חיפוש

dsdsdsd
חשק מיני

על חשק מיני ועל חוסר תשוקה

מהן הסיבות לאיבוד החשק המיני, מי מבני הזוג רוצה יותר סקס ומה ניתן לעשות כדי להשיב את התשוקה למיטה? רופא הנשים שלנו והסקסולוגית שרי לביא נכנסים לפרטים

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

יש קשים ממנו, חמורים ממנו ובוודאי מסוכנים ממנו, ובכל זאת, הוא מצליח לבאס, לייבש ובעיקר לחרב מסיבות.

סליחה, על מה מדברים?

על החשק המיני, או יותר נכון - על תשליל התשוקה הקרוי חוסר חשק מיני בפי המומחים, ו"לא בא לי" בפי הלוקים. כולנו מצפים לפגוש אותו – גם אם בחוסר חשק בולט – בגילים מתקדמים.

אסוציאטיבית, זו "מחלה" של מבוגרים, הסוחבים על כתפיהם ועל שאר איבריהם שק של חיים, בלאי גופני ונפשי ולרוב גם בן זוג או בת זוג התקוע מול פרצופם עשרות שנים, ומעורר בהם חשק לכל מיני דברים, אבל לא לפורקן מיני סוער בנוסח עדות ה־XXX.

וזה לא ככה?
לא ממש. האורח עוכר השמחות פופולרי יותר משנדמה לרובנו, גם בקבוצות גיל שבהן האנרגיה המינית נחשבת כלי-כלי בארגז הכלים והחרמנות מופיעה כרובריקה רשמית בהגדרה העצמית. עד כמה רווחת תופעת חוסר החשק המיני בקרב אנשים צעירים, נניח, בשנות העשרים לחייהם?

לדברי הסקסולוגית והמטפלת המינית, שרי לביא, התופעה נפוצה מאוד – והשאלה היא רק מידת העוצמה שבה היא באה לידי ביטוי. רופא הנשים שלנו, לעומת זאת, מדגיש את העלייה בשכיחות עם העלייה בגיל (גם בקרב צעירים) ואת העובדה שרוב התלונות על חוסר חשק מיני מגיעות דווקא מנשים, נקודה שעליה חולקת הסקסולוגית לביא. אבל למלחמה בין המינים נגיע מיד.

המקום בו נולד חוסר החשק המיני

באופן כללי, חוסר חשק מיני יכול לנבוע מסיבות שונות. אם מוציאים מהדיון מחלות ושימוש בתרופות מסוימות, בעיקר נוגדות דיכאון או חרדה, נשארים עם קשת רחבה של גורמים המכרסמים בתשוקה המינית.

למשל?
מצבים נפשיים (מתח, לחץ, דיכאון) ועייפות הם אוייבי חרמנות ידועים, ולפעמים מדובר סתם במבנה אישיות. "אנשים שלא נהנים משום דבר כמעט. חסרי חשק. 'פולנים', אנחנו קוראים להם", אומר הד"ר בחיוך. אין חשק מיני? אולי אין חשק לכלום...

פסקה שלמה התאפקנו מלהיכנס לזירה ששמה "הבנים על הבנות" (או להיפך) ובה מתגוששות ההשוואות בין גברים לבין נשים. ובכן, די לאיפוק. נושא-על, לעומקו נרד בהזדמנות אחרת, הוא שאלת ה-מי רוצה יותר סקס. אפילו שני המומחים שלנו חלוקים בסוגיה – ובאופן סמלי, איש-איש (או אשה-אשה) על פי מגדרו.

אז אצל מי הבעיה - נשים או גברים?
"בקליניקה שלי, מתוך מאות זוגות בהם טיפלתי וטיפלו עמיתיי, אני יכולה לומר שבעיות חוסר החשק המיני נחלקות שווה בשווה בין גברים לבין נשים – וזה נכון בעיקר לגבי צעירים", מבהירה שרי לביא.

"סטטיסטית, גברים רוצים יותר סקס מנשים וזה מתבטא אפילו באוננות", עונה רופא הנשים. "הורמון הטסטוסטרון הגברי הוא האחראי על החשק המיני, ואצל הגברים הליבידו מפותח יותר. על בעיות חוסר חשק מיני, נשים מתלוננות יותר מגברים".

לדבריו, אצל חלק מהנשים קיימת בעיית חשק מיני משנית. כשאשה אינה נהנית מסקס, או סובלת מכאבים במהלך האקט, החשק שלה למין נמוך.

לגבי התלונות: רוב המתלוננים עושים זאת כי התופעה מפריעה לבני זוגם.

מה זאת אומרת?
אדם הנעדר חשק מיני בדרך כלל לא סובל מכך. מי שסובל הוא בן או בת זוגו – מה שמביא את חסר החשק המיני לפנות למומחה ולהלין. "במקרים נדירים אשה באה ואומרת 'הייתי חיית מין מטורפת ופתאום זה איננו", מדגים הרופא איך זה לא נשמע.

שרי לביא טוענת, כזכור, שגברים ונשים נוטים לסבול במידה דומה מחוסר חשק מיני, אבל מוצאת הבדלים ברורים בסיבות לבעיה. "אצל גברים החשק המיני יכול להיות מנותק מדברים שונים בחיים. גבר מסוגל לעבור יום עמוס בעבודה, לריב עם חבר, לסבול מבעיה כלכלית – אבל כשהוא חרמן, הוא רוצה לזיין.

ואישה?
"אשה והחשק המיני שלה, לעומת זאת, מושפעים מאוד מדברים הקורים לה, מעניינים רגשיים, מתחושה לא טובה באשר לגוף שלה. למה? כי ככה אנחנו בנויות". לביא קובעת שהמשתנה המשפיע ביותר על התשוקה אצל האשה הוא היחס שהיא מקבלת מבן זוגה. זהו המקום שבו נולד החשק המיני, היא אומרת.

ואם נחזור איתה לגברים, נגלה ממצא מפתיע: דווקא למצליחנים יש פחות חשק מיני. "גברים רבים עסוקים מאוד בנושא הקריירה, המרוץ אחר הכסף והמעמד המקצועי. זה בא אצלם על חשבון האנרגיה המינית. הם מושקעים במקומות אחרים ומוצאים את הסיפוק במקומות אחרים, שם הם מקבלים חיזוק גדול לגבריות ולמיניות. גברים כאלה מגיעים הביתה מלאים ומותשים".

מה עם פורנו?
בכך לא תמו קיצורי הדרך של הגברים שבינינו. ומה הם עושים עם החשק המיני שלהם? לדעת הסקסולוגית לביא, לא תמיד בא להם להשקיע בבנות זוגם. ואז מה הם עושים, ממזרים שכמותם? "מוצאים מפלט במקום נוח וקל, כמו הפורנו באינטרנט (טפו! ז.ל). אין להם חשק להתחיל לעבוד קשה אצל האשה שלהם, ללטף, לנשק, לחזר – וזה נכון בעיקר לגבי גברים צעירים. אנחנו מגדלים פה דור חדש לגמרי, שזה מה שהוא יודע, שלא צריך להתאמץ הרבה. מספיק ללחוץ אנטר במחשב כדי לגמור".

רופא הנשים שלנו מסכים ואף מדבר במושגים של התמכרות למין באינטרנט. "הרבה זוגות מגיעים לזה שהגבר רוצה פחות סקס, כי הוא מתעל את החשק המיני שלו לשם. אצל נשים העניין הזה נדיר הרבה יותר".

אכן, פס רחב.

מדד החרמנות: הרווקים, הזוגיים וההורים

בניגוד לדעתם הביקורתית של קשישים נרגנים, "החבר'ה הצעירים" אינם מקשה אחת – גם לא כשמדובר בחשק מיני ובחוסר חשק מיני. שרי לביא מקפידה לבצע חלוקה על בסיס סטטוס לפנויים, זוגיים (אנשים הנמצאים בזוגיות) והורים. וכבר בשלב זה היא מבהירה: "אנשים המקיימים הכי הרבה סקס הם אלה הנמצאים במערכת יחסים קבועה. זמינות בן הזוג היא המשתנה המשמעותי ביותר".

בני 20 פלוס מתלוננים על חוסר חשק?
אצל בני העשרים וקצת, עיקר התלונות על חוסר חשק מיני הן של נשים, הסובלות מהבעיה עקב שימוש בגלולות נגד היריון. כשהגיל מעט עולה, ומערכות היחסים נעשות ממושכות ומורכבות יותר, מתגוונים גורמי חוסר החשק. "זוגות צעירים שנמצאים יחד מגיל הנעורים מתחילים אחרי כמה שנים להתנהג כמו נשואים ותיקים. כלומר, יש להם פחות חשק מיני". 

שגרת היומיום, על טרדות הפרנסה והלימודים, נוגסת את חלקה בחשק המיני של החבר'ה צעירים, בעיקר כשהם נעשים צעירים פחות – וטרודים יותר. וכשנכנסים ילדים למשוואה, הפיתרון הופך מסובך פי כמה. "ילדים הם אמצעי מניעה מצוין", מבהיר הד"ר. "לטפל בילדים קטנים זה לגייס הרבה אנרגיה, הרבה כוח", מחזקת לביא. "בסוף היום אתה נורא עייף, והדבר האחרון שבא לך הוא לעבוד קשה שוב, במיטה".

מה קורה לסקס כשהופכים להורים?
התחום הראשון שמוזנח בתקופת ההורות הצעירה הוא האינטימיות הזוגית, מסבירה המטפלת המינית. "זו תקופה מאוד לחוצה, עם הרבה תסכולים, כשבני הזוג לומדים, עובדים ומתמודדים עם גידול ילד קטן.

"התסכולים האלה מצטברים מתחת לפני השטח וגורמים לכך שאתה, או את, פחות רוצים להתקרב לבן או לבת הזוג". ובנוסף, משלים הד"ר את התמונה המעודדת, נשים אחרי לידה ונשים מניקות חוות ירידה בסיסית בחשק המיני.

מה עם הרווקים והרווקות?
ראשית, החדשות הרעות: "רוב האנשים שאינם נמצאים במערכת יחסים זוגית הם לבד", טוענת לביא. "לא הוללים ולא מזיינים בשירותים. אצל רובם, הסקס מתרחש מדי פעם".

מה, אז אין חשק מיני?
כיוון שאין רע בלי טוב, גם לביא נאלצת להודות שהאי זוגיים נהנים מרווח מסוים. "אצלם, היתרון הוא בכך שיש יותר תשוקה. החידוש, הכיבוש, הציד, הריגוש – אלה דברים מעוררים, זה אפרודיזיאק. מצב ההתאהבות או הסמי-התאהבות הוא מצב שונה הורמונלית".

גם הד"ר רואה את חצי הכוס התוססת אצל הפנויים: "אחד הדברים החשובים בתשוקה הוא גיוון, ולכן רווקים, בעיקר גברים, סובלים פחות מחוסר תשוקה".

פנויים או תפוסים, הצעירים של היום נוטים לעיתים להשתמש באלכוהול ואף בסמים – וגם אלה גורמים המשפיעים על חיי המין, "אנשים שצורכים באופן קבוע ובכמות גדולה אלכוהול או סמים סובלים מפגיעה בחשק המיני ובתפקוד המיני". ישנם, מצד שני, סמים המעוררים מינית, אבל גם אלה, כמובן, אינם מומלצים.

איך אפשר לעורר את החשק המיני?
לבעיית חוסר חשק מיני, כדרכן של בעיות, יש פתרונות. כן, גם כשמדובר במאותגרים-חרמנית בני עשרים ומשהו – שלושים. הד"ר מציע להתאים נקודתית את הטיפול לגורם הבעיה: הזוגיות, העייפות, הלחצים הנפשיים, התרופות, או כל גורם אחר.

שרי לביא מביטה על העניין מהזווית שלה: "לעבוד על חשק מיני של בני זוג שכבה זה להתניע בדחיפה. לבנות באופן מלאכותי זמן איכות שבו מגלים זה את זה מחדש. חוזרים להיות זה עם זה. ממסגרים זמן מתוכנן ביומן לבילוי בבית ומחוץ לו. בנוסף, אפשר להתחדש: ללכת יחד לקורס עיסוי, לחנויות סקס, אולי לקנות שם צעצוע, לשתף בפנטזיות".

ואני אומר: הנה, מצאנו שימוש מועיל ומוסרי לפורנו.

זיו לנצ'נר הוא כתב הסקס והזוגיות של "20 פלוס"

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש