חיפוש

dsdsdsd
מעבר למזון מוצק

טיפים למעבר חלק לאוכל מוצק

התינוק שלכם הגיע לגיל שאפשר להתחיל לאכול מזון מוצק? שיהיה בשעה טובה. זה בדיוק הזמן להקנות לו הרגלי אכילה נכונים שיתרמו לבריאותו ולהתפתחותו ואף יפחיתו את הסיכון שהילד שלכם יפתח בעתיד הפרעות אכילה ויסבול מהשמנה

טובה קראוזה

טובה קראוזה

בקיצור

01

משרד הבריאות ממליץ שעד גיל חצי שנה תזונת התינוק תתבסס על הנקה בלבד, ללא כל תוספות של מזון או של נוזלים.

02

מה כן? להיות קשובים בזמן ההאכלה, לא להפגין גועל מהאוכל, להאכיל במרווחים סבירים ולתת לתינוק לגעת באוכל ולהרגיש אותו, גם אם זה מלכלך...

03

מה לא? לא להאכיל בכוח, לא להילחץ מהכמויות שהוא מכניס לפה, לא לתת מזון או שתייה ממותקים, ולא חובה מעדני חלב.

​​​​​בשעה טובה הגעתם לשלב שבו אפשר להתחיל לתת לתינוק מזון מוצק. זהו שלב חשוב מאוד, כיוון שהתחלה נכונה יכולה למנוע בעיות רבות באכילה בהמשך הדרך. בתקופה שלנו, שבה כל ילד רביעי בארץ מוגדר "בעל עודף משקל" או "סובל מהשמנה"​, ההתחלה הנכונה חשובה עוד יותר. 

אם נתקלתם בקושי כלשהו, כדאי תמיד להתייעץ עם דיאטנית ילדים. היא תוכל להמליץ על שינויים שיובילו לאכילה בריאה ובמידת הצורך לשלול בעיות מסוימות. הנה 10 דברים שחשוב לדעת.

1. לא עוברים למוצקים לפני גיל חצי שנה

למה?
רוב התינוקות אינם מוכנים עדיין לאכילת מוצקים לפני גיל חצי שנה. משרד הבריאות ממליץ שתזונת התינוק תתבסס רק על הנקה עד גיל חצי שנה. עם זאת, אפשר לתת לו לפני כן כמות קטנה מאוד של מזון מרוסק - להתנסות בלבד ולא לארוחה ממש - אם הוא מפגין סימנים של בשלות לאכילת מוצקים. אולם בשום מקרה אין לתת לו מזון מוצק לפני גיל ארבעה חודשים.

רק אחרי גיל חצי שנה מומלץ לשלב מזון מוצק בתפריט, והוא יכול לשמש ארוחה ממש. עם זאת, בגלל אי־הבנה של המלצות משרד הבריאות משוכנעים הורים רבים שחייבים לעבור למזון מוצק כבר בגיל ארבעה חודשים. את הרושם הזה מחזקים יצרני דייסות לתינוקות מאחר שיש להם אינטרס להגדיל את המכירות. 

מה לעשות? 
אין צורך לתת לתינוק טעימות לפני גיל שישה חודשים, אלא אם התינוק מפגין סימנים שהוא מוכן לכך. הסימנים האלה כוללים, בין היתר, היכולת להישאר במצב של ישיבה אם מושיבים אותו, תיאום בין העין ליד ולפה ויכולת לבלוע מזון מוצק.

יש לזכור כי כשם שלא כל התינוקות מתחילים לזחול באותו הגיל, כך קיימים הבדלים בין התינוקות בגיל שבו הם מוכנים לאכילת מזון מוצק. לא צריך להילחץ, ואין כלל בהילות להתחיל במעבר למזון מוצק לפני גיל חצי שנה. לכן אם התינוק מסרב לכפית, רוב הסיכויים שהוא עדיין לא בשל לאכילה כזאת, וכדאי לחכות. 

​כמה שעות שינה צריך הילד שלך?

התשובות ממש כאן

2. אסור להאכיל בכוח

למה?
חשוב לתת לתינוק תחושה של עצמאות ושל שליטה במסגרת היכולות שלו בכל גיל. כאשר תינוק מעוניין לאכול, הוא יפתח את הפה מרצונו. האכלה בכוח יוצרת התנגדות ולעיתים גם טראומה, דוחסת לגופו כמויות מזון גדולות מכפי שהוא זקוק להן, גורמת לתינוק להתעלם מתחושות הרעב והשובע שלו, ובגלל כל אלה גדל הסיכון להפרעות אכילה ולהשמנה בעתיד. 

מה לעשות?

הדרך הנכונה היא לקרב את הכפית לפיו של התינוק ולהמתין שיפתח אותו. אם זו החשיפה הראשונה, אפשר להניח טיפה קטנה של רסק באמצעות האצבע (הנקייה!) שלכם על שפתי התינוק, אך לא יותר מכך.

3. לא כדאי להילחץ מהכמויות

למה?
תינוקות נולדים עם היכולת המופלאה לווסת את האכילה לפי הצרכים שלהם. יש תינוקות גדולים יותר מאחרים שיאכלו כמויות גדולות יותר, ולהיפך.

רוב התינוקות יאכלו כפיות בודדות בתחילת הדרך, והכמות תעלה בהדרגה בהתאם ליכולות האכילה שמתפתחות ומשתכללות. הכמויות יכולות להשתנות מיום ליום. כל עוד מאפשרים לתינוק לאכול את הכמות שהוא רוצה: מצד אחד לא מגבילים אותה ומצד אחר גם לא מגדילים אותה באמצעות האכלה בכוח, התינוק יגדל כפי שהוא אמור לגדול. 

מה לעשות?
לסמוך על התינוק ולהיות קשובים להתנהגות שלו בזמן הארוחה. אם הוא רוצה להמשיך לאכול, הוא יפתח את הפה או יושיט ידיים לעבר האוכל. אם הוא רוצה להפסיק, הוא יסובב את הראש הצידה, יסגור בחוזקה את הפה או יזרוק את האוכל על הרצפה (בשלבים מתקדמים יותר).

4. לא לתת ממתקים וחטיפים

למה?
ממתקים נקראים "קלוריות ריקות" שכן אין בהם ויטמינים, מינרלים או סיבים אלא רק סוכר ו/או שומן שהם עתירי קלוריות. הקיבה של התינוק קטנה מאוד, וממתקים יתפסו (במחיר קלורי גבוה) מקום של מזונות בריאים יותר. והתוצאה עלולה להיות פגיעה בבריאות והשמנה.

סוכר גורם לעששת בשיניים שרק זה עתה החלו לבקוע, וזוהי סיבה נוספת להימנע ממנו. חטיפים מלוחים חושפים את התינוק לכמות גדולה מדי של נתרן ובכך עלולים להגדיל את הסיכון שלו לסבול בעתיד מלחץ דם גבוה.

מה לעשות?
בעולם אידיאלי אף אחד לא יאכל ממתקים. במציאות - אל תחשפו את התינוקות לממתקים כל עוד אפשר, בוודאי שלא במהלך שנת החיים הראשונה.

5. לשתות רק מים

למה?
משקאות ממותקים בסוכר - כמו מיצים, תה מגרגירים ומשקאות מוגזים - הם בעצם ממתקים נוזליים. הם מגבירים את הסיכון לעששת ותופסים מקום בקיבת התינוק ובכך מונעים ממנו לאכול מזונות בריאים יותר. משרד הבריאות ממליץ להימנע משתיית המשקאות האלה, שנחשבים לאחד הגורמים להשמנה בכלל האוכלוסייה. כשתינוק מתרגל לשתייה מתוקה, יהיה קשה הרבה יותר להרגיל אותו לשתות מים.

מה לעשות? 

כאשר התינוק עובר למזון מוצק, הוא צריך להתחיל לשתות מים. תנו לו רק מים והימנעו ממתן שתייה מתוקה - גם לא תה צמחים. סוגים שונים של תה צמחים - גם ללא תוספת סוכר - אינם מומלצים, כיוון שאין די מידע בנוגע להשפעת החומרים השונים שיש בצמחי המרפא. לתינוק יש יכולת מופחתת להתמודד עם חומרים שונים, ולכן ממליץ משרד הבריאות להימנע משתיית תה צמחים בשנות החיים הראשונות. 

6. לא חייבים לתת מעדני חלב מתוקים

למה?
בשוק יש מגוון גדול של מעדני חלב שהיצרנים שלהם מגדירים אותם "מיוחדים לתינוקות ולפעוטות". לפני שאתם מתפתים לתת אותם לתינוק שלכם זכרו שהמעדנים האלה מכילים תוספת מיותרת של סוכר (ולכן גם של קלוריות). נוסף על כך התינוק מתרגל לטעם המתוק, ובכך פוחת הסיכוי שהוא יעדיף מוצרי חלב לא ממותקים.

מה לעשות?
משרד הבריאות ממליץ לתת לתינוקות אך ורק מוצרי חלב לא ממותקים, כמו גבינות ויוגורטים רגילים. בהמלצות החדשות מ־2012 בוטל האיסור להציע מוצרי חלב לפני גיל 9 חודשים, אך חשוב שמוצרי החלב לא יהיו החלק העיקרי בתזונת התינוק, כיוון שהם דלים בברזל.

​מהלידה ועד לבית הספר: כל החיסונים לילדים

מתי מתחסנים, איך מתחסנים ומהן תופעות הלוואי
כל החיסונים לילדים

7. להיות קשובים לאיתותים של התינוק

למה?
האכלה היא סוג של דיאלוג בין התינוק לבין המאכיל. התינוק מאותת באופן ברור על הרצון שלו להמשיך או להפסיק לאכול, וניתן גם לראות אם הוא מעדיף מרקמים מסוימים של מזון על פני מרקמים אחרים.

מה לעשות?
חשוב להיות מרוכזים בזמן הארוחה (ולא לשוחח, למשל, בטלפון תוך כדי) ולדבר אל התינוק. כך תוכלו לקלוט את הרגע שבו אפשר להפסיק את הארוחה.

8. לשים לב לתגובות בזמן ההאכלה

למה?
תינוקות יודעים לקרוא הבעות פנים, והם מושפעים מהן. לכן כשאתם מגישים את האוכל לתינוק, שימו לב לתגובות שלכם. אם אתם, למשל, מעווים את הפנים בגועל, אתם מקטינים את הסיכוי שהתינוק ירצה לאכול. ותתפלאו, לא מעט עושים את זה בלי לשים לב.

מה לעשות?
לחייך, לשמוח לקראת האוכל, לספר לתינוק עד כמה הוא טעים (גם אם הוא לא נראה כך בעיניכם) ובכל מקרה, לא לעשות פרצופים...

9. לתזמן נכון את הארוחות

למה?
התינוק צריך להגיע לארוחת המוצקים כשהוא כבר מספיק רעב, ויש לו תיאבון. עם זאת, חשוב שלא יהיה רעב מדי, כיוון שבמצב כזה לא תהיה לו סבלנות לאכילה בכפית, והוא ירצה לינוק.

מה לעשות?
תכננו את ארוחת המוצקים כך שיחלוף מספיק זמן מאז הארוחה הקודמת, אך עדיין לא מלוא הזמן. למשל, אם התינוק יונק כל שלוש שעות, כדאי לתזמן את ארוחת המוצקים כעבור שעתיים מהארוחה הקודמת.

10. לאפשר לתינוק להתלכלך

למה?
האכלת תינוקות כרוכה בהרבה בלגן. התינוק מועך את המזון, מורח אותו על הכיסא, על הבגדים ועל הראש ומשליך חלק ממנו לרצפה. למרות הבלגן חשוב מאוד לתת לתינוק להתנסות בכך ולגעת באוכל. בכך חווה התינוק את האכילה באמצעות כל החושים, חש עצמאות ושליטה ולאט־לאט מפתח כישורים מוטוריים שיאפשרו לו בהמשך לאכול ללא עזרה. הנגיעה באוכל חשובה גם כדי להתמודד בהמשך החיים עם צבעי אצבעות, עם חול ועם לכלוך.

מה לעשות?
אם אתם מההורים שמחזיקים את הידיים של התינוק ומונעים ממנו לגעת באוכל, כדאי שתיגמלו מהנוהג הזה. הלבישו על הפעוט סינר ואפשרו לו להתנסות ולהתלכלך.

טובה קראוזה היא דיאטנית קלינית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש