חיפוש

dsdsdsd
חוקרים מנסים למצוא פתרון לאלצהיימר

האם יש תרופה לאלצהיימר?

הבשורה הרעה: עוד אין תרופה לאלצהיימר, ומספר החולים רק עולה. הבשורה הטובה: בפיתוח נמצאות תרופות שונות כמו חיסון שיחסל את החלבונים הפגומים במוח, שהם אחד הגורמים למחלה. כמו כן מנסים לפתח טיפול לחיזוק המערכת החיסונית במוח. הבעיה: הפיתוחים האלה לא יבשילו בקרוב

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

בקיצור

01

הגורמים העיקריים לדמנציה: אלצהיימר ופגיעה בכלי הדם במוח. התסמונת מאוד נפוצה: כ־35 מיליון בני אדם לוקים בה.

02

תרופה על המדף בבית המרקחת: למי שכבר חלה באלצהיימר אין סיכוי ליהנות מהטיפול העתידי, שיגיע אולי רק בעשור הבא.

03

איך מונעים: מאחר שמקרי דמנציה רבים נזקפים לחובתן של בעיות בכלי הדם, יש מקום לפעילות גופנית ולרפואה מונעת.

​​במקביל לעלייה בתוחלת החיים חלה גם עלייה במספרם של הסובלים מדמנציה - שההגדרה שלה היא ירידה מנטלית בלפחות שני תחומי חשיבה המלוּוה בירידה ביכולת התפקוד.

מדובר בבעיה שגורמת סבל רב למטופל ולמשפחתו ולהוצאות כספיות אדירות, שכוללות תרופות, אשפוזים עקב סיבוכים שונים, סידור במוסדות, מטפלים ועוד.

עד כמה נפוצה התופעה?

על פי הערכות של ארגונים רפואיים שונים, כ־35 מיליון בני אדם בעולם לוקים בדמנציה (בעברית: קיהיון, שמחליפה - על פי החלטת האקדמיה ללשון עברית - את המילה שיטיון). מעריכים שב־2030  עלול מספר הסובלים מדמנציה להגיע ל־65 מיליון.

האם יש בנמצא טיפול תרופתי יעיל?

קיימת התקדמות בהבנת הבעיה ובמחקר למציאת טיפול, אך בהשוואה להתקדמות שקיימת בסרטן ובמחלות של הלב ושל כלי הדם אנחנו בפיגור עצום, בין השאר כי נרדמנו שנים בשמירה בנוגע לתסמונת הדמנציה, ולעומת זאת דהרנו בתחומי הסרטן ומחלות הלב וכלי הדם.

מהן הסיבות לדמנציה?

דמנציה היא תסמונת שנובעת מכמה סיבות. השתיים העיקריות הן: מחלת אלצהיימר ופגיעה בכלי דם במוח (דמנציה וסקולרית). לעיתים לא נדירות שתי הסיבות משמשות בערבוביה. גורמי הסיכון למחלת אלצהיימר הם רבים, וכמה מהם משמשים גם גורמי סיכון לדמנציה.

הכוונה היא לגורמי סיכון כמו: סוכרת, לחץ דם גבוה, יתר שומנים בדם, השמנת־יתר, חוסר פעילות גופנית ועישון.

קרוב לוודאי - וזאת על פי מחקרים שונים - שטיפול הולם בגורמי הסיכון (בין היתר באמצעות פעילות גופנית ומנטלית) יסייע להפחית מקרי דמנציה בעתיד. עם זאת נראה שההשערה הזאת נכונה בעיקר לדמנציה שמקורה בבעיה בכלי הדם במוח (דמנציה וסקולרית).

 איפה בכל זאת התקדמנו בחקר של תסמונת הדמנציה?

יש התקדמות משמעותית באבחנה של התסמונת, וניתן לתת אבחנות מדויקות יותר. כל זאת בהתבסס על בדיקות דימות מדויקות יותר, מבחנים מנטליים טובים יותר, סמנים שונים שיכולים לכוון טוב יותר לסיבה להופעת התסמונת.

האם יש תרופות שיכולת להקל על התסמונת?

בטיפול בחולי אלצהיימר עומדות לרשותנו כיום שתי קבוצות של תרופות שזכו להכרה במחקרים ובקהילת המטפלים: קבוצה אחת כוללת תרופות שמעלות את רמת האצטיל כולין במוח (חומר שרמתו יורדת במחלת אלצהיימר). דוגמה לתרופות כאלה הן: ממוריט, אסנטה, אקסלון ורמיניל. הקבוצה השנייה כוללת תרופות שמגינות על המוח מפני חומרים רעילים כמו: אביקסה, ממנטין וממוקס.

התרופות האלה הוכיחו את עצמן במחקרי איכות רחבי היקף, ושמור להן מקום של כבוד בטיפול בדמנציה. זאת בניגוד לתכשירים ולצמחים שכשלו במבחן המחקר והמציאות.

האם התרופות האלה יכולות להביא מרפא?

לא. אלצהיימר היא עדיין מחלה חשוכת מרפא. התרופות שנסקרו כאן משפרות את המצב לזמן מה, מאיטות את ההידרדרות, דוחות ירידה תפקודית, דוחות את הזמן שבו המטופל מתחיל להיות מרותק, אך הן אינן מרפאות את המחלה.

כיצד פוגעת מחלת האלצהיימר במוח?

בבדיקת מוח של חולה אלצהיימר מוצאים משקעי חלבונים פתולוגיים שנקראים רבדים עמילואידיים. מוצאים גם תאי עצבים מלאים בחלבון שנקרא TAU שקושר אליו מולקולות זרחן ויוצר צבר חלבונים פתולוגי. יש ליקוי בתפקוד האברונים התאיים שקרויים מיטוכונדריות, שהן מעין בתי חרושת לאנרגיה לגוף ולמוח. יש גם ירידה בייצור אצטיל כולין, שהוא אחד החומרים החשובים במערכת העצבים.

מעבר לכך, מחלת האלצהיימר היא סיבה מרכזית לדמנציה אך לא הסיבה היחידה. מחלת האלצהיימר יכולה לדור בכפיפה אחת עם דמנציה על רקע בעיה בכלי הדם. בעיה בכלי הדם אף יכולה לתרום לתחילתה של מחלת אלצהיימר.

האם יש באופק תרופה נגד אלצהיימר?

התרופות שמנסים לפתח תוקפות תחנות שונות במסלולים שמובילים למשקעי החלבונים הפתולוגיים. סוג אחד של טיפול הוא טיפול חיסוני. הכנסת גורם דומה לחלבון הפתולוגי כדי ליצור לו נוגדנים.

ניסוי מפורסם שנעשה בעבר הופסק עקב סיבוך רפואי קשה שאירע לכמה מהמשתתפים. כיום עובדים על שכלול החיסון, שנראה מבטיח הודות לטכנולוגיות מתקדמות. כמו כן מנסים להשיג פריצת דרך בתחום של תאי גזע ובאמצעות החדרת גורמי צמיחה עצביים. כיוון מבטיח נוסף שבו מושקע מאמץ רב הוא טיפול במערכת החיסון במוח.

האם יש תאריך משוער לתרופה כזאת?

עד היום נוסו תרופות רבות, וכיום רק תרופות מעטות מתוך הרבות שנוסו מצויות בשלבי מחקר מתקדמים. גם  אם תרופה מקבלת את אישורו של מנהל התרופות האמריקני (FDA), לוקח עוד זמן עד שהיא מאושרת לשימוש המוני. אפילו אם יהיו ניסויים מוצלחים בשלב השלישי, התרופות לא יגיעו בקרוב לבתי המרקחת. כלומר, למי שלוקים היום בשיטיון מסוג אלצהיימר אין סיכוי ליהנות מהטיפול העתידי. הצלחה של תרופה תוביל לעניין רב בחברות התרופות והביוטכנולוגיה, ולכן ייתכן שנתבשר על פריצת דרך גדולה בעשור הקרוב.

התקווה היא שנשכלל את יכולת הזיהוי המוקדם של אנשים בסיכון ונוכל למנוע את פרוץ המחלה מצד אחד ולשפר את הטיפול היעיל בה אם לא הצלחנו למנוע את פריצתה, מצד אחר. בדיוק כמו במניעה ראשונית ושניונית של מחלות כלי דם ולב ושל מחלות סרטן ננסה למנוע את המחלה, לרפא אותה או לנהל אותה "על אש קטנה".

המטרה היא לפתח אסטרטגיה טיפולית כוללת שתסייע להאט את התקדמות המחלה או למנוע את פריצתה. מדובר למעשה בהפיכת האלצהיימר למחלה כמו סרטן מסוגים מסוימים שאותו ניתן למנוע, לרפא או לנהל "על אש קטנה".

מטרה אפשרית נוספת היא לדחות את תחילת הדמנציה. נושא הדחייה הוא חשוב ויש להסבירו: אם קיימת מחלת אלצהיימר, הרי שיש לה שלב מקדים, והכוונה היא לזהות אותו ולהאריך אות ככל האפשר בטרם פורצת המחלה במלוא עוזה. ההנחה היא כי ברגע שהחל השלב המקדים, יש למטופל תוחלת חיים של כמה שנים שבהן יהיו למחלה כמה שלבים - עד המוות. אם נאריך את השלב המקדים בהרבה, נצמצם את שאר השלבים, שהם כמובן בעייתיים יותר.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש