לחלון ולנשום אוויר קר, או לחילופין לפתוח את הדלת של המקפיא. אם הסטרידור מלווה גם בקוצר נשימה, ייתכן שיהיה צורך גם בטיפול תרופתי.  

סטרפטוקוק

המחולל השכיח ביותר לדלקת גרון חיידקית. מדובר במשפחה של חיידקים המתחלקים למספר קבוצות - המחולל של דלקת הגרון משתייך לקבוצה A. אנטיביוטיקה מסוג פניצילין יעילה מאד לחיסולו.  

סינוסיטיס

דלקת של הקרומים הריריים במערות האף (הסינוסים) המתבטאת בכאב ראש, חום, בהחמרה בנזלת מוגלתית, לעתים רק בנחיר אחד, או בהימשכות של נזלת מוגלתית או צמיגה למשך זמן רב. הכאבים האופייניים לסינוסיטיס מופיעים באזור המצח ועצמות הלחיים ומוחמרים במיוחד בעקבות התכופפות קדימה. לרוב סינוסיטיס הוא סיבוך המתפתח לאחר דלקת בדרכי הנשימה העליונות.

פרופוליס

מוצר טבעי מן הכוורת, שמקורו בשרף אשר אוספות הדבורים. פרופוליס מקובל לשימוש ברפואה תומכת לחיזק המערכת החיסונית, ולמניעת מחלות חורף. אין מחקרים מבוקרים המאשרים את יעילותו.

צפצופים

קולות נשימה דמויי צפצוף הנשמעים על פני הריאות בסוף נשיפת האוויר, ונוצרים בגלל היצרות של דרכי האוויר כמו באסתמה.  

שיעול

רפלקס של דרכי הנשימה, הנגרם בעקבות המצאות חלקיקים שונים המגרים את דרכי הנשימה. לעניינינו החורפי, השיעול נגרם מהיווצרות תגובה דלקתית באזור דרכי הנשימה או בעקבות גירוי של נזלת וליחה המגיעים לאזור.

שפעת

מחלה נגיפית חריפה הנגרמת על יד נגיפי המופילוס אינפלואנזה. לא כל הצטננות היא שפעת. אם יש לך רק נזלת, לקית בהצטננות פשוטה. השפעת מתאפיינת בחום גבוה, כאבי שרירים, שיעול יבש, הרגשה כללית רעה וכאבי ראש.

תרופה נגד שפעת

אם מדובר בשפעת (לא בהצטננות שנגרמת על ידי נגיף אחר שאינו נגיף האינפלואנזה), אפשר לקחת תרופה אנטי־נגיפית, המונעת את התרבות הנגיף ומקצרת את זמן המחלה. התרופה פועלת רק אם נלקחה ב־48 שעות הראשונות מפרוץ המחלה.   

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקוה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש