חיפוש

dsdsdsd
מהו ניתוח קטרקט ומתי עושים אותו

ניתוח קטרקט

מהו ניתוח קטרקט? כיצד עושים אותו? מה ארגיש במהלך הניתוח ומתי אתאושש? האם אראה טוב יותר אחרי הניתוח - ומתי? האם עלולים להיגרם סיבוכים בהרדמה - ומהם? מדריך

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

מהו ניתוח קטרקט?

בניתוח קטרקט מתקנים את תופעת הקטרקט בעין. קטרקט (בעברית יָרוֹד) הוא מצב שכיח מאוד בגילאים מבוגרים והוא השם הרפואי של תופעת העכירות בעדשת העין, שגורמת להפרעה בראייה. מידת ההפרעה משתנה מאדם לאדם - החל מקלה מאוד ועד לקשה.

בעין בריאה העדשה שממקדת את קרני האור היא שקופה לחלוטין, וכך מתקבלת תמונה חדה וברורה. בעין שהתפתח בה קטרקט, העכירות בעדשה גורמת להפרעה בראייה שהולכת ומחמירה ככל שהעכירות בולטת יותר.

קטרקט נחשב ל"מחלת זקנה", אך יכול לנבוע גם ממחלות שונות, ובהן סוכרת. לעיתים נדירות מופיע קטרקט גם אצל אנשים צעירים יותר, בשנות ה־40 לחייהם. קטרקט יכול להיות גם תוצאה של תאונה שבה נפגעה העין.

בשביל מה צריכים ניתוח קטרקט?

כדי לראות שוב בחדות. היכולת הזאת היא מרכיב קריטי באיכות החיים, וחשוב מאוד לטפל בקטרקט זמן קצר לאחר שמתגלה הירידה בחדות הראייה.

הטיפול חיוני לשמירה על אורח חיים תקין ולשמירה על העצמאות ועל הבטיחות. מצד אחד, ראייה מטושטשת עלולה לגרום לנפילות, לחבלות, לפגיעה מרכב בעת חציית כביש. מהצד האחר, היא עלולה לגרום נזק לאחרים: נהג שסובל מקטרקט, למשל, יהיה מעורב יותר בתאונות מאשר נהג שראייתו חדה.

עין בריאה

cataract 111111.png 

עין עם קטרקט

 cataract 222222.png

אילו הכנות עליי לעשות לקראת הניתוח?

ראשית, יש לעבור בדיקת עיניים מלאה שאותה יעשה הרופא המנתח.

שנית, יש לעדכן את רופא המשפחה על ניתוח הקטרקט הצפוי כדי לקבל ממנו סיכום הכולל את כל הבעיות הרפואיות וכן רשימה של כל התרופות הקבועות שנוטלים. את סיכום המצב הרפואי ואת הרשימה של תרופות הקבע יש להביא לרופא המנתח.

כמו כן יש להתכונן לתקופת החלמה בת כשבועיים שבה אסור לעשות מאמץ פיזי, ואסור להיחשף לאבק או ללכלוך.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?
הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. בצורה זו מבטיחים שלא תרגיש כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?
ניתוחי קטרקט נעשים לרוב בהרדמה מקומית של אזור העין. משמעות הדבר היא שאין חשים דבר בשעת הניתוח, אך נשארים במהלכו ערים. ניתוח קטרקט בהרדמה מלאה עושים בדרך כלל רק לילדים ובמקרים חריגים גם למבוגרים שלא ניתן לנתחם בהרדמה מקומית.

מה חשוב לספר לרופא המרדים?
ככלל, אין רופא מרדים בניתוחי קטרקט הנעשים בהרדמה מקומית. המנתח אחראי להרדמה, ויש לספר לו לפני הניתוח על רגישות לתרופות ועל קיומן של מחלות מערכתיות.

ואם הניתוח נעשה בהרדמה מלאה?
במקרה כזה יש לספר לרופא המרדים כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

במקרה של הרדמה מלאה, האם אפגש עם הרופא המרדים?
כן. כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את חששותיך. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.

אם מפחדים לעבור ניתוח קטרקט בהרדמה מקומית - אפשר לבחור בהרדמה כללית?
אפשר להתייעץ על הנושא הזה עם הרופא המנתח זמן מה לפני מועד הניתוח (לא ביום הניתוח עצמו) - וחשוב לעשות זאת.

מה יעשו לי בניתוח?

בניתוח קטרקט מוציאים את העדשה הטבעית העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית. הניתוח נעשה באמצעות מיקרוסקופ, בחדר ניתוח, בתנאי סטריליזציה מלאים.

קיימות כמה שיטות להוצאת העדשה העכורה מהעין, אך השיטה המקובלת ביותר היום היא הפאקואמולסיפיקציה - טכניקה המאפשרת להוציא את העדשה הטבעית העכורה דרך חתך מזערי הנסגר לאחר הניתוח באופן עצמוני לרוב לא צורך בתפרים.

בשיטה הזאת מפעיל המנתח מכשיר המפרק בעדינות את גרעין העדשה באמצעות גלים על־קוליים ושואב את חלקיו. בגלגל העין מבוצע חתך קטן בן מילימטרים בודדים, ודרכו נשאבת החוצה העדשה הטבעית העכורה ומוכנסת העדשה המלאכותית למקום שבו הייתה מונחת קודם לכן העדשה הטבעית.

כמה זמן נמשך הניתוח?

הניתוח עשוי להימשך 15 דקות בלבד, אך התהליך כולו - מרגע הקבלה לניתוח, דרך ההכנות ועד לשחרור הביתה - נמשך כארבע עד חמש שעות. לאחר הניתוח אין צורך באשפוז. רוב המנותחים עוזבים את בית החולים כמה שעות לאחר הניתוח.

איזו עדשה ישתילו לי?

העדשות המלאכותיות התוך־עיניות המושתלות כיום הן משני סוגים עיקריים: עדשות קשיחות ועדשות מתקפלות.

ברוב הניתוחים המבוצעים בשיטת הפאקואמולסיפיקציה מושתלות עדשות מתקפלות העשויות מחומרים סינתטיים רכים. אלה מקנים לעדשות את גמישותן ומאפשרים את קיפולן ואת הזרקתן לעין דרך החתך המזערי. עם הכנסתן לעין נפתחות העדשות לגודלן המקורי ותופסות את מקומן בעין.

האם המנתח יתייעץ איתי בנוגע לסוג העדשה שישתילו לי?

כן. בפגישות שלפני הניתוח יתייעץ איתך המנתח בנוגע לעדשה שתתאים לך ביותר, וביחד תוכלו לבחור עדשה שמיקודה יתאים לצורכי היומיום שלך.

האם אפשר להשתיל עדשות מולטיפוקליות?

היום קיימות בשימוש גם עדשות תוך עיניות רב־מוקדיות (מולטיפוקליות) המאפשרות ראייה חדה הן של עצמים קרובים והן של עצמים מרוחקים בלי להזדקק למשקפיים. עם זאת, הניסיון שנצבר עד כה בהשתלת עדשות כאלה בניתוחי קטרקט אינו רב, והן אינן מתאימות לכל מי שנזקקים לניתוח הזה. בנוסף לכך, העדשות האלה יקרות ואינן כלולות בסל הבריאות.

באחרונה הוכנסו לשימוש גם עדשות תוך־עיניות המאפשרות מיקוד פיזיולוגי לאחר הניתוח. עם זאת תוצאות ההשתלות של העדשות האלה עדיין שנויות במחלוקת.

איך ארגיש אחרי הניתוח?

בשעות הראשונות שלאחר הניתוח ייתכנו כאבים קלים, אך ניתן לטפל בהם לרוב באמצעות כל תרופה לשיכוך כאבים.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

כן. בשבועיים שלאחר הניתוח אסור יהיה לך לעשות מאמץ פיזי, ואסור יהיה לך להיחשף לאבק או ללכלוך.

מהן התוצאות החיוביות שלהן אוכל לצפות מהניתוח?

חדות הראייה תשתפר בהדרגה כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח. מנותחים רבים יראו כבר מהיום הראשון לאחר הניתוח מגוון גדול יותר של גוונים ושל צבעים - תוצאה של סילוק העדשה העכורה והחזרה לראיית הגוונים הטבעיים ("אני רואה צבעים שלא זכרתי שקיימים" הוא משפט נפוץ מפיהם של מנותחי קטרקט).

מתי "אחזור לעצמי"?

בתוך יום או יומיים.

חדות הראייה המרבית תושג לאחר כשישה שבועות, ואז גם ניתן יהיה להתאים משקפיים בהתאם לצורך. לאחר הניתוח ישנם מנותחים שנזקקים למשקפיים לקריאה בלבד, ואילו אחרים נזקקים למשקפיים גם לראייה מרחוק, הכל תלוי במיקוד העדשה שהושתלה בעין.

האם עלולות להיות לניתוח תופעות לוואי שליליות?

כמו בכל ניתוח, לניתוח קטרקט יכולים להתלוות גם סיבוכים, אך בטכניקה המתקדמת שבה מנתחים היום שכיחותם נמוכה ביותר. חשוב לדעת שגם אם חל סיבוך כלשהו במהלך הניתוח, ברובם ניתן לטפל או במהלך הניתוח עצמו והם לא יגרמו נזק לראייה.

מצב שיש להתרגל אליו לאחר ניתוח קטרקט הוא אובדן יכולת המיקוד. זה קורה משום שהעדשה המלאכותית המושתלת בעין אינה יכולה להתמקד באופן עצמי כמו העדשה הטבעית של העין. עם זאת, על אובדן יכולת המיקוד מפצה בדרך כלל השיפור הגדול בראייה.

שמעתי שלפעמים הקטרקט חוזר גם בעין שנותחה. זה נכון?

ישנם מנותחים שראייתם נחלשת כמה חודשים או כמה שנים לאחר ניתוח הקטרקט. טשטוש הראייה הזה נובע לעיתים קרובות בגלל צמיחת קרום עדין מאחורי העדשה המלאכותית שהושתלה. התופעה הזאת קרויה "קטרקט משני", וניתן לטפל בה במרפאה באמצעות מכשיר לייזר שיורה מטחים קצרים של קרניים אל מאחורי העדשה ושורף את הקרום העכור.

הטיפול בלייזר הוא קצר ופשוט, ללא סיבוכים, ועל אף שהוא אינו תמיד נעים, תחושת האי־נעימות אינה קשה, והוא ניתן ללא הרדמה. אחרי הטיפול חוזרת בדרך כלל הראייה להיות כפי שהייתה מיד לאחר הניתוח להחלפת העדשה העכורה. תופעת הקטרקט המשני אינה חוזרת על עצמה, והטיפול בלייזר הוא חד־פעמי.

מה עליי לעשות לאחר שחרורי מבית החולים?

למחרת הניתוח יש להתייצב לביקורת אצל הרופא המנתח. כן יש להזליף מדי יום טיפות עיניים בהתאם להנחיית המנתח.

חוץ משני הדברים האלה ניתן לחזור לשגרת היומיום בהתאם להוראות המנתח.

אילו זכויות מגיעות לי לאחר ניתוח קטרקט?

ניתוח קטרקט הוא ניתוח לכל דבר. רופא המשפחה ייתן לך אישור מחלה על פי הצרכים הרפואיים ובהתאם לאופי העבודה שלך.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש