חיפוש

dsdsdsd
שתי נשים מחליקות מרפקים

7 פעולות פשוטות להגנה מפני קורונה

כשבכול יום עוד ועוד אנשים נדבקים בווירוס הקורונה, יש כמה דברים בסיסיים שכל אחד מאיתנו צריך לעשות כדי לצמצם את הסיכון להידבקות. זה בידיים שלכם, תרתי משמע

ד"ר דנה פלורנטין, גלעד אלסטר

אל תזניחו טיפול בבעיות רפואיות דחופות!

אם אתם או מישהו מהקרובים אליכם זקוקים לטיפול רפואי דחוף - חשוב לראות רופא. חדרי המיון בבתי החולים שלנו פועלים בנפרד מהמחלקות שבהן מטופלים חולי קורונה או מטופלים החשודים כחולים בנגיף. אנחנו ערוכים לטפל בכל מי שמגיע תוך שמירה על הבטיחות שלכם. זכרו: יש לחבוש מסכות בכל יציאה למרחב הציבורי.

בבעיות שאינן דחופות: השתמשו ברפואה מהבית

בתקופה הזאת אנא הימנעו ככל הניתן מהגעה למרפאות כללית. לרשותכם עומדים מגוון שירותים רפואיים שניתן לקבל מהבית, כולל שיחת טלפון עם רופא המשפחה ומוקדי ייעוץ עם רופאים און־ליין מסביב לשעון.

• ההנחיות המעודכנות של משרד הבריאות
מוקדי קורונה באזור שלכם (מפה מתעדכנת)
מספרי טלפון חיוניים

אנחנו נמצאים בתקופה מאוד מבלבלת ומלחיצה. בכל יום אנחנו שומעים על עוד ועוד אנשים שנדבקים בנגיף הקורונה או שנכנסים לבידוד מחשש להידבקות. אחת השאלות שעולות בראש היא: איך נוודא שאנחנו, בני המשפחה שלנו והחברים שלנו לא נידבק?

בגלל שווירוס הקורונה עובר דרך האוויר או במגע, מספיקה שהייה קצרה ליד אדם שנושא את הנגיף כדי להגדיל בצורה משמעותית את הסיכון בהידבקות.

היינו יכולים פשוט לכתוב לכם להתרחק מאנשים שמראים את סימני המחלה (חום, שיעול, קוצר נשימה) , אבל בגלל שנמצאו גם ראיות לכך שאפשר להידבק מנשאים שלא פיתחו את תסמיני המחלה, הסיפור הופך להיות מורכב יותר.

נו, אז איך מתגוננים?!

אם אתם שואלים את עצמכם מה צריך לעשות כדי להיות מוגנים ב־100% - התשובה היא שאין, לפחות כרגע, אפשרות כזאת, ולצערנו גם אין עדיין חיסון לנגיף.

אבל, גם ללא חיסון ובלי דרך ודאית להתגונן, יש מספר פעולות פשוטות שכל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי לצמצם את הסיכון להידבק. אנחנו ממליצים בחום להקפיד עליהן.

1. לשטוף ידיים

איך לשטוף ידיים נכון

זה אולי נשמע לכם טריוויאלי אבל שטיפת ידיים - פעולה שרובנו עושים כמה פעמים בכל יום - יכולה לצמצם הידבקות בצורה משמעותית. רצוי לשטוף את הידיים כמה פעמים ביום (הדגמה בתמונה שלמעלה) עם הרבה מים וסבון או באלקוג'ל.

למה?

בגלל שנגיף הקורונה עובר גם באמצעות מגע. אם חולה קורונה השתעל לתוך כף היד שלו, היא כרגע מלאה בנגיפי קורונה מיקרוסקופים. ברגע שהוא נוגע בכם או בסביבה הקרובה לכם, אתם חשופים לווירוסים האלה.

בשורה התחתונה

ידיים נקיות = פחות נגיפים.

touch.jpg

2. לשמור מרחק

אין מה לעשות, אנחנו ישראלים! אנשים חברותיים מאוד שאוהבים קרבה ומגע. הבעיה היא שגם נגיף הקורונה אוהב את אותם הדברים, וכאן אתם נכנסים לתמונה - פשוט שמרו מרחק!

איך עושים את זה?

שמירת מרחק של שני מטר לפחות מאנשים - ובמיוחד מאלה שמשתעלים או מתעטשים - יכולה למנוע מכם הידבקות.

למה?
כי בזמן ההתעטשות עפות לאוויר טיפות מיקרוסקופיות שנושאות את הנגיף - שמירה על מרחק מסייעת להימנע מחשיפה לטיפות האלה.

3. להימנע ממגע באף, בפה ובעיניים

touchitnose.jpg

הידיים שלנו תמיד עסוקות. גם בלי שנשים לב אנחנו מגרדים באף, משפשפים את העיניים, שמים יד על הפה. צמצום של המגעים האלה יכול למנוע מעבר של וירוסים למערכת הנשימה שלנו.

למה?

כי הסביבה עמוסה בנגיפים שנקלטים בכף היד שלנו. המגע באזור הפנים עלול להעביר את הנגיפים מהידיים למערכת הנשימה שלנו.

בשורה התחתונה

שמרו על הידיים שלכם.

4. לשמור על היגיינה

elbow.jpg

לשמור על היגיינה נאותה זאת לא משימה פשוטה - היא דורשת הקפדה על כמה כללים חשובים, שאת רובם אנחנו מכירים, כמו: להתעטש רק לכיוון המרפק ולא לכיוון כף היד, להשתמש בניירות טישו חד־פעמיים ולזרוק אותם לפח.

למה?

שמירה על היגיינה מונעת את התפשטות הטיפות המיקרוסקופיות שנושאות את הנגיף בסביבה.

5. תהיו זהירים

sick.jpg

פתאום הגיע אפצ'י ואז עוד אחד, ועוד אחד, וטיפה מדגדג בגרון, קצת שיעול, אולי גם יש חום...

מה עושים?

אם אתם מרגישים לא טוב - חשוב להישאר בבית! מי שלפי ההנחיות של משרד הבריאות חייב בבידוד ביתי - אסור לו להגיע למרפאה או לחדר מיון בכל התקופה שבה עליו להיות בבידוד.

במקרה של הופעת תסמינים של חום, שיעול או קוצר נשימה (התסמינים השכיחים לקורונה) - תוכלו לפנות לרופא המשפחה שלכם בטלפון או בשיחת וידאו. כמו כן, ניתן לפנות לשירות רופאי משפחה און־ליין או לשירות רופאי ילדים און־ליין שפעילים גם כשמרפאות סגורות.

במידת הצורך תופנו לביצוע בדיקת קורונה.

למה?

כי כשתופסים מחלה בזמן, הטיפול בה מוצלח יותר והסיכון שתדביקו אחרים קטן יותר.

6. לחבוש מסיכת פה־אף

מסכה

ב־1 באפריל 2020 התקבלה הנחיה ממשרד הבריאות לחבוש מסכת פה־אף כי היא מסייעת למניעת הדבקות.

מה עושים?

יש ללבוש מסכת פה־אף בכל עת במרחב הציבורי - כמו סופרמרקטים, תחבורה ציבורית, מקומות עבודה ואפילו כשיוצאים עד למרחק של 100 מטר מהבית. בבית עם המשפחה הגרעינית ובעבודה לבד בחדר אין צורך להשתמש במסכה.

למה?

כי נגיף הקורונה מועבר באמצעות נתז טיפות בזמן דיבור, שיעול או עיטוש. "מסכת פה־אף מקטינה מאוד את הסיכון להידבק ולהדביק. היא מונעת פליטת נתז טיפתי ומונעת מנתז טיפתי להגיע לפה ולאף.

איך מכינים מסכה בבית?

איך מכינים מסכה ביתית

7. להישאר מעודכנים

phone_smile.jpg

זה לא משנה אם אתם מחוברים לחדשות 24/7 או אלה שאוהבים להיות מנותקים לגמרי. דווקא עכשיו חשוב לעקוב אחרי ההוראות שמגיעות כאן באתר וממשרד הבריאות ולהקפיד עליהן.

למה?

כי כל הזמן יוצאים עדכונים חדשים והנחיות חדשות שיכולים לסייע לכם לצמצם את הסיכון להדבקה. בנוסף, משרד הבריאות מעדכן על המקומות שבהם הייתה חשיפה לווירוס הקורונה ועל מי שצריכים להיכנס לבידוד.


קישורים לעוד מידע שיעזור לכם

כתבת שאלת ותשובות על קורונה
משרד הבריאות - עדכונים על קורונה

דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב־העיר בפתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש