חיפוש

dsdsdsd
דלעת: מה בריא בזה?

גרעיני דלעת: לא לכדורגלנים בלבד

עם כל היתרונות הבריאותיים שיש לגרעיני הדלעת, עם ההשפעה המיטיבה שלהם על מראה העור והשיער, ממש חבל להשאיר אותם רק לחובבי הכדורגל במגרשים ומול הטלוויזיה...

יעל דרור

​גרעיני דלעת אולי מתקשרים לכם עם משחקי כדורגל וחבורת גברים נוהמים במגרש או מול מסך הטלוויזיה, אבל יש להם גם יתרונות רבים והערך הבריאותי שלהם רב. רגע, אבל מה לגבי כמויות השומן הגבוהות? ומה לגבי העור והחצ'קונים? ומה הכמות היומית המומלצת אם את, או אתה, בדיאטה?

יתרונות גרעיני הדלעת

גרעיני הדלעת מכילים כמות גבוהה מאוד של מינרלים החיוניים לבריאות הגוף ולבריאות העור בפרט. אחד המינרלים הבולטים בריכוזם הגבוה בגרעיני הדלעת הוא האבץ.

האבץ הוא אחד המינרלים החשובים ביותר לבריאות העור, לסגירה של פצעים וחתכים, ליצירת רקמות חיבור (למשל קולגן) ובמיוחד תאי העור. למשל, האבץ חשוב מאוד לאחר ניתוחים גדולים בהם רוצים לסגור פצעים פתוחים ולזרז את תהליך ההחלמה. כל תא הגדל בגוף חייב נוכחות של אבץ ולכן העור, שנחשב לרקמה הגדולה ביותר בגוף האדם, חייב אספקה קבועה של אבץ באמצעות התזונה לשמירה על יצירתו התקינה.

חלק מהמשחות המוכרות בתחום הטיפולי להתמודדות עם פריחה ואלרגיות בעור מבוססות על ריכוזים גבוהים של אבץ. אבץ גם משפיע מאוד על חוזק השערות והמראה הכללי של השער. חוסר אבץ עלול להוביל לנשירת השיער ולכן במקרים של בעיה מסוג זה, חשוב לוודא שתכולת האבץ בתפריט מתאימה לדרישות הגוף.

שיא הגבריות

גברים, שימו לב! זה הזמן להסביר לאשה שאיתכם כמה חשוב הוא מנהג פיצוח גרעיני הדלעת (לכם ולכל המשפחה...). למה, בעצם? כי האבץ מהווה מרכיב מרכזי בנוזל הזרע הגברי ומשפיע מאוד על פוריות הגבר. חוסר אבץ עלול לגרום לספירת זרע נמוכה ולפגוע בפוריות. בכל פליטה של זרע מאבד הגבר בממוצע חמישה מיליגרם אבץ. כמו כן, ירידה בכמות האבץ יכולה להוביל לירידה בחשק המיני של הגבר.

חשוב, חשוב, אבל אם באותה נשימה תבטיחו גם לנקות אחרי סיום הפיצוח ולא להשאיר קליפות לבנות בכל מקום, תזכו להרבה יותר שיתוף פעולה...

אז כמה אבץ יש בגרעיני הדלעת?

תכולת האבץ ב־100 גרם גרעיני דלעת לא קלויים היא 7.48 מיליגרם. הכמות היומית המומלצת היא 12-15 מיליגרם, מכאן שגרעיני הדלעת עשויים לספק יותר מ־50% מכמות האבץ היומית המומלצת ביום. יפה, לא?

אילו יתרונות בריאותיים נוספים יש בגרעיני הדלעת?

מלבד אבץ, גרעיני הדלעת מכילים ערכים גבוהים של מינרלים נוספים החשובים לבריאות הגוף והעור. (הערכים מתייחסים ל-100 גרם גרעינים).

אשלגן

כמה? 807 מיליגרם.

למה זה חשוב? חשוב לתפקוד שריר הלב, שמירה על מאזן נוזלים בגוף, שמירה על יחס נכון של בסיס-חומצה בגוף ועוד.

ברזל

כמה? 14.97 מיליגרם.

למה זה חשוב? חשוב מאוד למניעת אנמיה, לתפקוד תקין של המוח, חיוני לפעילות שרירים בתחום הכוח והסיבולת, משפיע על מצב הרוח וחשוב מאוד להתפתחות ה־IQ כבר מהשנים הראשונות.

מגנזיום

כמה? 535 מיליגרם.

למה זה חשוב? בשל תכולת המגנזיום הגדולה אפשר לנצל את גרעיני הדלעת למניעת כיווצי שרירים לאחר אימונים ומניעת כאבים אחרים בגוף הנובעים משרירים נוקשים ומתוחים. 

חסרונות: זהירות, מלח

שימו לב, גרעיני הדלעת הקלויים והמלוחים מכילים כמות גדולה מאוד של נתרן (מלח). כמות גבוהה זו לא טובה עבור אנשים הסובלים מיתר לחץ דם.

אני סובל מיתר לחץ דם, מה עושים?

כדי ליהנות מהיתרונות התזונתיים של הגרעינים כדאי לקנות גרעינים קלויים ללא מלח, או פשוט לקנות גרעינים טריים ולקלות לבד בבית, בתנור בחום נמוך, עם כמות נמוכה יותר של מלח.

מה עם השומן?

חלק מהאנשים נמנעים מצריכה של גרעינים ופיצוחים בשל תכולת השומן הגבוהה (60%-50%) והחשש ליצירת "חצ'קונים". עם זאת, חשוב לדעת שלא כל הגרעינים והפיצוחים זהים בתרומתם התזונתית לבריאות הגוף והעור.

מה הכמות היומית המומלצת?

שווה לשקול לשלב את גרעיני הדלעת באופן קבוע בכמות של כף אחת עד שתיים. כמות זו תאפשר ליהנות מהיתרונות התזונתיים בלי לצרוך כמות עודפת של שומן, ואפשר לשלב אותה גם בכל דיאטה כמקור חשוב לחומצות שומן חיוניות, בלי לפגוע בערך הקלורית היומי של התפריט.

המלצות לשילוב גרעיני דלעת בתפריט:

• להוסיף לסלט הירקות 1-2 כפות.
• לפזר מעל ובתוך הבצק של לחמים שאופים בבית.
• להכניס בתוך התערובת של הגרנולה הביתית בעת האפייה.
• לשים בתוך יוגורט טבעי או מעדן חלב אחר- דרך נהדרת להתחיל את יום עם כמות גבוהה של בריאות.
• להוסיף למוזלי הביתי (יוגורט, פירות, גרנולה, דבש).
• להוסיף למתכוני פשטידות על בסיס גבינות וירקות.

יעל דרור היא דיאטנית קלינית וספורט בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש