חיפוש

dsdsdsd
אובאיטיס אחורית

אובאיטיס אחורית

פרזיט המצוי בחתולים, טוקוספלזמה, הוא הסיבה העיקרית לדלקת תוך עינית אחורית. איך מטפלים במחלה ומהן הסיבות הנוספות להופעתה? חלק ג'

ד"ר מיכל קרמר

ד"ר מיכל קרמר

​האם אתם רואים "עננים" או "זבובים" מול העיניים? ייתכן שהסיבה לכך היא אובאיטיס אחורית - דלקת המערבת את הדמית (כורואיד) והרשתית, עם מעורבות דלקתית משנית של נוזל הזגוגית.​

האם המחלה פוגעת בראייה?

חומרת הירידה בראייה תלויה במידת העכירויות בזגוגית, או במידת הפגיעה במרכז הראיה (מקולה), או בעצב הראייה.​

מה הסיבה להופעת אובאיטיס אחורית?

במקרים של דלקת אחורית, ניתן ברוב המקרים, 60 עד 70 אחוזים, לאתר את מקור המחלה. ייתכנו במצב זה מחלות המבודדות לעין, כמו זיהומים ומחלות דלקתיות של הכורואיד, או מחלות המתלוות למצבים כלליים, כמו מחלות אוטואימוניות וגידולים באזורי גוף שונים.

הסיבה הנפוצה ביותר למחלה היא זיהום טוקסופלזמה, שהוא פרזיט המצוי בעיקר בחתולים. בני אדם נדבקים מהפרזיט כשהוא חודר למקורות מזון של בני אדם, ובעיקר כתוצאה מאכילת בשר נא. הזיהום יכול להיות ראשוני או שפעול של זיהום מולד. הוא מתבטא בתהליך נמקי ברשתית עם תגובה סוערת בזגוגית. האבחנה נעשית על פי המראה הקליני האופייני בעין, וע"י בדיקת נוגדנים בדם. במקרה זה הטיפול הוא ישירות נגד הפרזיט והוא ניתן למשך ששה שבועות. ​

מהן הסיבות הנוספות להופעת המחלה?

סיבות זיהומיות אחרות, נדירות יותר, כוללות: 

נגיפים - CMV פוגע בעיקר בחולים מדוכאי חיסון כתוצאה מהשתלה או ממחלת איידס. הטיפול ייעשה בתרופות ספציפיות כנגד הווירוס. גם וירוס ההרפס העלול לגרום למחלה סוערת של הרשתית. הנגיף הזה מופיע בדרך כלל באנשים בריאים, ודורש טיפול אנטי ויראלי דרך הווריד. הפגיעות הויראליות עלולות גם לגרום להופעת סיבוכים מאוחרים כגון הפרדות רשתית, הדורשת התערבות ניתוחית.

חיידקים - שכיחות השחפת ירדה מאוד במשך השנים, אך לאחרונה חלה עלייה מסוימת עקב התפשטות האיידס ועקב הגירת אנשים מאזורים בהם השחפת שכיחה. חיידק השחפת גורם לתגובה דלקתית בדמית או בכלי הדם ברשתית (ווסקוליטיס), בעיקר במדוכאי חיסון. הטיפול האנטי שחפתי הוא ממושך וניתן לתקופה של חצי שנה עד שנה. לעתים ייתכן תהליך זיהומי חיידקי בעין כחלק מזיהום מפושט, שמקורו באיבר אחר בגוף. זיהום כזה מתרחש בדרך כלל בחולים מדוכאי חיסון, או אחרי ניתוחי בטן נרחבים, ואופייני יותר באנשים מבוגרים.

פטריות - זיהומים אלה מופיעים בדרך כלל בחולים מדוכאי חיסון, ופוגעים בדמית, ברשתית ובזגוגית.

פרזיטים - סוגים המצויים בבעלי חיים עלולים לעתים נדירות לגרום להופעת המחלה בבני אדם. דוגמה לפרזיט כזה: טוקסוקרה המצוי בכלבים וחתולים.​

אילו דלקות דומות פוגעות בתוך העין?

יש מחלות דלקתיות כלליות, שסיבתן היא הפרעה במערכת החיסון (אוטואימונית). מחלות אלה תוקפות גם את העיניים, כשעיקר הפגיעה היא דלקת בכלי הדם ברשתית ובדמית (וסקוליטיס): 

מחלת בכצ'ט - אופיינית לאזור אגן הים התיכון והמזרח הרחוק. מתאפיינת בדלקת בכל חלקי העין (קדמי ואחורי), עם דגש על פגיעה דלקתית בכלי הדם, הגורמת לנזק חסימתי. מדובר במחלה כרונית עם התקפים, והיא דורשת טיפול ממושך בסטרואידים ובתרופות ציטוטוקסיות נוגדות דלקת. 

מחלת סרקואידוזיס - גורמת לדלקת אמצעית, אך יכולה להתבטא בכל חלקי העין ופגיעתה בחלק האחורי של העין מאופיינת בצברי תאים דלקתיים (גרנולומות) ברשתית ובדמית, ובדלקת סביב הוורידים ברשתית. 

זאבת אדמנתית מערכתית (SLE) - מחלה רב מערכתית הפוגעת בכלי הדם ברשתית ובדמית. מידת הנזק היא בהתאם לכלי הדם המעורבים. 

גידול מסוג לימפומה שמקורו בעין או במוח - יכול לחקות אובאיטיס, בעיקר באנשים מבוגרים בני 60 פלוס. בהעדר תגובה לטיפולים נוגדי דלקת או תלות בטיפול, יש צורך לקחת דגימות זגוגית כדי לשלול מחלה זו. לעתים יש צורך בדגימות חוזרות עקב הקושי באבחנה.

מהם הסיבוכים האופייניים למחלות האובאיטיס? 

קטרקט - מתפתח בדרך כלל בחולים עם מחלה כרונית ממושכת או בריבוי התקפים, כתוצאה מהמחלה וכתוצאה מהטיפול הממושך בסטרואידים. ניתן לשקול ניתוח כאשר הקטרקט הוא הגורם העיקרי לירידה בחדות הראייה, ובהעדר פעילות דלקתית במשך מספר חדשים. 

הניתוח דורש הכנה בתרופות נוגדות דלקת לפני, ובתקופה הראשונית לאחר הניתוח. הניתוח בחולים אלה מורכב יותר, אך יש סיכוי סביר מאוד לשיפור בחדות הראייה. 

גלאוקומה - עליית לחץ תוך עיני יכולה להיגרם בזמן הדלקת החריפה, בנוכחות תגובה דלקתית קדמית סוערת, דבר השכיח יותר בדלקת על רקע זיהומי. חסימה כרונית לניקוז הנוזל התוך עיני נובעת מחסימה מיכנית של זווית הניקוז. תיתכן גם עליית לחץ משנית לטיפול ממושך בסטרואידים (מקומי או סיסטמי). גלאוקומה על רקע אובאיטיס קשה יותר לטיפול, הן בטיפול תרופתי והן בניתוח. 

בצקת במרכז הראיה - סיבוך זה גורם לירידה בראייה, ומופיע גם כשהדלקת אינה פוגעת ישירות ברשתית. ניתן לטפל במצב בסטרואידים ונוגדי דלקת לא סטרואידיים, ובמקרים קשים גם בניתוח מיוחד.

עכירויות כרוניות בזגוגית - יכולות לגרום הפרעה משמעותית בראייה, דבר המצריך לעתים ניתוח ויטרקטומיה לסילוקן. לניתוח יש גם חשיבות אבחנתית ולא רק חשיבות טיפולית.

דלקות תוך עיניות הן קבוצת מחלות בעלות טווח רחב מבחינת הסיבות, החומרה, המהלך, מעורבות מחלות גופניות כלליות והטיפולים. יש צורך לנסות ולהגיע לאבחנה ככל שניתן, ובהתאם לכך להתאים את הטיפולים, וזאת לשם שמירה על הראיה ולהפחתת התופעות הדלקתיות.​

ד"ר מיכל קרמר היא אחראית מרפאת אובאיטיס, רופאה בכירה ומנתחת במחלקת העיניים במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש