חיפוש

dsdsdsd
סיבוכי שפעת

כל מה שצריך לדעת על סיבוכי שפעת

שפעת "רגילה" היא מחלה לא נעימה בכלל, אבל הבעיה האמיתית מתחילה כשהשפעת מסתבכת והופכת למסוכנת. כל מה שצריך לדעת על מחלת השפעת ועל סיבוכיה

חנן בבילסקי

חנן בבילסקי

בקיצור

01

ארגון הבריאות העולמי מדווח כי מדי שנה מתים ברחבי העולם בגלל שפעת בין 30 ל־50 אלף בני אדם. משרד הבריאות בישראל מדווח על תמותה שנתית של 500 עד 1,000 חולים משפעת.

02

הסיבוכים העיקריים של שפעת הם דלקת ריאות, דלקות אוזניים, דלקות סינוסים, סיבוכים במערכת העצבים המרכזית ובלב. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות.

03

הדרך הנכונה להימנע מהמחלה היא באמצעות חיסון נגד שפעת. ארגון רופאי הילדים בישראל ממליץ לחסן כל ילד מעל גיל חצי שנה. מומלץ להתחסן נגד השפעת בחודשי הסתיו המוקדמים - החל מראשית אוקטובר.

בכל שנה לקראת סוף הסתיו ותחילת החורף מתחילה עונת השפעת. לאנשים שלא התחסנו נגד שפעת מדובר במחלה מטרידה ולא נעימה בכלל. אבל הבעיה האמיתית מתחילה כשהשפעת מסתבכת. 20% מהחולים בשפעת מפתחים מחלה חמורה שעלולה לפגוע במערכות הגוף המרכזיות.

מהי שפעת?

שפעת היא מחלה שנגרמת על ידי נגיף האינפלואנזה המועבר מאדם לאדם באמצעות דרכי הנשימה. תקופת הדגירה של השפעת היא קצרה - בין יום אחד לארבעה ימים - ואחריה מופיעים התסמינים. שפעת מאופיינת בדרך כלל בתסמינים הבאים: נזלת, שיעול, קשיי נשימה, חום (בדרך כלל חום גבוה), כאב גרון, כאב ראש, כאב שרירים, כאב מפרקים ועצמות, חולשה כללית, חוסר תיאבון, סחרחורת, בחילה, עייפות, שלשולים והקאות.

למערכת החיסון שלנו לוקח כשבוע לפתח נוגדנים לנגיף, ואז המחלה בדרך כלל חולפת. בעוד שרוב התסמינים חולפים בתוך שלושה עד שישה ימים, השיעול, החולשה והתשישות עלולים להישאר איתנו למשך שבועות אחדים.

זהירות, זה מידבק

מחלת השפעת מידבקת מאוד. כל אדם שחלה בשפעת הוא מקור להידבקות במשך יום עד יומיים לפני הופעת החום ועד חמישה ימים אחרי הופעתו. הנגיפים הם בעלי פוטנציאל הדבקה במשך השבוע שבו הם נמצאים בגוף האדם.

כאשר אדם שנדבק בשפעת מתעטש או משתעל, הוא מפיץ רסיסים של טיפות רוק זעירות המכילות כמות גדולה של נגיפים. כאשר אדם אחר נושם את זה, הוא עלול להידבק. בימים שבהם קר בחוץ, ומקומות רבים לא מאוּוררים בגלל זה, פוטנציאל ההידבקות כמובן גדל.

ניתן להידבק בשפעת גם במגע ישיר עם הפרשות גוף או בעקבות מגע במשטחים שזוהמו בנגיפי שפעת. הנגיף יכול להתפשט גם דרך הפרשות של עופות נגועים וכן במגע עם רוק, עם נזלת, עם צואה ועם דם של חיות נגועות.

איך מונעים הידבקות?

מומלץ מאוד לשמור על טמפרטורת חדר של 22 מעלות ולאוורר את הבית ככל האפשר. מומלץ גם לא להיות מול פניו של חולה משתעל ומתעטש. כדי למנוע הידבקות יש להקפיד על היגיינה אישית. ניתן להשמיד את נגיפי השפעת באמצעות חומרים מחטאים כמו ג'ל אלכוהול.

מי נמצא בסיכון לסיבוכי שפעת?

סיבוכי שפעת והתמותה מהם שכיחים יותר בקרב תינוקות וילדים קטנים, קשישים, חולים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת, אנשים בעלי מחלות רקע (אסתמה, סוכרת, אפילפסיה, מחלות לב ומחלות נוירולוגיות), אנשים שסובלים מהשמנת יתר קיצונית. גם ילדים שמטופלים באספירין נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכי שפעת.

ומה קורה כשהשפעת מסתבכת?

במקרה כזה עלולה השפעת להיות מסוכנת. ארגון הבריאות העולמי מדווח שמדי שנה מתים בגלל שפעת 30 עד 50 אלף בני אדם. משרד הבריאות בישראל מדווח על תמותה שנתית של 500 עד 1,000 חולים משפעת.

אלה הם הסיבוכים העיקריים של שפעת: דלקת ריאות (שעלולה לגרום לאי־ספיקה נשימתית), דלקות אוזניים, דלקות סינוסים, סיבוכים במערכת העצבים המרכזית ובלב. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות.

חיסון נגד שפעת: הדרך הבטוחה למנוע את סיבוכי השפעת

הדרך הנכונה להימנע מהמחלה היא באמצעות חיסון נגד שפעת. ארגון רופאי הילדים בישראל ממליץ לחסן כל ילד מעל גיל חצי שנה. מומלץ להתחסן נגד השפעת בחודשי הסתיו המוקדמים - החל מראשית אוקטובר. ניסיון מצטבר מהארץ ומהעולם מוכיח כי מי שקיבל את החיסון היה מוגן יותר מפני המחלה, ובעיקר מפני סיבוכיה. החיסון מקטין גם את שכיחות המחלות דמויות השפעת.

החיסון מומלץ בעיקר לילדים (שהם זרז להתפשטות המחלה), לאנשים שנמצאים במגע קבוע עם תינוקות ועם ילדים ולעובדים במערכת הבריאות. גם לאנשים שסובלים ממחלות רקע מומלץ להתחסן - כדי למנוע את סיבוכי השפעת. גם נשים הרות או אחרי לידה נחשבות לבעלות סיכון מוגבר לסיבוכי השפעת, ולכן גם להן מומלץ להתחסן.

איך זה עובד?

החיסון מכיל וירוסים מומתים, ניתן בהזרקה לתוך השריר ומומלץ מגיל חצי שנה ומעלה. החיסון מונע שפעת ב־59% מהמקרים ומחלות דמויות שפעת ב־36% מהמקרים (לעומת פלצבו או אי־מתן חיסון). החיסון אינו יכול לגרום למחלת השפעת.

ישנם מצבים מועטים שבהם לא ניתן לקבל את החיסון, כמו חום גבוה ורגישות למרכיבי החיסון.

יש תופעות לוואי לחיסון?

החיסון מעורר יצירת נוגדנים שמגינים באופן חלקי על המחוסן, אך לא מבטיחים הגנה מוחלטת מפני המחלה.

החיסון נחשב למאוד בטוח, אך ייתכנו תופעות לוואי במקום ההזרקה: רגישות, אודם ונפיחות. לפעמים יופיעו בימים שלאחר החיסון הרגשה כללית רעה, חולשה, כאב שרירים וחום נמוך.

במקרים נדירים ביותר ייתכנו לאחר מתן החיסון בזריקה תופעות אלרגיות: פריחה בעור, בצקות וקשיי נשימה עד כדי הלם. הסיכון לפגיעה במערכת העצבים (תסמונת גיליאן־ברה) גבוה יותר בעקבות המחלה מאשר בעקבות מתן החיסון.

תופעות כלליות כמו חום, שיעול, כאב ראש, כאב בטן, שלשול, חולשה ועייפות זהות בשכיחותן אצל מי שקיבל חיסון כמו אצל מי שלא קיבל את החיסון. התופעות האלה עלולות להיגרם מנגיפים רבים אחרים השונים ממחולל השפעת.

ד"ר חנן בבילסקי הוא מומחה ברפואת ילדים, מנהל מרכז בריאות הילד בקריות ורכז רפואת ילדים במחוז חיפה וגליל מערבי של שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש