חיפוש

dsdsdsd
שתי נשים מחליקות מרפקים

6 פעולות פשוטות להגנה מפני קורונה

כשבכול יום עוד ועוד אנשים נדבקים בווירוס הקורונה, יש כמה דברים בסיסיים שכל אחד מאיתנו צריך לעשות כדי לצמצם את הסיכון להידבקות. זה בידיים שלכם, תרתי משמע

ד"ר דנה פלורנטין, גלעד אלסטר

הימנעו ככל הניתן מהגעה למרפאות!

למען הבריאות שלכם של הסובבים אתכם, אנא הימנעו ככל הניתן מהגעה למרפאות כללית, למעט מקרים דחופים. לרשותכם עומדים מגוון שירותים רפואיים שניתן לקבל  און ליין מהבית - כל המידע כאן.

לפי הנחיות משרד הבריאות, כל מי שיש לו חום של 38 מעלות ומעלה ותסמינים נשימתיים (שיעול או קושי בנשימה) צריך להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום, וגם להפחית מגע עם בני הבית. שאר בני הבית יהיו בבידוד רק אם אובחנה קורונה.

בידוד ביתי עושים... בבית!

מי שלפי ההנחיות חייב בבידוד ביתי - אסור לו להגיע למרפאה או לחדר מיון בכל התקופה שבה עליו להיות בבידוד.

בבידוד של 14 ימים חייבים כל מי שחזר לישראל מכל יעד בעולם, וכן כל מי שבא במגע הדוק עם חולה קורונה מאומת (ראו כאן את ההגדרה של "מגע הדוק").

אם בתוך 14 יום מהחזרה מהמדינות שצוינו לעיל או מהמגע עם חולה מאומת הופיעו תסמינים של חום או של שיעול או של קושי בנשימה - יש להתקשר למוקד 101 של מד"א לקבלת הנחיות כיצד לפעול.

גם במקרים האלה אסור לפנות למרפאה או לחדר מיון.

תודה על שיתוף הפעולה.

• ההנחיות המעודכנות של משרד הבריאות
מוקדי קורונה באזור שלכם (מפה מתעדכנת)
מספרי טלפון חיוניים

אנחנו נמצאים בתקופה מאוד מבלבלת ומלחיצה. בכל יום אנחנו שומעים על עוד ועוד אנשים שנדבקים בנגיף הקורונה או שנכנסים לבידוד מחשש להידבקות. אחת השאלות שעולות בראש היא: איך נוודא שאנחנו, בני המשפחה שלנו והחברים שלנו לא נידבק?

בגלל שווירוס הקורונה עובר דרך האוויר או במגע, מספיקה שהייה קצרה ליד אדם שנושא את הנגיף כדי להגדיל בצורה משמעותית את הסיכון בהידבקות.

היינו יכולים פשוט לכתוב לכם להתרחק מאנשים שמראים את סימני המחלה (חום, שיעול, קוצר נשימה) , אבל בגלל שנמצאו גם ראיות לכך שאפשר להידבק מנשאים שלא פיתחו את תסמיני המחלה, הסיפור הופך להיות מורכב יותר.

נו, אז איך מתגוננים?!

אם אתם שואלים את עצמכם מה צריך לעשות כדי להיות מוגנים ב־100% - התשובה היא שאין, לפחות כרגע, אפשרות כזאת, ולצערנו גם אין עדיין חיסון לנגיף.

אבל, גם ללא חיסון ובלי דרך ודאית להתגונן, יש מספר פעולות פשוטות שכל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי לצמצם את הסיכון להידבק. אנחנו ממליצים בחום להקפיד עליהן.

1. לשטוף ידיים

איך לשטוף ידיים נכון

זה אולי נשמע לכם טריוויאלי אבל שטיפת ידיים - פעולה שרובנו עושים כמה פעמים בכל יום - יכולה לצמצם הידבקות בצורה משמעותית. רצוי לשטוף את הידיים כמה פעמים ביום (הדגמה בתמונה שלמעלה) עם הרבה מים וסבון או באלקוג'ל.

למה?

בגלל שנגיף הקורונה עובר גם באמצעות מגע. אם חולה קורונה השתעל לתוך כף היד שלו, היא כרגע מלאה בנגיפי קורונה מיקרוסקופים. ברגע שהוא נוגע בכם או בסביבה הקרובה לכם, אתם חשופים לווירוסים האלה.

בשורה התחתונה

ידיים נקיות = פחות נגיפים.

מדברים על זה בעולם

מצאנו קמפיין נחמד של משרד הבריאות הוויטנאמי שתפס תאוצה בעולם וברשתות החברתיות - שכל כולו מעודד שטיפת ידיים.

קמפיין ויאטנמי למניעת קורונה

2. לשמור מרחק

touch.jpg

אין מה לעשות, אנחנו ישראלים! אנשים חברותיים מאוד שאוהבים קרבה ומגע. הבעיה היא שגם נגיף הקורונה אוהב את אותם הדברים, וכאן אתם נכנסים לתמונה - פשוט שמרו מרחק!

איך עושים את זה?

שמירת מרחק של שני מטר לפחות מאנשים - ובמיוחד מאלה שמשתעלים או מתעטשים - יכולה למנוע מכם הידבקות.

למה?
כי בזמן ההתעטשות עפות לאוויר טיפות מיקרוסקופיות שנושאות את הנגיף - שמירה על מרחק מסייעת להימנע מחשיפה לטיפות האלה.

3. להימנע ממגע באף, בפה ובעיניים

touchitnose.jpg

הידיים שלנו תמיד עסוקות. גם בלי שנשים לב אנחנו מגרדים באף, משפשפים את העיניים, שמים יד על הפה. צמצום של המגעים האלה יכול למנוע מעבר של וירוסים למערכת הנשימה שלנו.

למה?

כי הסביבה עמוסה בנגיפים שנקלטים בכף היד שלנו. המגע באזור הפנים עלול להעביר את הנגיפים מהידיים למערכת הנשימה שלנו.

בשורה התחתונה

שמרו על הידיים שלכם.

4. לשמור על היגיינה

elbow.jpg

לשמור על היגיינה נאותה זאת לא משימה פשוטה - היא דורשת הקפדה על כמה כללים חשובים, שאת רובם אנחנו מכירים, כמו: להתעטש רק לכיוון המרפק ולא לכיוון כף היד, להשתמש בניירות טישו חד־פעמיים ולזרוק אותם לפח.

למה?

שמירה על היגיינה מונעת את התפשטות הטיפות המיקרוסקופיות שנושאות את הנגיף בסביבה.

5. תהיו זהירים

sick.jpg

פתאום הגיע אפצ'י ואז עוד אחד, ועוד אחד, וטיפה מדגדג בגרון, קצת שיעול, אולי גם יש חום...

מה עושים?

אם אתם מרגישים לא טוב - חשוב להישאר בבית! מי שלפי ההנחיות של משרד הבריאות חייב בבידוד ביתי - אסור לו להגיע למרפאה או לחדר מיון בכל התקופה שבה עליו להיות בבידוד. במקרה של הופעת תסמינים של חום, שיעול או קוצר נשימה (התסמינים השכיחים לקורונה) - יש להתקשר למוקד מד"א 101. ואתם יותר ממוזמנים להשתמש בשירותים הרפואיים שלנו שאפשר לקבל מרחוק.

למה?

כי כשתופסים מחלה בזמן, הטיפול בה מוצלח יותר והסיכון שתדביקו אחרים קטן יותר.

6. להישאר מעודכנים

phone.jpg

זה לא משנה אם אתם מחוברים לחדשות 24/7 או אלה שאוהבים להיות מנותקים לגמרי. דווקא עכשיו חשוב לעקוב אחרי ההוראות שמגיעות כאן באתר וממשרד הבריאות ולהקפיד עליהן.

למה?

כי כל הזמן יוצאים עדכונים חדשים והנחיות חדשות שיכולים לסייע לכם לצמצם את הסיכון להדבקה. בנוסף, משרד הבריאות מעדכן על המקומות שבהם הייתה חשיפה לווירוס הקורונה ועל מי שצריכים להיכנס לבידוד.

קישורים לעוד מידע שיעזור לכם

כתבת שאלת ותשובות על קורונה
משרד הבריאות - עדכונים על קורונה

דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב־העיר בפתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש