פורסם בראשונה: 20.06.2013
עדכון אחרון: 18.08.2013

חיסון פוליו – מדריך מרגיע להורים לחוצים

לקריאה נוחה
מבצע "שתי טיפות" הורחב מהדרום לכל הארץ, ואתם בטח רוצים לדעת אם יש סיכון בחיסון, איפה אפשר להתחסן, מי צריך להתחסן, מה זה בכלל נגיף הפוליו ואיך זה שלא הדבירו אותו מזמן. יש לנו תשובות
חיסון נגד פוליו לתינוק

​​​מהן החדשות האחרונות בנושא הפוליו?

החל מאוגוסט 2013 הורחב מבצע החיסונים נגד נגיף הפוליו לכל הארץ. במסגרת המבצע יחוסנו כל הילדים בישראל שנולדו החל 1.1.2004 וחוסנו ב־IPV (נגיף מומת שניתן בזריקה) לפחות במנה אחת. החיסונים ניתנים ב־400 תחנות טיפת חלב של כללית.

לדברי כלנית קיי, ראש אגף סיעוד בכללית "צוותי הכללית, ובראשם אחיות טיפות חלב, ערוכים לקראת המבצע. עם קבלת ההנחיות ממשרד הבריאות על הרחבת המבצע, הועבר המידע לצוותים, ובמקביל מופץ ומועבר לתחנות מלאי החיסונים שמתקבל ממשרד הבריאות".

החיסונים נגד הפוליו יינתנו בטיפות החלב של כללית בשעות הפעילות השגרתיות של התחנות. בכל תחנה יחוסנו הילדים שרשומים בה. לא נדרש לקבוע תור מראש, אך יש להצטייד בכרטיס המגנטי ובפנקס החיסונים של הילד.

בניגוד לחיסוני השגרה נגד פוליו שמבוססים על נגיף מומת (IPV), החיסון שיינתן הפעם מבוסס על נגיף חי מוחלש (OPV). מדובר בחיסון נגד פוליו שניתן באמצעות טפטוף שתי טיפות לפיו של הילד ולא באמצעות זריקה (כפי שעושים בחיסון השגרתי). מכאן השם שניתן למבצע החיסונים: "שתי טיפות". 

מהו פוליו?

פוליו (Poliomyelitis) הוא מחלה זיהומית נגיפית (ויראלית). למחלה גורם נגיף (וירוס) הפוליו ששייך לקבוצת נגיפי המעיים. הנגיף עובר מאדם לאדם: הוא חודר לגוף דרך הפה ומופרש בצואה. ההידבקות בנגיף היא בדרך כלל ללא תסמינים: הנדבקים אינם מפתחים סימני מחלה או שהם מפתחים סימנים קלים בלבד.​​

למחלה שלוש צורות:

• אצל יותר מ־90% מהנדבקים אין שום סימני מחלה.

• 10% מהנדבקים סובלים ממחלה קלה שמלוּוה באחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום, כאב ראש,​ כאב בטן​, כאב גרון, בחילה והקאות. ההחלמה מושגת בתוך כמה ימים - לרוב בלי להשאיר עקבות כלשהן. לעיתים רחוקות מאוד יכולים להופיע תסמינים של דלקת קרום המוח כמו חום גבוה וכאבי ראש חזקים, כאבים בעורף ונוקשות שרירים (קשיון עורף), פוטופוביה (קושי להסתכל על אור), בחילות, הקאות, סחרחורות, חולשה כללית - עד כדי ערפול הכרה.

• רק 0.1% מהנדבקים (1 מאלף נדבקים) לוקים בשיתוק בעקבות ההידבקות במחלה: הנגיף חודר למערכת העצבים המרכזית וגורם לשיתוק האיבר שלעצביו הוא חדר. לשיתוק מתלווה כאב חזק מאוד בשריר הפגוע. מידת השיתוק תלויה במספר תאי העצב שנפגעו. תהליך השיתוק מתקדם כל עוד נמשך החום. לרוב פוגע השיתוק בגפיים התחתונות. מאחר שהמחלה תוקפת בעיקר ילדים היא נקראת בדרך כלל "שיתוק ילדים".

• יש לציין שבישראל מחוסנים נגד נגיף הפוליו יותר מ־95% מהתושבים. זו הסיבה לכך שלא היינו עדים להתפרצות של מחלת הפוליו אף על פי שנמצאו נגיפי המחלה בביוב של יישובים רבים בדרום המדינה.

בחזרה למעלה

לא בישרו לנו כבר כמה פעמים שמחלת הפוליו הודברה?

המחלה לא הודברה כי יש קבוצות אוכלוסייה שאינן מתחסנות מסיבות שונות - כמו אידיאולוגיה נגד חיסונים ודת. עם זאת מאז 1988 לא התגלו בישראל מקרי פוליו בבני אדם.

המעקב והניטור של משרד הבריאות אחר הימצאות של נגיף הפוליו בישראל מתבסס ברובו הגדול על דגימות של שפכים הנאספות אחת לחודש בשמונה אתרי דיגום בישראל, ובהם רהט. מאז 1995 לא בודד נגיף פוליו טבעי (שמקורו אינו בתרכיב החיסון) בביוב בישראל.

במסגרת הניטור השוטף של מערכות הביוב שעושה משרד הבריאות התגלו במאי וביוני 2013 נגיפי פוליו במערכות הביוב של היישובים רהט, באר־שבע, אשדוד, קריית־גת, תל־שבע, ערערה בנגב ומט"ש (מתקן טיהור שפכים) שוקת. ביולי התברר שהנגיף נודד צפונה: הוא התגלה במערכות הביוב של רמלה, של מודיעין ושל יישובים בלב השרון. התברר שמדובר בנגיף שכמעט זהה לנגיף שנמצא במצרים לפני כמה חודשים. עד כה לא התגלו מקרי תחלואה במצרים. גם בישראל לא ידוע על תחלואה בפוליו בקרב בני אדם.

להערכת משרד הבריאות כאלף ישראלים - בעיקר בדרום הארץ - הם כעת נשאים של הנגיף, בלי שהם עצמם חולים במחלה. הימצאותם של נשאים כה רבים מסכן את האוכלוסייה הבלתי מחוסנת, ולכן הוחלט על מבצע החיסונים הנרחב - בינתיים בדרום הארץ, אבל ייתכן שהוא יורחב לכל המדינה.

שמעתי שהחיסון נגד פוליו שנותנים עכשיו הוא מסוכן. למה לי לסכן את ילדיי?

החיסון שניתן הפעם עלול לגרום למחלת הפוליו לעיתים נדירות ביותר (1 למיליון) רק אצל מי שמעולם לא חוסנו נגד פוליו. מאחר שהילדים בישראל מחוסנים נגד פוליו, מתן החיסון הנוסף כלל אינו מסכן אותם. מי שמעולם לא חוסנו נגד פוליו אינם מקבלים את החיסון שמורכב מהנגיף החי המוחלש.

מטרתו של מבצע החיסון הנוכחי היא למנוע מצב של העברת הנגיף הגורם למחלת הפוליו לבני משפחה שאינם מחוסנים, ובכלל זה הורים ואחים. הסבר: ידוע שקיימת אוכלוסייה לא מחוסנת, כמו תינוקות שטרם השלימו את סדרת החיסונים שלהם, ילדים ומבוגרים עם דיכוי חיסוני וכן מבוגרים שרמת החסינות שלהם דעכה. ילדים שלא קיבלו את החיסון החי המוחלש, אפילו שקיבלו את כל מנות החיסון המומת, עדיין עלולים להעביר את הנגיף הגורם למחלת הפוליו לבני משפחה לא מחוסנים. מטרתו של מבצע החיסון הנוכחי היא למנוע את המצב הזה.

מאחר שמתן החיסון באמצעות נגיף חי מוחלש עלול לעיתים נדירות ביותר (כאמור 1 למיליון) לגרום למחלת הפוליו, הוא לא יינתן לילדים שמעולם לא קיבלו חיסון נגד פוליו או לילדים שהמערכת החיסונית שלהם או של קרוביהם מוחלשת בגלל סיבות שונות כמו מחלה תורשתית, איידס, טיפולי הקרנות נגד סרטן​ וקבלת תרופות לדיכוי המערכת החיסונית (למשל בעקבות השתלת איברים).

מי יחוסנו כעת נגד פוליו?

בכל הילדים מגיל ארבעה חודשים עד גיל 9 וחצי שחוסנו בעבר בחיסון IPV לפחות במנה אחת, ולפני יותר מחודש. ילדים גדולים יותר אינם זקוקים לחיסון משום שכל מי שנולד לפני 2005 חוסן באמצעות תרכיב שמכיל נגיף חי מוחלש.

מהן ההנחיות בנוגע לתינוקות בני פחות מחודשיים?

אסור לחסן תינוקות בני פחות מחודשיים. בגיל חודשיים מקבלים התינוקות חיסון שמורכב מנגיף מומת (IPV), ורק חודשיים לאחר מכן הם יכולים לקבל חיסון שמורכב מנגיף חי מוחלש (OPV) יחד עם מנה נוספת של חיסון IPV. משמעות הדבר: במבצע החיסונים הנוכחי לא נכללים יילודים בני פחות מארבעה חודשים.

ילדים שקיבלו את כל חיסוני הפוליו במועד זקוקים לחיסון פוליו נוסף?

כן. כל הילדים עד גיל 9 זקוקים לחיסון הנוסף. כפי שהודגש, מהחיסון הנוסף משוחררים רק ילדים שהם או קרוביהם סובלים ממנגנון חיסוני מוחלש ויילודים בני פחות מארבעה חודשים.

היכן ניתן להשלים חיסונים לבני 17-7 שטרם חוסנו?

לילדים מכיתה א' עד כיתה ט' יינתנו החיסונים במסגרת שירותי בריאות התלמיד על ידי אחיות בתי הספר בתיאום עם המוקד של חברת פמי בטלפון: 03-5688599

לילדים מכיתה י' עד י"ב יינתנו החיסונים לאחר תיאום עם מוקד "קול הבריאות" בטלפון 5400* בלשכות הבריאות של משרד הבריאות.

האם יש אוכלוסיות מיוחדות נוספות שצריכות להתחסן?

לעובדי בריאות ולעובדי ביוב שעלולים לבוא במגע עם הנגיף בתדירות גבוהה יותר מומלץ להתחסן במנה אחת נוספת מעבר לשגרת החיסונים. ההנחיה הזאת היא בתוקף בכל עת, ובמיוחד בימים אלה.

איפה מתחסנים?

צוותי כללית ערוכים למתן חיסוני הפוליו בהתאם להנחיות משרד הבריאות. כללית מפעילה תחנות טיפת חלב ברחבי הארץ שבהן יכולים להתחסן כל מי שמשויכים אליהן ומקבלים בהן שירות באופן שגרתי.

חוץ מהחיסון - יש עוד דרכי התגוננות מפני הנגיף?

יש להקפיד על כללי ההיגיינה, ובמיוחד על רחיצת ידיים במים ובסבון במשך כ־20 שניות לאחר יציאה מהשירותים, לפני מגע עם אוכל ולאחר החלפת חיתולים של תינוקות.

האם צריך להרתיח את המים?

לא. במי השתייה בישראל אין נגיפי פוליו.

חשוב לזכור

1. כל ילד יחוסן בתחנת טיפת החלב בה קיבל את חיסוני הילדות.

2. יש להצטייד בפנקס חיסונים.

בחזרה למעלה

מידע נוסף על מבצע החיסונים ניתן לקרוא באתר של משרד הבריאות

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל