חיפוש

dsdsdsd
יצירת קשר רגשי וגירויים לתינוק

איך ליצור גירויים לתינוק

יצירת קשר רגשי עמוק עם הרך הנולד חיונית להתפתחותו: חייכו אליו, דברו איתו ותנו לו לשחק בצעצועים בטיחותיים כבר בחודשים הראשונים לחייו

ד"ר דב ענבר

ד"ר דב ענבר

בקיצור

01

לתינוק יש משיכה למראה הפנים, אז כדאי ורצוי לחייך אליו הרבה.

02

כדאי גם לדבר איתו, בשפה רגילה ולא "תינוקית" לקליטה טובה של השפה.

03

אפשר גם להציע לו צעצועים בטיחותיים ולהכיר לו חיות מחמד.

​​בשעה טובה ובמזל טוב התינוק הגיע הביתה. אמנם הוא מקדיש חלק ניכר מזמנו לשינה ולעתים נדמה שאין לו הרבה צרכים בסיסיים, אולם כבר עכשיו חשוב להתחיל לבנות עמו ערוצי תקשורת. לקשר הרגשי שנוצר ביניכם לבין התינוק בחודשים הראשונים יש חשיבות עליונה להתפתחותו התקינה. לכן הקיפו אותו בתחושת ביטחון, חום ותשומת לב והקפידו על גישה מעשירה ומטפחת.

מה כדאי לעשות כדי לגרות את חושיו של הרך הנולד?

כיוון שלתינוק האנושי יש משיכה מובנית למראה הפנים,
המימיקה חשובה מאוד. אז חייכו אליו הרבה.

כדאי גם לדבר איתו?

בהחלט. דברו אל התינוק בקול מרגיע ובאינטונציה רגילה, לא תינוקית, כדי לאפשר קליטה נכונה של השפה. קרבו את פניכם אל התינוק תוך כדי דיבור וחיוך בחודשים הראשונים לחייו.

הפנים שלכם הם צעצוע מעולה לגירוי חושי התינוק, כיוון שהוא יכול למשש אותם, ללחוץ עליהם ולהפיק מהם קולות. כמו כן, הם מאפשרים לתינוק לחוש את היווצרות תנודות הקול בצוואר. דברו עם הילד בשפת האם שלו או בשפה אותה הוא יודע על בוריה. לא מומלץ להתאמץ לדבר בשפה זרה שאינכם שולטים בה.

אפשר להציע לו צעצועים?

אפשר ואף מומלץ להציע לו צעצועים בטיחותיים. תלו מול התינוק, במרחק נגיעה, צעצועים המתאימים לגילו. מישוש הצעצוע על מרקמיו השונים, הפקת צלילים ממנו (רשרוש, קשקוש וכדומה). הנעתו, תפיסתו תוך כדי תנועה – כל אלו יחד יספקו גירוי לכל החושים ויאפשרו אינטגרציה ביניהם.

אפשרו לתינוק גישה לדברים שמותר להכניס לפה. הפה הוא איבר רגיש עם יכולת תחושה למרקמים מעבר לתחושת הטעם והריח, והוא מסייע רבות לתינוק בהכרת העולם סביבו. יש להקפיד על צעצועים בטיחותיים, גדולים מכדי להיבלע, שאינם מתפרקים ואינם רעילים.

כדאי להציע לו מוצץ?

את התחלת השימוש במוצץ כדאי לדחות עד לביסוס ההנקה (שלושה עד ארבעה שבועות לאחר הלידה). למוצץ תפקיד בהרגעת התינוק ובסיפוק רפלקס המציצה הראשון. הגמילה ממוצץ מומלצת בגיל שנתיים וחצי עד שלוש, כשהילד בשל לכך באופן רגשי.

מותר להכיר לו חיות מחמד?

חשפו את התינוק לעושר רב של מרקמים (חלק, מחוספס, שעיר) ולתחושות שונות (חום, קר, מדגדג) בלי לסכן אותו. כל מידע שהילד קולט מעשיר את עולמו, ובכלל זה גם חשיפה לבעלי חיים,  כולל חיות מחמד. זהו עוד יצור שנוגעים בו, שומעים אותו, מריחים אותו, יוצרים באמצעותו קשר ולומדים על העולם.

ד"ר דב ענבר הוא מנהל המכון להתפתחות ולשיקום הילד במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש