חיפוש

dsdsdsd
גברים טבולים בבוץ צועקים

גבריות מתפרצת, או שמועה מונפצת? הכול על הטסטוסטרון

ההורמון הזה נחשב לחיוני לפוריות ולחשק המיני אצל גברים, אבל יצא לו שם רע כאחראי לכל מה שכוחני ועצבני בך. מה מכל זה נכון (אם בכלל), איך ההורמון משפיע על הסקס שלך ומתי צריך לבדוק אם הוא חסר לך?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

מעולם לא הוכח כי ההורמון שמצוי בריכוז גבוה יותר אצל גברים גורם לך להיות זועף ואגרסיבי.

02

יש קשר בינו לבין פוריות, וליבידו. מי שסובל מחוסר רציני בו, סובל גם מירידה בתפקוד המיני והפוריות שלו יורדת.

03

עם זאת, לא ממהרים לרשום תוספת מההורמון, כדי לא להעלות את הסיכון לסרטן הערמונית.

​​​הוא הפך לשם נרדף לגבריות, בעיקר כזו שיש בה שאריות מאיש המערות: מתפרצת, כוחנית ומינית. אבל הטסטוסטרון, ההורמון עם השם שובר השיניים, הוא הרבה יותר מ"הורמון גברי". 

כדי ללמוד עליו כמה דברים שלא ידענו, וגם כדי להפריך כמה רעיונות מוטעים שהשתרשו לגביו, נחלץ לעזרתנו ד"ר משה מוק, מנהל המרפאה לטיפול מיני וזוגי בבית החולים מאיר.

ראשית, חשוב לומר שההורמון הגברי אינו שייך רק לגברים. הטסטוסטרון מיוצר אצל גברים באשכים, ובכמות נמוכה יותר בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל). גם לנשים יש טסטוסטרון, בכמות נמוכה בהרבה, והוא מיוצר בבלוטת יותרת הכליה ובשחלות.

הורמון זה אחראי על יצירת הזרע ועל הדחף המיני, הליבידו. בשני תחומים אלה הוא חשוב לגברים הרבה יותר מאשר לנשים: נשים לא מייצרות זרע, והחשק המיני​ שלהן מושפע מגורמים שונים, שהטסטוסטרון הוא רק אחד מהם. אצל הבנים, טסטוסטרון ברמה נורמלית חיוני גם לפוריות וגם למיניות.

בקרב אנשים צעירים ובריאים, רמות הטסטוסטרון בדרך כלל תקינות. הן יורדות בעשרה אחוזים מדי עשור, החל מגיל 30, כך שברוב המקרים אין צורך בתוספת הורמון זה לפני גיל מאוחר הרבה יותר.

מה קורה כשחסר לי טסטוסטרון?

טסטוסטרון ברמה נמוכה אינו גורם בדרך כלל בעיה למיניות. רק כשמדובר בתת-רמה, מחוץ לטווח הרחב של הנורמה, נפגעים החשק המיני ויכולת הזקפה - עד היעדר מוחלט. פעילות מינית מחייבת טסטוסטרון ברמה מסוימת . 

ד"ר מוק מדגיש שבמצב תקין, העלאת הטסטוסטרון אינה מגבירה את המיניות ואינה משפרת את הביצועים. צעירים לא אמורים לקבל תוספת כזאת, אלא אם הוכח שהם סובלים מחסר. אין לצעירים גם צורך למהר ולבדוק את רמות הטסטוסטרון שלהם. מומלץ לעשות זאת רק במקרה בו שיער הפנים מפסיק לפתע לצמוח, או אחרי פגיעה באשכים, שלא נדע.

מי שסובל מתת רמה של טסטוסטרון מוכרח לקבל תוספת של ההורמון, ולא רק למען החשק, הפוריות והתפקוד המיני. רמות נמוכות מאוד של ההורמון עלולות להגדיל את הסיכון לאוסטיאופורוזיס (דלדול עצם).

כשיש צורך במתן תוספת טסטוסטרון לנשים, היא עלולה להיות כרוכה בהופעה של תופעות לוואי גבריות: קול נמוך יותר, צמיחת שיער מוגברת על הפנים והגוף וכדומה. אצל גברים, תוספת הורמון זה עלולה להגדיל את הסיכון ללקות בסרטן הערמונית​

מה שעולה ומה שיורד

מעל 80% מהטסטוסטרון שבגופנו מחובר לחלבון ואינו פעיל. לכן, המדידה של רמות ההורמון (בדיקת דם המנותחת במעבדה) מתייחסת בעיקר לטסטוסטרון החופשי. 

רמות ההורמון בגוף אינן אחידות. בשעות הבוקר, לדוגמה, הן גבוהות יותר. ישנם גם מצבים המשפיעים על רמת הטסטוסטרון – אצל גברים, צפי למפגש מיני (רק מחשבה עליו) עשוי להעלות את הרמה.

גברים שמנים סובלים במקרים רבים מרמות נמוכות של ההורמון. השומן נוטה להפוך בגופם את ההורמון הגברי, טסטוסטרון, להורמון הנשי, אסטרוגן. הפחתת משקל במקרים כאלה עשויה בהחלט לסייע.

ומה עם האגרסיביות שקשורה להורמון? 

בכל הקשור לקשר שבין רמות טסטוסטרון גבוהות לבין התנהגות תוקפנית, נראה שמדובר בעיקר במיתוס. הדבר לא הוכח באופן מובהק. ד"ר מוק מביא לדוגמה עברייני מין מסוימים שעברו פעולת סירוס. גברים אלה, שרמת ההורמון בגופם הורדה בצורה דרסטית, מאבדים את הדחף המיני שלהם – אבל לא מאבדים בהכרח את האגרסיה.​

ייעוץ מקצועי: ד"ר משה מוק

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש