חיפוש

dsdsdsd
שפיכה מהירה

הכל על שפיכה מהירה

איך מגדירים שפיכה מהירה ובאיזה גיל היא נפוצה יותר? מהם הגורמים לפורקן המהיר, איך מתגברים על הבעיה בתרגול עצמי ומתי צריך לפנות לטיפול? מדריך רפואי לשיפור התפקוד המיני

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

שפיכה מהירה עשויה להיות עניין יחסי והיא תלויה בהגדרת הגבר או בני הזוג. לכן, אין הגדרה טובה ומדויקת ל"שפיכה מהירה". יש זוגות שבעבורם חמש דקות יספיקו ויש כאלה שגם חצי שעה של חדירה אינה מספיקה.

ומה אומרים הסקסולגים?

בספרות המקצועית יש שתי הגדרות נפוצות:
• שפיכה תוך פחות מדקה מתחילת החדירה.
• שפיכה לפני הזמן הרצוי לגבר, לאישה או לשני בני הזוג.

החוקרים וויליאם מסטרס ווירג'יניה ג'ונסון תארו גרף של ארבעה שלבים בתהליך המיני:

1. ריגוש - עליה הדרגתית בריגוש המיני.

2. מישור (פלאטו) - התיצבות הריגוש בדרגה גבוהה אך לא מקסימלית.

3. אורגזמה - המלווה בדרך־כלל בשפיכה.

4. התרה - שלב בו לא ניתן להגיע לריגוש מיני נוסף לזמן מסוים, הנמשך בין דקות לימים בהתאם לגיל הגבר.

בשלב הפלאטו, ישנה נקודת זמן הנקראת "נקודת האל־חזור". כאשר הגבר מגיע אליה, הוא כבר לא מסוגל פיזית לעצור את השפיכה. נקודת זמן זו היא קצרה ביותר אצל הגברים עם שפיכה מהירה ומטרת הטיפולים להאריך את הזמן עד להגעה לנקודת האל־חזור.

האם שפיכה מהירה היא בעיה נפוצה?

שפיכה מהירה היא אחת הבעיות הסקסולוגיות השכיחות ביותר. לפי סקרים שונים, 10 עד 40 אחוזים מהגברים בעולם המערבי מתלוננים על שפיכה מהירה. הבעיה שכיחה יותר אצל נערים וגברים צעירים, אם כי גם בגיל העמידה ישנם גברים עם שפיכה מהירה.

האם שפיכה מהירה היא אכן בעיה?

אצל בעלי החיים, הפעילות המינית נועדה רק להמשך ההתרבות. בבני אדם, הפעילות המינית נועדה גם להנאה בלבד. לשפיכה  מוקדמת יש אכן יתרוןומחקרים הראו שלגברים עם שפיכה מהירה יש יותר ילדים. עם זאת, כיוון שאנו רוצים גם ליהנות מהמפגש המיני, אנו גם רוצים שהחוויה תימשך זמן רב ככל שניתן.

סוגי שפיכה מהירה:

• שפיכה מהירה ראשונית - מופיעה מתחילת קיום יחסי המין.
• שפיכה מהירה משנית - מופיעה בגבר שאצלו היתה בעבר שליטה טובה על השפיכה. מצב זה נובע לעתים מבעיה ביחסים עם בת הזוג. אצל גברים מסוימים זה קורה רק בקשר אינטימי ולא בקשרים מזדמנים.

האם השפיכה המהירה פוגעת במיניות?

בדרך כלל השפיכה המהירה גורמת לתסכול, ובמקרים חמורים אף  יכולה לפגוע בזוגיות. לעתים, השפיכה מופיעה אפילו לפני החדירה ובמקרים כאלה הגבר יחוש בושה בשל חוסר השליטה באורגזמות שלו, עד כדי כך שימנע במשך שנים מקשר אינטימי.

אין ספק שרוב הזוגות ישנה ירגישו  ירידה מסוימת בהנאה, עקב השפיכה המהירה. למרות זאת, ישנם זוגות רבים המוצאים דרכים להנאה הדדית, תוך כדי המשחק המקדים - ואצלם השפיכה המהירה אינה פוגעת בזוגיות המינית.

מה גורם לשפיכה מהירה?

סיבה תורשתית - ישנה כנראה נטיה משפחתית מסוימת. אם האבא סבל משפיכה מהירה, יש סיכוי רב שגם בניו יתלוננו על כך. כיום מקובל שהמרכיב התורשתי הוא משמעותי יותר מהמרכיב הנרכש.

סיבה פיזיולוגית - היחלשות שרירי רצפת האגן, פגיעה בעמוד השדרה, עצבוב יתר של איבר המין או טיפולים כימותרפיים.

סיבה התנהגותית - עבר מוקדם של יחסי מין מהירים עם נערות עקב חוסר מיקום מתאים וחשש להתפס על־ידי ההורים, או אוננות תוך רצון להגיע לאורגזמה במהירות. אוננות, מעצם הוותיה, היא  פעולה שאמורה להביא לסיפוק מיני מהיר.

סיבה זוגית - חוסר עניין מיני לאחר שנים רבות של זוגיות, יכול להביא את בני הזוג למפגשי מין מהירים, כשהיעד המרכזי הינו שפיכה מהירה ולא עינוג ארוך.

סיבה נרכשת - התרגלות הגוף והמוח להגעה לשפיכה מהירה במהלך השנים.

סיבה רגשית - תלויה בתפיסה העצמית של הגבר, שאותה הוא מביא למפגש המיני. סיבה כזאת יכולה להיות מתח, חרדה או חוסר ביטחון - שכולם יחד וכל אחד לחוד מגבירים שפיכה מהירה.

סיבה פסיכולוגית - חוויה טראומטית כמו גילוי עריות, תקיפה מינית, עימות בלתי פתור עם אחד ההורים. עם זאת, ברוב המוחלט של המקרים מדובר בסיבות רגשיות כלליות כגון חרדה, ביישנות ולחץ נפשי.

האם יכולות להיות סיבות נוספות?

כן, אצל גברים רבים לא מוצאים אף אחת מהסיבות הנ"ל ועדיין הם מתלוננים על שפיכה מהירה.

איך מטפלים בשפיכה מהירה?

אם אתה גומר תוך חמש דקות ומעונין למשל להגיע לעשר דקות, אין הרבה טעם לפנות לטיפול. סביר להניח שתצליח לשפר מעט את המצב בתרגול עצמי.

אפשר להשתמש במשחה?

המשחות והתרסיסים המאלחשים, גורמים בעצם למעט הרדמה של ראש הפין ועל ידי כך הגרוי הפיזי על הפין חלש יותר ומאפשר שפיכה יותר איטית. ישנן משחות בדרגות חוזק שונות ויש למרוח אותן על ראש הפין מעט לפני החדירה. לעתים, החומר המאלחש גורם לירידה בתחושה של בת הזוג ויכול לפגוע בהנאה שלה. שיעור היעילות תכשירים אלו מגיע לכ־50 אחוזים.

האם שפיכה מהירה חוזרת על עצמה ביחסי מין חוזרים?

לאחר קיום יחסי מין ראשונים או אוננות, בפעם השנייה השפיכה בדרך כלל איטית יותר. לא תמיד זה אפשרי ולא כל אחד מעונין בפעם נוספת, אך בהחלט ניתן להשתמש בשיטה זו כדי להאיט את מהירות השפיכה השנייה. יש להחליט מראש שהגבר גומר הכי מהר שאפשר - ואז בני הזוג ממשיכים ליהנות יחד מיחסי מין כרצונם.

קונדום יכול עזור?

שימוש בקונדום יכול להוריד את חוזק הגירוי על הפין. ניתן גם למרוח משחה לפני ששמים את הקונדום ואז היעילות עולה.
בחו"ל, ניתן לקנות קונדומים המכילים חומרי אלחוש.

האם אפשר לטפל בשפיכה מהירה בעזרת תרופות?

אצל רוב הגברים, אחת מתופעות הלוואי של תרופות נגד דיכאון מסתבר היא השהייה בשפיכה. ניתן ליטול תרופות מקבוצה זו כדי לנצל את תופעת הלוואי הזאת ולאפשר שפיכה יותר איטית. אצל גברים ללא בעיה נפשית הנוטלים תרופות אלו, תופעות לוואי אחרות נדירות באופן יחסי, כי לכל תרופה יתכנו תופעות לא רצויות. יש לקבל מרשם מרופא מוסמך ולהתיעץ באופן ספציפי בכל מקרה לפני נטילת התרופות. יעילות התרופות היא כ־75 אחוזים. בכל מקרה, טיפול תרופתי בשפיכה מהירה נועד רק למקרים הקשים.

מהם תרגילי "עצור והתחל"?

התרגול נעשה באופן עצמי באוננות או (עדיף) עם בת הזוג. האישה גורמת לגבר לזקפה וכאשר הגירוי חזק ומתקרב לשפיכה, הוא מיידע אותה ואז עליה ללחוץ את ראש הפין בחוזקה בין אצבעותיה (לא להיבהל, זה לא כואב). יש לחזור על התרגילים באופן הדרגתי, בתחילה "על יבש" ובהמשך "על רטוב" (עם משחה או שמן) עד להגעה לשליטה טובה יותר בשפיכה.
 
זו אחת השיטות היחידות היכולה לפתור את הבעיה באופן סופי. ברוב שיטות הטיפול האחרות, כגון תרופות או מאלחשים, הפתרון הוא נקודתי. השיטה יעילה בעיקר כחלק מטיפול מיני מסודר. הנסיון מראה שלבד, ללא הדרכה וללא מעקב ותוכנית טיפול מסודרת והדרגתית במסגרת טיפול מיני, קשה להגבר על הבעיה בעזרת תרגילים אלו.

תרגילים וטיפולים אלטרנטיביים:

תרגול שרירי האגן - שליטה בשרירי האגן וכיווץ ושחרור של שרירי האגן יכולים לחזק את יכולת השליטה בשפיכה בזמן שמקיימים יחסי מין. ישנה שיטת תרגול מיוחדת האמורה לשפר את השרירים האחראיים על מניעת השפיכה. רצוי להגיע למטפל מיני מוסמך כדי לקבל הדרכה מדויקת.

טנטרה - שיטה הינדית המדגישה את צבירת האנרגיות המיניות ותיעולן ללא שחרורן החוצה. הטנטרה נועדה לשפר חסימות שונות. תרגול טנטרי מסייע למגוון רחב של תופעות, בעיות ועכבות. את התרגול הטנטרי ניתן ליישם לבד או עם בת זוג. תרגולים אלה, מלבד עבודת חיזוק השרירים הרלוונטיים, יעזרו למתרגל לשפר את הקשר שלו עם עצמו ומיניותו. דרך תהליך זה של העלאה והורדת האנרגיה המינית, האורגזמה אמורה להתרחק. כמו בכל תחום, חשוב להגיע למטפל מוסמך.

המידע מבלבל, מה עושים?

ראשית יש לדון לבד או עם בת הזוג האם השפיכה המהירה אכן מפריעה, למי היא מפריעה, באיזו מידה וכמה אנרגיה קיימת כדי לפתור את הבעיה. במקרים קלים, אפשר וומלץ לנסות לפתור את הבעיה כפי שצויין כאן. במקרים קשים יותר, בעיקר כשהבעיה פוגעת בזוגיות או בביטחון העצמי של הגבר, כדאי לפנות לגורם טיפולי מוסמך כדי למצוא פתרון.

הסקסולוג יבחן את כל הצדדים של הבעיה ויראה כיצד ניתן לשלב בין צורות הטיפול השונות.הטיפול (כמו ברוב הבעיות המיניות) יותאם לגבר (או לזוג) באופן אישי. לגבר אחד הטיפול התרופתי הפשוט לביצוע יתאים יותר ולעומת זאת חברו לא ירצה התערבות כימית־תרופתית ויעדיף לתרגל לבדו או עם בת זוגו.

כיון שבבדרך־כלל  לא מדובר בבעיה הגורמת להפרעה משמעותית בתפקוד היומיומי, המוטיבציה להתאמץ יורדת ולכן ההצלחות במסגרת טיפול מיני מובנה הן טובות יותר.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש