פורסם בראשונה: 03.11.2009
עדכון אחרון: 19.10.2014

שיעול כרוני אצל ילדים

לקריאה נוחה
אסתמה היא גורם שכיח לשיעול כרוני בקרב ילדים. המחלה מאופיינת במיוחד בשיעול לילי, בזמן מאמץ או לאחריו או בחשיפה לאוויר קר
השיעול של הילד שלך

בקיצור

1.

שיעול הנמשך יותר משלושה שבועות נקרא שיעול כרוני. אסתמה היא אחת הסיבות המרכזיות לשיעול כרוני.

2.

אסתמה מאבחנים באמצעות האזנה לריאות. אצל ילדים מעל גיל 5 ניתן להיעזר בבדיקת תפקודי ריאות כדי לאבחן אסתמה.

3.

אצל ילדים, בעיקר עד גיל שנתיים, יש לשלול את האפשרות שגוף זר בדרכי הנשימה הוא הסיבה לשיעול.

שיעול הוא רפלקס טבעי שמטרתו לסלק ליחה, גופים זרים וזיהומים מקנה הנשימה ומהריאות. מדובר אומנם במנגנון פיזיולוגי חשוב במערכת ההגנה של גוף האדם, אך שיעול מוגזם ומיותר עלול לפגוע באיכות החיים.

ניתן לחלק את השיעול באופן גס לשני סוגים עיקריים: שיעול חריף ושיעול כרוני. שיעול חריף נגרם עקב מחלה חריפה וקצרה יחסית ונמשך עד שלושה שבועות. שיעול הנמשך זמן ממושך יותר נקרא שיעול כרוני.

שיעול חריף נגרם עקב מחלה זיהומית חריפה שתוקפת את דרכי הנשימה או את הריאות. הסיבה לשיעול החריף יכולה להיות הצטננות פשוטה, שפעת ובמקרים קשים יותר - דלקת ריאות.

מהן הסיבות הנפוצות לשיעול כרוני בקרב ילדים?

אסתמה היא  גורם שכיח לשיעול בקרב ילדים ומאופיינת במיוחד בשיעול לילי, בזמן מאמץ או לאחריו או בחשיפה לאוויר קר. אסתמה המתבטאת בעיקר בשיעול מכונה בשפה הרפואית cough variant asthma. האבחנה נעשית בהאזנה לריאות (שבה שומעים צפצופים והארכת זמן הנשיפה בזמן התקף) ובזיהוי התסמינים האופייניים שתוארו כאן.

איך מאבחנים אסתמה הגורמת לשיעול לילי?

אצל ילדים מעל גיל 5 ניתן להיעזר בבדיקת תפקודי ריאות כדי לאבחן אסתמה. בבדיקה הזאת, שנעשית בנשיפה לתוך צינור המחובר למכשיר מדידה (ספירומטר), בודקים את תפקוד הריאות לפני שנותנים מרחיבי סימפונות ולאחר שנותנים אותם. הטיפול באסתמה כולל מתן מרחיבי סימפונות בשאיפה ולפי הצורך גם תוספת של סטרואידים בשאיפה.

אצל ילדים, בעיקר עד גיל שנתיים, יש לשלול את האפשרות שגוף זר בדרכי הנשימה הוא הסיבה לשיעול. הסיפור האופייני הוא השתנקות פתאומית במהלך משחק עם חלקים קטנים, אבל לא תמיד הילד מסוגל לספר או זוכר מה קרה, וההורה לא תמיד שם לב. גופים זרים קטנים יכולים להישאר בדרכי הנשימה במשך שבועות וחודשים. נוסף על שיעול עלולים גופים זרים לגרום גם לזיהומים משניים, כמו דלקת ריאות. הטיפול הנדרש הוא הוצאה של הגוף הזר בעזרת ברונכוסקופ - צינור מיוחד המוחדר לקנה הנשימה. הטיפול הזה נעשה בהרדמה.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

כללית מושלם מציגה

הנחה בבדיקה לאבחון הפרעות קשב וריכוז

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל