חיפוש

dsdsdsd
שתי נשים מחליקות מרפקים

7 פעולות פשוטות להגנה מפני קורונה

כשבכול יום עוד ועוד אנשים נדבקים בווירוס הקורונה, יש כמה דברים בסיסיים שכל אחד מאיתנו צריך לעשות כדי לצמצם את הסיכון להידבקות. זה בידיים שלכם, תרתי משמע

ד"ר דנה פלורנטין, גלעד אלסטר

הופיעו תסמינים של קורונה? תבדקו!

אם הופיעו אחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום של 38 מעלות או יותר; שיעול או קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר; שינוי בחוש הטעם או בחוש הריח או אובדן שלהם - מומלץ שלא להגיע למרפאות או לחדרי המיון.

יש לפנות לרופא הילדים או לרופא המשפחה בטלפון או בשיחת וידאו, ובמידת הצורך תופנו לביצוע בדיקת קורונה. בשעות שבהן המרפאות לא פועלות ניתן לפנות לשירות רופאים און־ליין או למוקד האחיות במספר 2700*.

אם אתם זקוקים לטיפול רפואי דחוף אל תזניחו גם בתקופת הקורונה. זכרו: חובה לעטות מסכה במרחב הציבורי.

אם הבעיה לא דחופה: עומדים לרשותכם מגוון שירותים רפואיים שניתן לקבל מהבית.

אנחנו נמצאים בתקופה מבלבלת ומלחיצה מאוד. בכל יום אנחנו שומעים על עוד ועוד אנשים שנדבקים בנגיף הקורונה או שנכנסים לבידוד. אחת השאלות שעולות בראש היא: איך נוודא שאנחנו, בני המשפחה שלנו והחברים שלנו לא נידבק?

בגלל שווירוס הקורונה עובר דרך האוויר או במגע, מספיקה שהייה קצרה ליד אדם שנושא את הנגיף כדי להגדיל בצורה משמעותית את הסיכון בהידבקות.

היינו יכולים פשוט לכתוב לכם להתרחק מאנשים שמראים את סימני המחלה (ביניהם חום, שיעול, קוצר נשימה), אבל בגלל שנמצאו גם ראיות לכך שאפשר להידבק מנשאים שלא פיתחו את תסמיני המחלה, הסיפור הופך להיות מורכב יותר.

נו, אז איך מתגוננים?!

אם אתם שואלים את עצמכם מה צריך לעשות כדי להיות מוגנים ב־100% - התשובה היא שאין, לפחות כרגע, אפשרות כזאת, ולצערנו גם אין עדיין חיסון לנגיף.

אבל, גם ללא חיסון ובלי דרך ודאית להתגונן, יש מספר פעולות פשוטות שכל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי לצמצם את הסיכון להידבק ולהדביק. אנחנו ממליצים להקפיד עליהן בחום ובקור.

1. נקו את הידיים

זה אולי נשמע טריוויאלי אבל שטיפת ידיים יכולה לצמצם הידבקות בצורה משמעותית. רצוי לשטוף את הידיים כמה פעמים ביום עם הרבה מים וסבון (עדיף) או באלכוג'ל 70% או יותר.

למה?

בגלל שנגיף הקורונה עובר גם במגע. אם לדוגמה חולה קורונה השתעל לתוך כף היד שלו, היא כרגע מלאה בנגיפי קורונה מיקרוסקופיים. כאשר הוא נוגע בכם הווירוסים עוברים לידיים שלכם.

מים וסבון ואלכוג'ל 70% או יותר הורגים את הווירוסים.

בשורה התחתונה

ידיים נקיות = פחות נגיפים.

שטיפת ידיים: כך עושים זאת נכון

2. שמרו על מרחק

אין מה לעשות, אנחנו ישראלים! אנשים חברותיים מאוד שאוהבים קרבה ומגע. הבעיה היא שגם נגיף הקורונה אוהב את אותם הדברים, וכאן אתם נכנסים לתמונה - פשוט שמרו מרחק!

איך עושים את זה?

שמירת מרחק של שני מטר לפחות מאנשים - ובמיוחד מאלה שמשתעלים או מתעטשים - יכולה למנוע מכם הידבקות.

למה?
כי בזמן ההתעטשות עפות לאוויר טיפות מיקרוסקופיות שאולי נושאות את הנגיף. אם אתם קרובים מדי, אתם עלולים לנשום את הטיפות האלה. 

3. אל תגעו באף, בפה ובעיניים

הידיים שלנו תמיד עסוקות. גם בלי שנשים לב אנחנו מגרדים באף, משפשפים את העיניים, מניחים יד על הפה. צמצום של המגעים האלה יכול למנוע מעבר של וירוסים למערכת הנשימה שלנו.

למה?

כי הנגיפים יכולים להיות במשטחים או בחפצים שאתם נוגעים בהם. המגע באזור הפנים עלול להעביר את הנגיפים מהידיים לאף, לפה ולעיניים - ומשם לגוף שלכם. וככה בדיוק נדבקים!

בשורה התחתונה

שמרו על הידיים שלכם.

4. הקפידו על היגיינה

שמירה על היגיינה נאותה דורשת הקפדה על כמה כללים חשובים, שאת רובם אנחנו מכירים. כמו למשל להתעטש רק לכיוון המרפק ולא לכיוון כף היד או להתעטש לתוך נייר טישו (ואז לנקות את הידיים).

למה?

אתם בטח זוכרים: הטיפות האלה שיוצאות לנו מהפה או מהאף מפיצות את הווירוס. שמירה על היגיינה טובה מספקת הגנה טובה מפני וירוסים, כולל קורונה.

5. תהיו זהירים

פתאום הגיע אפצ'י ואז עוד אחד, ועוד אחד, וטיפה מדגדג בגרון, קצת שיעול, אולי גם יש חום...

מה עושים?

אם אתם מרגישים לא טוב - הישארו בבית ואל תסכנו אחרים! מי שלפי ההנחיות של משרד הבריאות חייב בבידוד בית - אסור לו להגיע למרפאה או לחדר מיון בכל התקופה שבה עליו להיות בבידוד.

במקרה של הופעת תסמינים של חום, שיעול או קוצר נשימה (התסמינים השכיחים לקורונה) - תוכלו לפנות לרופא המשפחה שלכם בטלפון או בשיחת וידאו. כמו כן, ניתן לפנות לשירות רופאי משפחה און־ליין או לשירות רופאי ילדים און־ליין שפעילים גם כשמרפאות סגורות.

במידת הצורך תופנו לביצוע בדיקת קורונה.

למה?

כי כשתופסים מחלה בזמן, הטיפול בה מוצלח יותר והסיכון שתדביקו אחרים קטן יותר.

6. עטו מסיכת פה־אף

לפי ההנחיות יש ללבוש מסכת פה־אף בכל עת במרחב הציבורי, למעט במקרים מסוימים

למה?

כי נגיף הקורונה מועבר באמצעות נתז טיפות בזמן דיבור, שיעול או עיטוש. מסכת פה־אף מונעת את פליטת הנתז של העוטה אותה ומונעת מהנתז של אדם אחר להגיע לפה ולאף שלכם. וכך מצטמצם  מאוד הסיכון להדביק ולהידבק.

עטו מסיכה, אתם לא רוצים לחלות בקורונה

7. הישארו מעודכנים

לא משנה אם אתם אלה שמחוברים לחדשות 24/7 או אלה שאוהבים להיות מנותקים לגמרי, דווקא עכשיו חשוב לעקוב אחרי ההוראות וההנחיות ולהקפיד עליהן. עקבו אחר מקורות אמינים, כמו האתר שלנו או אתר משרד הבריאות

למה?

כי כל הזמן יוצאים עדכונים והנחיות חדשים שיכולים לסייע לכם לצמצם את הסיכון להדבקה. בנוסף, משרד הבריאות מעדכן על המקומות שבהם הייתה חשיפה לווירוס הקורונה.

דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב־העיר בפתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש