חיפוש

dsdsdsd
דלקת אוזניים בילדים

דלקת אוזניים בילדים

מהי דלקת אוזן תיכונה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

בקיצור

01

דלקת אוזניים היא תהליך דלקתי בחלל האוזן התיכונה שיכול להוביל להצטברות הפרשות בחלל הזה. התהליך יכול להיות חד־פעמי או מתמשך, וההפרשות יכולות להיות מוגלתיות או שקופות.

02

דלקות אוזניים נפוצות מאוד בקרב ילדים - בעיקר בחורף, בעונת ההצטננות: 75% מהילדים יסבלו לפחות פעם מדלקת אוזניים לפני גיל 3. שכיחות דלקות האוזניים אצל בנים גבוהה יותר מאשר אצל בנות.

03

60% מהילדים הסובלים מדלקת באוזן התיכונה מבריאים ללא טיפול. חישוב שנעשה באחד מהמחקרים הראה שרק ילד אחד מתוך שבעה מקצר במעט את משך מחלתו בעקבות קבלת טיפול אנטיביוטי.

שם האבחנה בעברית: דלקת אוזן תיכונה
שם האבחנה באנגלית:
Otitis Media, Bullous Myringitis, Middle Ear Effusion
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
 Otitis Media, Serous Otitis Media

תוכן העניינים
מה זה?
ממה נגרמת דלקת אוזניים?
מהם התסמינים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם דלקת באוזניים?

דלקת אוזניים היא תהליך דלקתי בחלל האוזן התיכונה שעלול להוביל להצטברות של הפרשות בחלל הזה. התהליך יכול להיות חד־פעמי (חריף או אקוטי בלשון הרופאים) או מתמשך (כרוני), וההפרשות יכולות להיות מוגלתיות או שקופות (מימיות, סרוטיות). נוסף על כך תיתכן הופעה של שלפוחיות על פני עור התוף - מצב שגורם לכאב ניכר ומכונה מירינגיטיס. במצב הכרוני מתפתח נקב בעור התוף, וההפרשות יוצאות מהאוזן החוצה.

עד כמה נפוצות דלקות אוזניים?
דלקות אוזניים נפוצות מאוד בקרב ילדים - בעיקר בחורף, בעונת ההצטננות: 75% מהילדים יסבלו לפחות פעם מדלקת אוזניים לפני גיל 3. שכיחות דלקות האוזניים אצל בנים גבוהה יותר מאשר אצל בנות.

רוב הדלקות מופיעות בין גיל חצי שנה לשנתיים. בילדים מעל גיל שנתיים שכיחות המחלה יורדת, וכאשר היא מופיעה - הרי זה לרוב בצורה פחות קשה והיא מלוּוה בפחות סיבוכים.

מעל גיל 3, ובעיקר לאחר גיל ההתבגרות, שכיחותן של דלקות האוזניים פוחתת במידה ניכרת.

אם דלקת האוזניים הראשונה מופיעה לפני גיל חצי שנה, גדל הסיכון שהילד יסבול מדלקות אוזניים חוזרות.

דלקת אוזניים יכולה להיות חריפה או כרונית. דלקת אוזניים חריפה נמשכת כמה ימים עד שבועיים. דלקת אוזניים כרונית נמשכת יותר משבועיים.

יש הבדל בין דלקת של תעלת השמע לבין דלקת של האוזן התיכונה. זו הראשונה נקראת גם דלקת אוזניים חיצונית. בדרך כלל היא לא מלוּוה בחום, אך היא גורמת לכאבים באוזן, ולעיתים היא מלוּוה גם בהפרשות. היא נפוצה בעיקר לאחר שחייה ממושכת בבריכה. הטיפול בדלקת של האוזן החיצונית הוא בדרך כלל בטיפות אנטיביוטיות. לעומת זאת, בדלקת האוזן התיכונה ניתן הטיפול האנטיביוטי בדרך כלל דרך הפה.

מבנה האוזן
כדי להבין מהי דלקת אוזניים יש להכיר את מבנה האוזן. האוזן מחולקת לשלושה חללים:

• האוזן החיצונית - שכוללת את האפרכסת ואת תעלת השמע.

• האוזן התיכונה - החלל שמאחורי עור התוף. בתוך חלל האוזן התיכונה נמצאות עצמות השמע.

• האוזן הפנימית - שבה ישנם חיישנים שמתרגמים את גלי הקול למסרים עצביים. החיישנים נמצאים בתוך איבר המכונה שבלול. כמו כן יש באוזן הפנימית תעלות שהן חלק ממערכת שיווי המשקל.

האוזן גם מצוידת בצינור ניקוז (המכונה חצוצרה) שמנקז נוזלים ומשווה לחצים בין חלל האוזן התיכונה ללוע.
בחזרה למעלה

לדלקת אוזניים גורמים נגיפים או חיידקים, והיא מופיעה לרוב לאחר הצטננות. בדרך כלל התהליך הוא כזה: הצטננות גורמת לכאב גרון, כאב גרון גורם לדלקת בדרכי הנשימה העליונות (בגלל נגיף או חיידק), הדלקת שבדרכי הנשימה העליונות גורמת לבצקת בחלל הפה ולהגדלה של בלוטות הלימפה בצוואר - מצבים שעלולים לגרום ללחץ ולהיצרות החצוצרה עד לסגירת החלל שלה. כתוצאה מכך אין ניקוז מחלל האוזן התיכונה אל הלוע, ומצטברים נוזלים. הנוזלים הם מצע גידול מצוין לנגיפים או לחיידקים - וכך נוצרת הדלקת.

קיימים כמה גורמי סיכון לדלקות אוזניים חוזרות. אלה כוללים:

1. ילדים אסתמטיים או עם בעיית אלרגיה אחרת (בעיה אטופית בלשון הרופאים) - כמו נזלת אלרגיתודרמטיטיס אטופית (אסתמה של העור) - נמצאים בסיכון יתר לדלקות אוזניים בגלל תפקוד פחות טוב של החצוצרות.

2. ילדים ששותים מבקבוק במצב של שכיבה מגבירים את הסיכון לכניסת חיידקים לחלל האוזן התיכונה דרך החצוצרות.

3. אם גם הורי הילד סבלו בילדותם מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות, ניתן להעריך שמדובר בנטייה גנטית.
בחזרה למעלה

המאפיין העיקרי של דלקת אוזניים הוא, כמובן, כאב אוזניים. ילדים קטנים שסובלים מכאב אוזניים ועדיין אינם יכולים לדבר ולספר על כך, בדרך כלל בוכים ובמקביל מושכים את האוזן או משפשפים אותה. חשוב להבדיל בין התנועות האלה לתנועות של שפשוף אוזניים ועיניים שמצביעות על עייפות. כאב האוזניים מחריף לרוב בשעות הלילה.

דלקת אוזניים יכולה לבוא לידי ביטוי רק בכאב אוזניים, אבל יכולה גם לבוא לידי ביטוי בסימנים של מחלה חיידקית קשה. במקרים כאלה יהיה לילד חום גבוה, תיאבונו יהיה ירוד, והוא ייראה חלש ואדיש. ייתכנו גם הקאות (ולעיתים רחוקות גם שלשולים), ולפעמים מתנקזת מוגלה מהאוזן החוצה.
בחזרה למעלה

בדרך כלל עד שבוע.
בחזרה למעלה

הרופא מסתכל על עור התוף באוטוסקופ ומחפש סימנים המעידים על דלקת: בלט של עור התוף והיעלמות הזיז של הפטיש הקצר כפי שהוא נראה בעור התוף. לפעמים משתמשים לצורך האבחון באוטוסקופ פנאומטי. למכשיר הזה מחוברת בלונית, ובמהלך הבדיקה מנפח הרופא את הבלונית, וזו מזרימה אוויר בלחץ וגורמת לעור התוף להתנועע. כאשר יש דלקת באוזן התיכונה, התנועתיות של עור התוף פוחתת.
בחזרה למעלה

60% מהילדים הסובלים מדלקת באוזן התיכונה מבריאים ללא טיפול. חישוב שנעשה באחד מהמחקרים הראה שרק ילד אחד מתוך שבעה מקצר במעט את משך מחלתו בעקבות קבלת טיפול אנטיביוטי.

הבעיה העיקרית המתעוררת בשנים האחרונות היא התפתחות עמידוּת של חיידקים פתוגניים (מחוללי מחלות) לתכשירים אנטיביוטיים - ובעיקר התפתחות עמידות של הפנוימוקוק, שהוא החיידק השכיח שמחולל את דלקת האוזן התיכונה.

שיעור העמידות של פנוימוקוק לפניצילין בארץ מגיע במקומות מסוימים ל־70%. נוסף על פניצילין פיתחו חיידקים עמידות גם לסוגים נוספים של אנטיביוטיקה. הסיבה העיקרית לעמידות החיידקים לאנטיביוטיקה היא טיפול אנטיביוטי קודם. לכן אין ספק שהפחתה בשימוש באנטיביוטיקה תביא להפחתה בהתפתחות העמידות של החיידקים.

הכירו את הטיפולים המשלימים לדלקת אוזניים בילדים

האם להשהות טיפול אנטיביוטי בילדים בני חצי שנה עד שנתיים, שבהם המחלה היא השכיחה ביותר, או רק בילדים גדולים יותר?
השיטה הנהוגה בהולנד בקרב בני חצי שנה עד שנתיים ללא גורמי סיכון היא להשהות את הטיפול האנטיביוטי למשך 48-24 שעות (אך להשאירם במעקב צמוד) ובילדים מעל גיל שנתיים - להשהות את הטיפול האנטיביוטי למשך 72 שעות. רק אם במהלך תקופת ההמתנה חלה החמרה במצב הילד, נותנים לו טיפול אנטיביוטי. אם הילד הבריא, נחסך מתן האנטיביוטיקה.

הגישה הזאת הביאה להורדת שיעור מתן אנטיביוטיקה ל־31% מהילדים החולים - לעומת 90% ויותר בארצות אחרות.

רוב רופאי הילדים בישראל מאמצים את הגישה הנהוגה בהולנד, אולם במקרים הבאים לא מומלץ להשהות את הטיפול האנטיביוטי:

1. מחלה קשה (חום גבוה, אי־שקט רב, בלט ניכר של עור התוף כפי שנראה בבדיקה באמצעות אוטוסקופ).

2. זיהומים חוזרים אצל הילד או אצל האחים שלו.

3. מומים באזור הפנים.

4. חולשה או דיכוי של מערכת החיסון (עקב מצב מולד או עקב נטילת תרופות).

איזה טיפול אנטיביוטי ניתן לילדים?
מעל גיל שנתיים הטיפול השכיח הוא מתן מוקסיפן למשך שבוע. מתחת לגיל שנתיים ניתן הטיפול הזה בדרך כלל לתקופה של שבעה עד עשרה ימים. המינון המומלץ הוא 60 עד 90 מ"ג תרופה לק"ג משקל גוף.

מי שאלרגי לפניצילין צפוי לקבל אריתרומיצין (Erythromycin) או קלאסיד (Clarithromycin) או באזניל (Azithromycin). הטיפול באזניל ניתן במשך שלושה ימים.

ומה בנוגע לטיפות אוזניים אנטיביוטיות?
טיפות אוזניים אנטיביוטיות ניתנות לדלקת חיצונית באוזן (שהיא דלקת בתעלה החיצונית ולא בחלל האוזן התיכונה). כאשר הדלקת היא באוזן התיכונה, הטיפות מבחוץ אינן יכולות להגיע לחלל הזה, כיוון שהוא חסום על ידי עור התוף. לכן בדלקת אוזניים אין בדרך כלל מקום לטיפול בטיפות אנטיביוטיות.

הילד משתגע מכאבים. איך אפשר להקל עליו?
אם הכאב מציק, ניתן להיעזר בטיפות משככות כאבים כמו אוטידין. לחום ולכאבים ניתן לתת אקמול או משככי כאבים אחרים כמו נורופן לילדים.
בחזרה למעלה

זה עלול לחזור, מאחר שקיימים נגיפים שונים ורבים הגורמים להצטננות, ובכל הצטננות, כאמור, מצטברים בחלל האוזן התיכונה נוזלים שמשמשים קרקע פורייה להתרבות נגיפים וחיידקים שגורמים לדלקת האוזן התיכונה.
בחזרה למעלה

בדרך כלל דלקת אוזניים אינה מסוכנת, ובמרבית במקרים היא יכולה לחלוף מעצמה ללא טיפול אנטיביוטי. במקרים נדירים, ובמיוחד בילדים, קיים סיכון של התפשטות הזיהום לעצמות הגולגולת (מסטואידיטיס) ולמוח - ואז עלולה להיגרם דלקת קרום המוח. סיבוך אפשרי נוסף - נדיר מאוד ומסוכן מאוד - הוא היווצרות של קריש דם בוורידי המוח כתוצאה מהתפשטות הזיהום.

במקרה של הסתבכות המחלה נראים הילדים מאוד חולים. טיפול אנטיביוטי בדלקת אוזניים קשה לרוב מונע את הסיבוכים. בתינוקות שקטנים מגיל חודשיים כל זיהום עלול להיות מסוכן, ולכן כל הופעת חום (המעיד על זיהום) בתינוק כזה מחייבת בדיקה מיידית של רופא. לרוב יופנה התינוק לבירור בחדר המיון.
בחזרה למעלה

• חום בתינוק מתחת לגיל חודשיים.

• ילד אפתי וחלש מאוד.

• חום מעל 39 מעלות שנמשך יותר משתי יממות.

• אי־שקט רב.

• אודם ניכר והזדקרות של האפרכסת.
בחזרה למעלה

בדרך כלל בתוך שבוע.
בחזרה למעלה

ההרגשה הכללית של הילד אינה מאפשרת לו בדרך כלל לתפקד באופן מלא, מה גם שמומלץ מאוד לא להוציא אותו לסביבת ילדים אחרים כדי למנוע הדבקה, כדי להקל עליו וכדי להחיש את החלמתו.

מעבר לכך יש ילדים עם נטייה לדלקות חוזרות באוזניים: אם מאבחנים שלושה מקרים או יותר של דלקת באוזן התיכונה בתוך חצי שנה או יותר מארבע דלקות אוזניים בתוך שנה - מדובר בדלקות חוזרות. במקרים כאלה ייתכן שהרופא יחליט על טיפול אנטיביוטי מונע למשך כמה שבועות. בטיפול מונע המינון של התרופה הוא חצי מהמינון הרגיל.

שיטת התמודדות נוספת היא מתן טיפול מונע לסירוגין. בטיפול כזה ההורים מודרכים לתת את הטיפול המונע במשך שבוע בכל פעם שמופיעים תסמינים המעידים על התחלת המחלה הנגיפית שמקדימה את דלקת האוזן התיכונה: הצטננות הכוללת חום, נזלת, שיעול וכו'.

במקרים מסוימים - לאחר התייעצות עם רופא אף־אוזן־גרון - ניתן לעשות ניתוח כפתורים, שהוא למעשה ניתוח להחדרת צינוריות. אלה מוכנסות לעור התוף ומסייעות לנקז את האוזן התיכונה ולמנוע דלקות אוזניים חוזרות.
בחזרה למעלה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש