חיפוש

dsdsdsd
הפרעות קצב

הפרעות קצב

מהן הפרעות קצב? ממה הן נגרמות? מהם התסמינים שלהן? כמה זמן הן נמשכות? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

שם האבחנה בעברית: אריתמיה - הפרעות קצב
שם האבחנה באנגלית: Arrhythmia
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Arrhythmia

 

הלב מתכווץ ומזרים את הדם לכל חלקי גופנו בתגובה לאותות חשמליים שנוצרים במערכת חשמלית שנמצאת בתוך הלב. כאשר המערכת הזאת משתבשת, נוצרת הפרעה בקצב הלב - תופעה שמכונה הפרעת קצב. הפרעת קצב היא שינוי בקצב הלב הרגיל. הלב עשוי, למשל, להחסיר פעימה או שקצב הפעימות עלול להיות לא סדיר: מהיר מאוד או איטי מאוד.

הפרעת קצב יכולה להיגרם מבעיה חשמלית, כלומר מהפרעה או ממחלה במערכת החשמלית עצמה. דוגמה להפרעת קצב כזאת: פרפור עליות שנגרם משום שהעליות מייצרות אותות חשמליים בקצב לא סדיר.

הפרעת קצב יכולה להיגרם גם ממחלה בשריר הלב שמשבשת את ההולכה של האותות החשמליים. למשל, אוטם בשריר הלב גורם לנמק של השריר במקום שאליו לא הגיעה הספקת הדם, וכתוצאה מכך משתנה המוליכות החשמלית של אותו האזור. התוצאה של התהליך הזה היא - בין היתר - הפרעות קצב.

ישנן הפרעות קצב שאין להן סיבה מוגדרת. הפרעת קצב כזאת היא פעימות מוקדמות. לא ידוע מה מחולל את ההפרעה הזאת, אך ידוע שישנם גורמים שמעלים את הסיכון להופעת ההפרעה הזאת, ובהם: מתח ולחץ, שתיית משקאות המכילים קפאין, עישון, שתיית אלכוהול, נטילת גלולות הרזיה ותרופות נגד שיעול והצטננות.

• פעימות מוקדמות. אנשים רבים מדווחים כי מפעם לפעם הם חשים הפסקה רגעית בדופק הלב. מובן שההרגשה הזאת מפחידה - במיוחד בשל החשש שמדובר באירוע שמנבא דום לב. התחושה הזאת של החסרת פעימה נובעת מפעימה חשמלית מוקדמת של הלב. אחרי הפעימה המוקדמת הלב נח למשך זמן ארוך יותר עד לפעימה הבאה, וזה מה שנותן את ההרגשה של הפסקת הדופק. בדרך כלל המצב הזה חולף מעצמו, ולא נדרש טיפול רפואי.

• מהירות פרוזדורית (SVT - Supraventricular Tachycardia). זוהי הפרעת קצב שבה דופק הלב הוא מהיר במיוחד - עד 180 פעימות בדקה - בעוד שקצב לב תקין במנוחה צריך להיות בסביבות 70 פעימות בדקה. הסיבה להפרעת הקצב הזאת היא קיומו של סיב הולכה חשמלי נוסף בשריר הלב שיוצר מעגל חשמלי בינו לבין מערכת ההולכה הרגילה של הלב.

הדופק המהיר עלול לגרום לסחרחורת, לקוצר נשימה, לכאבים בחזה ובמקרים מסוימים אף לאובדן הכרה. במקרה של הפרעת קצב מהסוג הזה יש לפנות לחדר מיון בבית חולים, שם יינתן טיפול תרופתי ישירות לווריד. בחלק מהמקרים יכלול הטיפול צריבה (אבלציה) של סיב ההולכה הנוסף שגורם להפרעת הקצב.

• פרפור פרוזדורים. פרפור פרוזדורים הוא הפרעת הקצב השכיחה ביותר, והסיכויים ללקות בה גוברים ככל שעולה הגיל. פרפור פרוזדורים, שבא לידי ביטוי בדופק לא סדיר של הלב, נובע מהיווצרות מעגלים חשמליים מרובים בחלקים העליונים של הלב.

ישנם בני אדם שאינם מרגישים טוב בזמן של פרפור פרוזדורים - לרוב משום שהפרפור גורם לדופק מהיר ולא סדיר - אך לעומתם ישנם בני אדם שכלל לא מבחינים בשינויים בדופק שלהם ולכן אינם יודעים מתי יש להם פרפור פרוזדורים.

ברוב המקרים מתפתח פרפור פרוזדורים אצל מי שיש להם מחלת לב, אך הוא עלול להתפתח גם אצל מי שאינם סובלים ממחלת לב כלשהי.

פרפור הפרוזדורים כשלעצמו אינו מסוכן, אך הוא עלול לגרום להיווצרות קרישי דם בעליות הלב. קרישי הדם האלה עלולים להגיע למוח ולגרום לאירוע מוחי, ולכן חשוב לאבחן את הבעיה. הטיפול המקובל הוא מתן תרופות שמדללות את הדם.

הטיפול בפרפור פרוזדורים משתנה מחולה לחולה. אם החולה חש אי־נוחות או הרגשה כללית לא טובה בזמן הפרפור, ניתן לנסות להפוך את קצב הלב  לקצב סדיר (סינוס) באמצעות טיפול תרופתי נוגד הפרעות קצב (אנטי אריתמי) או היפוך קצב חשמלי.

אם החולה אינו חש בפרפור, ניתן להסתפק בטיפול תרופתי להאטת הדופק. במקרים מסוימים ניתן לעשות צריבה בלב המוקד שבו נוצר הפרפור (מסביב לוורידי הריאה שנכנסים ללב), אך שיעור ההצלחה של הטיפול הזה בניסיון ראשון אינו גבוה, ולעיתים יש צורך בניסיונות נוספים.

• רפרוף פרוזדורים. זוהי הפרעת קצב שדומה לפרפור פרוזדורים. עם זאת קיימים הבדלים בין שתי הפרעות הקצב האלה: בפרפור פרוזדורים הפעילות החשמלית של הפרוזדורים היא מהירה מאוד ולא מאורגנת (ללא כל סדר), ואילו ברפרוף פרוזדורים הפעילות החשמלית מהירה מהנורמלי, אך איטית יותר מאשר בפרפור פרוזדורים וסדירה יותר.

הטיפול בהפרעת הקצב הזאת הוא באמצעות תרופות או באמצעות אבלציה (צריבה): האלקטרופיזיולוג צורב חלק מהמעגל החשמלי הגורם לפעילות החשמלית המהירה, ובכך נפתרת הבעיה לצמיתות. לטיפול הזה שיעורי הצלחה גבוהים מאוד. עם זאת, מי שטופלו באמצעות אבלציה כדי להתגבר על רפרוף פרוזדורים עלולים לפתח במשך הזמן פרפור פרוזדורים.

• מהירות חדרית (VT - Ventricular Tachycardia). הפרעת הקצב הזאת באה לידי ביטוי בדופק מהיר שמקורו בחדרי הלב. לעיתים היא מתלווה למחלת לב ולעיתים לא מוצאים לה שום סיבה. הטיפול כולל מתן תרופות והשתלת דפיברילטור (מכשיר שנותן שוק חשמלי ללב כדי להסדיר את קצב הפעימות שלו). במקרים מסוימים ניתן להציע טיפול בצריבה של מוקד ההפרעה לקצב הלב.

• פרפור חדרים (VF - Ventricular Fibrillation). הפרעת הקצב הזאת באה לידי ביטוי בדופק מהיר מאוד ולא סדיר שמקורו בחדרי הלב. כתוצאה מכך הלב אינו מספיק לדחוף דם, ולחץ הדם קורס. הטיפול היעיל היחיד במצב הזה הוא מתן מכת חשמל לבית החזה של המטופל באמצעות דפיברילטור. אם המטופל אינו מקבל מיד את מכת החשמל, גורמת הפרעת הקצב הזאת למוות. פרפור חדרים הוא לרוב תופעת לוואי של מחלת לב ובעיקר תוצאה של אוטם חריף בשריר הלב (התקף לב). לעיתים מופיע פרפור חדרים גם אצל מי שאינם חולי לב.

מי שסובלים מדופק מהיר בגלל הפרעת קצב חשים בדרך כלל בדפיקות הלב המואצות. ביטוי אחר להפרעת קצב הוא התחושה של החסרת פעימה.

במקרים של הפרעת קצב חמורה שגורמת לדופק מהיר מאוד ניתן לחוש גם סחרחורת, הכרה מעורפלת, קוצר נשימה או כאבים בחזה.

ישנן הפרעות קצב הגורמות לדופק איטי, ובמצב כזה מרגישים חולשה, סחרחורת ותחושת ריחוף. במקרים מאוד קיצוניים עלולים גם לאבד את ההכרה.

במקרים מאוד נדירים עלולות הפרעות קצב מסוג מהירות חדרית או פרפור חדרים להיות קטלניות. במקרה של הפרעת קצב שגורמת לדום לב יש צורך בהחייאה מיידית (זו כוללת בדרך כלל גם מכות חשמל) כדי למנוע מוות מיידי.

חלק מהפרעות הקצב חולפות מעצמן ללא כל טיפול בתוך זמן קצר. הפרעות אחרות אינן חולפות ללא מתן טיפול רפואי (שמפורט בפרק "איך מטפלים"). מתן טיפול רפואי משפיע בתוך זמן קצר מאוד ומסדיר את הפרעת הקצב.

• בדיקה גופנית. לעיתים ניתן לאבחן הפרעת קצב באמצעות האזנה ללב בסטטוסקופ במהלך בדיקה רפואית שעושה הרופא.

אק"ג. מכשיר האק"ג עושה רישום גרפי של הפעילות החשמלית בלב ומגלה כל חריגה בקצב הלב. הבדיקה היא פשוטה ונעשית בדרך כלל בחדר האחיות.

הולטר אק"ג. הפרעת קצב עלולה להתרחש אחרי שעושים את בדיקת האק"ג (או לפניה), ואז אנו עלולים שלא לגלות את הבעיה. הפתרון לכך הוא בדיקת הולטר אק"ג - בדיקת אק"ג שנמשכת 24 שעות רצופות. הבדיקה מאפשרת לגלות הפרעות בקצב הלב - בתנאי שהן הופיעו במהלך הבדיקה.

מבחן מאמץ (ארגומטריה). בדיקת אק"ג שנערכת בעת מאמץ גופני. הבדיקה הזאת נערכת במיוחד כאשר הפרעות הקצב נוטות להופיע במאמץ.

במקרים רבים - במיוחד בהפרעות קצב שחולפות מאליהן ולא מסכנות חיים (כמו פעימות מוקדמות) - לא נדרש שום טיפול.

ישנן כמה שיטות לטיפול בהפרעות קצב קשות, ועל הרופא להתאים את שיטת הטיפול להפרעת הקצב הספציפית שממנה סובל המטופל. לעיתים יש צורך לטפל במחלת הלב כדי לשלוט בהפרעת הקצב. במקרים אחרים מטפלים ישירות בהפרעת הקצב עצמה באחד מהאמצעים הבאים:

טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי כולל תרופות להאטת קצב הלב (כמו קרדילוק, דימטון, לופרסור ואיקקור) ותרופות אנטי אריתמיות (כמו פרוקור, סוטלול, טמבוקור וריתמקס). ניתן להשתמש באחת מהן או בכמה מהן במקביל. 

• היפוך חשמלי (Cardioversion). זהו טיפול חירום למניעת מוות מיידי שבו נותנים שוק חשמלי בבית החזה כדי להחזיר את הלב במהירות לקצב תקין.

• השתלת דפיברילטור. במקרים מסוימים - כדי למנוע אירועים נוספים ומוות פתאומי - משתילים דפיברילטור חשמלי. המכשיר מושתל בהליך כירורגי - בהרדמה מקומית - בתוך חזהו של החולה. הדפיברילטור מזהה הפרעות קצב מסוכנות ונותן שוק חשמלי במקרה הצורך.

צריבה (אבלציה). במקרים שבהם לא ניתן לשלוט בהפרעות הקצב באמצעות הטיפול התרופתי (הטיפול אינו יעיל או שהמטופל אינו סובל את הטיפול) ניתן לעשות צריבה בצנתור של מוקד הפרעת הקצב.

פעימות מוקדמות - שהן הפרעת קצב שכיחה שאינה מסוכנת ואינה דורשת טיפול - עלולות לחזור, במיוחד במצבי מתח ועייפות ובעקבות צריכה מוגברת של ניקוטין, של אלכוהול ושל קפאין.

הפרעת קצב שטופלה באופן מוצלח באמצעות אבלציה (צריבה של הסיב החשמלי שגורם להפרעת הקצב) אינה אמורה לחזור.

מי שסובל מפרפור פרוזדורים שמלוּוה בדופק מהיר ומקבל תרופות להאטת הדופק אינו מחוסן מפני חזרתה של הפרעת הקצב הזאת. במקרה שזו אכן חוזרת יש לעיתים צורך לשנות את הטיפול התרופתי או את המינון.

הפרעות קצב מסוכנות שמתלוות למחלת לב ושטופלו באמצעות השתלת דפיברילטור עלולות לחזור על עצמן. עם זאת, הדפיברילטור אמור למנוע סכנת מוות, שכן בכל פעם שהוא מזהה את הפרעת הקצב החמורה הוא מסדיר אותה מיד באמצעות מתן מכת חשמל.

• הסיבוך המפחיד ביותר, המסוכן ביותר, אך גם הנדיר ביותר, הוא מוות כתוצאה מהפרעת קצב. כשהדופק הוא מאוד מהיר, הלב אינו מספיק להתכווץ כראוי ולהזרים את הדם. החייאה הכוללת שוק חשמלי יכולה להציל את האדם שסובל מהפרעת הקצב הזאת.

• בהפרעת קצב מסוג פרפור פרוזדורים עלולים להיווצר קרישי דם בעליות של הלב (מאחר שעליות הלב אינן מתכווצות בצורה טובה, ולכן הדם גם אינו זורם היטב באזור הזה). קרישי הדם עלולים להגיע למוח עם זרם הדם ולגרום לשבץ מוחי בגלל סתימת כלי דם במוח. לכן חולים הסובלים מפרפור עליות מקבלים תרופות לדילול הדם.

סימני האזהרה כוללים דפיקות לב מהירות מאוד, הכרה מעורפלת, כאבים בחזה, סחרחורת וקוצר נשימה.

פעימות מוקדמות חולפות מעצמן בתוך זמן קצר ללא כל טיפול. הפרעות קצב אחרות מחייבות טיפול רפואי כפי שפורט כאן. מיד לאחר הטיפול יסתדר קצב הלב, וברגע שזה קורה "תחזור לעצמך". לאחר השתלת קוצב, למשל, ניתן לחזור לעבודה כבר בתוך שבוע.

אם הפרעת הקצב אינה נגרמת עקב מחלת לב, מומלץ להימנע מהגורמים לה. למשל, להפסיק לשתות משקאות המכילים קפאין (קפה, תה, קוקה קולה) ואלכוהול.

הפרעות קצב אחרות מחייבות מעקב רפואי של קרדיולוג. ישנן הפרעות קצב שמחייבות נטילת תרופות באופן קבוע.

מי שעבר השתלת דיפיברילטור קבוע חייב להקפיד על ההוראות שקיבל. למשל, עליו להחליף את המכשיר פעם ב־5 עד 10 שנים בגלל התכלות הסוללה שבתוכו. עליו להימנע מבדיקות רפואיות מסוימות שבהן מופעל שדה מגנטי חזק (כמו MRI). לפני ניתוח מתוכנן כלשהו עליו לעדכן את הרופא המנתח בנוגע להימצאות הדפיברילטור, שכן יש צורך לנטרל את המכשיר במהלך הניתוח.

יש להתייעץ עם הקרדיולוג המטפל אם מותר לנהוג במקרה של הפרעות קצב מסוימות. הסיבה: נהגים שסובלים מהפרעות קצב חמורות עלולים לסכן את עצמם ואת כל המשתמשים בכביש.

 

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר קטיה אורבין היא מומחית בקרדיולוגיה במרכז הרפואי רבין

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש