חיפוש

dsdsdsd
סקס במחזור

מי מפחד מסקס במחזור: האם גם אתם עוצרים באדום?

רבים מאיתנו לא מתקרבים מטעמי דת, וגם כי המחשבה על סקס במחזור מורידה את החשק. יש מי שדווקא בימים האלו ממש רוצים, אבל לא מעיזים. למה רובנו נרתעים, והאם זה מסוכן? כל התשובות כאן

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

רוב הישראלים והישראליות נמנעים מקיום יחסים בימי המחזור. הסיבה העיקרית: הימנעות מטעמי מסורת. כן, גם אצל חילוניים.

02

סיבות נוספות להימנעות מקיום יחסים במחזור הן רתיעה אסתטית, ותחושת אי נעימות פיזית. יש מי שסובלות מכאבים שמורידים את החשק לחלוטין.

03

עם זאת, נשים רבות חוות עוררות מינית גבוהה יותר בימי המחזור. קיימים גם זוגות שאצלם המשיכה עולה בימים האלו, שנתפסים תרבותית כ"אסורים".

​בני זוג חולקים קירבה ואינטימיות, אך נאלצים להתמודד דרך קבע גם עם מבחנים, אתגרים ורגישויות שונות שבאות איתם. בתקופות מסוימות, ליתר דיוק, בתקופה מסוימת במהלך כל חודש, עומד בפניהם מחסום קבוע: המחזור החודשי.

הימנעות מסורתית

היהודים מצווים בידי ההלכה להימנע ממגע גופני מכל סוג שהוא בימי הווסת. הדת היהודית מחייבת את האישה לספור שבעה "ימים נקיים" מתום ימי המחזור שלה (שנמשך חמישה ימים לפחות, ובסך הכול, עם הימים הנקיים, כ־12 יום עד שבועיים).

לאחר מכן עליה לערוך בדיקה שמוודאת כי אין עוד כתמי דם ולטבול במקווה. רק אז היא מותרת שוב לבעלה, עד המחזור הבא.

נשים שאין להן מחזור מסיבות שונות (הנקה, נטילת גלולות נגד הריון באופן רצוף וגיל המעבר) אינן מוגבלות והן מותרות לבעליהן ללא הפסקה. יש גם נשים שמקבלות מחזור פעם בחודשיים או שלושה, כך שהמגבלה חלה עליהן לעיתים רחוקות יותר.

למרות שלא כולנו דתיים או מסורתיים, קיום יחסי מין בתקופת המחזור החודשי בישראל היא תופעה זניחה. כך מעריך ד"ר משה מוק, גינקולוג וסקסולוג.

במדינות אחרות, הוא מעיר, התופעה קיימת בשיעורים גבוהים יותר. יש להניח שההימנעות הישראלית, גם בקרב חילונים, נובעת במידה רבה מהסיבה המסורתית.

מסוכן זה לא

ד"ר מוק, מנהל המרפאה לטיפול מיני וזוגי בבית החולים מאיר, ומנהל המרפאה האונקוסקסולוגית בבית החולים לניאדו, מאשר כי קיום יחסים בתקופת מחזור אינו כרוך בסיכונים בריאותיים, כל עוד נשמרים כללי ההיגיינה. לדוגמה, הוא מציין, חובה להחליף טמפון מידי שש שעות.

עבור חלקנו אלו חדשות טובות, כי דווקא בתקופת המחזור עשויה האישה לחוות עוררות מינית גבוהה יותר על רקע הורמונלי. הירידה בהורמון הפרוגסטרון יומיים לפני הופעת המחזור יכולה להגביר את התשוקה המינית.

למרות כל זאת, הרוב המכריע של הזוגות נמנע, כאמור, מקיום יחסים בתקופת המחזור, ונראה שהסיבות לכך לא נעוצות רק באמונה דתית. אינטימיות גופנית בימים אלה כרוכה אצל גברים רבים ברתיעה אסתטית מהדם ומחשש להיתקל בריחות לא נעימים.

נשים לא מעטות סובלות במחזור מרגישות גבוהה יותר ומנטייה לכאבי בטן שמקורם ברחם. במצב כזה הן חושבות פחות על סקס. 

צרה צרורה? תלוי את מי שואלים. ד"ר מוק מצביע על יתרונות בולטים של הימנעות ממגע במשך שבועיים בכל חודש. לדבריו, זוגות שלא שומרים על נידה מתלוננים יותר על שעמום ביחסים.

לעומת זאת, ההתנזרות התקופתית עשויה לתרום לזוגיות, להגביר את התשוקה ולהביא לפיתוח רוחני של היחסים. אחרי הכול, מזכיר המומחה, הנתק הוא רק גופני, לא נפשי.

דם חם  

המטפלת הזוגית והמינית, מירי קרייזמן, סבורה גם היא שהרוב המוחלט של הישראלים אינו מקיים יחסי מין בימים ה"מדממים" של המחזור החודשי.

עם זאת, היא מעירה שצעירים חילוניים לא מעטים מקיימים יחסים ביום הראשון וביום האחרון של המחזור, ושההימנעות בקרב אוכלוסייה זו אינה נובעת מסיבות הלכתיות, אלא מרתיעה אסתטית, מרגישות גופנית וכדומה. 

תופעה מעניינת עליה היא מצביעה היא "אינטימיות יתרה" דווקא בימי המחזור – לרוב אצל זוגות שהנושא המיני אצלם טעון מסיבה זו או אחרת (בעיות תפקוד של הגבר, בעיות חשק של האישה ועוד). עוררות מינית גוברת אצל הזוגות בימים אלה נובעת לדבריה לא רק מהשינוי ההורמונלי שחל בנשים, אלא כי הזוגות רוצים יותר, בגלל ש"אי אפשר".

הגבר או האישה שסובלים בדרך כלל מקושי בתפקוד חשים "מוגנים" על ידי המחזור, שמספק מעין רשת ביטחון שמבטיחה להם שהדבר ממילא לא יקרה. לכן, הם חופשיים לחשוק  יותר.

מחכים בסבלנות

אם החשק קיים, אבל לא מקיימים יחסי מין, מה בכל זאת עושים בתקופת המחזור? לא הרבה, טוענת קרייזמן. סביר שבני זוג לא יתחילו "להתעסק" כשברור להם מראש שלא יגיעו לסקס מלא. הם יחושו שאין טעם "להדליק את עצמם" לחינם.

במציאות חיינו העסוקה והאינטנסיבית, מסבירה המומחית, גם צעירים לא פנויים לקיים יחסים מדי יום. בשגרה קורה שחולפים כמה ימים רצופים ללא סקס, כך שתקופת המחזור לא מחייבת התנהלות חריגה או התאפקות יוצאת דופן.

גם פתרונות פורקן, כמו מין אוראלי או אנאלי, אינם נפוצים במיוחד בימים אלה. פשוט מחכים קצת, לא נורא.

יוצאים מהכלל הם בני זוג חדשים, שמתקשים להוריד זה מזו את הידיים ואת שאר האיברים. אלה, מעריכה קרייזמן, יקיימו פעילות כזו או אחרת גם בימים האדומים.

אבל מאמי, בא לי

ומה עושים כשאחד מבני הזוג נרתע ונמנע, ואילו האחר דווקא חם על פעילות מסוימת בתקופה זו? המטפלת אומרת שפער זה, כמו כל פער במערכת יחסים, יטופל באמצעות תקשורת זוגית. השאלה היא עד כמה כל אחד מבני הזוג בא לקראת האחר באופן כללי, בעניינים שונים.

יש לזכור שהפער משתרע כאן אצל זוגות חילוניים על פני לא יותר מארבעה עד חמישה ימים, כך שניתן לגשר על התסכול בקלות יחסית. הצד החושק יכול פשוט להתאפק, והצד הנמנע יכול לתת יד לפיתרון הסוגיה.

ובכל מקרה, קרייזמן מציינת, אם שני בני הזוג רוצים לקיים כל פעילות מינית שהיא, כולל פעילות מלאה, בתקופת המחזור החודשי, אין בכך בעיה. מה שעושה להם טוב, אנחנו בעד.

ייעוץ מקצועי: ​ד"ר משה מוק ומירי קרייזמן  

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש