חיפוש

dsdsdsd
חיסון שפעת: מומלץ במיוחד לילדים

חיסון שפעת וילדים: מה מספרים המחקרים?

משרד הבריאות ממליץ במיוחד על חיסון שפעת לבני חצי שנה עד 12 שנים, בגלל שהם בסיכון גבוה לסבול מסיבוכי המחלה. זה לא עושה עליכם רושם? אספנו מחקרים בולטים מהשנים האחרונות שלא ישאירו אתכם אדישים. וגם: האם החיסון בטוח? ומה לגבי תופעות לוואי?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

90% ממקרי המוות של ילדים בארה"ב ב־2013 עקב שפעת התרחשו אצל מי שלא חוסנו באותה השנה נגד המחלה.

02

התחסנות ילדים באופן מלא נגד שפעת הפחיתה ב־74% את הסיכון לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ כתוצאה מהמחלה.

03

המרכז לבקרת מחלות בארה"ב פרסם כי בשנים האחרונות תופעות הלוואי של החיסון נגד שפעת הן ברובן קלות וחולפות.

כולנו רוצים את הטוב ביותר בעבור הילדים שלנו, ולפעמים אנשים מנסים לקבל החלטות - אפילו בנושאים רפואיים - בעזרת המידע הזורם באינטרנט, בין אם בפרסומים באתרים ובין אם ברשתות החברתיות.    

אלא שבעידן המידע החופשי והבלתי נגמר קשה לעיתים להבחין בין מידע מבוסס למידע שאינו מבוסס. זו עובדה שיש כמה קבוצות שנמצאות בסיכון גבוה לסבול מסיבוכי מחלת השפעת, ולהם מומלץ במיוחד להתחסן. אחת הקבוצות האלה היא ילדים בני 12 ומטה.

כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר בעבור בריאות הילדים שלכם, אספנו כמה מחקרים בולטים מהשנים האחרונות בנוגע לשפעת ולחיסון נגדה שפורסמו בכתבי עת רפואיים בולטים.

מתי ואיפה אפשר להתחסן?

החיסון בזריקה ניתן בחינם לכל מבוטחי כללית. את החיסון בזריקה יכול לקבל כל לקוח של כללית במרפאה שלו.

רוצים לדעת עוד? לחצו כאן לכתבה המלאה

חיסון נגד שפעת 

• שפעת עלולה להרוג

שפעת היא לא "סתם הצטננות", כפי שנהוג לעיתים לחשוב - זוהי מחלה שעלולה להסתבך ואפילו לגרום למוות.

בסקירה מ־2013 של המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CDC) דוּוח כי 90% ממקרי המוות של ילדים במדינה באותה השנה עקב שפעת התרחשו אצל מי שלא חוסנו באותה השנה נגד המחלה. כמחצית ממקרי המוות היו בילדים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכי שפעת בשל מחלה כרונית או בשל גילם הצעיר (5 שנים ומטה).

• דלקת ריאות היא סיבוך שכיח

דלקת ריאות היא אחד הסיבוכים השכיחים ביותר אצל ילדים המאושפזים בגלל שפעת. במסגרת תוכנית מעקב שנעשתה בארה"ב במשך חמש שנים זוהו 2,992 ילדים שאושפזו בגלל שפעת - 1,072 מהם (36%) פיתחו דלקת ריאות כתוצאה מסיבוך של המחלה.

המחקר פורסם ב־The Pediatric Infectious Disease Journal בשנת 2010

• החיסון כן מונע שפעת

כמעט כל הורה שואל את עצמו: "האם החיסון יעיל?" ההערכה היא כי מספר מקרי השפעת שנמנעו בארה"ב בזכות החיסון נע בין 1.1 מיליון בשנים 2007-2006 לכחמישה מיליון מקרים בשנים 2011-2010.

המחקר פורסם ביוני 2013 ב־PLOS Medicine

online doc.jpg 

• החיסון מרחיק מטיפול נמרץ

אין הורה שרוצה להגיע עם הילד שלו לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ. ממעקב אחר ילדים בני 6 חודשים עד 17 שנים בארה"ב בין 2010 ל־2012 עולה כי התחסנות ילדים באופן מלא נגד שפעת הפחיתה ב־74% את הסיכון לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ כתוצאה מהמחלה. 

המחקר פורסם בספטמבר 2014 ב־The Journal of Infectious Diseases.

• החיסון נגד שפעת בטוח

אחד החששות הגדולים ביותר של הורים הוא כי החיסון נגד שפעת אינו בטוח מספיק ועלול לגרום דווקא למחלות. במחקר הגדול ביותר מסוגו בארה"ב, שכלל יותר מ־40 אלף בני 6 חודשים עד 23 חודשים, נבדקו פניות להתערבות רפואית מיד לאחר מתן חיסון נגד שפעת. התברר כי היו פניות ספורות בלבד, ואף אחת מהן לא הייתה חמורה.

המחקר פורסם ב־2006 ב־JAMA 

• תופעות הלוואי של החיסון הן קלות

• המרכז לבקרת מחלות (CDC) ומנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) עורכים באופן קבוע בקרה על בטיחות החיסון נגד שפעת כדי לזהות תופעות לוואי משמעותיות הנגרמות בעקבות החיסון.

בסקירה שפירסם המרכז לבקרת מחלות בספטמבר 2014 צוין כי בשנים האחרונות תופעות הלוואי כתוצאה מהחיסון נגד שפעת הן ברובן המכריע, קלות וחולפות.

logo-flu.jpg 

ד"ר דנה פלורנטין​ היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש