חיפוש

dsdsdsd
שלשול אצל תינוקות

הכול זורם: שלשול אצל תינוקות

מה ההבדל בין שלשול לסתם קקי רך? מהם הגורמים לשלשול וכיצד ניתן למנוע אותו? האם השלשול מסוכן? איך אפשר לטפל בשלשול בבית ומתי צריך לגשת לרופא? הכול על יציאות רכות

שרון דורמן חג'ג', ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

שלשול הוא צואה מימית. מאפיין נוסף של שלשול הוא תדירות גבוהה של היציאות: אצל תינוקות - מספר יציאות כפול מהרגיל; אצל ילדים - שלוש או יותר יציאות מימיות ביום.

02

הגורמים לשלשול יכולים להיות נגיפים, חיידקים או טפילים. גורמים אפשריים נוספים הם דלקות אוזניים, אנטיביוטיקות מסוימות, מחלת מעי דלקתית והפרעות הורמונליות.

03

הטיפול העיקרי הוא מתן שתייה מרובה כדי למנוע התייבשות. ילדים שסובלים משלשולים יכולים לאכול כרגיל. מומלץ לתת להם מוצרי חלב פרוביוטיים (יוגורט).

פעמים רבות הורים מתלבטים אם תדירות גבוהה של יציאות מעידה על שלשול. התשובה משתנה בהתאם לגיל ולתזונה. למשל, צואה הניתנת בין שלוש לעשר פעמים ביום אצל תינוק קטן היא דבר שבשגרה.

שלשול הוא צואה מימית המופיעה בתדירות גבוהה. איך נדע שהתינוק משלשל? כאשר מספר היציאות המימיות שלו כפול מהרגיל. אצל ילדים - שלוש או יותר יציאות מימיות ביום.

מה גורם לשלשול?

הגורמים השכיחים ביותר הם:
1. נגיפים (וירוסים), כמו רוטה, הם גורם שכיח למחלת הקאות ושלשולים אצל תינוקות ופעוטות. המחלה הזאת גורמת סבל רב לתינוק ולעיתים עלולה להסתיים באשפוז בבית חולים.

2. חיידקים כמו סלמונלה ושיגלה (דיזנטריה), אי־קולי וקמפילובקטר.

3. טפילים כמו אמבה וג'יארדיה למביליה (ההדבקה היא ממים וממזון מזוהמים).

4. דלקות כמו דלקות אוזניים, אנטיביוטיקות מסוימות, מחלת מעי דלקתית, הפרעות הורמונליות (שגורמות לשלשול כרוני).

כיצד ניתן להימנע משלשול?

1. חיסון
חיסון נגד וירוס רוטה ניתן לתינוקות במסגרת שגרת החיסונים וללא עלות בטיפת חלב. החיסון ניתן בטיפות בגיל חודשיים, בגיל ארבעה חודשים ובגיל שישה חודשים. החיסון מונע מקרים רבים של שלשולים אצל תינוקות (אלה הנגרמים מנגיף הרוטה).

2. היגיינה
כל הגורמים המטפלים בתינוק צריכים להקפיד על רחיצת הידיים במים זורמים ובסבון לאחר ביקור בשירותים ולאחר כל החלפת חיתול. יש לסגור היטב את החיתול עם הצואה בשקית, להשליך לפח ולהקפיד על סגירת פח האשפה כדי למנוע העברת מחלות באמצעות זבובים העוברים מהאשפה לאוכל.

3. קירור
מזונות מסוימים חייבים להישמר בקירור כדי למנוע את התקלקלותם. בקיץ ובמזג אוויר חם יש להקפיד לא להשאיר מחוץ למקרר מוצרי חלב, חומוס, בשרים ומזונות המכילים ביצים כמו מיונז.

4. האם לשלוח את הילד לגן?
מחלת שלשולים היא לרוב זיהומית ומידבקת, ולכן כאשר ילד סובל משלשולים בעקבות זיהום, אין לשלוח אותו לגן, למעון או לבית הספר. כמו כן מומלץ לא לתת לילד משלשל להיכנס לבריכת שחייה.

​גם טיפול ברפואה משלימה יכול לסייע

בעיות עיכול שכיחות בגיל הרך ונובעות מהסתגלות מערכת העיכול למזון המגוון שתינוקות וילדים צורכים. הטיפול ברפואה משלימה מתבסס על נטורופתיה בשילוב דיקור-סיני, שיאצו, רפלקסולוגיה ועוד. תרצו לקרוא עוד בנושא?

האם מחלת השלשולים מסוכנת?

שלשול חריף עלול לגרום להתייבשות. התייבשות מסוכנת בעיקר אצל תינוקות וילדים רכים, מכיוון שהגוף מאבד נוזלים ומלחים החשובים לתפקודו התקין.

סימנים להתייבשות אצל תינוקות: פה ולשון יבשים, ריריות יבשות, בכי ללא דמעות, מרפס שקוע, אי־מתן שתן (חיתול יבש) במשך כשלוש שעות או יותר, אפתיה, אי־שקט.

מה עושים?

1. נוזלים
יש להקפיד על שתייה מרובה של התינוק או הילד כדי למנוע התייבשות. אם השתייה גורמת לבחילה ולהקאה, יש לתת כמויות קטנות של נוזלים בתדירות גבוהה: 30-20 מיליליטר כל 20 דקות. אפשר לתת כל מזון נוזלי: תמ"ל (תרכובת מזון לתינוק), מרק, ג'לי, קרטיב.

2. הנקה
אם התינוק יונק, יש להניקו בתדירות גבוהה ככל האפשר. חשוב שהאם המניקה תשתה הרבה בעצמה ותהיה רוויה.

3. אוכל
בעבר סברו שצריך להקפיד על תפריט מיוחד למי שמשלשל, אך כיום ידוע שאפשר להמשיך לאכול כרגיל. מומלץ לאכול מוצרי חלב המכילים חיידקים פרוביוטיים, כמו יוגורט, המסייעים להחלמת המעי. במקרים מסוימים, מתן של תמ"ל דל בלקטוז עשוי להועיל.

מתי לפנות לרופא?

• כאשר השלשולים רבים, והתינוק או הילד לא מצליחים לשתות (במיוחד כאשר ישנן גם הקאות, בנוסף לשלשולים). 

• אם מופיעים דם או ריר בחיתול או בזמן היציאה.

• אם התינוק או הילד לא נתנו שתן במשך שלוש שעות או יותר.

• אם התינוק או הילד שרויים במצב של אפתיה (חוסר תגובה לסביבה).

• במקרה של אי־שקט קיצוני, כשהתינוק בוכה ללא הרף ואי־אפשר להרגיעו.

אילו טיפולים יציע הרופא?

יש לדעת שלרוב אין משמעות למחולל המחלה, והטיפול הוא סימפטומטי בלבד, למניעת התייבשות.

בשלבים הראשונים של המחלה חשוב לנסות ולתת לשתות בהדרגה, כמויות קטנות וחוזרות, ולעקוב אחר מצב החיוניות והעירנות של התינוק, ואחרי קצב מתן השתן.

אם התינוק סובל מהתייבשות יכול הרופא להציע מתן נוזלים בעירוי או מתן תמיסת מינרלים הנרכשת בבית המרקחת ושאותה מוסיפים למזון נוזלי.

לעיתים שולח הרופא תרבית מהצואה לבדיקת חיידקים כדי להחליט אם יש צורך בטיפול אנטיביוטי, אולם בדרך כלל אין צורך בשליחת תרבית או בטיפול אנטיביוטי (כי רוב המקרים הם תוצאה של סיבה ויראלית), והשלשול חולף לאחר כמה ימים.

שרון דורמן חג'ג' היא אחות טיפת חלב ומדריכת הנקה מוסמכת במרפאת "צבר" בכפר חרוצים

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה 
בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש