חיפוש

dsdsdsd
שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת - המדריך המלא

סובל משפיכה מוקדמת? (טוב, אף אחד לא באמת נהנה מזה). בכל מקרה, רק כדי שתירגע, התופעה נפוצה. למה זה קורה? האם יש טיפול מקצועי ומהם הסיכויים להצלחה?

ד"ר צחי בן ציון

ד"ר צחי בן ציון

אני סובל משפיכה מוקדמת (מה שנקרא, "גומר מהר"). מה עושים?

שפיכה מוקדמת ניתנת לטיפול מקצועי ויש לה סיכויי הצלחה גדולים. הטיפול העדכני כיום מתבסס על שילוב של טיפול התנהגותי ותרופתי.

קיימות מספר הגדרות לשפיכה מוקדמת: אחת היא שפיכה מוקדמת לאחר החדירה (תוך פחות משתי דקות), או אפילו לפני החדירה. הגדרה אחרת היא: שפיכה המתרחשת בקביעות תוך זמן קצר, המפריעה לאחד מבני הזוג או לשניהם לקיום יחסי מין מספקים.

שפיכה מוקדמת מכונה לעתים "הליקוי המוזנח", או "הליקוי הנשכח", שכן הוא פחות מדובר ומוכר מהפרעות בזקפה (אין־אונות). למרות זאת, זהו ליקוי נפוץ ביותר, שמצוי אצל יותר מ־30% מהגברים שלהם זקפה תקינה.

ניתן לחלק את הסובלים משפיכה מוקדמת לאלה הסובלים מהפרעה ראשונית, כלומר מאז ומתמיד, ולאלה עם הפרעה משנית – כלומר הפרעה שהופיעה בהמשך החיים כתגובה למשהו. למשל לטראומה פסיכולוגית, או לירידה באיכות הזקפה.

הטיפול בשפיכה מוקדמת נחלק לטיפולים סקסולוגים ולטיפולים תרופתיים. מאחר ששיהוי השפיכה הוא טכניקה נלמדת, השילוב של טיפולים תרופתיים וסקסולוגיים ייתן את התוצאות הטובות ביותר לאורך זמן. טיפולים סקסולוגים-התנהגותיים מלמדים שיטות של שליטה, של זיהוי "נקודת האל־חזור" - ושל שליטה בה

טיפולים תרופתיים בשפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת ניתנת לעיכוב על ידי שימוש במספר תרופות. ניתן להשתמש בהן לחוד או במשולב.

א. תרופות לאלחוש מקומי
תרופות מסוג "אמלה", "סטאד 100" ו"לידוקאין" נמרחות או מרוססות על עור איבר המין זמן מה לפני קיום יחסי המין. הן מורידות את רגישות איבר המין למגע ובכך מאפשרות שליטה יותר טובה בשפיכה. יעילות טיפולים אלה
גבוהה יחסית ויתרונם בהעדר תופעות לוואי כלל גופניות (טיפול מקומי). חסרונם בפגיעה בהנאה מקיום יחסי המין בחלק מהמטופלים (היות וגם עוצמת התחושה יורדת). כיום יש קונדום המצופה בחומר מאלחש, המביא לתוצאה דומה ובנוחות מוגברת (שמו "פרופורמה").

ב. תרופות הניתנות דרך הפה
לתרופות נוגדות דיכאון כגון (Clomipramin, Fluoxetine, Paroxetin) יש תופעת לוואי של עיכוב השפיכה. ניתן לנצל זאת לטיפול בגברים הסובלים משפיכה מוקדמת. גם טיפולים אלה יעילים במקרים רבים וניתנים בצורות שונות (מדי יום או מספר שעות לפני קיום יחסי מין).

המגרעת העיקרית של טיפולים אלה היא תופעות הלוואי האפשריות שלהן. לכן נמצאות היום בפיתוח מספר תרופות הנותנות אפקט דומה במהירות וביעילות - אך כאמור הן עדיין לא מצויות בשוק.

מגרעה נוספת היא העובדה שהשימוש בתרופות הללו חייב להיות כרוני, היות וברגע שמפסיקים להשתמש בהן – חוזרת השפיכה המוקדמת, ולא מעט רופאים אינם ששים לדון בחור צעיר לשימוש ארוך שנים בתרופות אלה.

שימוש ב"וויאגרה"/ "סיאליס"/ "לויטרה"
בחלק מהמקרים הטיפול בשפיכה מוקדמת גורם לירידה באיכות הזקפה. במקרים אלה ניתן לשלב בטיפול גם כדורי "ויאגרה" או "סיאליס". בנוסף, במקרים של שפיכה מוקדמת שנגרמת בגלל ליקוי בזקפה, יש חשיבות רבה לטיפול בליקוי הזקפה קודם כל. לעתים קרובות השפיכה המהירה תחלוף אז מעצמה.

טיפול סקסולוגי-התנהגותי

מתבסס על היכרות עמוקה של המטופל עם מעגל ההתגרות ועם תופעות גופניות, או רגשיות, או קוגניטיביות שונות שמתרחשות בגופו בשלבים שונים של הגירוי. בעת הטיפול לומד המטופל להעלות את רמת הגירוי באופן מבוקר תוך שימוש בטכניקות שליטה שונות על גופו ועל מועד השפיכה.

היתרון הגדול של הטיפול הסקסולוגי-התנהגותי הוא בהעדר תופעות לוואי, ובעובדה שברגע שהמטופל לומד לשלוט על מועד השפיכה, הוא יכול להשתמש בטכניקה שלמד בכל עת שיחפוץ.

יש גם שני ספרים טובים בעברית בנושא:
גבר מין והצלחה, מאת צוקרמן ולוין - בהוצאת "יוזמות הייליגר".
פז"מ - איך להתגבר על פליטת זרע מוקדמת, מאת הלן סינגר-קפלן – בהוצאת "ביתן".

בהצלחה!

ייעוץ מקצועי: שרי לביא, סקסולוגית ומטפלת מינית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש