חיפוש

dsdsdsd
שיעול חריף

שיעול חריף: אומרים שלום אחרי שלושה שבועות

שיעול חריף נגרם עקב מחלה חריפה וזיהומית, התוקפת את דרכי הנשימה או הריאות. הסיבה שיעול החריף יכולה להיות הצטננות פשוטה, שפעת, וגם במקרים יותר קשים דלקת ריאות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

שיעול הוא רפלקס טבעי שמטרתו לסלק ליחה, גופים זרים וזיהומים מקנה הנשימה ומהריאות. מדובר אמנם מדובר במנגנון פיזיולוגי חשוב במערכת ההגנה של גוף האדם, אך שיעול מוגזם ומיותר עלול לפגוע באיכות החיים.

ניתן לחלק את השיעול באופן גס לשני סוגים עיקריים: שיעול חריף, הנגרם עקב מחלה חריפה וקצרה יחסית. שיעול כזה עלול להטריד אותנו עד שלושה שבועות. שיעול הנמשך זמן ממושך יותר, ייקרא שיעול כרוני.

שיעול חריף נגרם עקב מחלה חריפה וזיהומית, התוקפת את דרכי הנשימה או הריאות. הסיבה שיעול החריף יכולה להיות הצטננות פשוטה, שפעת, וגם במקרים יותר קשים דלקת ריאות.

האם שיעול חריף הוא תמרור אזהרה לדלקת ריאות?

אם פרט לשיעול יש גם חום גבוה, קוצר נשימה וחולשה קיצונית, ייתכן שמדובר בדלקת ריאות, ובמקרים כאלה חייבים להיבדק אצל רופא המשפחה או רופא הילדים. כאשר השיעול אינו מלווה בחום גבוה מעל 38 מעלות ויש גם נזלת או כאב גרון קל, בדרך כלל מדובר בהצטננות או שפעת, הנגרמות על ידי נגיפים שונים. מחלות כאלה חולפות מאליהן גם ללא טיפול.

האם השיעול עלול להסתבך?

לעתים קרובות מחלה בדרכי נשימה עליונות (התקררות) או דלקת סימפונות (ברונכיטיס), הגורמת לשיעול רב וליחתי בשלב הראשון והחריף של המחלה, יכולה לגרום למעין גירוי או פצע היוצר גירוי־יתר בדרכי הנשימה ושיעול הנמשך הרבה מעבר למחלה החריפה. לפעמים השיעול יכול להימשך עד שלושה שבועות גם לאחר שחלפה ההצטננות, כתגובה לגירוי שנשאר בסימפונות. זהו שיעול יבש, טורדני לעתים ומעט נבחני. שיעול כזה מחמיר בשעות הערנות ומשתתק כמעט לגמרי בזמן השינה.

לזימון מהיר לרופא/ה, ללא סיסמה, לחץ/י כאן.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש