חיפוש

dsdsdsd
יד של חולה שנית

הכל על שנית

שנית (סקרלטינה) היא מחלת ילדים מאוד מדבקת. היא מתאפיינת בפריחה ייחודית ומלווה בחום גבוה. בעבר הטיפול במחלה הצריך אשפוז בתנאי בידוד. היום מטפלים בה באנטיביוטיקה בבית

ד"ר אמיר כימיא

ד"ר אמיר כימיא

שנית (סקרלטינה) היא מחלה זיהומית הגורמת פריחה. מדובר במחלת ילדים מאוד מדבקת, שנפוצה בעיקר בין גיל שנתיים לעשר שנים. מחולל המחלה הוא אותו סטרפטוקוק הגורם להופעת דלקת בגרון, שהיא אחד המקורות להופעת המחלה.. גם פצע מזוהם בעור, משפשוף או כוויה, הוא חלון הזדמנויות לשנית.

מה גורם לפריחה?

המחלה כולה נגרמת ע''י רעלן (טוקסין) המופרש מן החיידק המכונה סטרפטוקוק מקבוצה A. הרעלן מופרש לדם, מגיע לעור וגורם להופעת תפרחת. הפריחה אדומה ונקודתית,  דמויית נייר זכוכית ומורמת מן העור.

לבד מהפריחה, מהם המאפיינים של השנית?

חום.
אי נוחות בגרון.
צמרמורות לעתים.
כאבי ראש.
אי נוחות בבטן ולעתים הקאות.
לשון מחופה ברובד לבן עם גוון שונה בקצה (''לשון תות שדה'').

הפריחה מופיעה לרוב יום או יומיים לאחר הופעת החום. היא מופיעה תחילה בצוואר, במצח, בבטן ובגב. רק לאחר מכן היא מתפשטת לגפיים.
אלה הם המאפיינים הקלאסיים, אולם תיתכן שונות בין ילד לילד. גם לא תמיד קל להבחין בין מחלת פריחה אחת לאחרת - וזהו תפקידו של רופא הילדים.

ובאמת, כיצד מאבחנים?

רופא הילדים יאבחן את המחלה בהתבסס על מהלכה ועל ממצאי הבדיקה הגופנית. לשנית יש פריחה מאוד אופיינית ומשטח גרון עשוי לתת הוכחה נוספת לקיומה של המחלה.

סקרלטינה? זו לא מחלה מסוכנת שצריכה אשפוז בבידוד?

לפני ארבעה עשורים ויותר, בתחילת עידן השימוש באנטיביוטיקה, עדיין שומרו מנהגים ישנים של בידוד ואשפוזים ממושכים. כיום, מטפלים במחלה באנטיביוטיקה, שגורמת לשנית להיעלם כבמטה קסם. זו דוגמה מצוינת לכך שאנטיביוטיקה, אם משתמשים בה נכון וכנגד מחלות המתאימות לטיפול אנטיביוטי, היא תרופת פלא.

הטיפול בשנית דומה מאוד לטיפול בדלקת גרון חיידקית בנוסף, מומלץ להרבות בשתיית נוזלים ולטפל באקמול להורדת החום.מומלץ להשאיר את הילד בבית עד חלוף 36 שעות מתחילת הטיפול האנטיביוטי, בכדי להימנע מהדבקתם של ילדים נוספים. השיפור לרוב מהיר.

ד"ר אמיר כימיא, מומחה לרפואה דחופה, היה העורך הרפואי של האתר של מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש