חיפוש

dsdsdsd
טרנסג'נדר

תכירו בנו: א/נשים טרנסג'נדרים/יות

הנשיא אובמה הזכיר לראשונה טרנסג'נדרים בנאום מצב האומה וקרא לכבד אותם. אנחנו נזכרים בהתבטאות החשובה הזו החודש, כאשר בישראל התאבדו בתקופה האחרונה שתי נשים טרנסיות ונער טרנס. איך אפשר לקבל עזרה, ואיזו דוגמה חיובית נותנת הבת של בראנג'לינה?

ד"ר רות גופן

ד"ר רות גופן

בקיצור

01

יש אנשים שמרגישים שהמין שבו נולדו, כגבר או כאישה, לא מתאים להם. ההרגשה הזו יכולה להגיע כבר בגיל צעיר מאוד.

02

אנשים אלו הם טרנסג'נדרים, וחשוב לנו להדגיש: לא מדובר בסטייה, לא צריך לנסות "לתקן" אותם. זכותם להרגיש ולהתנהל כפי שהם רואים לנכון.

03

רבים מהן ומהם סובלים מקשיים נפשיים, בגלל חוסר קבלה ותגובות קשות מהסביבה הקרובה. אנא, אם זה המצב, פנו לקבל את העזרה שמגיעה לכם.

בינואר 2015 עשה ברק אובמה היסטוריה לקהילה הגאה, כשהפך לנשיא האמריקאי הראשון שהתייחס בנאום מצב האומה לטרנסג'נדרים: "כאמריקאים, אנחנו דואגים לכבוד האדם...לכן אנחנו מגנים על חופש הביטוי ומוקיעים רדיפה של נשים, מיעוטים דתיים, או אנשים שהנם לסביות, הומוסקסואלים, ביסקסואלים או טרנסג'נדרים. אנחנו פועלים כך לא רק כי זה הדבר הנכון לעשות, אלא כי זה הדבר שהופך אותנו לבטוחים יותר".

ההתבטאות הזו התקבלה באהדה גדולה בקהילה, כי חשיבותה בכך שהיא קוראת לקבלה של האחר, כולל טרנסג'נדרים, שעד כה זכו בעיקר להתעלמות במקרה הטוב, וליחס בעייתי בלשון המעטה במקרה הרע. הנאום התרחש כחודש אחרי ש​בשבוע האחרון של 2014 התאבדה לילה אלקורן באוהיו. לילה הייתה נערה טרנסג'נדרית בת 17.

את הסיבות להתאבדותה היא פירטה במכתב ברשת אותו הותירה לפרסום לאחר מותה, בו היא מתארת את מסכת הקשיים שהערימו עליה הוריה לאחר שחשפה בפניהם שהיא טרנסג'נדרית.

כך כתבה לילה במכתבה:
"אם אתם קוראים את זה, סימן שהתאבדתי...החיים שלי כפי שהם אינם שווים שיחיו אותם...כי אני טרנסג׳נדרית...אם לנסח את זה בצורה פשוטה, אני מרגישה כמו בת שכלואה בגוף של בן, והרגשתי כך מאז גיל 4.

"...בגיל 14 גיליתי מה זה טרנסג׳נדר ובכיתי מרוב אושר...מיד סיפרתי לאמא שלי והיא הגיבה בצורה שלילית מאוד קיצונית, אמרה לי שזה רק שלב, שאני אף פעם לא אהיה באמת בת, שאלוהים לא עושה טעויות, שאני טועה. אם אתם קוראים את זה, הורים, בבקשה אל תגידו את זה לילדים שלכם.. זה לא יעשה כלום חוץ מלגרום להם לשנוא את עצמם. זה בדיוק מה שזה עשה לי.

"אמא שלי התחילה לקחת אותי למטפלים, אבל היא לקחה אותי רק למטפלים נוצרים...ולכן אף פעם לא קיבלתי את הטיפול שהייתי זקוקה לו...(ההורים) הוציאו אותי מבית הספר הציבורי, לקחו לי את המחשב הנייד ואת הטלפון, ואסרו עליי להיכנס לכל סוג של רשת חברתית, מה שבודד אותי לחלוטין מהחברים שלי.

"...הדרך היחידה שבה אנוח בשלום על משכבי היא אם יום אחד לא יתייחסו לאנשים טרנסג׳נדרים כמו שהתייחסו אליי, יתייחסו אליהם כמו אל בני אדם, עם רגשות לגיטימיים וזכויות אדם...למוות שלי צריכה להיות משמעות. המוות שלי צריך להיכלל במספר האנשים הטרנסג׳נדרים שהתאבדו השנה. אני רוצה שמישהו יסתכל על המספר הזה ויגיד ״זה ממש דפוק״ ויתקן את זה. תתקנו את החברה. בבקשה".

לצערנו, גם בישראל של סוף 2015 מצבם של טרנסג'נדרים רבים אינו פשוט. רק בחודשים האחרונים התאבדו שתי נשים טרנסיות ונער טרנס. זו אינה רק סטטיסטיקה, הם אינם רק מספרים - אלו אנשים, עולם ומלואו, שכבר אינם בחיים.

כדי להבהיר למה כל כך חשוב שנשיא ארצות הברית מתייחס לסוגיה, ולמה חשוב כל כך להכיר בהם ובהן ולאפשר שקולם יישמע, ננסה להסביר מהי זהות מגדרית, מה קורה כאשר ישנה אי התאמה או אי הלימה בין המין הביולוגי למגדר ומה המשמעות של להיות אדם טרנסג'נדר.

​אישה עם זקן? בהחלט!

מה קונצ'יטה וורסט יכולה ללמד אותך על זהות מינית 


אבל נתחיל בהתחלה: מהי זהות מגדרית?

אדם נולד עם מין ביולוגי (SEX): זכר או נקבה. ברוב המקרים שבהם נולדת בת (ביולוגית) היא תגדל ותרגיש שהיא בת ובהמשך נערה ואישה. המגדר שלה הוא - אישה. כך גם ברוב המקרים בהם נולד בן (ביולוגי), הוא יגדל וירגיש בן, ובהמשך נער וגבר. המגדר שלו הוא - גבר.

אבל בחלק מהמקרים תיוולד בת ביולוגית שבהמשך חייה, לעיתים מגיל ממש צעיר היא תרגיש שהיא בעצם בן, או בעיקר בן ורק קצת בת. ובהמשך, יותר נער וגבר מאשר נערה ואישה, כלומר: תהיה אי התאמה, חוסר הלימה, בין המין הביולוגי (נקבה) ומגדר (בן/גבר). כך כמובן גם כשנולד בן (ביולוגי) שגדל ומרגיש שהוא בת, ובהמשך נערה או אישה.

אנשים שמרגישים חוסר הלימה, אי התאמה, בין המין שבו נולדו לבין הזהות המגדרית שלהם הם אנשים טרנסג'נדרים.

חשוב לנו מאוד להבהיר: טרנסג'נדריות איננה מחלה או סטייה, זהו פשוט מצב טבעי ורגיל, כן כן. כמו שיש אנשים שיש אצלם הלימה בין המין הביולוגי לזהות המגדרית (ומכונים סיסג'נדרים/יות), כך יש אנשים שאצלם יש חוסר הלימה בין שני אלה (טרנסג'נדרים/יות).

נולדים למין אחד, מרגישים כמין אחר

אנשים טרנסג'נדרים בדרך כלל מרגישים את אי ההלימה בשלב מוקדם בחייהם, לפעמים כבר בגיל הילדות. ולכן כבר מגיל צעיר עלולה להיווצר אצלם ואצלן תחושה של מצוקה: גם בגלל התחושה הפנימית של אי ההלימה המגדרית והן על רקע של תגובות הסביבה: המשפחה, החברים, הגננות והמורים.

בהמשך החיים בגיל ההתבגרות עלולה המצוקה לגבור: הופעת סימני המין המשניים (אצל בנות - צמיחת שדיים והופעת מחזור הווסת, אצל בנים - עיבוי הקול, צמיחת שפם וזקן) ותגובות שליליות של המשפחה והסביבה החברתית עלולים להגביר את מצוקת המתבגר או המתבגרת.

במקרה, באותו שבוע שבו התאבדה לילה אלקורין פורסמה ברחבי הרשת גם תמונתה של הבת של אנג'לינה ג'ולי וברד פיט: שיילו בת השמונה. בתמונה נראית שיילו בשיער קצר, בחליפה ועניבה, ונמסר לתקשורת שהיא מבקשת מהוריה ומסביבתה שיפנו אליה כבן - שהיא רוצה להיות בן.

עוד מוקדם לומר אם שיילו תגדל להיות בחור טרנסג'נדר מהמם. יכול להיות שהיא מתנסה כרגע, ויכול להיות שבהמשך היא תרגיש אחרת.

בכל מקרה, זוהי דוגמה מצוינת לקבלה של ההורים והסביבה. קבלה כזאת של תחושת המגדר של הילדה - שמרגישה כרגע שהיא ילד, והוריה מקבלים זאת באהבה ומכבדים אותה - היא הדרך הבריאה והטובה שבה הורים יכולים לסייע, לתמוך ולהקל את הסבל שעלול להיווצר בעקבות אי ההלימה המגדרית, ואף למנוע אותו.

בגלל מכבש הלחצים שבו נתונים אנשים טרנסג'נדרים, יש לצערנו באוכלוסייה זו  שכיחות יתר של קשיים רגשיים כגון: חרדה, דיכאון וסיכון יתר לאובדנות.

​למה צריך רפואה גאה?

יש לנו הסבר ממש טוב


מה הם הטיפולים שיכולים לסייע לאנשים טרנסג'נדרים?

1. לפני הכול חשובה התמיכה הרגשית: הורים, אם הילדה שלכם אומרת לכם שהיא בן, ולא משנה בת כמה היא, כבדו אותה, אל תזלזלו בה. תנו לה להתלבש כפי שהיא מבקשת, אפשרו לה חופש בכל מה שקשור למגדר.

אם אתם מרגישים שקשה לכם, ואתם רוצים לדבר או לא בטוחים למי לפנות, נסו את אחד מאלו:

• ער"ן: 1201

• מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית: 1202

• "ברוכות הבאים" סיוע לטרנס: 0524776707

• בפייסבוק "מעברים" (לא חירום)

סה"ר: סיוע והקשבה ברשת

פורום הייעוץ המיני ופורום הסיוע הנפשי באתר כללית

גננות ומורים - אם יש בכיתה שלכם ילד שמרגיש שהוא ילדה קבלו אותו, כבדו אותו. אל תתנכרו לו, אל תזלזלו בו. כמו כל ילד אחר, גם ילדים שמרגישים אי הלימה מגדרית זקוקה לתמיכה, לאהבה ולקבלה. בלעדיהם הם יחושו דחויים, בלתי רצויים ואבודים. 

רופאים ורופאות - אם מטופל או מטופלת שלכם מגיעים למרפאה ומספרים על זהות מגדרית שונה מזו שאיתה נולדו - אפשרו להם לספר על עצמם, על הקשיים, ועל הרצונות. אם אינכם מצויים בטיפולים השונים שיכולים לסייע, הפנו למומחים שיסייעו. חשוב לזכור שקשיים רגשיים כדיכאון, חרדה וסיכון לאובדנות שכיחים יותר אצל אנשים טרנסג'נדרים, ולכן חשוב לזהות סימני מצוקה ולסייע במקרה הצורך.

2. טיפולים בתחום הרפואה האסתטית: נשים טרנסג'נדריות נזקקות לעיתים קרובות לטיפולי הסרת  שיער מאזור הפנים והגוף.

3. טיפולים הורמונליים: מהווים שלב מרכזי בתהליך התאמת המגדר, ומאפשרים שינוי ראשוני של המגדר לכיוון הרצוי.

4. ניתוחים: של הפנים והצוואר, ניתוחי חזה וניתוח של אברי המין - כולם חלק חשוב מהתהליך אצל אנשים שרוצים בשינוי הניתוחי. חשוב לדעת שלא כל הטרנסג'נדרים והטרנסג'נדריות מעוניינים בטיפולים ניתוחיים.

המסר המרכזי של שלנו, לאור סיומם הטרגי של חיים רבים מדי, הוא שאנשים טרנסג'נדרים הם אנשים בדיוק כמונו: כמונו הם רוצים להתקבל, להיות אהובים, לקבל יחס מכיל מהוריהם, מבני משפחתם, ממוריהם ומחבריהם.

אין שום סיבה בעולם לנסות "לתקן" אותם. מחקרים רבים הראו שטיפולים "לתיקון" אנשים טרנסג'נדרים פשוט לא עובדים, ויתרה מכך, הם רק מגבירים את הסבל.

מה שנותר לנו הוא לעשות כפי יכולתנו כדי לתקן את החברה.

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה וחלק מהצוות הרפואי במרפאה הגאה של כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה