חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון עם תאומים

12 דברים שחשוב לדעת על הריון עם תאומים

הלידה בהריון עם תאומים כרוכה בסיבוכים רבים יותר בהשוואה ללידת עובר יחיד, אולם חרף הקושי הכפול, האושר והסיפוק גם הם כפולים ומכופלים

ד"ר דורית רביד- ספרן

ד"ר דורית רביד

1. ככל שמספר העוברים עולה, גדלה במקביל השכיחות בעיכוב הצמיחה בתוך הרחם.  

2. שיטת הסקר המהימנה ביותר לאיתור של הפרעות כרומוזומליות בתאומים היא שקיפות עורפית, הבודקת כל עובר בנפרד ומתבצעת בסוף השליש הראשון. אם צריך לבצע בדיקת מי שפיר, כל שק הריון נדקר בנפרד.

3. משקלי לידה נמוכים אופייניים יותר להריונות מרובי עוברים בהשוואה להריון יחיד, וזאת בשל העלייה בשיעור הלידות מוקדמות ועיכוב הצמיחה ברחם. 

4. משך ההריון נמצא ביחס הפוך למספר העוברים: מחצית מהריונות התאומים יסתיימו בשבוע 36 להריון או קודם לכן. הגיל הממוצע ללידת שלישיות הוא 33.5 שבועות. שבוע הלידה הממוצע בהריונות מרובי עוברים עלול להטעות, מאחר שהוא לא משקף את שיעור הפגות הקיצונית, הגבוה בצורה משמעותית בהריונות מרובי עוברים לעומת הריון יחיד. בקבוצה זו של יילודים טמונה רוב התחלואה הקשה והתמותה.

​הריון מרובה עוברים: תשובות לשאלות החשובות

אילו סוגי הריונות תאומים קיימים? איך מתנהל מעקב ההריון? מהם הסיכונים? מהו דילול ואיך עושים אותו? תמיד כדאי ללדת בניתוח קיסרי? האם יש הבדל באורך ההריון לעומת הריון עם עובר אחד? כל התשובות כאן
הריון מרובה עוברים

5. לידה מוקדמת כרוכה בעלייה ניכרת בתחלואה ובתמותה עוברית. כיום אין שיטה יעילה ומוכחת להפחתת שיעור הלידות המוקדמות בהריונות תאומים. מקובל להמליץ על הפחתת שעות העבודה ופעילות פיזית במהלך השליש השני ועד ללידה. ניתנת גם הדרכה לסימנים המחשידים ללידה מוקדמת.

6. מקובל כיום לעקוב אחר אורך צוואר הרחם בעזרת אולטרסאונד וגינלי, מאחר שקיים מתאם בין הסיכון ללידה מוקדמת לבין התקצרות צוואר הרחם. מידת קיצור הצוואר תשפיע על המשך ניהול ההריון.

7. ניטור ביתי של צירים או שכיבה ממושכת במיטה לא הוכחו כיעילים בהפחתת שכיחות לידות מוקדמות בתאומים ובהריונות מרובי עוברים.

8. הריון תאומים מעבר לשבועות 40-38 ייחשב ל"הריון עודף" בדומה לשבועות 41 ו־42 בהריון יחיד. בשבועות אלו קיימת הוראה לזירוז לידה, אם לא התפתחה באופן ספונטני.

9. בכ־70% מלידות התאומים מצג העובר הראשון יהיה ראש, וברוב המקרים תתאפשר לידה נרתיקית, ללא סיבוכים. הדבר נכון גם במצב שבו העובר המוביל הוא במצג ראש ואילו השני במצג עכוז, וזאת בניגוד להמלצה ליילד עובר יחיד במצג עכוז בניתוח קיסרי בלבד.

10. במקרים שבהם מצג העובר הראשון אינו ראש (מצג עכוז למשל), הלידה תהיה בניתוח קיסרי. לאחר לידת העובר הראשון במהלך לידה נרתיקית נבדק מצג העובר השני, מבוצעת פקיעה מבוקרת של מי השפיר של העובר השני ויילוד בהתאם למצג.

11. הזמן הממוצע בין לידת העובר הראשון לשני הוא כ־21 דקות.

12. שיעור הניתוחים הקיסריים בהריונות תאומים עלה בשני העשורים האחרונים ועומד כיום על כ־50%. לעלייה זו סיבות רפואיות ופרה־רפואיות. לידת תאומים מורכבת ודורשת מיומנות גבוהה יותר מהצוות הרפואי, בהשוואה ללידת עובר יחיד.

ד"ר דורית רביד היא רופאה בכירה באגף לגינקולוגיה ומיילדות ואחראית מחלקת יולדות במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש