חיפוש

dsdsdsd
טיפת חלב, ילד עם רחפן

טיפת חלב למתקדמים

בסביבות גיל שנתיים וחצי יקבל הילד את החיסון האחרון שלו בטיפת חלב, אבל גם לאחר מכן, כשהוא בן 3 ו־5, יש סיבות מצוינות לקפוץ לביקורים. זה אפילו יכול לשנות לו את החיים - ורק לטובה

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

הורים רבים לא יודעים שאחות טיפת חלב יכולה לעזור מאוד גם כשהילד כבר בן 3 ו־5 שנים, בין היתר בזיהוי בעיות וקשיים הדורשים טיפול.

02

הביקורים בטיפת חלב מאפשרים לזהות קשיים המצריכים סיוע בפיזיותרפיה או בריפוי בעיסוק, ולטפל בהם עוד לפני ההגעה לכיתה א'.

03

בגיל 5 משוחחים עם הילד על התפקוד שלו בפעילויות יומיומיות. תוכלו להציף חששות ובעיות שהורים רבים נתקלים בהם, ולחשוב עם האחות על פתרונות.

איך משחקי קופסה מפתחים את הילד?

הורים רבים בטוחים שהפרק של טיפת חלב בחייו של הילד שלהם נגמר לאחר שהוא מסיים את חיסוני השגרה הניתנים בטיפת חלב, בסביבות גיל שנתיים וחצי. רבים לא יודעים שאחות טיפת חלב יכולה לעזור מאוד גם כשהילד כבר בן 3 ו־5 שנים, בין היתר בזיהוי בעיות וקשיים הדורשים טיפול.

אז מה בדיוק עושים בטיפת חלב בגילים האלו ולמה שווה לבקר? 

איך קובעים תור לטיפת חלב דרך האתר? למדריך המלא

עד לסביבות גיל שנה, נעשית לילד הערכת גדילה כל מספר חודשים. לאחר מכן, בגלל ההאטה הנורמלית בקצב הגדילה, הבדיקה נעשית במרווחים גדולים יותר: בגיל שנתיים, 3 שנים ו־5 שנים.

מגיל 3 ואילך הילד כבר עצמאי יותר בבחירות של סוג המזון ושל הכמויות שהוא אוכל. אם הילד לא צומח לגובה כמצופה, רצוי להפנות אותו להמשך בירור אצל רופא המשפחה. במקרים של עודף משקל או של תת־משקל, ניתן לשוחח עם האחות על הרגלי האכילה של הילד ושל המשפחה, ובמקרה הצורך לקבל הפניה לדיאטנית.

בגילים 3 ו־5 נבדקת ההתפתחות בתחומים הבאים: מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה, התפתחות חברתית, והתפתחות שפתית. מעריכים את היכולות של הילד בפעולות כמו: אחיזת כלי כתיבה, ישיבה ליד השולחן, התארגנות במשחק עם קוביות, התארגנות במרחב, שיווי משקל. כמו כן, מדברים על המשחקים שבהם מעדיף הילד לשחק, ומתארים סיפור מתמונות.

זוהי הזדמנות טובה לזהות עוד בזמן הגן קשיים המצריכים סיוע בפיזיותרפיה או בריפוי בעיסוק, ולטפל בהם עוד לפני ההגעה לכיתה א'. ההערכה נעשית באווירה נעימה ולא מלחיצה של משחק משותף.

פיתוח אחיזה נכונה אצל ילדים

בגיל 5 משוחחים עם הילד על יכולת התפקוד שלו בפעילויות יומיומיות. בין היתר, האם הוא מתלבש לבד, האם הוא משתתף ברחצה שלו. זוהי הזדמנות להציף חששות ובעיות שהורים רבים נתקלים בהם, ולחשוב יחד עם האחות על פתרונות.

משרד הבריאות ממליץ על בדיקת ראיה בטיפת חלב בגילי 3 ו־5. לא מדובר בבדיקה פולשנית או מאיימת עם מכשירים, אלא ביכולת של הילד לזהות ממרחק סמלים המופיעים על לוח. הילדים לא ימצאו על הלוח סמארטפונים או טאבלטים, אלא בעיקר תמונות של חפצים "מתקופת האבן" – למשל מאזניים, מפתח אפס וצבת. אבל זה לא ממש משנה. ניתן לקרוא למאזניים נדנדה או סירה - העיקר שהילד רואה את החפץ ונותן לו שם כלשהו. 

לאחר שהאחות עושה לילד היכרות עם הסמלים, הוא יושב במרחק 5 מטר מהלוח ומתבקש לזהות אותם, כל פעם כאשר עין אחרת מכוסה (על־ידי ההורה או על־ידי משקפיים מתאימים). לחלק מהילדים קשה לשתף פעולה עם הבדיקה. לכן, אם הילד לא עובר אותה - אין זה אומר בהכרח שיש לו לקות ראיה. אם הילד לא מצליח לראות את הסמלים, מומלץ לפנות לבדיקה מעמיקה יותר אצל רופא עיניים.

תהיו יצירתיים: משחקים לילדים בבית

כשהוא בן 3, ובטח בן 5, ניתן כבר לשוחח עם הילד במגוון נושאים חשובים הקשורים לשיפור הבריאות. למשל, בטיחות בכביש: החשיבות של ישיבה בכיסא מתאים וחגירת חגורה בזמן נסיעה ברכב, או חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים. בנושאי תזונה: למה מומלץ להעדיף מים ופירות על שתייה ממותקת, חטיפים וממתקים. וגם על החשיבות של צחצוח שיניים ושל ביקור אצל רופא השיניים. בנוסף, ניתן לקבל טיפים והמלצות למשחקים שעוזרים לקדם את ההתפתחות של הילד.

תמיד רצוי לפנות לטיפת החלב שבה טופל הילד בעבר, שם מצוי המידע ההיסטורי עליו. עברתם דירה או איבדתם קשר עם טיפת החלב? תוכלו לחפש כאן כאתר. אם השירות באזורך ניתן על ידי משרד הבריאות, ניתן לקבל פרטים בלשכת הבריאות האזורית.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון-שומרון, יועצת הנקה ומדריכה לעיסוי תינוקות​​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש