חיפוש

dsdsdsd
כל מה שצריך לדעת על בדיקת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה: מדריך הכנה לבדיקה

מהי בדיקת קולונוסקופיה? מתי צריך לעשות אותה? איך עושים אותה? איזו הכנה מוקדמת צריך? מה מותר לאכול לפני הבדיקה? כמה זמן היא נמשכת? המומחה שלנו עונה

ד"ר עזמי שחברי

ד"ר עזמי שחברי


בדיקת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה (באנגלית: Colonoscopy) היא בדיקה שמאפשרת להתבונן בחלחולת (רקטום) ובכל המעי הגס (קולון) עד החלק הסופי של המעי הדק.

הבדיקה נעשית באמצעות קולונוסקופ המוחדר דרך פי הטבעת. הקולונוסקופ הוא מכשיר הבנוי מצינור דק ובו מצלמה זעירה הממוקמת בקצהו. הבדיקה מאפשרת לאבחן מחלות של דרכי העיכול התחתונות ולעיתים אף לטפל בהן.

במצבים הבאים עשוי הרופא להפנות מטופל לבדיקת קולונוסקופיה:

• בירור תסמינים המחשידים למחלה במערכת העיכול התחתונה, למשל: כאב בטן, דימום מפי הטבעת, עצירות כרונית, שלשול ממושך, ירידה במשקל או אנמיה.

• המשך בירור במקרה של תשובה חיובית בבדיקת דם סמוי בצואה.

• בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.

לפני בדיקת קולונוסקופיה יש צורך לרוקן באופן קפדני את המעי הגס. ריקון חלקי עלול להסתיר את דופן המעי ולגרוע מאמינות הבדיקה - מה שעלול לעיתים להצריך בדיקה חוזרת.

ייתכנו הבדלים בהנחיות בין מכונים שונים ובעבור מטופלים שונים בנוגע להכנה שיש לעשות. ההנחיות הניתנות כאן הן כלליות בלבד, ויש לעקוב אחר ההנחיות שנותן הרופא הבודק. 

מטופלת הרה חייבת ליידע את הרופא הבודק שהיא בהריון, וכן יש ליידע את הרופא אם ידועה רגישות לתרופות מסוימות או למזון כמו סויה, ביצים וסולפיט. כמו כן יש ליידע את הרופא אם סובלים ממחלה מידבקת או ממחלה הגורמת לדימום או אם נושאים קוצב לב מלאכותי. 

ההכנה כוללת לרוב כמה מרכיבים:

התאמת הטיפול התרופתי
• ייתכן שלקראת הבדיקה יהיה צורך להפסיק או לשנות חלק מהטיפול התרופתי הקבוע. יש להתייעץ עם הרופא הבודק בנוגע לטיפול התרופתי, כולל תוספי מזון ותכשירים טבעיים.

הרופא עשוי לתת הנחיות מיוחדות במקרה של מחלת לב, מחלת ריאות, מחלת כליה או סוכרת וכן במקרה של נטילת תרופות נוגדות קרישה (לדילול דם): קומדין, פלביקס, אפיינט, פרדקסה, קסרלטו, אליקוויס ותרופות נוגדות קרישה אחרות.

בעבר נהגו להורות לנבדקים להפסיק כליל את הנטילה של כל נוגדי הקרישה, כולל אספירין, 7-5 ימים לפני הבדיקה (מחשש לדימום בלתי נשלט במקרה של הסרת פוליפ או של ניקוב דופן המעי), אולם כיום ההנחיה היא שמותר להמשיך ליטול אספירין אפילו ביום הבדיקה עצמו.

לעומת זאת את כל שאר התרופות נוגדות הקרישה יש להפסיק לקחת כמה ימים לפני הבדיקה - בהתאם להוראתו של רופא המשפחה. כדי לקבל את ההנחיות המדויקות באיזה שלב צריך להפסיק את הנטילה של כל תרופה נוגדת קרישה יש להיפגש עם רופא המשפחה 10 ימים לפני בדיקת הקולונוסקופיה.

• תכשירים שמכילים ברזל ופחם - יש להפסיק את נטילתם 5 ימים לפני הבדיקה.

• חולי סוכרת - בבוקר יום הבדיקה אסור להזריק אינסולין או לקחת תרופות אחרות לסוכרת.

• תרופות קבועות למחלות כרוניות ניתן ליטול עד 3 שעות לפני הבדיקה עם מעט מים.

תזונה
לפני קולונוסקופיה יש להיכנס למשטר דיאטה קפדני כדי להגיע לבדיקה כשהמעי הגס מרוקן לחלוטין.

72 שעות לפני הבדיקה יש להפסיק לאכול מזונות עשירים בסיבים כמו פירות וירקות מכל סוג שהוא (הן חיים והן מבושלים), לחם מלא, דייסת קוואקר ודגני בוקר.

כמו כן אסור לקחת תוספי סיבים כמו סובין חיטה או סובין שיבולת שועל. בשלב הזה עדיין מותר לצרוך מזונות עניים בסיבים כמו תפוחי אדמה, לחם לבן, מרגרינה, דבש, ריבה, מרקים, איטריות, דגים, ביצים, עוף והודו. במקביל יש להקפיד על שתייה מרובה - אך לא חלב ולא משקאות חריפים.

24 שעות לפני הבדיקה יש להפסיק לאכול מזון מוצק מכל סוג שהוא. מותר לצרוך אך ורק מזונות ומשקאות המורכבים מנוזלים צלולים ושמכילים אלקטרוליטים כמו מרק צח עם מלח, תה (מותר להמתיק בהתאם לטעם האישי), מיצים צלולים.

יש להקפיד שהנוזלים הנצרכים אינם כוללים רק מים. צריכת הנוזלים היא לא רק מותרת אלא אף חובה: יש להקפיד על שתייה מרובה - לפחות כוס בשעה - אך לא חלב ומשקאות חריפים וכאמור לא רק מים.

ניתן לשתות נוזלים צלולים עד שעתיים לפני הבדיקה. לאחר מכן גם אותם אסור לשתות.

נטילת חומר משלשל
חומר משלשל (שתפקידו לרוקן את המעיים) ניתן בצורה של כדור או של תמיסה או של אבקה.

אופן נטילת המשלשל משתנה בהתאם לסוג המשלשל שלוקחים ולפי שעת הבדיקה. לפעמים ההנחיה היא להתחיל לקחת משלשל חלש יחסית פעם ביום יומיים־שלושה לפני הבדיקה, ואת המשלשל החזק נותנים יום לפני הבדיקה. במקומות אחרים נותנים רק פעם אחת משלשל חזק ביום שלפני הבדיקה.

את ההחלטה איזה חומר משלשל לתת לפני הבדיקה מקבל הרופא - בין היתר בהתאם למצבו הרפואי של הנבדק. כך, למשל, יש חומרים משלשלים שאינם מתאימים למי שסובלים ממחלות כליה.

החומר המשלשל עלול לגרום להתייבשות ולהפרעות אלקטרוליטיות בשל אובדן נוזלים ומלחים, ולכן יש להקפיד על ההנחיות הבאות:

1. אם מדובר בחומר משלשל כמו פיקולקס, שניטל בשתי מנות (הוא משוּוק בשתי שקיות), יש להקפיד על מרווח של 6 עד 8 שעות בין מנה למנה.

2. כדי לפצות על אובדן הנוזלים בעקבות נטילת החומר המשלשל יש לשתות נוזלים רבים, אך יש להקפיד שאלה יהיו לא רק מים אלא גם נוזלים צלולים שמכילים אלקטרוליטים (מלחים) כמו מרק צלול שמכיל מלח ומיצי פירות צלולים. שתייה של מים בלבד ללא אלקטרוליטים עלולה לגרום לתופעות לוואי חמורות שבנסיבות מסוימות אף עלולות להיות מסכנות חיים.

3. יש להתייעץ בדחיפות עם הרופא המטפל אם בעקבות נטילת החומר המשלשל סובלים מאחת או יותר מתופעות הלוואי הבאות: כאב בטן חריף או ממושך, הקאות חריפות, כאב ראש חריף, בלבול, הרגשה רעה.

4. בכל מקרה יש לקרוא בעיון את העלון למשתמש המצורף לחומר המשלשל.

5. אם התכשיר המשלשל נלקח באופן שגוי (למשל, בין נטילת השקית הראשונה של החומר המשלשל לשקית השנייה הפרידו רק שעתיים במקום 6 עד 8 שעות כנדרש) יש להתייעץ עם הרופא המטפל או לגשת לחדר מיון. 

יש לציין כי לפעמים מורה הרופא הבודק לנבדק לעשות חוקן זמן קצר לפני בדיקת הקולונוסקופיה.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה בהתאם לסוג המשלשל שבו משתמשים ובהתאם לשעות שבהן עושים את הבדיקות.​

את הבדיקה עושה לרוב רופא גסטרואנטרולוג, שהוא מומחה למחלות של דרכי העיכול. לפני הבדיקה מתבקש המטופל להסיר את כל בגדיו וללבוש חלוק בית חולים בלבד. לרוב מרכיבים לו צנתר תוך־ורידי ונותנים לו תרופת הרגעה באמצעות עירוי תוך־ורידי - מה שמסייע לו לעבור את הבדיקה בצורה נינוחה יותר.

לפני הבדיקה מבקשים מהנבדק לשכב על הצד השמאלי, לרוב בברכיים מקופלות לכיוון בית החזה. הרופא מחדיר בעדינות את הקולונוסקופ דרך פי הטבעת לאורך המעי הגס, עד החלק האחרון של המעי הדק. תוך כדי הבדיקה מתבונן הרופא בצג שאליו משודרות התמונות מהמצלמה הזעירה שבקצה הקולונוסקופ.

בזמן הבדיקה מנפחים את המעי באמצעות לחץ אוויר כדי להקל על מעבר הקולונוסקופ ולאפשר צפייה בכל קפלי המעי. כתוצאה מכך תיתכן תחושת לחץ ומלאוּת.

אם יש צורך לעשות ביופסיה או לכרות פוליפ, מחדיר הרופא מכשור מיוחד דרך הקולונוסקופ ועושה את הפעולה באמצעות הסתכלות בצג. הפעולה הזאת אינה כרוכה בכאב.

לאחר שהרופא מסיים את הבדיקה, הוא שולף באיטיות את הקולונוסקופ דרך פי הטבעת.

הבדיקה נמשכת לרוב בין 20 דקות לשעה.

ברוב המקרים נעשית הבדיקה לאחר מתן חומר הרגעה שגורם לטשטוש ולנמנום, אך לא בהרדמה מלאה.

אף שבדרך כלל הבדיקה אינה מכאיבה, היא עלולה להיות לא נעימה, וייתכנו תחושות של אי־נוחות ושל לחץ ותחושת מלאות. חומרי הטשטוש הניתנים מקילים מאוד על התחושה הלא נעימה בזמן הבדיקה.

אחרי הבדיקה מעבירים את הנבדק לחדר ההתאוששות - שם מתאפשר לו לנוח בהשגחת הצוות הרפואי של המכון עד להתפוגגות ההשפעה של חומר ההרגעה. ברוב המקרים נמשכת ההתאוששות כשעה. לאחר מכן ניתן בדרך כלל לחזור הביתה - אם יש מלווה. אם אין מלווה, על הנבדק להמתין לפחות שעתיים לפני שישוחרר. בכל מקרה שחרורו יתאפשר בהתאם למצבו.

נבדקים רבים מדווחים לאחר הבדיקה שהם חשים ערניים, אולם יש לזכור שחומר ההרדמה עלול להאט מאוד את יכולת התגובה ולפגוע ביכולת השיפוט. לכן מומלץ לנוח ביממה שלאחר הבדיקה ולהימנע מנהיגה ומכל פעילות אחרת שעלולה לסכן את הנבדק ואת הסביבה.

תחושה נוספת שאופיינית לאחר הבדיקה היא של מלאות ושל צורך לשחרר גזים. התחושה הזאת, שעלולה להימשך כמה שעות לאחר הבדיקה, היא תוצאה של ניפוח המעי באוויר במהלך הבדיקה. הליכה מתונה עשויה להקל על תחושת האי־נוחות ולסייע בפינוי האוויר מהמעי.

ייתכן שבצואה הראשונה לאחר הבדיקה יהיה מעט דם - במיוחד אם בוצעה כריתה של פוליפ או נלקחה ביופסיה מרקמה שאינה פוליפ במהלך הבדיקה. התופעה הזאת צפויה ואינה צריכה לעורר דאגה. יש להתייעץ עם הרופא אם הדימום נמשך או מתגבר, אם יש כאבי בטן עזים או אם מופיע חום.

קולונוסקופיה היא בדיקה בטוחה. יחד עם זאת קיים סיכון קטן לסיבוכים הבאים:

דימומים. הסיכון לדימום גדל כאשר נכרת פוליפ במהלך הבדיקה. ברוב המקרים מדובר בדימום קל שפוסק ללא צורך בהתערבות. במקרים נדירים עלול להיגרם דימום שמחייב אשפוז ומתן עירוי דם. במקרים נדירים ביותר יש צורך גם בהתערבות אנדוסקופית ובניתוח.

נקב בדרכי העיכול. זהו סיבוך נדיר שעלול להתרחש בעיקר בעת כריתת פוליפ או במקרה שישנם סעיפים רבים ופיתולים חדים במעיים. אם תקלה מעין זאת קורית, יש צורך באשפוז ולעיתים אף בניתוח.

חומרי טשטוש והרגעה. אלה עלולים לגרום לעיתים נדירות להפרעות נשימה ולהפרעות בפעילות הלב - בעיקר אצל חולי לב ואצל חולי מערכת הנשימה - ולתגובות אלרגיות בדרגות חומרה שונות.

לא. אסור לנהוג במשך 12 שעות לפחות לאחר הבדיקה, ולכן יש לחזור הביתה במונית או באמצעות מלווה.

לא רק מנהיגה יש להימנע, אלא גם מהפעלת ציוד מסוכן מכל סוג שהוא. באופן כללי מומלץ לאחר הבדיקה לפנות את שאר היום למנוחה. כמו כן מומלץ להימנע משתיית אלכוהול ב־24 השעות שלאחר הבדיקה.

עם סיום הבדיקה ימסור הרופא, בדרך כלל, את תוצאותיה. אם במהלך הבדיקה נלקחה ביופסיה, תתקבל התשובה כעבור כחודש. יש לשאול את הרופא מתי יש לצפות לתשובה.

קולונוסקופיה היא בדיקה בטוחה שכרוכה בשיעור נמוך של סיבוכים. אולם אם אחת מהתופעות הבאות מופיעה בתוך 48 שעות ממועד הבדיקה, יש להתייעץ מיד עם רופא:

• כאבי בטן - בעיקר אם הם הולכים ומתגברים או אם הם שונים באופיים ובעוצמתם מכאבי בטן "רגילים" שמוכרים כמעט לכל אדם.

• חום.

• דימום רב מפי הטבעת.

תשובה תקינה פירושה שדרכי העיכול התחתונות נראות תקינות, ולא נמצא ממצא חריג. עם זאת, תשובה תקינה אינה שוללת לחלוטין את האפשרות למחלה בדרכי העיכול. אם נמשכות התלונות שבגללן הוחלט לעשות את הבדיקה או אף ישנה החמרה, ייתכן שהרופא שלך ימליץ על בדיקה חוזרת או על בדיקות אחרות בהמשך.

אם מתקבלת תשובה תקינה לקולונוסקופיה שנעשתה במסגרת בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, ימליץ הרופא על בדיקה חוזרת כעבור 10 שנים או במועד מוקדם יותר - בהתאם לדרגת הסיכון האישית לחלות בסרטן המעי הגס.

תשובה לא תקינה מתקבלת כאשר הרופא מוצא פוליפים או רקמה לא תקינה בדופן המעי הגס. רוב הפוליפים שמוצאים בקולונוסקופיה אינם סרטניים. חלקם עלול להיות טרום־סרטני או סרטני. הפוליפים או דגימות מביופסיה יישלחו למעבדה לבדיקה מיקרוסקופית שתקבע אם מדובר בפוליפים שפירים, טרום־סרטניים, או סרטניים.

המשך הבירור והטיפול תלוי בסיבות לביצוע הבדיקה ובתוצאותיה. אם נמצאו בבדיקה פוליפים, ההחלטה על המשך הטיפול והמעקב תתקבל בהתאם למספר הפוליפים, לגודלם ולמאפייניהם וכן בהתאם לקיומם של גורמי סיכון נוספים לסרטן המעי הגס.

אם הרופא לא הצליח לראות את כל חלקי המעי בבירור כתוצאה מהכנה לקויה או מסיבות אחרות, ייתכן שימליץ על בדיקה חוזרת או על בדיקות נוספות כמו קולונוסקופיה וירטואלית כדי לבחון את החלקים שלא נצפו בבדיקה.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים נוספים

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז החדש לרפואה יועצת בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש