חיפוש

dsdsdsd
ביקור אצל הגינקולוג

מתי את חייבת לשבת על כיסא הגינקולוג?

אין ברירה: יש דברים שחייבים לעשות לפחות פעם בשנה, וביקור אצל הגינקולוגית (או הגינקולוג) הוא אחד מהם. מה קורה במהלך הבדיקה, אילו שאלות שואלים, ומתי חשוב לקבוע תור גם אם לא עברה שנה?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

כל אישה בגיל הפריון שמקיימת יחסי מין צריכה לבקר אצל הגינקולוגית לפחות פעם בשנה.

02

פעם רוב רופאי הנשים היו גברים, כיום יש הרבה נשים בתחום, ואת יכולה לבחור את הרופא או הרופאה המועדפים עלייך.

03

כאבים, דלקות וקשיים בקיום יחסים מצריכים פגישה אצל הגינקולוג/ית שלך גם אם לא עברה שנה.

הבדיקה הגינקולוגית נחשבת אולי לשנואה ביותר על נשים. מרוב "תענוג" לא מעטות משוות אותה לבדיקה אצל רופא השיניים. ובכל זאת, מדובר בבדיקה חיונית שכל אישה שמקיימת יחסי מין צריכה לבצע אותה לפחות פעם בשנה, גם אם היא עברה כריתת רחם ושחלות, אלא אם מתעוררת בעיה המחייבת לעשות זאת בתדירות גבוהה יותר.

דברים שמספרים לגינקולוג

הגינקולוגית והמומחית לטיפול מיני, ד"ר ליאורה אברמוב, מסבירה שהמפגש בין המטופלת לבין רופאת הנשים (הגינקולוגית) שלה מתחיל בדיבורים. קודם כל מבררים את ההיסטוריה הרפואית של הנבדקת:

האם היא סבלה או סובלת ממחלות, האם עברה ניתוחים או אשפוזים, מה הרקע המשפחתי שלה במחלות מסוימות, כמו סרטן השד, סרטן באיברי המין ומחלות שפוגעות בקרישת הדם, האם המחזור סדיר, האם היא מקיימת יחסי מין (גם בתולות מקיימות לעיתים יחסים, שאינם כוללים חדירה), באלו אמצעי מניעה היא משתמשת ועוד.

כל השאלות עלולות לגרום לסיטואציה להיות רגישה ומביכה עוד לפני הבדיקה הגופנית, בעיקר כשמדובר בנשים צעירות שניסיונן המיני והרפואי מועט. כאן, ובוודאי בבדיקה הגופנית, נדרשות רגישות ועדינות מצד הרופאה המטפלת. 

מה בודקים ואיך?

הבדיקה מתבצעת ברובה בישיבה על הכיסא הגינקולוגי. הרופאה בוחן את איברי המין החיצוניים, נעזר בספקולום (מעין כפות שמפשקות את פנים הנרתיק) כדי להתבונן בצוואר הרחם ומבצעת בדיקה ידנית להתרשמות ממצב הרחם והשחלות.

בבדיקה זו מחדירה הרופאה שתי אצבעות לנרתיק ומרימה את הרחם, בזמן שידה האחרת לוחצת על הבטן התחתונה. כך היא יכולה לחוש את הרחם ואת השחלות בין שתי ידיה.

לעתים מתבצעת גם בדיקת פאפ (משטח מצוואר הרחם) לגילוי תאים לא תקינים, החל מאלה המצביעים על מחלות ויראליות, דוגמת קונדילומה, ועד כאלה המעוררים חשש למצבים טרום סרטניים, וכן בדיקת אולטראסאונד לרחם, לחצוצרות ולשחלות. אם עוד לא עשית בדיקת פאפ, חשוב לבקש אותה מהרופא או הרופאה.

חיוניות ככל שיהיו, חלק מבדיקות אלה אינן נעימות, ולו בשל העובדה שהן פולשות לאיברים האינטימיים והמוצנעים ביותר, ומתבצעות במצב בו המטופלת שוכבת מול הרופא ברגליים פשוקות, כשהיא עירומה בפלג גופה התחתון.

לכן חשובות מאוד העדינות, הסבלנות והאמפתיה של הרופא הבודק. בהתנהלות כזו תחוש המטופלת בטוחה ונינוחה ככל האפשר בסיטואציה הלא קלה.

רופא נשים או רופאת נשים?

על רקע האינטימיות שבבדיקה, יש נשים שחשות לא בנוח להיבדק על ידי רופא גבר ומעדיפות לפנות לרופאה. עד לפני כ־25 שנה היוו הגברים רוב כמעט מוחלט בקרב הגינקולוגים. הנשים המעטות שעסקו בגינקולוגיה סבלו לא אחת מהבעת אי אמון של מטופלות, שסמכו יותר על רופאים גברים והעדיפו להיבדק על ידם.

עם השנים, ועם הצטרפותן של רופאות לא מעטות לתחום, יותר נשים חשות בנוח לפנות לטיפולה של רופאה בנושא. עם כל זאת, לחלק גדול מהנשים אין העדפה מגדרית בבחירת רופא/ת הנשים שלהן.

את הבחירה ברופא או הרופאה שלך אפשר לעשות בסיוע המלצות מחברות או נשים אחרות שאת סומכת על דעתן, וגם כמובן על סמך הרגשתך האישית במהלך הבדיקה בפעם הראשונה.

מתי פונים לבדיקה גינקולוגית?

מעבר לבדיקה השנתית השגרתית, חשוב לפנות לרופאת הנשים במקרים הבאים:

כאבים לא ברורים בבטן התחתונה
הפרשות או גירודים בנרתיק
קושי בקיום יחסי מין כמו כאבים בזמן החדירה או כאבים עמוקים באגן
הופעת דלקות חוזרות בדרכי השתן
הפרעות במחזור או דימומים לא ברורים
אי־הופעת מחזור
נפיחות בבטן או השמנה בטנית בלתי מוסברת
תופעות גיל המעבר

מקרים נוספים שבהם מומלץ לפנות לגינקולוגית:

אם נכנסת להריון (רצוי או לא רצוי)
אם את מעוניינת להיכנס להריון ולא מצליחה
אם את רוצה לנסות אמצעי מניעה חדש עבורך
 
כל אישה צריכה לחוש בנוח עם רופא או רופאת הנשים שלה כדי לפנות ולשאול בכל עניין שקשור באיברי המין, ביחסי מין, באמצעי מניעה ובתרופות גינקולוגיות.

חשוב לא להתבייש ולשאול גם שאלות בנאליות לכאורה, כאלה שאת חושבת שאת "אמורה" לדעת את התשובות עליהן. הבושה וההימנעות משאלות עלולות למנוע במקרים מסוימים אבחון של בעיות.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

 

ייעוץ מקצועי: ד"ר ליאורה אברמוב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש