פורסם בראשונה: 10.10.2006
עדכון אחרון: 29.06.2010

מגרד לי, שם למטה

לקריאה נוחה
טריכומוניאזיס, וגינוזיוס בקטריאלי ופטרת הן שלוש דלקות שמטרידות לך את הנרתיק. איך מזהים את מקור הדלקת ומהו הטיפול התרופתי המומלץ לכל אחת מהשלוש? כל התשובות בכתבה
בעיה מאוד נפוצה. דלקת בנרתיק

​​​​אישה בת 24, פעילה מינית, מגיעה לרופא ומתלוננת על גרד והפרשה וגינלית ממנו היא סובלת כבר שלושה ימים. לפני שנה היתה לה בעיה דומה, שטופלה עם תכשיר נגד פטרייה שקנתה ללא מרשם. היא נוטלת גלולות למניעת הריון​ באופן קבוע. בבדיקה גופנית מתגלה אודם באזור הנרתיק והפרשה רגילה.

דלקת בנרתיק היא בעיה מאוד שכיחה, הגורמת לאובדן רב של ימי עבודה. על פי הערכות בארצות הברית  בלבד, היא עולה למערכת הרפואית יותר מממיליארד דולר בשנה.  מעבר לכך, לחולות בדלקת בנרתיק יש כמות מופחתת של חיידקים לקטובצילים, המגנים על רירית הנרתיק, ולכן הן חשופות יותר להידבקות באיידס. 

מה עושים החיידקים הלקטובצילים בנרתיק?

החיידקים הלקטובצילים הם חלק בלתי נפרד מהסביבה הטבעית של רירית הנרתיק ובין השאר הם שומרים על חומציות תקינה בנרתיק (PH). החיידקים מייצרים חומצה לקטית, ומונעים מחיידקים אחרים להידבק לנרתיק. בתנאי מעבדה, חיידקים אלו גם מסוגלים להשמיד את נגיף האיידס. מלבד חיידקים לקטובצילים, קיימים חיידקים נוספים בסביבה הטבעית של הנרתיק: סטרפטוקוק, חיידקי גרם שליליים, גרדנרלה, חיידקים אנאירוביים ולפעמים ניתן למצוא גם קנדידה - וזאת כחלק מהסביבה הטבעית בנרתיק.​​​

איך החיידקים הללו מגיעים לנרתיק?

ההורמון אסטרוגן מעודד את צמיחתם של החיידקים הלקטובצילים על ידי הגברת ייצור הגליקוגן, המתפרק לגלוקוז ומשמש כחומר מזין לחיידקים הלקטובצילים.

האם כל הדלקות זהות במאפיינים שלהן?

דלקת חריפה בנרתיק נחלקת לשלושה סוגים:
וגינוזיס בקטריאלי.
פטרת הנרתיק.
טריכומוניאזיס.
כל אחת מהשלוש נגרמת מסיבות שונות -  ולכן המאפיינים והטיפול אינם דומים.

רוצה לטפל בבעיה?

טיפולים בדיקור סיני, הומאופתיה ורפלקסולוגיה, יכולים לעזור מאד בדלקות ובבעיות נוספות הקשורות למערכת פריון האישה. רוצות לדעת עוד? הכנסו לכאן

1. וגינוזיס בקטריאלי

הסיבה השכיחה ביותר לדלקת חריפה. הסביבה הטבעית בנרתיק משתנה מאוכלוסייה שבה יש הרבה לקטובצילים לאוכלוסיית חיידקים מעורבת, הכוללת מיקופלזמה, גרדנרלה וחיידקים אנאירוביים.

גורמי סיכון: שותפים מיניים רבים, החלפת שותף מיני בחודש האחרון, שותפה מינית אישה, ושטיפות וגינליות מרובות. וגינוזיס בקטריאלי הוא  גורם סיכון לדלקות שונות במערכת המין הנשית, כולל אנדומטריטיס לאחר לידה או לאחר ניתוח קיסרי, זיהומים בפצעי ניתוחים שונים באגן, דלקות באגן ולידה מוקדמת.
לנשים עם בקטריאל וגינוזיס יש גם סיכון מוגבר להפלות, וסיכויי הצלחה נמוכים יותר להפריית מבחנה.

אבחון: מאופיינת בהפרשה דקה אפורה ומסריחה. למרות זאת, לפי מחקרים, מאפייני ההפרשה לא מנבאים בצורה טובה את המחולל, ונשים המאבחנות לעצמן את הסיבה, גם אם חלו בכך בעבר, טועות הרבה פעמים, לכן חשוב ללכת להיבדק אצל רופא נשים אם אין תגובה לטיפול. רופא הנשים יקח משטח מההפרשה הנרתיקית וכך האבחנה תהיה מדויקת.

טיפול: הטיפול מתמקד בפעולה נגד חידקים אנאירוביים:  אנטיביוטיקה בשם מטרונידזול פומי למשך שבוע, או נרות מטרונידזול במשך חמישה  ימים או קרם קלינדמיצין במשך שבוע.

2. פטרת הנרתיק

גורמת להופעת דלקת חריפה ב- 15 עד 30 אחוזים מהמקרים. לפחות 75 אחוזים מהנשים יסבלו מפטרת הנרתיק לפחות פעם בחיים, ולפחות חצי מהן יחוו את התענוג פעם שנייה. ברוב המקרים הפטרת נגרמת בגלל קנדידה אלביקנס.

גורמי הסיכון: הריון, השבועיים האחרונים במחזור החודשי, שימוש בקוטלי זרע, וגיל צעיר (במיוחד גילאי 15 עד 19).  שימוש באנטיביוטיקה מהווה גורם סיכון, כנראה בגלל שינוי הפלורה הטבעית (החידקים הלקטובצילים). הפטרת נפוצה יותר בקרב נשים ללא ילדים.בעוד שאצל הרבה נשים מוצאים קנדידה אלביקנס כפלורה טבעית, בדלקת פטרייתית היא מתרבה, ויש הסננה של תאי דלקת לאזור. חמישה אחוזים מהנשים סובלות מפטרת חוזרת בנרתיק (יותר מארבע פעמים בשנה). הסיבה היא כנראה רגישות של אותן נשים לפטריה וייצור נוגדן הקרוי igE כתגובה לכמות קטנה של הפטריה. בקרב  15 אחוזים מהנשים עם פטרת חוזרת של הנרתיק מוצאים סוג אחר של פטריה הקרוי  Candida glabrata.

אבחון: מאופיינת בהפרשה צמיגה לבנה, נטולת ריח ודמוית קוטג'. למרות זאת, גם כאן-  מאפייני ההפרשה לא מנבאים בצורה טובה את המחולל, ונשים המאבחנות לעצמן את הסיבה, גם אם חלו בכך בעבר, טועות הרבה פעמים, לכן חשוב ללכת להיבדק אצל רופא נשים אם אין תגובה לטיפול. רופא הנשים יקח משטח מהפרשה הנרתיקית וכך האבחנה תהיה מדויקת.

טיפול: תכשירים אנטי-פטריתיים מקומיים, במשך אחד עד שלושה ימים, הניתנים ללא מרשם, או כדור פלוקונזול 150 מ"ג חד פעמי. כיוון שתכשירים אנטי פטריתיים מקומיים נמכרים ללא מרשם רופא, הרבה נשים מטפלות בעצמן ללא אבחנה רפואית. מחקרים הראו כי רק שליש מהנשים מאבחנות את עצמן נכון. לכן בשני שלישים מהמקרים הטיפול לא עוזר,  ולכן חשוב לפנות לרופא כדי לקבל את הטיפול הנכון.בנשים בהריון, יש לטפל בתכשיר מקומי למשך שבוע עד שבועיים ולהימנע מתכשירים פומיים.

בפטרת הנרתיק עם תסמינים בדרגת חומרה גבוהה (גרד בלתי נסבל, אודם וצריבה חזקים במיוחד), מומלץ ליטול כדור נוסף של פלוקונזול לאחר 72 שעות. בפטרת חוזרת של הנרתיק (יותר מארבע פעמים בשנה) מומלץ ליטול כדור פלוקונזול 150 מ"ג פעם ביום באופן רציף במשך 10 ימים.

3. טריכומוניאזיס

טריכומונס הוא טפיל תוך תאי המועבר במגע מיני. הטפיל הוא הגורם הכי שכיח בארצות הברית למחלות שמועברות במגע מיני.

גורמי סיכון: שינוי בפרטנרים המיניים, קיום מגע מיני יותר מפעמיים בשבוע, שלושה שותפים מיניים או יותר במהלך החודש האחרון, וקיום בו בזמן של מחלה נוספת המועברת במגע מיני.

טריכומוניאזיס קשור לדלקות במערכת המין הנשית הכוללות זיהומים לאחר לידה, ניתוחים והפלות, דלקות באגן ולידות מוקדמות.

אבחון: מאופיינת בהפרשה בהפרשה צהובה שגם יכולה להיות מסריחה. למרות זאת, גם כאן- לפי מחקרים, מאפייני ההפרשה לא מנבאים בצורה טובה את המחולל, ונשים המאבחנות לעצמן את הסיבה, גם אם חלו בכך בעבר, טועות הרבה פעמים, לכן חשוב ללכת להיבדק אצל רופא נשים אם אין תגובה לטיפול. רופא הנשים יקח משטח מהפרשה הנרתיקית וכך האבחנה תהיה מדויקת.

טיפול: כדור אנטיביוטיקה הנקרא מטרונידזול במינון 2 גרם פומי חד פעמי או כדור הנקרא טינידזול 2 גרם פומי חד פעמי (טינידזול נקרא גם protocide). מומלץ לטפל גם בבן הזוג.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית