חיפוש

dsdsdsd
סקס להפגת מתחים

כשבחוץ מתוח: סקס בטוח

כשאת או אתה תחת לחץ ומתח גדול, סקס הרבה פעמים מרגיש כמו הדבר האחרון שבא לכם לעשות. המומחים דווקא ממליצים: אינטימיות ומגע גופני יכולים לעשות טוב להרגשה ולבריאות

זיו לנצ'נר, ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

כשהמצב הבטחוני מכניס למתח, החשק המיני והתפקוד עלולים להיפגע.

02

אל דאגה! גם מגע אינטימי ללא סקס מלא יכול להרגיע ולגרום להרגשה טובה.

03

ובכלל, לסקס יש יתרונות בריאותיים ונפשיים נוספים - אל תוותרו עליו, במיוחד עכשיו.

המצב הביטחוני גורם למתח ודאגה, ובדרך פוגע גם בצורך וברצון לקיים יחסי מין. החשק המיני יורד כשההליכה התכופה למרחב המוגן, שהוא לא פעם גם מרחב משותף, פוגמת באינטימיות ובספונטניות.

ולמי שיש ילדים  - בלילות לא שקטים הם מבקרים במיטת ההורים לעתים תכופות יותר, והיא הופכת ממיטה זוגית למשפחתית. 

לפעמים אנחנו מרגישים שבזמן כזה "לא מגיע לנו" וזה לא מתאים ונכון ליהנות מסקס. מצד שני, החיים חייבים להימשך וההורמונים ממשיכים לפעול ללא שינוי ולפעמים ביתר שאת.

אנחנו יצורים מיניים, מצטרפת ואומרת ד"ר שלומית שדמון סייג, מומחי ברפואת משפחה ומטפלת מינית. המיניות שלנו מתבטאת במגוון אופנים, ולא רק בקיום יחסי מין. היא כוללת, בין השאר, רצון להיות מלוטפים ומחובקים, פנטזיות על גברים או נשים, חיפוש אינטימיות גופנית עם אדם אחר וגם מגע עצמי שמסב הנאה.

האם המצב הבטחוני משפיע על התפקוד המיני?

בגדול, כן. ייתכנו הפרעות בתפקוד המיני כתוצאה מחרדות, שמעלות אל פני השטח בעיות שהיו קיימות עוד קודם לכן. ובכל זאת, אחרי מלחמות אנחנו עדים לא פעם לגידול ביילודה. התופעה קיבלה את השם בייבי בום כשנרשמה עלייה גדולה ביילודה לאחר מלחמת העולם השנייה.

גם בישראל היינו עדים לתופעה דומה: אחרי מלחמת יום הכיפורים ב־1973 האוכלוסייה היהודית הביאה לעולם יותר ילדים. זה קרה שוב אחרי מלחמת המפרץ ב־1991 והחדר האטום, ואחרי מלחמת לבנון השנייה, בעיקר אצל תושבי הצפון.

מה לעשות כדי לפרוק את המתח: הנפשי והמיני?

הפתרון נמצא בגוף השאלה: תאפשרו לעצמכם הנאה ורגיעה על ידי מגע גופני הדדי. חיבוק מההורים מרגיע את הילדים החוששים, ומגע אינטימי בין בני זוג יכול לתת הרגשה טובה ולהרגיע, גם אם לא מדובר בסקס מלא.

המיניות הוגדרה מזמן על ידי ארגון הבריאות הבינלאומי, כשחלק מההגדרה כולל את המשפטים הבאים: "המיניות היא האנרגיה שדוחפת אותנו למצוא - אהבה, קשר, חום ואינטימיות. היא מתבטאת בדרך שבה אנחנו מרגישים, נעים, נוגעים והדרך שבה נוגעים בנו. להיות מיני זה בעצם להיות חושני".

המילים האלו מתאימות להשקפה שמקובלת על רוב הסקסולוגים. יחסי מין כוללים גם משחק מקדים, שהוא חלק בלתי נפרד ממגע מיני שכולל חדירה. בזמנים מתוחים ועמוסים, כמו התקופה הביטחונית בה אנחנו חיים בימים אלו, אפשר להגביר את החלק הראשון של הסקס על חשבון החלק השני, אבל בשום אופן לא מומלץ לוותר על מגע כלל.

חיבוק, מסאז' ועוד ככל העולה על רוח הדמיון שלכם ולפי הטעם שלכם, יעזרו בהרפיה כללית של הגוף בתוספת הנאה מינית מסוג אחר. וכשאתם רגועים, מצב הרוח הנינוח יורגש וישפיע לטובה על מי שמסביבכם.

תזכרו: ההנאה הגופנית היא מתנה שניתנת לנו בחינם ומותר לנו לנצל אותה גם ואפילו בעיקר בימים לא פשוטים אלה. ולא מדובר בתענוג בלבד. למין בחיינו יש גם עוד יתרונות בריאותיים - גופניים ונפשיים. אם מישהו זקוק לשכנוע נוסף, בואו נציץ ברשימה שהכינה עבורנו ד"ר שדמון סייג: 

1. הפחתת מתחים:

כבר היללנו את ההשפעה המרגיעה, ותשמחו לדעת עוד שאנשים שפעילים יותר מינית, בעיקר בקיום יחסים מלאים לא רק סובלים פחות ממתח וסטרס, אלא גם מתפקדים טוב יותר במצבי לחץ, גם בשגרה.

2. לחץ דם תקין:

רמות לחץ דם מאוזנות התגלו אצל נשים שנהנות מסקס באופן קבוע, וגם אצל אלו שמתחבקות הרבה עם בן או בת הזוג. חיבוק ממושך, ליטוף ואורגזמה גורמים להפרשת אוקסיטוצין, הורמון שמשמש כמוליך עצבי וממלא תפקיד חיובי בקשרים חברתיים ובתחושת האמון. להפרשה זו יש השפעה גם על הפחתת המתחים שצוינה לעיל, והיא אף תורמת לבריאות הלב, באופן שיוסבר מיד:

3. בריאות הלב:

גברים שמקיימים יחסי מין בתדירות של פעמיים בשבוע ומעלה לוקים פחות במחלת לב איסכמית (בה יש ירידה בהספקת הדם לשריר הלב בגלל היצרות העורקים) מגברים שלא מקיימים יחסים או עושים זאת בתדירות נמוכה.

במקרה הזה מדובר קצת בסיפור של ביצה ותרנגולת. יכול להיות שגברים שעורקי הלב שלהם בתהליך היצרות, כלומר, בתחילת מחלת לב, יסבלו מקשיים בהשגת זקפה ולכן יעשו פחות סקס. מה שבטוח הוא שהקשר בין פעילות מינית סדירה לבין לב בריא, קיים גם קיים.

4. חיזוק המערכת החיסונית:

אצל אנשים שמקיימים יחסי מין בתדירות של שלוש פעמים בשבוע או יותר, גם המערכת החיסונית נהנית. רגיעה ותחושות אהבה תורמים למערכת חיסונית איתנה יותר, בניגוד למצבים של מתח נפשי, שגורמים פעולה הפוכה.

5. עמידות לכאב:

לאוננות הנשית יש יתרון בהעלאת סף הסבילות לכאב. הגירוי העצמי בנרתיק מועיל אף יותר בהתמודדות עם כאב כשהאישה מגיעה לאורגזמה כתוצאה ממנו.

6. הפחתת הסיכון לסרטן הערמונית:

התגלה קשר בין תכיפות השפיכה של גברים - גם בגילים מוקדמים - לבין הסיכונים להופעת סרטן הערמונית בשלביו הראשונים. ככל שהיו יותר אורגזמות, ובתדירות גבוהה יותר, לאורך השנים, ניכרה ירידה בתחלואה זו.

7. שיפור השינה:

לא רק בבדיחות, גם במציאות בני אדם נוטים להירדם אחרי סקס מוצלח. האורגזמה גורמת לעלייה בהפרשת ההורמון פרולקטין, שאחת מהשפעותיו היא תחושת רגיעה ונמנום.

גם האוקסיטוצין שבו פגשנו לפני כמה שורות מופרש במהלך האקט ומסייע בהתנמנמות. ושינה איכותית, כידוע, חשובה לשמירה על משקל גוף תקין, על מצב רוח מאוזן ועל ריכוז.

8. שמירה על הדחף המיני:

לחיי מין פעילים ומלאים יש חשיבות רבה במניעת הירידה בליבידו (הדחף המיני) אצל נשים. הימנעות מחדירה עלולה להחמיר יובש נרתיקי, לגרום להיצרות הנרתיק ולפגוע באלסטיות שלו.

וכשמדובר באורגזמה הנשית, יש לה תפקיד במניעה של דליפת שתן, הודות לחיזוקם של שרירי רצפת האגן המתכווצים בזמן האורגזמה.

9. תחזוקת מערכת היחסים:

חיי מין על ביטוייהם השונים תורמים המון לזוגיות תקינה. הם מחזקים את הקשר ואת התקשורת הזוגית, מגבירים את האינטימיות ובגלל שהם משפרים את מצב הרוח - גם התחושה הזוגית משתבחת בעזרתם.

סקס מאפשר לבני זוג להתנהג בצורה חופשית, משוחררת מכבלי היומיום ואף ילדותית, לממש פנטזיות ולגוון. לכל אלה משמעות רבה בשמירה על מערכת יחסים חיה, מעניינת ומקדמת.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית
זיו לנצ'נר כותב על זוגיות ויחסים באתר כללית
ייעוץ מקצועי: ד"ר שלומית שדמון סייג

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה