בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 12.10.2009
עדכון אחרון: 16.03.2015

סינוסיטיס: מדריך רפואי

לקריאה נוחה
מהי סינוסיטיס? מתי כדאי לקחת תרופות, ומתי אפשר להסתפק במרק עוף? כתבה מיוחדת לחורף שעלולה להתאים גם לקיץ
סינוסיטיס

בקיצור

1.

סינוסיטיס היא דלקת הנגרמת מנגיפים או מחיידקים באחד מהסינוסים בגולגולת המתנקזים לחלל האף. הדלקת נוצרת בדרך כלל כתוצאה מסיבוך של הצטננות.

2.

סינוסיטיס מתבטאת בכאבי ראש (במיוחד כשמרכינים את הראש מטה), בנזלת מוגלתית ממושכת, בחום ובכאבים כאשר נוקשים על הסינוס המודלק.

3.

כדאי לפנות לרופא אם יש נזלת מוגלתית שנמשכת יותר משבוע והיא מלוּוה בכאבי ראש חזקים, ואם מפתחים חום גבוה (יותר מ־38 מעלות) שנמשך יותר משלושה ימים.

מהי סינוסיטיס?

סינוסיטיס היא דלקת הנגרמת מנגיפים או מחיידקים באחד מהסינוסים בגולגולת המתנקזים לחלל האף. הדלקת נוצרת בדרך כלל כתוצאה מסיבוך של הצטננות, כאשר הניקוז של חלל הסינוס לאף נחסם, ובמקום מתפתחת דלקת.

איך אפשר לדעת שמדובר בסינוסיטיס?

סינוסיטיס מתבטאת בכאבי ראש (במיוחד כשמרכינים את הראש מטה), בנזלת מוגלתית ממושכת (לעיתים רק מנחיר אחד), בחום ובכאבים כאשר נוקשים על הסינוס המודלק.

מתי חולים בסינוסיטיס?

בעיקר בעונות המעבר ובחורף. על אף שמדובר במחלה שכיחה, מידת הפגיעוּת שונה מאדם לאדם. יש בני אדם שאינם לוקים בה אף פעם, ואילו אחרים לוקים בה בעקבות הצטננות קשה.

האם סינוסיטיס יכולה ללוות אותי במשך כל עונות השנה?

כן, ואז מדובר בסינוסיטיס כרונית. במקרים כאלה הטיפול מתמקד בנזלת הכרונית - למשל באמצעות חיסון נגד אלרגיה - שכן האלרגיה גורמת לנזלת כרונית, וזו גורמת לסינוסיטיס. במקרים מסוימים יהיה הטיפול בסינוסיטיס כרונית באמצעות ניתוח להרחבת תעלות הניקוז שמנקזות את מערות הפנים לתוך האף.

איך נעשית האבחנה?

האבחנה נעשית לרוב בבדיקה גופנית של הרופא. הוא יסתכל בלוע ויקיש על הסינוסים. בסינוסיטיס קיימת רגישות לנקישה על פני הסינוסים, ובבדיקת הלוע ניתן לראות לעיתים נזלת הגולשת מאחורי האף אל הלוע.

מתי כדאי לפנות לרופא?

אם יש נזלת מוגלתית שנמשכת יותר משבוע והיא מלוּוה בכאבי ראש חזקים, ואם מפתחים חום גבוה (יותר מ־38 מעלות) שנמשך יותר משלושה ימים.

זה מידבק?

השלב המידבק הוא רק שלב ההצטננות. מחוללי ההצטננות נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה) עלולים להעביר את הנגיפים ואת החיידקים מאדם לאדם.

יש חיסון?

לא. את הסינוסיטיס מחוללים מאות זנים של נגיפים ושל חיידקים. זה לא מציאותי ולא כלכלי לפתח חיסון נגד כל אחד מהם. חוץ מזה, תחשבו כמה זריקות הייתם צריכים לקבל... אם נמצאים בקרבת אדם חולה, רצוי להקפיד על חלון פתוח כדי להבטיח אוורור נאות של החדר - מה שאולי מקטין במידת מה את הסיכון להידבק.

יש טיפול?

לעיתים יש צורך באנטיביוטיקה (כמו מוקסיפן או אוגמנטין). טיפול אנטיביוטי מחייב מרשם רופא.

מומלץ לשטוף את האף בטיפות מי מלח.

מנוחה במיטה, שתייה מרובה וקצת מרק עוף של אמא.

ניתן להיעזר בכדורי אקמול.

סינוסיטיס בהריון - מה עושים?

ב־85% מהמקרים לא צריך אנטיביוטיקה, כי הדלקת תעבור בתוך שבוע עד עשרה ימים. אם מדובר בסינוסיטיס שמלוּוה בחום גבוה ובכאבי ראש חזקים, ואם המחלה נמשכת יותר מעשרה ימים, עשוי הרופא להציע לך אנטיביוטיקה. הדברים האלה נכונים לכל סינוסיטיס וגם לסינוסיטיס בהריון.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל